جزئیات احداث ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر/ ۱/۵ درصد کل شبکه برق کشور را نیروگاه‌های تجدیدپذیر پوشش می‌دهند

رییس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: طی فراخوانی که برای احداث ظرفیت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر منتشر شد، تاکنون برای احداث ۸۰ هزار مگاوات تقاضا به ثبت رسیده است.

به گزارش مشرق، یکی از برنامه هایی که علی اکبر محرابیان به عنوان وزیر نیروی دولت سیزدهم بر آن تاکید دارد، احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه از نوع انرژی‌های تجدید پذیر است.

بر همین اساس چندی پیش رییس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری برق ایران در نشستی با خبرنگاران گفت: ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر با کمک سرمایه‌گذاران بخش خصوصی احداث می‌شود.

اکنون و در تازه ترین اظهار نظر و بر اساس اعلام وزارت نیرو، محمود کمانی با بیان اینکه به مفاد قراردادهای قبلی خود متعهد هستیم، در خصوص تغییر رویکرد سازمان ساتبا افزود: مسیر قبلی ساتبا در بحث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مدل خرید تضمینی برق بود؛ به شکلی که پس از ثبت‌نام متقاضی، یک پروانه صادر می‌شد و بر اساس ظرفیت اعلامی در این پروانه، متقاضی، زمین و مجوز محیط زیست و اتصال به شبکه را دریافت می‌کرد؛  سپس ساتبا یک قرارداد خرید تضمینی برق ۲۰ ساله با طرف مقابل امضا و پس از طی دوره احداث، وصل کنتور و اتصال به شبکه، کنتور تولید برق بر روی مدار رفته و بر اساس نرخ موجود، برق خریداری می‌شد.

وی با اشاره به تولید ۹۰۵ مگاوات برق تجدیدپذیر در سطح کشور، افزود: این تولید برق در دو مدل نیروگاه‌های بزرگ مگاواتی و مدل‌های انشعابی شامل بخش خانگی و کوچک است که مدل‌های انشعابی به اندازه ۷۰ مگاوات و بقیه تولید برق تجدیدپذیر در حوزه نیروگاه‌ها است.

کمانی در خصوص مشکل اجرای مدل قبلی احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، خاطرنشان کرد: به دلیل این‌که اجرای این اقدامات در حوزه برق تجدیدپذیر به منابع بودجه‌ای وصل بوده و از طرفی بودجه، کامل تامین نمی‌شد، با مشکل مواجه شده و ما به سرمایه گذاران بدهی داریم که این امر خود مانعی برای توسعه بیشتر در این حوزه بوده است.

وی تصریح کرد: دلیل عدم توسعه در این حوزه و برنامه ما برای توسعه ۱۰ هزار مگاواتی برق تجدیدپذیر در طول چهار سال آتی نیز به نوع مدل‌ها بازمی‌گردد نه این‌که قبلا ظرفیت نداشتیم. کشور ما از نظر پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در جایگاه خوبی قرار دارد که علاوه بر پتانسیل بسیار خوب در زمینه خورشیدی و بادی، ظرفیت‌های انرژی زیست توده، زمین گرمایی و برق آبی نیز در کشور را می‌توان به آن اضافه کرد.

رئیس سازمان ساتبا با اشاره به این‌که اقلیم کشور برای انرژی خورشیدی عالی بوده و برای انرژی بادی نیز منابع خوبی وجود دارد، گفت: سرمایه گذاران بسیاری برای سرمایه گذاری در بخش نیروگاه تجدیدپذیر علاقه‌مند هستند. طی فراخوانی که برای احداث ظرفیت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر منتشر کردیم تا الان برای احداث ۸۰ هزار مگاوات تقاضا داشتیم که عدد قابل توجهی بوده و نشان می‌دهد در بین سرمایه گذاران اشتیاق بالایی وجود دارد.

وی افزود: از طرفی پتانسیل مهندسی کشور نیز این امکان را می‌دهد که این فعل به طور کامل در داخل کشور اجرایی شود.

کمانی در تشریح مدل جدید این سازمان در خرید برق تجدیدپذیر، گفت: در مدل اعلامی بر مبنای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ما طی مدت چهار سال اصل و سود سرمایه‌گذاری را به متقاضی سرمایه گذار برمی‌گردانیم و این پول پرداخت شده معادل خرید برق تا حدود ۷ سال است. یعنی با پرداخت پول از سوی ما طی چهار سال، صاحب نیروگاه متعهد می‌شود تا برق نیروگاه به طول ۶.۵ تا ۷ سال را به ما تحویل دهد و بعد از آن، تعهدی به خرید تضمینی برق مثل مدل قبلی نداریم و صاحب نیروگاه متعهد هست تا در طول مدت ۲۰ سال، برق را با نرخ بازار ایران تحویل بدهد.

وی افزود: این امر هم برای سرمایه‌گذار جذابیت ایجاد می‌کند که مدت برگشت سرمایه کوتاه‌تر است و هم وزارت نیرو به صورت طولانی مدت به صاحب نیروگاه متعهد نبوده و به بودجه‌های سالانه نیز متصل نیست.

رییس ساتبا با اشاره به تعداد بالای متقاضی در این خصوص، ادامه داد: در این راستا سرمایه گذاران مورد ارزیابی و پایش قرار گرفته و سرمایه گذاران توانمند انتخاب می‌شوند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • تک سوار DE ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  1 0
  بله درسته ولی اونور قضیه روهم بگید که برقشون رو ده برابر گرون می خرید و عملا دارید یارانه پنهان می دید. برق خورشیدی در آلمان به شکست خورد. جایی که خودش بیشترین منفعت رو از رواج برق خورشیدی می بره و تولید کننده اتکنولوژی خورشیدی هست. دلیلشم بازده بسیار پایین پنل های فعلی خورشیدی هست. بهتر نیست بجای دور ریختن پول بیت المال برای واردات فناوری کم بازده خورشیدی یک دهم این رقم رو صرف تحقیقات کنید و باقیش رو مصروف ارتقاع بازده توربین های گازی کنید که کشورمون در این مورد مزیت نسبی بالایی هم داره؟چرا ما باید با خرید تکنولوژی کم بازده خورشیدی از چین و آلمان سرمایه تحقیق و توسعه بقیه کشورها رو بدیم؟
 • محمد رضا IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  0 0
  من فکر می کنم برق خورشیدی در دنیا بیشتر یه تبلیغه چون بازده اون نهایتا 14 درصد است. درست مثل صنایع بازیافت که اتفاقا فیلم اون از شبکه مستند پخش شد . به این صورت که صنایع بزرگ پلاستیک سازی برای اینکه راحت بتونن محصولاتشون رو بفروشن صنایع بازیافت رو تبلیغ کرده و چند کارخانه هم حتی تو آمریکا و اروپا تاسیس کردن. ولی نهایتا سه سال کار کردن و بعد که دیدن خوب جا افتاده تعطیلش کردن .تازه فاجعه بارتر اون که (در فیلم هم نشان داده شد)ضایعات رو در کشتی های بزرگ بار گیری و در عمق اقیانوسها در دریا تخلیه می کردند.البته من نمیخوام صنایع بازیافت رو زیر سوال ببرم چون هر قدر برای محیط زیست فعالیت کنیم کم است چون به سلامت انسان مربوطه ولی میگم گول تبلیغات غربی ها رو نخوریم و درست تصمیم بگیریم . یه مورد دیگه از تبلیغات دروغین غرب مسئله جنگ و آوارگان است.به عمد در کشورهای دیگه جنگ راه می اندازن و مردم بیچاره رو به کشتن میدن وسلاح هاشون رو به فروش میرسانند و از اونور به دروغ ژست حقوق بشری میگیرن و تازه از همه بد تر از میان آوارگان افرادمتخصصی که در کشور خودشون با هزار زحمت و خرج فراوان دولت درس خوندن رو با هزار منت و به صورت گزینشی جذب بازار کار می کنند تا کمبود نیروی کار و کمی زاد و ولد رو جبران کنند. با چشم باز و با تحقیقات متخصصان خودمان تصمیم بگیریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس