کد خبر 1303041
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۷
آشنایی با ۱۵ سوال متحول کننده

نگاهی به این ۱۵ سوال متحول کننده کمک می‌کند، بی طرفانه زندگیتان را زیر ذره‌بین ببرید.

به گزارش مشرق، برای آن‌که بتوانید پتانسیل خود را رها کرده و به بزرگ‌ترین رویاهایتان دست یابید، باید یک گام به عقب بردارید و نوع زندگیتان را بررسی کنید. در ادامه نگاهی به ۱۵ سوال متحول کننده می‌اندازیم که کمک می‌کند بی طرفانه زندگیتان را زیر ذره‌بین ببرید.

جواب این سوال‌ها زندگی افراد را متحول می‌سازد، کمک می‌کند بفهمند در مسیر درست قرار گرفته اند یا نه و معنای جدیدی به زندگی خود ببخشند، از ظرفیت‌های پنهان خود بهره ببرند و تجارب جدیدی کسب کنند.

۱. در یک، پنج، یا ده سال آینده می‌خواهم کجا باشم؟

پیش‌بینی زندگی برای یک یا پنج سال آینده غیرممکن است، اما داشتن برنامه برای رسیدن به جایی که می‌خواهید در آن زمان باشید، از اهمیت بالایی برخوردار است. طرح این سوال کمک می‌کند اهدافی برای دستیابی در زندگی تعیین کنید.

بدون داشتن هدف همچون کشتی سرگردانی در اقیانوس خواهید بود. هر جهتی می‌تواند برای شما مقصدی درست به نظر برسد.

۲. اگر کاری که امروز انجام می‌دهم را ادامه دهم در یک، پنج، یا ده سال آینده کجا خواهم بود؟

 بعضی از افراد وقت خود را صرف کارهایی می‌کنند که به نزدیک شدن به اهدافشان کمکی نمی‌کند. یادتان باشد آینده شما به کارهایی بستگی دارد که امروز انجام می‌دهید. اگر هدفتان تناسب اندام برای سال بعد باشد، با خوردن هله هوله و فست فود به آن نخواهید رسید. همانطور که انیشتین می‌گوید، دیوانگی انجام دوباره و دوباره همان کارها و انتظار نتایج متفاوت داشتن است.

۳. دلایل من چه هستند؟

این سوال بسیار مهم است، چون کمک می‌کند بفهمید چرا رویاهایتان را دنبال می‌کنید. اگر یکی از اهدافتان کاهش وزن است، علت دقیق آن چیست؟ اگر می‌خواهید مدیرعامل سازمان خود شوید، دلیلش چیست؟ مدیرعامل شدن چه سودی برای شما دارد؟ این “چراها” دلایل اصلی برای اهدافتان را مشخص می‌کند.

۴. شکرگزار چه چیزهایی هستم؟

شکرگزاری به این معنا نیست که دیگر برای ارتقای زندگی خود تلاش نکنیم. بلکه باید نعمت‌ها و مواهب خود را برشماریم و قدردان زندگیمان باشیم. شاید ماشین کهنه‌ای دارید و می‌خواهید یک ماشین نو بخرید. اما باید شکرگزار باشید که یک ماشین دارید.شکرگزاری یکی از کلیدهای زندگی شاد است.

۵. ارزش‌های من چه هستند، و آیا به آن‌ها وفادارم؟

ارزش‌ها برای هدایت شما در زندگی مهم هستند. اکثر افراد اصلا برای شناسایی ارزش‌های خود وقت نمی‌گذارند. آن‌ها مجموعه عقاید شخصی و اصول اخلاقی هستند که هنگام تصمیم‌گیری هدایتشان می‌کنند.

۶. آیا بیش از حد نگران چیزهایی هستم که دیگران فکر می‌کنند؟

انسان موجودی اجتماعی است، و نیاز به پذیرفته شدن از سوی دیگران جزئی طبیعی از وجود اوست. به همین دلیل است که حس می‌کنیم باید مطابق با انتظارات اجتماع عمل کنیم.

با این وجود، گاهی این نیاز به پذیرش توسط دیگران به قدری زیاد می‌شود که زندگیمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نگرانی بیش از حد از اینکه دیگران راجع به شما، رفتارتان، تصمیماتتان، و … چه فکر می‌کنند و تلاش برای عمل کردن مطابق با انتظارات آن‌ها می‌تواند توانایی تفکر و تصمیم‌گیری شما را تحت تاثیر قرار دهد.

۷. دوست دارم دیگران در مراسم خاکسپاری‌ام چه چیزهایی درباره من بگویند؟

فکر کردن درباره مرگ خوشایند نیست، اما کمک می‌کند مهم‌ترین چیزهای زندگیتان را شناسایی کنید. همه ما روزی از دنیا خواهیم رفت؛ بنابراین یک سوال متحول کننده این است که دوست دارید مردم در خاکسپاریتان از شما چه بگویند؟ دوست دارید از ماشین‌های (موترهای) گران قیمت و عمارت‌های مجللتان حرف بزنند، یا از اینکه چه حسی به آن‌ها می‌دادید؟ دوست دارید فرزندانتان بگویند چه پدر یا مادر خارق‌العاده‌ای داشتند، اینکه هرگز برایشان وقت نگذاشتید و مدام در دفترتان کار می‌کردید؟

۸. اگر از چیزی نمی‌ترسیدم چه کار می‌کردم؟

این از آن سوال‌ها است که فقط عده معدودی به آن می‌اندیشند، اما می‌تواند تاثیر بسیار عمیقی بر زندگی فرد بگذارد. بسیاری از ما با شجاعت زندگی نمی‌کنیم و ترس ما را از رسیدن به آنچه واقعا می‌خواهیم باز می‌دارد.

بیشتر اوقات این ترسی که شما را عقب نگه می‌دارد غیرمنطقی است و به راحتی می‌توانید بر آن غلبه کنید. در پایان شما هرگز از کارهایی که انجام دادید و شکست‌هایی که خوردید پشیمان نخواهید بود. بلکه حسرت فرصت‌هایی را می‌خورید که از دست دادید.

۹. اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام بود چه کار می‌کردم؟

هیچ کس نمی‌داند کی از دنیا می‌رود. یعنی هر روز می‌تواند روز آخرتان باشد. چرا آن را صرف کارهای بیهوده کنید؟ چرا چیزهای مهم زندگیتان را بیش از این به تعویق بیندازید؟ از کجا معلوم سال دیگر زنده باشید؟

۱۰. چرا نه؟

 گاهی اوقات لازم است از حد و مرزهای سنتی فراتر بروید. همه چیز را همانطور که هست قبول نکنید. اگر کسی می‌گوید نمی‌توان کاری را انجام داد بپرسید چرا؟ اگر کسی می‌گوید نمی‌توانید به رویاهایتان برسید از خودتان بپرسید چرا نه؟

محدودیت‌هایی را که دیگران برایتان تعیین می‌کنند نپذیرید. به جای آن وضعیت موجود را به چالش بکشید و دنبال چیزهایی بروید که دیگران فکر می‌کنند غیرممکن هستند.

۱۱. آیا حلقه ارتباطات اجتماعی من تاثیر مثبتی بر زندگی‌ام دارد؟

براساس یک مطالعه، افراد دارای خویشتن‌داری کم با قرار گرفتن در کنار دوستان بااراده می‌توانند خویشتن‌داری خود را افزایش دهند.

حلقه ارتباطات خود را ارزیابی کنید. آیا آدم‌هایی هستند که شما را به چالش کشیده و تشویق می‌کنند که نسخه بهتری از خود باشید؟ یا کسانی هستند با منفی‌نگری و عادی بودن خود سطح شما را هم پایین می‌آورند. ترک دوستان می‌تواند کار سختی باشد، اما اگر می‌خواهید به نهایت ظرفیت و پتانسیل خود برسید، بسیار مهم است که اطراف خود را با کسانی احاطه کنید که رویاهایی مشابه دارند و شما را به چالش می‌کشند.

۱۲. آیا سبک زندگی‌ام طوری است که سلامت جسمی، ذهنی، و معنوی من را ارتقاء دهد؟

برای آن که نهایت لذت را از زندگی ببرید، باید سبک زندگیتان به گونه‌ای باشد سلامت و تندرستیتان را بهبود و ارتقاء دهد. با این بیشتر ما فقط به سلامت جسمی خود فکر می‌کنیم.

یک سبک زندگی سالم باید علاوه بر سلامت جسمی، سلامت ذهنی و معنوی شما را نیز ارتقاء دهد. براساس بسیاری از فرهنگ‌های باستان، جسم، ذهن، و روح در هم تنیده هستند و هر یک بر دیگری اثرگذار است. یعنی سلامت و تندرستی کامل بدون یکی از این عناصر حاصل نمی‌شود.

۱۳. آیا برای افراد ارزشمند زندگی‌ام زمان کافی می‌گذارم؟

بیشتر اوقات به قدری روی چالش‌های زندگی تمرکز می‌کنیم که فراموش می‌کنیم وقت گذراندن با آدم‌های ارزشمند زندگیمان خانواده و دوستان چقدر مهم است.

شما هرگز نباید آنقدر سرتان شلوغ باشد که نتوانید اوقاتی را با عزیزانتان سپری کنید.

۱۴. آیا بیشتر به ظاهر زندگی‌ام اهمیت می‌دهد یا حسی که از آن می‌گیرم؟

جامعه امروز بیشتر درگیر بازاریابی و مصرف‌گرایی شدید است. در دنیایی که برخورد اول بسیار حائز اهمیت است، مردم به جای شخصیت یا شرافت شما، ماشین و لباس‌هایی که می‌پوشید را می‌بینند.

رسانه‌های اجتماعی تاثیر بسیار مخربی داشته‌اند، و بیشتر افراد در آن‌ها دائما ظاهر زندگی خود را به رخ دیگران می‌کشند. این امر باعث شده است بیشتر افراد روی داشتن زندگی تمرکز کنند که خوب به نظر برسد حتی اگر فقط ظاهرسازی باشد. امروزه چشم و هم‌چشمی کردن به یک سبک زندگی تبدیل شده است. مردم وام می‌گیرند خانه و ماشین بخرند تا موفق به نظر برسند.

۱۵. اگر همین فردا بمیرم بزرگ‌ترین حسرتم چه خواهد بود؟

این سوال متحول کننده را همین حالا از خودتان بپرسید. اگر بدانید فردا قرار است بمیرید، احتمالا اهمیتی نمی‌دهید کجا زندگی کردید، چقدر درآمد داشتید یا چه اموالی داشتید. احتمالا از اینکه سخت کار کردید و نتوانستید با خانواده‌تان خوش بگذرانید پشیمان خواهید شد.

از اینکه اجازه دادید ترس شما را از انجام بسیاری کارها بازدارد پشیمان خواهید شد. از زندگی مطابق انتظارات دیگران به جای دنبال کردن مسیر خود پشیمان خواهید شد. از دنبال نکردن رویاهایتان پشیمان خواهید شد. این سوال به شما یادآوری می‌کند که باید با زندگیتان چه کار کنید.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
    0 0
    مقاله ای مفید، سپاس.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس