کد خبر 1309769
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
برکناری ۳ نفر از حقوق بگیران نجومی شرکت های زیرمجموعه وزارت کار

وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی در گزارش عملکرد 100 روزه خود اعلام کرد: در حالی که قبلا مجوزهای آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای بین 6 تا 8 ماه صادر می‌شد، در دولت کنونی به جهت سهولت در کسب و کار این مجوزها 3 روزه صادر می‌شود.

به گزارش مشرق، با روی کار آمدن دولت سیزدهم،‌ تمام تلاش مدیران و مسئولان بر حل مشکل اساسی مردم یعنی معیشت و اشتغال متمرکز شد،‌ در این زمینه سهولت در کسب و کارها و صدور مجوزهای آغاز یک کسب و کار دارای اهمیت خاص است.

از دیگر اقدامات دولت،‌ تشکیل شورای عالی اشتغال به ریاست رئیس جمهور و حضور همه وزیران مرتبط با حوزه اشتغال بود و قرار شد هر ماه یک بار تشکیل شود و با هدفگذاری ایجاد سالانه یک میلیون شغل، برش دستگاهی و استانی برای ایجاد ظرفیت اشتغال مشخص شود.

*‌ ایجاد ۱.۸ میلیون شغل تا پایان سال ۱۴۰۱

سرپرست معاونت کارآفرینی وزارت کار با بیان اینکه برنامه وزارت کار ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل تا پایان سال آینده است، گفت: در این زمینه تاکنون ۱۷ توافق‌نامه با سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف امضا شده است.

محمود کریمی بیرانوند قبل از این در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد اینکه چه برنامه‌ای برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور  دارید؟ بیان کرد: یکی از مشکلات اساسی حوزه اشتغال این است که به این مسأله به دید نقطه‌ای نگاه می‌شود، مثلا تسهیلاتی به یک نفر بدهیم و این نگاه نقطه‌ای است، در حالی که اشتغال یک فرایند اجتماعی است که باید جانب عرضه و تقاضا تحلیل شود که نیاز بازار چیست و عرضه نیروی کار چقدر است. 

وی افزود: در کنار این مرحله، کشف استعدادها، تسهیلات، نظارت بر تسهیلات اشتغالزایی هم باید مدنظر باشد.

وی اظهار کرد: اولین رویکرد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت اشتغال این است که نگاه تسهیلات‌محور به مسأله اشتغال عوض شود، در این راستا دبیرخانه شورای عالی اشتغال کشور با ریاست رئیس جمهور و دبیری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شد. 

سرپرست معاونت کارآفرینی وزارت کار گفت: نکته دیگر این است که برای ایجاد اشتغال همه دستگاه‌ها نقش دارند، وزارت اقتصاد، وزارت تعاون در بخش مهارت‌آموزی، وزارت علوم، وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن در این مسأله نقش دارند. حتی بخش خصوصی، عمومی، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و خیریه‌ها و حتی گروه‌های جهادی همه در ایجاد زمینه برای اشتغال نقش دارند، از این مجموعه یکی تسهیلات می‌دهد و دیگری زمینه اشتغال فراهم می‌کند.

به گفته کریمی بیرانوند فلسفه تشکیل دبیرخانه شورای عالی اشتغال کشور هماهنگی و تسهیل برای حل مشکل بیکاری و هماهنگی با وزیران مرتبط با اقتصاد در کشور است و باید مسأله تقاضا و عرضه نیروی کار در بازار مورد توجه قرار گیرد و مدیریت و فرماندهی شود، در آن صورت است که مشکل بیکاری حل می‌شود. 

وی افزود: همچنین رابطه بین صنعت و دانشگاه و تعریف طرح‌های تجاری در دانشگاه‌ها می‌تواند به مسأله ایجاد اشتغال کمک کند.

سرپرست معاونت کارآفرینی وزارت کار همچنین گفت:‌ اولین مصوبه شورای عالی اشتغال این است که باید تا پایان سال ۱۴۰۱ تعداد یک میلیون و ۸۵۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد شود. 

وی بیان کرد: در حالی که شورای عالی اشتغال هر ۶ ماه یکبار تشکیل جلسه می‌داد، اما به دلیل اهمیت مسأله اشتغال، رئیس جمهور دستور داده است که هر یک ماه یکبار این جلسات برگزار شود و جلسه دوم شورای عالی اشتغال دو هفته آینده خواهد بود، در این جلسه مصوبات جلسه قبلی پیگیری می‌شود.

به گفته کریمی بیرانوند در راستای مصوبات شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم تاکنون ۱۷ تفاهمنامه با دستگاه‌های مختلف امضا شده است که سهم هر دستگاه از ایجاد اشتغال و برش استانی آن مشخص می‌شود؛ در همه این توافق‌نامه‌ها یک طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و طرف دیگر دستگاه مربوطه است

* سهم هر دستگاه در اشتغال مشخص شود

در برش دستگاهی  استانی ایجاد ظرفیت اشتغال، سهم بخش خصوصی،‌عمومی و دولتی در ایجاد اشتغال باید در جلسات شورای عالی اشتغال مشخص شود.

یکی از اقدامات وزارت تعاون، در بخش مجوز احداث آموزشگاه فنی و حرفه‌ای بخش خصوصی این است، برای کمک به افراد جویای کار و فاقد مهارت، با گذراندن دوره مهارتی و گرفتن مدرک فنی و حرفه‌ای زمینه‌ای برای اشتغال در بنگاهها و یا راه اندازی کسب و کار برایشان فراهم شود.

* صدور ۱۸۳۹ مجوز آموزشگاه فنی در ۵۶ روز

در حالی که قبلا زمان برای صدور مجوزهای آموزشگاه مهارتی تا ۸ ماه زمان می‌برد و این کندی در صدور مجوزها باعث انحصار و یا فروش امتیاز مجوزها به قیمت‌های بالا می‌شد،‌ اما در دولت کنونی صدور مجوز برای این آموزشگاهها به سه روز رسید، به گونه‌ای که ظرف ۵۶ روز تعداد ۱۸۳۹ مجوز آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای صادر شد.

یکی دیگر از اقدامات این دولت در وزارت کار، دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر ممنوعیت خرید و پرداخت سکه و کارت هدیه در سازمانها و صندوقهای زیر مجموعه وزارت کار شد، فقط در موارد خاص با مسئولیت بالاترین مقام هر سازمان سکه برای هدیه تهیه می‌شود.

از دیگر اقدامات وزارت کار طراحی سامانه‌ای برای حقوق مدیران سازمان‌ها، صندوقها و بانکهای عمومی زیر نظر وزارت تعاون است که فعلا به صورت داخلی و برای نظارت مدیران راه‌اندازی شده و گزارش آن طبق گفته معاون وزیر تعاون در آینده به مردم ارائه می‌شود.

*کاهش ۱۲ درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار

اقدامات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار (از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان مهرماه) تشریح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این گزارش؛ وضعیت بازرسی کار، پرداخت مقرری بیمه بیکاری، حمایت از بنگاه های اقتصادی، توسعه تشکل­ های کارگری و کارفرمایی، روابط کار و جبران خدمت،تعداد طرح­های طبقه بندی مشاغل و بخش حفاظت فنی و بهداشت کار تشریح شده است.

*حمایت از بنگاه‌های اقتصادی با حفظ اشتغال موجود

این گزارش از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان مهر نشان می دهد که تعداد  ۹۶۵ بنگاه مشکل دار  با ۱۱۲ هزار و ۶۶۱ کارگر شاغل در آنها شناسایی شده  است، در حالی که در مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ تعداد یک هزار و ۹۹  بنگاه مشکل دار با ۱۳۲ هزار و ۶۵۸ کارگر شناسایی شده بود که این امر نشان دهنده کاهش ۱۲ درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار است.

بر اساس این گزارش، تعداد بنگاه های حمایت شده به منظور حفظ اشتغال موجود در سه ماهه ( از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان مهرماه) ۵۰۷ بنگاه با ۱۳۱ هزار و ۵۷۸ کارگر شاغل در آنها و تعداد بنگاه های حمایت شده در شهریور نسبت به مرداد ۶۲.۵ درصد رشد داشته است.

در صورت عدم حمایت از این بنگاه ها، احتمال ریزش نیروی کار (کارگران شاغل) وجود داشت که این موضوع، موجب حفظ اشتغال موجود در این بنگاه ها شده است.

*حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری

بر اساس این گزارش، معاونت روابط کار در زمینه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، وضعیت پرداخت مقرری بیمه بیکاری را این گونه اعلام کرده است: تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری (تجمیعی – نفر)  تا پایان مهر ماه ۲۶۰ هزار و ۶۲ نفر  است.

* ۴۴۸ تشکل از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم

از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم، ۴۴۸  تشکل، شامل شوراهای اسلامی کار و کانون­ های مربوطه، انجمن­ های صنفی کارگری و کارفرمایی وکانون ­های مربوطه، نمایندگان کارگران و مجامع آن ها تاسیس شده است.

همچنین، انتخابات ۶۷۸ شامل شوراهای اسلامی کار و کانون­ های مربوطه، انجمن ­های صنفی کارگری و کارفرمایی و کانون­ های مربوطه، نمایندگان کارگران و مجامع آن ها طی سه ماهه تجدید شد.

همچنین ۷۳۶۱ نفر - ساعت دوره های آموزشی برای اعضا و مسئولان تشکل های کارگری و کارفرمایی برگزار شده است .

* پیگیری اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده ۲۷ قانون کار

یکی از موارد مهم در بحث تنظیم روابط کار، چگونگی مدیریت کارگاه با اعمال مقررات انضباطی است. در این خصوص تبصره ۲ ماده ۲۷ قانون کار، اجازه تدوین مقرراتی در خصوص مسائل انضباطی کارگاه را می دهد. به همین جهت با اینکه آیین نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۲۷ قانون کار در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۸۸ اصلاح شده است؛ ولی همچنان در این آیین نامه مقررات زائد و پیچیده ای در خصوص نحوه تشکیل کمیته انضباط کار و چگونگی برگزاری انتخابات نماینده کارگران و سرپرستان وجود دارد و باعث شده در برخی از کارگاه ­ها کمیته انضباط کار تشکیل نشود.

در این گزارش آمده است: با توجه به مطالعات انجام گرفته در این حوزه و شناسایی چالش و مشکلات ، بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، ابعادی جدی به خود گرفت و برنامه اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده ۲۷ قانون کار و حذف مقررات زاید این آیین نامه در حال پیگیری است.

*رشد ۱۲.۳ درصدی تعداد طرح­های طبقه بندی مشاغل

این گزارش، در راستای اجرای مواد (۴۸) و (۴۹) قانون کار، ۹۱ کارگاه مشمول قانون کار در ماه های مرداد، شهریور و مهر سال ،۱۴۰۰ نسبت به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اقدام کرده اند که در مقایسه با ماه­ های اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال ۱۴۰۰ رشد ۱۲.۳ درصدی  داشته است.

حفاظت فنی و بهداشت کار همراه با آموزش

در حوزه حفاظت فنی و بهداشت کار، سفارش تدوین ۴ مورد محتوای آموزشی، ۲ مورد دستورالعمل فنی و ۲ آیین کار در زمینه ایمنی و بهداشت کار انجام شده است.

۴ هزار و ۲۱۶ بررسی حفاظت فنی دستگاه­ ها و تجهیزات، ارزیابی و اندازه­ گیری عوامل زیان­ آور فیزیکی و شیمیایی محیط کار ۱۲۹ کارگاه،۱۸۰ هزار و ۲۱۸ نفر- ساعت، آموزش عمومی و تخصصی ایمنی و بهداشت کار ، ۹ هزار و ۶۴۰ نفر- ساعت دوره­ های آموزشی ویژه بازرسان کار از سوی این معاونت صورت گرفته است.

گسترش نظارت بر کارگاه های کشور و ایجاد بسترهای قانونی ارتقای ایمنی

۱۰۴ هزار و ۱۵۶ بازرسی از کارگاه‌ های مشمول قانون کار  انجام شد که ۲۲ هزار و ۷۹۳ مورد بازرسی ویژه از کارگاه‌های پر خطر در صنایع ساختمان، نفت، گار، پتروشیمی و معدن بوده است.

۸۰ هزار و ۹۲۰ ابلاغیه رفع نقص برای کارفرمایان کارگاه‌های دارای نقایص ایمنی یا موارد مغایر با مقررات قانون کار صادر شد.

۳ هزار و ۴۷۲ درخواست متقاضی اخذ تایید صلاحیت ایمنی امور پیمانکاری بررسی و عملکرد ۱۷ هزار و ۲۸۲ کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در سراسر کشور پایش شد.

لایحه دولت در الحاق به مقاوله‌نامه‌های شماره ۸۱ (بازرسی کار) و شماره ۱۵۵ (ایمنی و بهداشت شغلی) سازمان بین المللی کار ILO به عنوان رکن ساختار ساز در ارتقای ایمنی و بهداشت کار در کارگاه های کشور به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسید.

 نحوه بررسی مشاغل سخت و زیان آور در کارگاه های تعطیل با عنایت به آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در یکصد و هفتاد و یکمین نشست شورای عالی حفاظت فنی مصوب شد.

آیین نامه حفاظت فنی حفر چاه‌های دستی در نشست یکصد و هفتادمین شورای عالی حفاظت فنی به تصویب رسید.

در راستای شفاف سازی خدمات همچنین سامانه جامع هوشمند تعاون  راه‌اندازی شد که همه موارد مرتبط با تعاون و شرکتهای تعاونی از مجوز،‌ ثبت شرکت،‌هیات مدیره ،‌عملکرد و تسهیلات تعاونیها از این سامانه قابل ره‌گیری است.

عملکرد سه ماهه مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری تشریح شد:

راه اندازی فاز اول سامانه «داشبوردهای مدیریتی »

عملکرد و اقدامات مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سه ماهه گذشته تشریح شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  فاز سوم «سامانه جامع هوشمند تعاون» در حال راه اندازی است، بر این اساس، مستندات مورد نیاز برای تشکیل تعاونی به صورت الکترونیکی  با رعایت ملاحظات قانونی برای ارائه به سازمان ثبت شرکت ها دریافت و به سازمان ثبت شرکت ها تحویل می شود؛ این موضوع باعث تسریع فرآیند صدور مجوز تشکیل تعاونی و افزایش رضایت ذینفعان آن شده است. 

فاز اول سامانه داشبوردهای مدیریتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در حال راه اندازی است و در سامانه جامع روابط کار قابلیت چت آنلاین برای افزایش رضایت مندی مخاطبان و افزایش کانال های ارتباطی اضافه شده است که گزارش های دریافتی نشان می‌دهد، این طرح با استقبال مخاطبان همراه بوده است.

این گزارش می‌افزاید: طرح «احراز هویت یکپارچه (SSO) » برای سامانه های وزارتخانه برای افزایش رضایت ذینفعان و کاربران سامانه های خدمت رسانی و یکپارچه سازی سامانه‌ها از سمت کاربران، تهیه شده است و پس از اقدامات قانونی، اجرایی می شود.

در این گزارش آمده است: ارایه خدمات«یادگیری الکترونیکی» به کارکنان با توجه به تغییر رویکرد در خصوص برگزاری کلاس های آموزشی ضمن خدمت کارکنان و استفاده از زیر ساخت های یادگیری الکترونیکی از دیگر اقدامات این مرکز است که بر همین اساس، در سه ماهه گذشته ۳۸ هزار و ۲۳۶ نفر – ساعت آموزش به همکاران در کل کشور، ارایه شده که باعث کاهش هزینه ها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی شده است. 

در این گزارش در مورد شناسایی وظایف و اختیارات قابل تفویض به ادارات کل استان ها و شهرستان ها آمده است: ۱۰۴ وظیفه  و ۱۵۶ فعالیت برای واگذاری بررسی شده که بر این اساس ۱۳ وظیفه جهت و ۶ فعالیت به منظور تفویض و واگذاری، نهایی شده است.

در این گزارش آمده است: در راستای تسهیل فرآیندهای کسب و کار، از ۴۴ مجوز کسب و کار دستگاه، ۳ عنوان مجوز، «مشاغل خانگی» و «مراکز مشاوره و خدمات کارآفرینی» از معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و «ایجاد مراکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی» از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دستور کار قرار گرفته و مقدمات اجرایی شدن آنها فراهم و به شیوه پسینی عملیاتی شده است.

تبدیل وضعیت ۲۴۰ نفر ایثارگر در وزارتخانه

بر اساس این گزارش در مورد تبدیل وضعیت همکاران ایثارگر نیز اقداماتی از سوی این مرکز صورت گرفته است که با توجه به بخشنامه ارسالی و پیگیری های به عمل آمده، ۲۴۰ نفر از همکاران ایثارگر و یا خانواده آنها، تبدیل وضعیت پیدا کرده اند. 
مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برگزاری نشست های ویدیو کنفرانسی برای رعایت پروتکل های بهداشتی و کاهش هزینه ها، با استفاده از زیرساخت های موجود را بر عهده داشته و در این راستا  ۵۵ نشست به مدت ۱۲۵ ساعت بر روی بسترهای مخابراتی و تحت وب، برای معاونت ها و مراکز وزارتخانه برگزار کرده است.

اقدامات سه ماهه معاونت امور مجلس

اقدامات معاونت امور مجلس، حقوقی و استان های وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی طی سه ماهه گذشته در دولت سیزدهم تشریح شد.

بر اسس این گزارش ، رایزنی و پیگیری مراحل تصویب طرح ها و لوایح مرتبط با وزارتخانه از جمله طرح های تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، حمایت از خانواده و جوانی جمعیت- اصل ۸۵،  اصلاح قانون شوراهای اسلامی کار، لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، لایحه تصویب مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی ۱۹۸۱ و پروتکل ۲۰۰۲ مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی و لایحه مقاوله نامه بازرسی کار ۱۹۴۷ از جمله مهم ترین اقدامات این معاونت در حوزه امور مجلس در این سه ماه به شمار می‌رود.

بر اساس این گزارش، در راستای تعامل مناسب و مستمر با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، چهار نشست مشترک وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با فراکسیون های مجلس و هفت نشست در کمیسیون های مجلس هماهنگ و برگزار شد.

همچنین حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی با حضور در صحن اصلی مجلس، گزارشی از عملکرد اشتغال و اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور به نمایندگان ارائه کرد.

با پیگیری های انجام شده، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۱۳۲ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی (مجموعا ۱۶۸ دیدار) در این مدت دیدار و درخواست ها و مشکلات مطرح شده در خصوص حوزه های انتخابیه را بررسی کرد.

همچنین، برگزاری نشست های شورای هماهنگی مدیران دستگاه های تابعه وزارتخانه در استان ها، دریافت مصوبات و تدوین و تهیه مجلد سه ماهه و ارائه به معاونان وزیر، روسای سازمان ها و صندوق ها و بانک های تابعه و مدیران اجرایی استان ها، تهیه گزارش سفر مدیران وزارتخانه و مصوبات مربوطه ، جمع آوری گزارش عملکرد واحدهای کار و خدمات اشتغال مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی  ، تهیه، تدوین و به روز رسانی شناسنامه استان ها، ارتباط و تعامل موثر با مدیران کل استان ها به منظور پیگیری نیازهای استانی از واحدهای ستادی در دستور کار قرار گرفت

عملکرد سه ماهه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای

رشد۶۰۰ درصدی صدور مجوز تأسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد

برنامه‌ها و فعالیت های مهم سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دوره اول سه ماهه فعالیت دولت سیزدهم تشریح شد.

در این گزارش ،مهم ترین اقدامات تحولی و طرح های جدید سه ماه گذشته سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تشریح شده است.

بنا بر این گزارش،  حذف امضاهای طلایی و انحصاری در صدور مجوزهای تاسیس آموزشگاه های فنی وحرفه ای و کاهش زمان صدور از متوسط ۸ ماه به سه روز، کاهش زمان آزمون و صدورگواهینامه، حداکثر در ظرف مدت ۷ روز و ابلاغ طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی از جمله اقدامات جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای ارتقای سطح خدمت رسانی به مردم و افزایش رضایت مندی مخاطبان است.

همچنین، با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از ۱۰ مهر تا ۶  آذر سال جاری به منظور تسریع و تسهیل صدور مجوزهای تأسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در مقایسه با بازه زمانی ۵۶ روزه مشابه سال پیش که ۳۰۴ مجوز آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای صادر شده بود، شاهد رشد بیش از ۶۰۰ درصدی و ارائه ۱۸۳۹ موافقتنامه اصولی (در حکم مجوز فعالیت آموزشی) به متقاضیان در این بخش هستیم.

بنا بر این گزارش، با توجه به تجربه موفق صدور سه روزه موافقت اصولی آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد و در اقدام به مفاد شورای عالی اداری با موضوع «ساده سازی مراحل شروع کسب و کار» و توجه و عمل به رویکرد نظارت‌های پسینی به جای کنترل‌های پیشینی؛ «طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین‌کارگاهی»، برای اجرا به کل کشور ابلاغ شده است.

تحویل دبیرخانه شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی

تحویل دبیرخانه «شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی» توسط سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اقدام مهم دیگر است.

به پیشنهاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حکمی از سوی معاون اول رئیس جمهور، غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر و  رئیس این سازمان به عنوان «دبیر شورای عالی آموزش و تربیت فنی، حرفه ای و مهارتی» منصوب شد، این در حالی است که پیش از آن سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور حتی در شورای مذکور عضویت نداشت، این موضوع از تحولات امید بخش در حوزه مهارت آموزی و  رساندن سازمان به جایگاه واقعی خود است که در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم محقق شد. 

تدوین طرح های توانمندسازی دانشجویان و فارغ التحصیلان بیکار

تهیه طرح مهارت آموزی هیبریدی( کهاد) ویژه دانشجویان دانشگاه ها به استعداد یک میلیون نفر در سال و تهیه طرح مهارت آموزی ویژه فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه با تمرکز برحوزه فن آوری اطلاعات به استعداد ۵۰۰ هزار نفر از جمله  برنامه های اولویت دار سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برای اجرا در راستای توانمندسازی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور است.

توسعه ارتباطات بین الملل

در راستای توسعه دیپلماسی مهارت؛ انعقاد دو تفاهم نامه بین المللی با موسسه فدرال کارآفرینی و مهارت روسیه و موسسه کارآفرینی هندوستان، دنبال می‌شود.

عملکرد  سازمان در حوزه های مختلف آموزش در سه ماهه اول فعالیت دولت سیزدهم

توسعه آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای

بنا براین گزارش، در این بازه زمانی ۴۱ میلیون و ۲۰۶هزار و۷۲۷ نفر-ساعت ( معادل صد و هفتاد و پنج هزار و ۸۶۸ نفردوره) آموزش توسط آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد برگزار و ۸۰۷ پروانه تاسیس آموزشگاه های آزاد تمدید و صدور ۶۷۳  اولین مجوز فعالیت برای تأسیس آموزشگاه آزاد انجام شده است.

همچنین برای دو  هزار و ۹۸۹ نفر از متقاضیان آموزشگاه های آزاد برای نخستین بارابلاغ مربی گری صادر و یک هزار و ۸۹۶ ابلاغ قبلی این گروه از مربیان تمدید شد.

مربیان فعال در آموزشگاه‌های آزاد، ۱۷ هزار و ۶۳۱  نفر است

بنا بر این گزارش در خصوص ارائه آموزش توسط مراکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی، صنایع و صنوف – ضمن کار در این مراکز از آغاز فعالیت دولت سیزدهم، یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۴۲۴ نفر- ساعت (معادل ۱۶ هزار و ۴۵۹ نفر) آموزش دیده اند و تا ۱۵ آبان سال جاری ۲۱۳ مرکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی جدید نیز راه اندازی شده است.
در این مدت، ۵۰ مورد تفاهم نامه آموزشی نیز منعقد و در راستای ارتقای توانمندی آموزشی کارکنان ۲ هزار نفر- ساعت رویدادهای مجازی (ویدیو کنفرانس و وبینار) برگزار شده است.

این گزارش می افزاید: علاوه بر به روز رسانی سه سامانه اختصاصی و اصلاح شبکه برای جداسازی اینترنت از شبکه داخلی (۱۵۰) مورد، سامانه CRM نیز برای مخاطبان درون سازمانی راه اندازی شد و در ۵ مورد تست نفوذ با توجه به تغییرات سامانه ها به صورت دوره ای کنترل شد.

این سازمان در بخش خدمات مشاوره ای ۷۰ هزار و ۸۱۷ نفر مشاوره به عموم جامعه و۷۴ هزار و ۴۵۳ نفر مشاوره اختصاصی و ۵ هزار و ۶۵۵ نفر مشاوره الکترونیک را ارائه کرده و پایش ۲۳ هزار و ۲۷۴ نفر از مشاوره شوندگان را انجام داده است.

بنا براین گزارش، ۲ هزار و ۹۱۹ نفر- ساعت آموزش در راستای توانمندسازی مهارتی معتادین بهبود یافته و خانواده های آسیب دیده از اعتیاد، ۴۴۳ نفر- ساعت آموزش مهارتی  ویژه افراد دارای معلولیت، ۵۴۳ هزار و ۷۴ نفر – ساعت آموزش توانمندسازی ساکنین سکونت گاه های غیر رسمی و بازآفرینی شهری صورت گرفته است.

با آمار رو به افزایش، ۲ هزار و ۷۹۳ نفر- دوره؛ دوره های آموزشی توسعه کارآفرینی/کسب و کار، ۵۰ رویداد کارآفرینی و استارتاپی و همکاری در برگزاری ۱۸۰ نفر- دوره های کارآفرینانه برای نوجوانان و همکاری، برنامه ریزی و نظارت بر ۳ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۲۶۷ نفر-ساعت دوره های آموزش مشاغل خانگی صورت گرفته است.

تشکیل۲۴ شورای راهبری مهارت آموزی و مشاوره شغلی زندانیان، توسعه ۴ هزار و ۳۲۶ کارگاه های پذیرنده مهارت آموزی کارکنان وظیفه (محیط واقعی کار نیروهای مسلح)، شناسایی و حمایت از ۷۱۰ استعداد برتر مهارتی و کارآفرینی در روستاها، شناسایی و به کارگیری ۱۳۹ نفر از مربیان افتخاری در روستاها از دیگر اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بوده است.

در سه ماهه اول فعالیت دولت سیزدهم، یک هزار و ۴۰۴ تعداد پاسخ به تقاضاهای آموزشی در سامانه تقاضاسنجی پورتال این سازمان ثبت شده است.

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای افزایش عملکرد کمی و کیفی و توسعه عدالت آموزشی  ۳میلیون و ۹۰۶ هزار و ۲۲۲ نفر- ساعت - آموزش فنی وحرفه ای به جامعه روستایی،  ۲۹۹ هزار و ۱۳۳ نفر-ساعت به جامعه عشایری و ۱۳۵ هزار۷۳۷  نفر-ساعت آموزش به دانش آموزان ارائه کرده است.

در راستای توسعه مهارت آموزی دانشجویان در داخل دانشگاه ها، ۵۲ هزار و ۴۳۸ نفر-ساعت آموزش ارائه شده و طرح کارآموزی دانشجویان در مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای ۴۰۱ نفر دانشجو اجرا شده است و همچنین ۵  مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه ها (TMC) نیز ایجاد شده است.

این سازمان اعلام کرد: ۲۶ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۵۰۱ نفر-ساعت مهارت آموزی در مراکز ثابت و شعب شهری به گروه های هدف ارائه شده است.
برنامه های کوتاه مدت در حوزه آموزش

رهگیری اشتغال مهارت آموختگان در طرح آموزش در محیط واقعی کار، تهیه و تدوین نظامنامه توسعه آموزشهای مشارکتی فنی و حرفه ای در مراکز کارآموزی جوار و بین کارگاهی با تمرکز بر تسهیل و تسریع در صدور یک ساله مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی و تاکید بر ارتقای کیفی مراکز و شرط عملکرد آموزشی ۳۰ نفر- ساعت برای تمدید و صدور مجوز ۵ ساله، تحلیل کارشناسی روند اجرای تفاهمنامه های آموزشی جهت بررسی اثرگذاری تفاهمنامه ها و ضرورت انعقاد تهیه پیش نویس آیین نامه حمایت مالیاتی واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی جهت سرمایه گذاری مهارت آموزی، توسعه تعامل با اتاق اصناف ایران جهت دستیابی به مدل آموزش های مهارتی متناسب با ظرفیت های دو طرف، بررسی و بازنگری بخش های مختلف دستورالعمل اجرائی آئین نامه نحوه تشکیل و اداره آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد،  اجرای دوره های آموزشی تهویه و تبرید برای مربیان با مشارکت UNDP، مهارت آموزی به پناهندگان، مهارت آموزی دوگانه با همکاری موسسه KH و اتاق بازرگانی از برنامه های سازمان در حوزه آموزش است.

عملکرد معاونت پژوهش، برنامه ریزی و سنجش مهارت

فراهم کردن تمهیدات لازم برای سنجش مهارت ۳۲۲ هزار و ۱۷۳ نفر طی سه ماه بنا بر این گزارش طی سه ماهه اول فعالیت دولت سیزدهم، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تمهیدات لازم را برای سنجش مهارت از ۳۲۲ هزار و ۱۷۳ نفر نفر که ۱۴۵هزار و ۲۸۵ نفر زن و ۱۷۶هزار و ۸۸۸ نفر مرد فراهم کرده و آزمون های یاد شده را برای گروه های هدف شامل: مهارت آموختگان (هماهنگ)، صنعت ساختمان، قالی بافان و صنایع دستی کُددار(تفاهمنامه)، اصناف، کارکنان وظیفه نیروی مسلح (ادواری)، نیروی کار (ادواری)، داوطلبان آزاد (ادواری) برگزار کرده است.

برنامه‌های سنجش مهارت در کوتاه مدت

از برنامه های کوتاه مدت  این سازمان می توان به ایجاد و توسعه مراکز سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای در راستای اجرای قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی، حرفه‌ای و مهارتی به منظور اطمینان  بخشی از تعیین مهارت نیروی کار مورد نیاز صنایع، مشاغل و بازار کسب و کار در ۵ استان کشور ( آذربایجان شرقی ، بوشهر ، فارس ، مازندران ، خراسان رضوی )، برنامه ریزی برای تدوین و  طراحی پروژه های آزمون عملی به تعداد ۴۵۰ پروژه، بهینه سازی فرایند زمان سنجش مهارت تا صدور گواهینامه،  تهیه استاندارد و محتوای آموزشی برای  تربیت آزمونگران اشاره کرد.

اقدامات حوزه پژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی

بنا براین گزارش، دفترپژوهش، طرح و برنامه ریزی درسی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در سه ماهه اول فعالیت دولت سیزدهم، طرح پژوهشی مشترک با موسسه VET-toolbox اتحادیه اروپا با حمایت مالی کامل اتحادیه اروپا در خصوص بازآرایی ساختار نظام آموزش و تربیت فنی و حرفه ای را انجام داده است و برای نخستین بار در دولت سیزدهم، وبینار استقرار حکمرانی مهارت با برنامه ریزی هوشمند مبتنی بر داده های آماری به مناسبت روز ملی آمار و برنامه ریزی را برگزار کرده است.
این گزارش می افزاید: ۳ شماره فصلنامه دستاوردهای پژوهشی در حوزه مهارت آموزی نیز منتشر و گزارش ماهانه آمار عملکرد آموزشی دولتی و غیر دولتی و ارسال به مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت متبوع از طریق اطلاع رسانی در سایت سازمان انجام شده است.

۴۵ عنوان استاندارد مهارت با همکاری ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها و براساس درخواست بازار کار، تدوین و بازنگری شده است.

تدوین سند حرفه الف: به منظور تدوین اسناد حرفه، تعداد ۲۰ کد حرفه با همکاری بازار کار، تدوین سند حرفه ب: به منظور تجزیه و تحلیل ۴ کد حرفه مربوط به حوزه کشاورزی پیرو تفاهم نامه سه جانبه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و تدوین سند حرفه ج :تجزیه و تحلیل ۴ کد حرفه مربوط به حوزه صنعت گاز با مشارکت شرکت ملی گاز ایران از دیگر اقدامات سازمان در سه ماهه اول فعالیت دولت سیزدهم در حوزه تدوین اسناد حرفه است.

برنامه‌های کوتاه مدت دفتر پژوهش، طرح و برنامه‌ریزی درسی

از برنامه های اجرایی کوتاه مدت سازمان در حوزه پژوهش می توان به برگزاری جشنواره ترویج فرهنگ پژوهش در حوزه مهارت آموزی در هفته پژوهش، حمایت از توسعه پژوهش‌های تقاضا محور و تحول آفرین در امر مهارت آموزی، تدوین  ۳۰۰ عنوان استاندارد شایستگی و ارزشیابی با مشارکت بازارکار و تدوین شناسنامه شاخص های تخصصی و نماگرهای آماری سازمان با همکاری مرکز اطلاعات و راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد.

عملکرد حوزه مسابقات ملی و بین المللی مهارت

برگزاری نوزدهمین مسابقات ملی مهارت در ۳۳ رشته برای نخستین بار به صورت غیر متمرکز در ۱۳ استان
برگزاری نوزدهمین مسابقات ملی مهارت در ۳۳رشته با حضور ۵۷۵ رقابت کننده از سراسر کشور که ۴۶۳ رقابت کننده در قالب تیم های مهارت استانی به همراه ۱۱۲ نفر در قالب ۵ تیم مستقل مهارتی از وزارت  آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، مدارس سما، دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دانشگاه فرهنگیان از اقدامات این سازمان است که برای اولین بار به صورت غیر متمرکز در ۱۳ استان کشور با مشارکت موثر دستگاه های دولتی و بنگاه های اقتصادی بخش خصوصی از در طول ماه های مهر، آبان و آذر در حال برگزاری است.

برگزیدگان نهایی نوزدهمین مسابقات ملی مهارت برابر تصمیمات ستاد اجرایی مسابقات ملی مهارت به مسابقات جهانی مهارت ۲۰۲۲ شانگهای که در کشور چین برگزار می شود، اعزام خواهند شد.

توسعه سامانه‌های الکترونیکی مسابقات ملی مهارت، استانداردسازی و تضمین کیفیت فرآیندها و رویدادهای مسابقات مهارت، بررسی و پیشنهاد تعرفه ردیف درآمدی جدید در قالب تعرفه ثبت نام در مسابقات مهارت و صدور مجوز برگزاری مسابقات آزاد مهارت و راه‌اندازی دبیرخانه و ستاد ملی اجرایی مسابقات از برنامه های دفتر مسابقات ملی و بین‌المللی مهارت است.

عملکرد معاونت توسعه مدیریت و منابع

تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران و ایجاد پست برای مشمولین ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران
از مهم ترین اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در حوزه منابع انسانی می توان به تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران و ایجاد پست برای مشمولین ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اشاره کرد.

در بازه زمانی مذکور هسته گزینش درخصوص استخدام رسمی قطعی تعداد  ۲۳۳ نفر از مشمولین ایثارگر (پیمانی، قراردادی، کارگری و حق التدریس) اعلام نظر نموده که از این میان باتوجه به محدودیت موجود در تعداد ردیف های سازمانی بلاتصدی متناسب با مدرک و رشته تحصیلی کارکنان قراردادی مراحل استخدامی حدود ۴۸ نفر از افراد مشمول (با احتساب کارکنان پیمانی) از قبیل اخذ تائیدیه گزینش، اعلام پست بلاتصدی، تنظیم برگ تعیین مشخصات شغل و شاغل و ثبت اطلاعات در سامانه کارمند ایران در حال اقدام است.

با توجه به ماده ۲ قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران ، ۳۷ مورد مدارک ارسالی ایثارگران بررسی و اقدامات لازم برای ایجاد پست سازمانی با نام در جهت تبدیل وضعیت ایثارگران مشمول به عمل آمده است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  0 0
  فعلا که آمار صفر هست!
 • ماحسون IR ۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
  1 0
  شغل!؟افزایش!؟بدون پارتی!؟ مگه میشه مگه آخرالزمان شده باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس