اشکالات و انتقادات خود از قوه قضائیه را برای بهبود عملکرد عدلیه مطرح کنید، مطمئن باشید به نظرات و پیشنهادات توجه می‌شود/نمی خواهیم مچ گیری کنیم / با توسعه تشکیلات صنفی می‌توان از بسیاری از معضلات که تبدیل به پرونده‌های کیفری و حقوقی می‌شوند پیشگیری کرد/ اگر دولت بخواهد هم سیاست‌گذار و هم مجری باشد کار‌ها پرهزینه می‌شود

رئیس دستگاه قضا ازاصناف سراسر کشور با تاکید بر اینکه نمی خواهیم مچ گیری کنیم گفت: اصناف سراسر کشور اشکالات و انتقادات خود از قوه قضائیه را برای بهبود عملکرد عدلیه مطرح کنند.

به گزارش مشرق، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای عصر امروز یکشنبه (۳۰ آبان ماه) در نشست با اعضای فراکسیون اصناف مجلس و هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران با گرامیداشت هفته بسیج، توصیف امام خمینی (ره) که بسیج را لشکر مخلص خدا معرفی کردند، بالاترین مدال افتخار برای این نهاد دانست و گفت: امروز بسیاری از مردم ما از پیر و جوان و از طبقات و اقشار مختلف در حوزه‌های گوناگون بسیجی هستند و روحیه بسیجی دارند و کار بسیجی می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا با تبیین ویژگی‌های یک حکمرانی خوب، اظهار داشت: حکمرانی صحیح آن است که منفعت آن به همه مردم برسد و در آن تبعیض و اجحاف و تعدی نباشد و در نتیجه این حکمرانی صداقت، امانتداری و صحت عمل قالب بر همه بخش‌های جامعه باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطر نشان کرد که در چنین جامعه‌ای اقدامات درست، به موقع، کم‌هزینه، پرفایده و با ثبات صورت می‌گیرد و متذکر شد اگر کارها به موقع انجام نشود و یا با هزینه‌ی غیرمتعارف انجام شود اثربخشی لازم را نخواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر فرضاً برای ایجاد اشتغال در کشور یا عبور از مشکلی هزینه کنیم، اما کار ما پرهزینه و ناپایدار باشد یا با یک تکانه از بین برود نتیجه تلاش ما مطلوب نخواهد بود.

رئیس قوه قضائیه گفت: اگر اقدامات ما اجحاف، تبعیض، بی‌عدالتی و تعدی را از بین ببرد یا کم کند و صداقت روز به روز در جامعه گسترش یابد به اهداف نظام اسلامی نزدیک‌تر می‌شویم، اما هرجا کار ما نقص داشت باید با تلاش مضاعف برطرف کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای یکی از الزامات کاهش هزینه در انجام کار را واگذاری امور به مردم عنوان کرد و گفت: هرکاری که مردمی شد زودتر، بهتر و کم‌هزینه‌تر پیش می‌رود والا با مشکل مواجه می‌شویم.

وی افزود: کار دولت سیاست‌گذاری و هدایت و نظارت است و تا جایی که امکان دارد باید کارها را به مردم سپرد، اما اگر دولتبخواهد هم سیاست‌گذار و هم مجری باشد کارها پرهزینه می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه هنوز در بسیاری از امور آنگونه که باید و شاید از ظرفیت‌های مردمی استفاده نشده، تصریح کرد: وقتی مردم به میدان بیایند، چون کار را برای خود می‌دانند تلاش می‌کنند با کیفیت‌تر و بهتر انجام دهند و تبعاً هزینه‌ها کمتر و نتیجه مطلوب‌تر می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تأکید بر لزوم تبیین ظرفیت‌های اتاق اصناف برای مردم به ویژه جوانان خاطر نشان کرد که بخش قابل توجهی از مشکلات و مسائل مردم و دستگاه‌ها از جمله قوه قضائیه با همکاری صنوف قابل حل است.

وی به عنوان نمونه یکی از رویکردهای بسیار مهم دستگاه قضا در دوره تحول و تعالی را کاهش پرونده‌های قضایی عنوان کرد و گفت: با توسعه تشکیلات صنفی می‌توان از بسیاری از معضلات که تبدیل به پرونده‌های کیفری و حقوقی می‌شوند پیشگیری کرد.

رئیس دستگاه قضا یکی از مهم‌ترین مسائل در پیشگیری از مشکلات را تصمیم‌گیری‌های دقیق و اصولی عنوان کرد و گفت: بسیاری از تصمیمات به دلیل آنکه جامعیت ندارند اشکال دارند و اگر بخش‌های مختلف با همدیگر هم‌اندیشی و همکاری نداشته باشند تصمیمات یک بعدی گرفته می‌شود که آسیب‌زا هستند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر همین اساس بر لزوم فهم مشترک درباره مسائل تأکید کرد و از اصناف در سراسر کشور خواست که اشکالات و انتقادات خود از قوه قضائیه را برای بهبود عملکرد عدلیه مطرح کنند و مأیوس هم نشوند و مطمئن باشند به نظرات و پیشنهادات آن‌ها توجه و عمل می‌شود.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش از اصناف و بازاریان به عنوان کسانی یاد کرد که در پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ و عبور از بحران‌ها و تنگناها در دوران تحریم ایثارگرانه وارد صحنه شدند و از آن‌ها خواست در شرایط حساس فعلی نیز برای تقویت شبکه بازار و نظام توزیع و کنترل بازار تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر نقش آفرینی اصناف در ارتقایکالاهای ایرانی نیز تأکید کرد و ادامه داد: متأسفانه ما برندهای زیادی نداریم، اما این هم یک نقص است که در همین برندهای موجود برخی کالاها کیفیت لازم را ندارند یا مردم به دلیل عدم اطلاع از کیفیت آن‌ها از برند خارجی استقبال می‌کنند که باید هر دو نقیصه برطرف شود.

وی همچنین از قاچاق به عنوان یکی از معضلاتی یاد کرد که تولیدکننده، توزیع‌کننده و کسبه را زمین‌گیر کرده و از اصناف خواست دستگاه‌های ذیربط را در مبارزه واقعی و صحیح با قاچاق یاری دهد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطر نشان کرد: وقتی یک کالای تقلبی و تاریخ مصرف گذشته وارد بازار شود مشکلات فراوان مادی و روانی در جامعه ایجاد می‌کند که باید جلوی آن گرفته شود.

رئیس دستگاه قضا از لزوم همکاری اصناف در نظارت بر بازار نیز سخن گفت و تأکید کرد: نمی‌خواهیم مچ گیری کنیم، این هنر نیست که بستری فراهم کنیم که کسی در چاه بیافتد و بعد بالای سر چاه بنشینیم و هلهله کنیم بلکه هنر این است که اجازه ندهیم یک هم‌صنف، یا مشتری، یا کارمند یا ارباب رجوع دچار خطا و لغزش شود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید بر اینکه تا جایی که امکان دارد باید از ورود افراد به زندان و یا رسیدن به فرایندی که به مجازات و حکم دادگاه منجر می‌شود جلوگیری کرد گفت: اگر ما هدایت و مساعدت نکنیم و افراد دچار مشکل شوند و به کسی که تحت شرایطی مرتکب جرم یا اشتباهی می‌شود تذکر ندهیم و او دچار لغزش جبران‌ناپذیر شود درحالی که می‌توانستیم کار او را اصلاح کنیم، کار پرهزینه کرده ایم و این از نظر اقتصادی و امنیتی و روانی به نفع جامعه نیست.

وی با بیان اینکه با از دست رفتن اعتماد مردم نسبت به مسئولان و نظام بالاترین سرمایه از دست می‌رود، تأکید کرد: همه باید تلاش کنیم تا اعتماد عمومی نسبت به نظام و مسئولان روز به روز افزایش یابد.

رئیس قوه قضائیه نقش اصناف در اصلاح نظام اداری و قضایی را نیز مهم و مؤثر دانست و گفت: اگر فردی می‌خواهد کاری انجام دهد یا برای اخذ مجوز در زمینه خدمات، تولید، صادرات یا واردات مجبور است ۷۰ خان را طی کند و به زحمت بیفتد یا جانش به لب برسد و ناچار شود دست به خلافی بزند اصناف می‌توانند مانع از این اتفاق شوند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خطاب به اصناف گفت: هرجا احساس می‌کنید دستگاهی چوب لای چرخ می‌گذارد یا شخصی در یک دستگاهی سهل‌انگاری می‌کند و با عملکرد خود حقی را زیرپا می‌گذارد موضوع را اعلام کنید تا پیگیری شود.

رئیس قوه قضائیه از اصناف خواست که دستگاه قضایی را در حل و فصل پرونده‌های خاص و کثیرالشاکی نیز یاری دهند و گفت: گاهی یک شخص حقیقی یا یک مؤسسه حقوقی کاری انجام می‌دهد که هزاران نفر را گرفتار می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: نمایندگان مردم و اصناف می‌توانند دستگاه قضایی را در پیشگیری از شکل گیری پرونده‌ها، ریشه‌یابی و حل و فصل مسأله کمک کنند.

رییس دستگاه قضا با اشاره به اینکه در پرونده‌های کثیرالشاکی زمانی که فرد متخلف در ابتدای کار به زندان می‌رود حق مردم عموما استیفا نمی‌شود، متذکر شد: به دادگستری‌ها اعلام کردم در پرونده‌های کثیرالشاکی همان بدواً به جای صدور فوری حکم بازداشت، جلوی ادامه مسیر نادرست آن مؤسسه یا شخص گرفته و فرصتی تعیین شود تا با اصلاح رویه خود، حقوق مردم را زودتر و با کمترین هزینه استیفا کند تا تعداد بیشتری درگیر پرونده نشوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای همچنین در واکنش به گلایه‌هایبرخی مسئولان اتاق اصناف درباره برخی آرای دیوان عدالت اداری و مشکلاتی که با برخی واحدهای قضایی دارند، به معاون پیشگیری از جرم و معاون حقوقی قوه قضاییه مأموریت داد که این موضوع را در نشست مشترک با اتاق اصناف بررسی و مشکل را برطرف کنند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • علی IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  2 1
  فقط به پرسنل برس اونا خودشون بلدن چطوری کار رو صفر کنن
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
   0 0
   ریشه مشکلات قضا درپرسنل نیست-چون وقتی سیر سیر هم باشند کاری که دوست دارند میکنند-باید فقط فقط شفافیت رقابت ارزیابی دقیق وقانون درست واقعی حاکم باشه تا حتی ویک پرسنل دون قضایی نتواند کسی را نابود کنه
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  1 0
  در دادگاه باید اول با قاضی جنگید بعد درباره حق صحبت کرد. واقعا افتضاحه!!!!!!!!
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
   0 0
   من هم با تمام وجود این را درک کردم ،
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  0 0
  ممنون
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
  0 1
  حقوق کارمندان دادگستری با کارمندان سازمان برنامه و بودجه یکی کنید همه چی حل میشه
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  1 0
  زمان بندی پرونده ها مشخص بشه مثلاً تخلیه مستاجر به محض اتمام قرارداد اجاره ظرف یک هفته دستور تخلیه فوری و پرداخت اجرت المثل تصرف صادر بشه یا تنظیم سند خونه به محض پرداخت بقیه ثمن به حساب دادگستری فوری ظرف یک هفته مامور اجرای احکام سند را در دفتر خانه اسناد رسمی امضا و انتقال بدهد
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  1 0
  بیزحمت خودت یک پرونده را در دادگستری البته به صورت ناشناس تشکیل بده و پیگیری کن اون وقت میفهمی چه خبره
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  اینهمه انتقاد
 • علی مرتضوی IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  1 0
  جناب آقای اژه ای سلام علیکم . کوتاه سخن در رابطه با اصلاح قوه قضائیه نواقص بسیاری دارید به این ترتیب نمیتوانید کاری از پیش ببرید دستور فر مایید با من تماس بگیرند تا نظراتم را بعرض برسانم . بیش از دوسال است دنبال سامانه ای میگردم تا مطالبی را بعرض رئیس قوه یا حفا قوه برسانم موفق نشده ام در استان اصفهان وضعیت قوه سامانی نداشته است.منتظرم
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  1 0
  چرا در محاکمه دولت روحانی و تیمش ، مسامحه می کنید
 • کارمند ساده IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  2 0
  یک پیشنهاد؛ لطفا جهت کم کردن درخواست های رسیدگی به این قوه که توسط خریداران پیش فروش آپارتمان ها است را بواسطه شبکه ای کردن بین معامله گران غیر رسمی که توسط بنگاه ها و فروش رسمی که توسط دفاتر اسناد رسمی است این مشکل را سریع و بلیغ حل کنید؛ یعنی اینکه وقتی کسی پیش خرید از طریق رسمی که همان دفاتر ثبت اسناد و املاک است را انجام می دهد و با توجه به استعلام آن دفاتر این آپارتمان به کسی فروخته نشده است ولی چون شبکه نیست و متصل به پیش فروش غیر رسمی بنگاه معاملاتی نیست و استعلام از این بنگاه ها انجام نمی شود پیش فروش یک آپارتمان گاهی چندین معارض و دردسر برای قوه قضاییه بوجود می آورد..... بدرود
 • IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  1 0
  تا وقتی که حسن روحانی را بجرم : این همه ترک فعل و اسیب رساندن به کشور و مردم محاکمه نکنی مردم هیچ اعتقادی به کار تو نخواهند داشت .
  • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
   1 0
   دقیقا
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  1 0
  شمارابه خدا وخون شهداءقسم میدهم که کاراین مردم زجر کشیده راواقعی انجام دهید
  • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
   0 0
   باشه قسم نخور
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  هرقاضی یا پرسنل قضایی اگر بااین انواع )حقوق،مزایا،سهمیه وامتیازاتشون)نمیتونند جلوی نفس شونو بگیرند-یا بروند کنار ودنبال کار ازاد باشند تا بفهمند درماه حتی حقوق وانواع امتیازات یکهفته شونو نمیتونند دربیآورند-وبقیه ملت بی پارتی وبدون سهمیه وامتیاز بجایتان ده برابر کار میکنند
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۲
  0 0
  بزرگترین اشکال شما حسن روحانی است که او را محاکمه نمی کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس