شورای علما شیعه افغانستان: شیعیان باید جایگاه خود را در نظام اسلامی داشته باشند

معاون شورای علمای شیعه افغانستان در دیدار با معاون نخست وزیر طالبان با اسلامی خواندن نظام کنونی افغانستان گفت شیعیان باید جایگاه خود را در این نظام داشته باشند.

به گزارش مشرق، «محمد اکبری» و «سید حسین عالمی بلخی» معاونین شورای علمای شیعه افغانستان در رأس هیئتی با «عبدالسلام حنفی» معاون نخست وزیر طالبان درباره وضعیت سیاسی، امنیتی و اجتماعی افغانستان گفت‌وگو کردند.

براساس بیانیه منتشر شده توسط طالبان، اکبری در این دیدار نظام کنونی افغانستان را اسلامی خواند و افزود که تلاش می‌شود در جامعه ثبات کامل و اعتماد متقابل برقرار شود.

بیشتر بخوانید

بیانیه شورای علمای شیعه افغانستان درباره ارتباط با ایران

بلخی نیز در این دیدار گفت: «کشور ما نمی‌تواند متحمل جنگ دیگری شود، باید تفاهم و تحمل داشته باشیم. می‌خواهیم رابطه شیعیان با نظام امارت اسلامی استوار باشد و اهل تشیع نقش و جایگاه خود را در نظام اسلامی داشته باشند».

معاون نخست وزیر طالبان نیز در این باره گفت: امارت اسلامی خانه همه افغان‌هاست، همه در قانون اسلامی حقوق مساوی دارند و دوران زورگویی پایان یافته است. در حکومتداری و کمک‌های بشردوستانه همه ولایت‌ها و مردم را بدون تبعیض در نظر می‌گیریم.

گفتنی است که طالبان اخیراً کمیسیون ویژه‌ای را به ریاست «حافظ ذاکرالله» برای بررسی حقوق شیعیان افغانستان ایجاد کرده است.

ذاکرالله درباره این کمیسیون گفته بود: دولت فعلی موقت و عبوری است و تا یک و نیم الی دو ماه، حکومتی تشکیل خواهد شد که تمام اقوام، شخصیت‌های متخصص و متعهد از جمله برادران اهل تشیع در تمام رده‌ها حضور خواهند یافت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس