کد خبر 1310616
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
کرملین امکان احیای شوروی را ناممکن خواند 

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، امکان احیای اتحاد جماهیر شوروی را ناممکن خواند و ادعای معاون وزیر امور خارجه آمریکا در این مورد را رد کرد.

به گزارش مشرق، پسکوف روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ویکتوریا نولند معاون وزیر امور خارجه آمریکا از امور مربوط به روسیه آگاه است و از نکات ریز جمهوریهای شوروی سابق اطلاع دارد.  

وی افزود: اطمینان دارم که نولند همانند ما و سایر کارشناسان، این واقعیت را خوب درک می کند که ایجاد دوباره اتحاد جماهیر شوروی امکانپذیر نیست.

ویکتوریا نولند معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیروز اعلام کرد که آمریکا نگران آن است که رئیس جمهوری روسیه به عنوان طرح برای میراث خود، درصدد ایجاد اتحاد جماهیر شوروی است.  

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: هیچ اتحادیه ای در پهنه جمهوری های سابق اتحاد جماهیر شوروی ازجمه جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع (همسود) یا اتحادیه اقتصادی اوراسیا و دولت اتحادی روسیه و بلاروس، تلاش برای احیای شوروی نیست.  

پوتین در سالهای اخیر بارها امکان احیای شوروی سابق را رد کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سال گذشته در این رابطه گفت: بازسازی اتحاد جماهیر شوروی به دلایل مختلف غیرممکن است و حتی با در نظر گرفتن فرایندهای جمعیتی در برخی از جمهوری های شوروی سابق غیر عملی است

وی خاطرنشان کرد که در غیر این صورت کشور ممکن است با مسائل اجتماعی روبرو شود که حتی با فرسایش هسته قومی نیز قابل حل نیست.

اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، یک حکومت سوسیالیست فدرال بود که در سال ۱۹۲۲ به‌وجود آمد و در ۱۹۹۱ ازمیان رفت. این حکومت اتحادیه‌ای متشکل از روسیه و ۱۴ جمهوری دیگر در شمال اوراسیا بود که نظام تک‌حزبی داشت و توسط حزب کمونیست شوروی اداره می‌شد. پایتخت آن مسکو در جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی، بزرگترین جمهوری خود قرار داشت.

۳۰ سال پیش در چنین روزی (هشتم دسامبر سال ۱۹۹۱) روسای جمهور وقت روسیه، بلاروس و اوکراین توافقنامه بلاوژسکی را امضا کردند که به موجودیت شوروی پایان داد و زمینه حقوقی برای تاسیس سازمان همسود را بوجود آورد.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس