گروسی: ایران باید به بازرسان من دسترسی بی‌قید و شرط بدهد

گروسی در مصاحبه با فرانس‌۲۴ گفت: «آژانس اتمی گزارشی در وین منتشر کرد که تأیید می‌کرد ایران ظرفیت تولید [اورانیوم غنی‌شده] خود در این تأسیسات به خصوص یعنی مرکز غنی‌سازی فردو را افزایش داده است.

به گزارش مشرق، «رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با فرانس‌۲۴ گفت که ایران باید به بازرسان این نهاد بین‌المللی «دسترسی بی‌قید و شرط» بدهد و اگر این کار را انجام ندهد «مشکل ایجاد خواهد شد».

گروسی در مصاحبه با فرانس‌۲۴ گفت: «آژانس اتمی گزارشی در وین منتشر کرد که تأیید می‌کرد ایران ظرفیت تولید [اورانیوم غنی‌شده] خود در این تأسیسات به خصوص یعنی مرکز غنی‌سازی فردو را افزایش داده است. این اقدام به آنها امکان می‌دهد با سرعت بیشتری غنی‌سازی کنند و حجم مواد غنی‌شده‌شان را به طرز قابل توجهی افزایش دهند.»

مدیر کل آژانس گفت: «ایران این میزان بلندپروازی را به دلیل تمام فعالیت‌های هسته‌ای که انجام داده دارا است، اما آنها باید به بازرسان من دسترسی بی‌قید و شرط بدهند. اگر این کار را انجام ندهند به مشکل برخواهیم خورد.»

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در گزارشی مدعی شده بود ایران استفاده از زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ به منظور غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در سایت فردو را آغاز کرده است.

آژانس اتمی در این گزارش تصریح کرده است:  «ایران فرایند تزریق گاز UF۶ غنی‌شده به ایزوتوپ ۲۳۵ اورانیوم با غنای ۵ درصد به زنجیره‌ای متشکل از ۱۶۶ سانتریفیوژ IR-۶ به منظور تولید UF۶ غنی‌شده به اورانیوم ۲۳۵ بیست درصدی را آغاز کرده است.»

محمد رضا غائبی سرپرست و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ساعاتی بعدتر گفت که گزارش آژانس سند فنی معمول است.

او گفت: «گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های هسته ای کشورمان یک گزارش فنی معمول به روز رسانی در خصوص اقدامات انجام شده ای است که ایران بر اساس رویه معمول به اطلاع آژانس رسانده است. آژانس ضمن انجام راستی آزمایی منظم خود در خصوص آنها به اعضای خود اطلاع رسانی کرده است.»

گزارش قبلی آژانس اتمی حدود دو هفته پیش منتشر شد. آژانس در آن گزارش مدعی شده بود ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا را افزایش داده است.

در آن گزارش تصریح شده بود: «ذخایر ایران شامل حدود ۱۱۳.۸ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به شکل ترکیب UF۶ با خلوص تا ۲۰ درصد بعلاوه ۳۴.۲ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص تا ۲۰ درصد در قالب سایر ترکیبات است»

آژانس اتمی در آن گزارش درباره سانتریفیوژهای IR-۶ در تأسیسات فردو تصریح کرده بود: «۱۶۶ سانتریفیوژ IR-۶ با ساب‌هِدِرهای اصلاح نشده در آبشار نصب شد و یک سیلندر حاوی UF۶ غنی شده به میزان U-۲۳۵ دو درصد، برای اهداف غیرفعال سازی متصل شد (که در آنجا دنباله‌ها و محصول دوباره با هم ترکیب می‌شوند)».

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند.

ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است. ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

گزارش جدید آژانس در حالی منتشر شده که  مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از روز دوشنبه (۸ آذرماه/۲۹ نوامبر) در پایتخت اتریش آغاز شد. این نخستین دور از این گفت‌وگوها در دولت «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس‌ دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران است.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده رفع تمامی تحریم‌ها علیه ایران، به گونه‌ای که قابل راستی‌آزمایی باشد مهم‌ترین دستور کار هیأت ایرانی را در این گفت‌وگوها تشکیل خواهد داد.

در دولت «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور سابق ایران نیز ۶ دور گفت‌وگو میان ایران و گروه ۱+۴ (انگلیس، روسیه، چین، فرانسه به علاوه آلمان) برگزار شد.

طرف آمریکایی هم در آن مذاکرات با نمایندگان گروه ۱+۴ بدون حضور ایران در خصوص شرایط بازگشت به برجام گفت‌وگو می‌کرد اما آن مذاکرات، به دلیل اصرار آمریکا بر عدم ضمانت درباره ماندن در برجام و یا عدم رفع تمامی تحریم‌ها به بن‌بست رسید و نتیجه‌ای دربر نداشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  1 0
  نوکر بی اختیار و جاسوس کثیف
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  0 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.
 • امین IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  1 0
  دلیل وقاحت این غربی ها خود ماییم. انقدر بی قید و شرط بهشون امتیاز دادیم و تضمینی نگرفتیم که اینطوری دارن به ملت ما توهین میکنن. باور کنید هنوز هم یه عده هستن که میگن نباید با دنیا در بیفتیم. منظورشون هم اینه که بی قید و شرط تمام شروطشون رو بپذیریم و کاری هم به وعده های اونا نداشته باشیم.
 • IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  0 0
  کثافتها کشوری استکبار خودتان چنین اجازه ای میدهید که ایران بدهدهیجکس حق بازرسی یا جاسوسی هیچکس را نمیدهد-فقط میتوانید با خائنین چنایتکاران ونفسدان وشیفتگان داخل ایرانتون بروید بمیرید ویا تحریمها را لغو وراستی آزمایی کنید
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  0 0
  عجب چقدر خوش اشتهای طفلک
 • بلال خان IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  1 0
  مجلس باید طرح دوفوریتی رو آماده کند تا درصورت سیاسی برخورد کردن آژانس بی کفایت انرژی اتمی از پروتکل الحاقی خارج بشه
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  0 0
  شتر در خواب بیند پنبه دانه
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  1 0
  تحریم که هست، همشونو بندازین بیرون. پرروها.
 • صادق IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  0 0
  چه جسارتا
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
  1 0
  گروسی غلط کرده
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  9 0
  محکم بایستیم در برابر این فرد
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  8 0
  یعنی چی هر موقع اسرائیل و آمریکا و دیگران اجازه دادن از ایران هم بخواهند
 • حمید IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  4 0
  همانطورکه رژیم کودک کش ودیگرصهیونیست های دنیااجازه بازرسی نمی‌دهند بمب اتم دارند اگرچه ایران چنین اراده ای نداردولی برای ثابت کرد حق خود نمایش قدرت بازدارندگی درمقابل دشمنان بایدبمب هسته ای بسازد تاحساب کاردستشان بیاید، لذا نباید درمقابل افراطی های وحشی سرتعظیم فرود آورد
 • سید فروزان CH ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  9 0
  زمان آن رسیده که این مردک را دیگر به ایران راه ندهند ، بازرس‌های من ؟؟؟؟ ایران باید ؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۰۹:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   7 0
   دقيقأ ، از سرو روش صهیونیزم میباره!!!
 • GB ۰۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  1 0
  اگر بایدن با ایران توافق کنه، کنگره جلوی برداشت تحریم ها رو میگیره. اگر بایدن توافق کنه، کنگره هم رأی به برداشت تحریم‌ها بده، سنا وتو میکنه. اگه بایدن قبول کنه، کنگره رأی بده، سنا هم تصویب کنه، رئیس‌جمهور بعدی میزنه زیرش. بنابراین آم ری کا کلاً بازنده است. اگر با اروپا توافق بشه و آم ری کا کلاً کنار گذاشته بشه. تحریم‌ها بیخود میشه اما پول از دست میره. صه یو نیست ها هم که اصلاً نمیدونن چی میخوان. دست به دامن عربا شدن. تر ا م پ و شیر کردن توافق بهم بزنه. حالا موندن برگرده یا برنگرده. کلاً اوضاع خیلی بده. پناه بر خدا.
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   13 0
   اروپا که نوکر آمریکاست و در مجموع ما تکیه مون به خداوند متعاله و همینطور که این 43 سال سر پا بودیم، ان شاء الله همه مشکلات رو با کمک خداوند متعال رفع خواهیم کرد!!
  • Farhad US ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   1 0
   ناشناس ۷:۱۵ دقیقه از انگلیس، اگر از دوز قرص توهم آورت کم کنی بخوبی مشاهده خواهی کرد که جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در طول ۲۰ سال و اندی در مذاکرات هسته ای دست برتر را دارد و بخوبی میداند که چه میکند پس بجای نگرانی بیهوده فقط دکترت را عوض کن،
 • مجتبی IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  6 0
  مردک از آمریکایی ها آمریکایی تره.
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  5 0
  گروسی مواظب باش
 • DE ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  3 0
  درخواست گروسی برای بازرسی بی قید و شرط از تاسیسات ایران. بایستی با اورُسی زد تو دهن این گروسی .
 • حسين DE ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  3 0
  به ادبيات سخيف اين مردك عروسك خيمه شب بازى يانكيها توجه كنيد،(بازرسان من) (دسترسى بى قيد و شرط) عربده كشى اين يارو نتيجه عملكرد خائنانه حسن اسكاتلندى ،جواد نيويوركى و عباس بغدادچى است.
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  2 0
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  0 0
  گروسی بیا بازرسیش کن. بیا داداش همش مال خودت.
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  3 0
  اقای گروسی. از جاسوسی برای قدرتهای بزرگ. دست بردارد و مطابق پادمان در خواست داشته باشد .. البته اگر میخواهی احترام بگذارند به آژانس
 • شاهد IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  3 0
  غلط کرده مرتیکه جاسوس . .
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  2 0
  تنها راه ایران وایرانی درشرایط بسیارحساس حال وآینده کشور،منطقه ودنیا(عدالت،اقتدار،استقلال،خودکفایی،انواع پیشرفتهاعلی الخصوص پیشرفتهای هسته ای بدون محدودیت،شرط وبازرسی جاسوسان،مقاومت،جهاد وجنگ....)درمقابل(استکبار،غارتگران،تحمیلگران،اشغالگران،انحصارطلبان،مداخله جویان،خرابکاران،جنایتکاران،گاوهای شیرده،شیفتگان وهمدستان استکبار،امتیازیها،سهمیه ایها،منتصبان بی رقابت،خائنین،منافقان ومفسدان خودی نخودی وابسته داخلی وخارجی...)هست.ولاغیر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس