جلسه علنی مجلس

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره سه موضوع اقتصاد، جمعیت و آب به عنوان اولویت‌های کشور، گفت: امروز ما در کشور سه مشکل داریم که باید با اولویت به آن رسیدگی کرد.

به گزارش مشرق، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه ضمن تقدیر و تشکر از حضور صمیمانه رئیس قوه قضائیه، گفت: اولین بار است که جلسه ای بین قوه مقننه و قضاییه برگزار شده است که این جلسه را به فال نیک می گیریم.

وی تاکید کرد: هر سه قوه با هم هماهنگ و همدل هستند. این امر لازم است اما کافی نیست. این هماهنگی و همدلی باید منجر به هم افزایی و کارآمدی برای حل مشکلات مردم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر جلسه ای بگذاریم اما خروجی آن آثار ملموسی در زندگی مردم نداشته باشد باید برگردیم و تجدیدنظر کنیم، افزود: البته اگر فرصت داشته باشیم. فرصت تنگ است و مردم نیاز به کارآمدی دارند.

قالیباف تصریح کرد: من به عنوان یک نماینده و شهروند از جناب اژه ای تشکر می کنم که از روزی که در این مسئولیت قرار گرفت با شناخت خوبی که به مسائل کشور دارد و با توجه به سابقه و تسلطی که بر ساختارها و تشکیلات قوه قضائیه دارد با روحیه میدانی و جهادی برای رفع مشکلات و ایجاد تحول ورود و در صحنه مشکلات را پیگیری کرد.

وی با تاکید بر پیگیری اجرای طرح تحول در قوه قضائیه، گفت: در کشور، مشکلات متعددی وجود دارد و همه باید بر حل این مشکلات متمرکز شویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نیازمندیم در سطوح عالی هر سه قوه به فهم مشترکی در اولویت ها برای حل مسائل برسیم.

قالیباف با اشاره به اینکه امروز در کشور سه مشکل اساسی داریم که باید حل این مشکلات اولویت هر سه قوه باشد، گفت: یکی از مشکلات اساسی ما مشکل اقتصادی است. مشکل آب یکی دیگر از مسائلی است که باید حل آن در اولویت سه قوه باشد، چرا که در برخی از نقاط کشور مردم وضعیت خوبی از لحاظ دسترسی به آب شرب ندارند و حتی در بخش قابل توجهی از روستاها آب شرب با تانکر جابه جا می شود و حتما باید برنامه جدی برای رفع این مشکل داشته باشیم.

وی گفت: بحث جمعیت از حیث موالید، مهاجرت و اختلاف طبقاتی یکی دیگر از موضوعاتی است که باید در اولویت دولت، مجلس و قوه قضائیه قرار گیرد. ریشه سه مشکل مذکور در ناترازی است و این مشکلات زاییده تصمیمات ما است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما باید تکلیف خود را با بخش خصوصی روشن کنیم و لازم است امنیت سرمایه حفظ شود و باید به سرمایه گذاران فرصت داده شود. برای مثال زمانی باید مالکیت یک بخش از حالت خصوصی خارج شود که مطمئن باشیم در آن جا فسادی رخ داده است.

قالیباف اظهارداشت: در کشور باید تولید ثروت اتفاق بیفتد تا مشکلات اقتصادی حل و فصل شود. همچنین لازم است اقدامات اساسی انجام شود تا نقدینگی لجام گسیخته دیگر به سمت سوداگری نرود بلکه به سمت تولید و سرمایه گذاری برود که این مسئله نیازمند تصمیمات شجاعانه در کشور است و حتی لازم است در جلسات سران قوا و کمیسیون های تخصصی مجلس هم به این مسئله توجه شود و تصمیمات ما باید به گونه ای باشد تا ناترازی ها حذف شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه قریب به ۸۰ درصد بودجه ما صرف هزینه های جاری می شود، چرا که ۸۰ درصد بودجه ما دولتی است، گفت: سه قوه باید اولویت های خود را مشخص کنند و اگر ما دغدغه های جدا از یکدیگر داشته باشیم، نمی توانیم مشکلات کشور را حل و فصل کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضائیه نمی‌تواند رأسا لوایح خود را به مجلس ارائه کند اما حداقل می توان موضوعات مد نظر قوه قضائیه را در سازوکار طرح ها به قانون تبدیل کرد. حتما مسئولان قضائیه در کمیسیون ها حضور داشته باشند و طرح های کمیسیون ها را دقیق بنویسند تا حل مشکلات مردم در اولویت قرارگیرد.

قالیباف با بیان اینکه ۷ دستگاه، مسئول نظارت بر اجرای قوانین هستند افزود: یکی از منکرات بزرگ در کشور، عدم اجرای قانون و یا بد اجرا کردن قانون است. بعد از ۴۰ سال تجربه عرض می کنم اگر بخواهیم امورات را در دستگاه اجرایی و قضایی نظارت و اجرا کنیم اشتباه است.

وی تصریح کرد: برای نظارت دقیق نیازمند شفاف سازی، هوشمندسازی و مردمی سازی هستیم. اگر این کار را به درستی انجام دهیم خروجی آن کارآمدسازی نظام حکمرانی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحثی که تحت عنوان «سوت زنی» مطرح شد در واقع مبارزه با فساد از طریق حمایت از افشاکنندگان فساد بود. در این زمینه قوانین مهمی در همه کشورهای دنیا وجود دارد که باید در کشور ما نیز در این زمینه قانونگذاری شود.

قالیباف با اشاره به اینکه ۵۵ درصد فساد در دنیاز ازهمین طریق کشف شده است، اظهار داشت: مردم فساد را دیده اند و از طریق هوشمندسازی اعلام کردند. تنها ۴۵ درصد فساد از طریق دستگاه‌های دولتی در دنیا کشف می‌شود.

وی افزود: اگر از خصوصی سازی، فساد بیرون می آید باید مورد بررسی قرار گیرد. اگر از ابتدا این فساد بررسی می شد شاهد ضربه خوردن به بیت المال نبودیم. باید از وقوع فساد جلوگیری کرد؛ می توان طرحی در این خصوص نوشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با فساد باید به طور جدی پیگیری شود، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در طرح های اقتصادی بحث دارایی های غیرمولد است که این دارایی ها در همه سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی وجود دارد و باید کار سیستمی انجام شود تا این دارایی های غیرمولد به دارایی های مولد تبدیل شود.

قالیباف تصریح کرد: اگر جلوی فساد در این مرحله گرفته نشود، فساد به بخش سیاسی و رقابت های انتخاباتی تسری پیدا می کند که الان شاهد هستیم برخی افراد فضای غیراخلاقی ایجاد می کنند که گویا همه مسئولان مفسد هستند، در حالی که این کارشان غلط و غیراخلاقی است.

وی بیان کرد: همچنین در بخش نظارت باید مجلس و قوه قضاییه منسجم و هماهنگ با یکدیگر کار کنند. برای مثال در مجلس بسیاری از گزارش‌ها در قالب ماده ۲۳۴ آماده می شود و ما این شکایت ها را به قوه قضاییه ارجاع می دهیم که باید با اولویت رسیدگی شود اما متاسفانه گاهی اوقات اتفاق خاصی رخ نمی دهد و رسیدگی نمی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر می خواهیم این هماهنگی بین قوه قضاییه و مجلس اثربخش تر باشد بنده پیشنهاد می دهم یک کمیسیون مشترک مداوم و مستمر بین مجلس و قوه قضاییه شکل گیرد تا پیگیری ها را انجام دهد و در نهایت باید خروجی این کمیسیون مشترک در جلساتی که بین مجلس و قوه قضاییه به صورت مشترک تشکیل می شود، ارائه شود.

قالیباف اظهار داشت: نمایندگان همواره در میان مردم و پیگیر رفع مشکلات آنان هستند و انصافا قضات ما هم بسیار شریف و زحمتکش هستند و با حداقل امکانات کارهای خود را انجام می دهند. در هر دستگاهی افرادی هستند که حرمت خود و دستگاه را نگه نمی دارند.

وی گفت: این شفاف سازی و هوشمندسازی را در ارتباط با مردم انجام می دهیم و از سوی دیگر مجلس و قوه قضاییه به صورت هماهنگ نظارت می کنند. دو هفته قبل جلسه ای در این خصوص تشکیل شد با این ساز و کارها بسیاری از مشکلات در شهرستان ها حل می شود.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  1 0
  شما هم?
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  3 0
  انتظار میرفت مجلس لااقل در خصوص شفافیت، اصلاح شاخص های اقتصادی، مدیریت آب و مواردی اساسی مجلس خردمندانه تر عمل کند. آقای قالیباف بر اساس خودشان کارنامه خود و همکاران را در مدیریت مجلس ارزیابی کنند و اجازه دهند کارشناسان از نظر فنی این نیز این کارنامه را مورد نقد قرار دهند.
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  4 0
  چشم بسته غیب گفت
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  3 0
  جالب اینجاست که در هر ۳ مورد هم شدید مشکلات اساسی داریم . هنوز مشکلات سد جدید ترکیه هم برای ما ملموس نشده در آینده وضعیت بسیار بدتر میشود
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
   1 2
   مشکل اصلی کمبود جمعیت است با افزایش آن به 500 میلیون نفر همه مشکلات حل میشود.
  • IR ۰۲:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   1 0
   ۱۰۰ سال پیش میگفتن جمعیت زیاد شده باید پایتخت را به شهر دیگر منتقل کرد . حالا فهمیدیم که جمعیت کم شده . خخخخح
  • IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   2 0
   جمعیت زیاد بشه چی میشه
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  4 0
  پس فرهنگ و امنیت چه؟
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۷
  4 0
  پس فساد و شفافیت چی؟؟
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  3 0
  بله آب، اقتصاد و جمعیت سه اولویت اصلی کشور هستند و من مطمئنم شما به احتمال 100 درصد نه تنها نمی توانید این سه مشکل را درست بکنید بلکه خرابتر هم می شوند
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  3 0
  برق و گاز و بیکاری و میزان طلاق و مهاجرت نخبگان یادت رفت
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
   0 0
   محيط زيست و نابودي خاک و ريزگرد و فرهنگ ....خلاصه خيلي زيادتر از اين حرفاس
 • بهنام IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
  2 0
  شما لطف کنید آب و اقتصاد را درست کنید سومی خود به خود درست خواهد شد
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
  0 0
  به آقازاده ها آدرس داده تا برن در این موارد خلق رانت کنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس