کد خبر 1305101
تاریخ انتشار: ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۳
ویتامین D به شکل نوار خوراکی چقدر موثر است؟

بررسی‌های یک مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین D به صورت نوار خوراکی به اندازه کپسول ژلاتینی در بهبود کمبود ویتامین D موثر است.

به گزارش مشرق، ویتامین D برای کمک به جذب کلسیم از روده حیاتی است و کمبود ویتامین D در بیماری‌های مختلف دیده می‌شود. این ویتامین از طریق قرار گرفتن پوست در معرض پرتوهای خورشید، تولید می‌شود و تا حدی نیز می‌تواند از رژیم غذایی به‌دست آید.

از آن جا که کمبود ویتامین D یک مشکل رایج در سراسر جهان است، حفظ میزان ویتامین D خون در محدوده طبیعی، برای خدمات مراقبت‌های بهداشتی، اولویت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید

ویتامین D چگونه سیستم ایمنی را تقویت می‌کند؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است و در صورت تجویز به شکل کپسول، سرعت جذب کمی دارد. به همین دلیل فرمولاسیون این محصول برای جذب بهتر ویتامین D در روده، بسیار مهم است. تجویز خوراکی این ویتامین به صورت کپسول ژلاتینی، برای کسانی که از سندرم سوءجذب که اختلال جذب در مواد مغذی، ویتامین‌ها و ... از طریق دستگاه گوارش رنج می برند، مفید است. از آن‌جایی که جذب دارویی ویتامین در شرایط زمینه‌ای مختلف و افراد با مشکلات مختلف، متفاوت است؛ باید این مشکل را با ساخت فرمولاسیون‌های مختلف و بررسی اثرات درمانی آن‌ها، تعدیل کرد.

با توجه به همین موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه، اثرات بالینی مکمل ویتامین D به صورت کپسول ژلاتینی و نوار خوراکی (استریپ دهانی) را در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین D مقایسه کردند.

برای انجام این مطالعه که به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی انجام شد، ۶۰ بیمار مبتلا به کمبود ویتامین D در مدت دو ماه مورد بررسی قرار گرفتند.این بیماران به دو گروه تقسیم شدند و به مدت هشت هفته، برای یک گروه کپسول ژلاتینی ویتامین D خوراکی به صورت هفتگی و برای گروه دوم، نوار خوراکی ویتامین D به صورت روزانه تجویز شد. میزان ویتامین D خون این بیماران در شروع و پایان مطالعه اندازه‌گیری شد و داده‌های به‌دست آمده با استفاده از روش‌های آماری مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی‌های این مطالعه نشان داد که سطح ویتامین D پس از مصرف مکمل به دو شکل کپسول ژلاتینی و یا نوار خوراکی، بهبود یافت و این نشان می‌دهد که هر دو این روش‌ها، رویکردهای درمانی موفقی هستند. با این‌که کپسول ژلاتینی مقادیر بالاتری ویتامین D دارد، ولی تفاوت معنی‌داری بین مصرف‌کنندگان کپسول ژلاتینی و نوار خوراکی مشاهده نشده است.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که مکمل‌سازی با هر دو فرمولاسیون نوار خوراکی و کپسول ژلاتینی می‌تواند با موفقیت کمبود ویتامین D را درمان کند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ مصرف مکمل ویتامین D به صورت نوار خوراکی و با دوزهای کم‌تر، به اندازه کپسول ژلاتینی در درمان کمبود ویتامین D در کودکان و سالمندان به‌ویژه برای افرادی که دچار مشکلات بلع هستند، موثر است.

در انجام این تحقیق؛ رضا گنجی، آرین یوسفی و سعید حسام؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، به همراه عادله صاحب نسق از مرکز تحقیقات بالینی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد با یکدیگر مشارکت داشتند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس