کد خبر 1305271
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۲
چرا باید در زمستان از ضد یخ استفاده کرد؟

استفاده از ضد یخ با فرا رسیدن فصل سرما یکی موارد ضروری برای خودروها است تا دچار مشکل نشوند.

به گزارش مشرق، در آب و هوای زمستانی در اکثر روزها، صاحبان وسایل نقلیه باید خود را برای افزودن ضد یخ یا خنک کننده آماده کنند.

ضد یخ حاوی اتیلن گلیکول (مایعی سمی بی رنگ، بی بو و شیرین) است؛ در صورت غلیظ شدن، افزودنی باید با ۵۰ درصد ضدیخ و ۵۰ درصد آب رقیق شود.

به سادگی سیستم خنک کننده خود را با آب پر نکنید. ضدیخ، که معمولاً به عنوان خنک کننده موتور شناخته می‌شود، زمانی که محلول ۵۰-۵۰ باشد، مانع از یخ زدن آب در سیستم خنک کننده موتور شما در آن روزها و شب‌های سرد زمستان می‌شود.

بیشتر بخوانید

علت صدای گیربکس خودرو در دنده‌عقب چیست؟

همچنین نقطه جوش موتور شما را افزایش می‌دهد تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند. یخ زدن یا گرم شدن بیش از حد می‌تواند باعث آسیب جدی به موتور شده و باعث شود ماشین از کار بیفتد.

علاوه بر این، ضد یخ با جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی روی واشرها و سایر اجزای سیستم خنک کننده، باعث می شود موتور به خوبی کار کند. به انتقال حرارت کمک می‌کند و تشکیل رسوب را از بین می‌برد.

آب به طور طبیعی حاوی کلسیم و منیزیم است که می‌تواند منجر به تجمع مواد معدنی یا رسوب در سطوح سیستم خنک کننده شود. مقیاس ۱/۱۶ اینچ ضخامت راندمان انتقال حرارت را تا ۴۰ درصد در موتور شما کاهش می‌دهد.

در صورت یخ زدن آب در سیستم خنک کننده، اقدامات لازم را انجام دهید. صدای جیغ بی امان یا داغ شدن بیش از حد موتور، نشانه‌ای است که سیستم خنک کننده شما یخ زده است. ضروری است که احتراق را خاموش کنید و رانندگی را متوقف کنید. در غیر این صورت، موتورها منفجر می‌شوند.

به موتور خود زمان دهید تا آب شود. اگر بیرون پارک شود ممکن است چند روز طول بکشد. اما اگر بتوان آن را با خیال راحت در داخل یک گاراژ یا سازه گرم جابجا کرد، باید سریعتر آب شود. با قرار دادن یک فن گرمکن در جلوی رادیاتور، این فرآیند را تسریع کنید. تا زمانی که موتور کاملاً آب نشده پشت فرمان برنگردید.

در نهایت، ماشین یا کامیون خود را به فروشگاه خودرو مطمئن خود ببرید و کل سیستم خنک کننده را تخلیه و شستشو دهید. مایع را با ضدیخ/خنک کننده با کیفیت بالا جایگزین کنید.

زمان بررسی سیستم خنک کننده است؟

کارشناسان خودرو موافق هستند که معمولاً خودرو یا کامیون شما باید هر ۳۰۰۰۰ مایل یا سه سال یکبار تحت سرویس خنک کننده قرار گیرد. راهنمای مالک سازنده خود را برای توصیه آن بررسی کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس