کد خبر 1301313
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۰
«کانادا» و تکمیل پازل فشار حقوق بشری بر ایران

قطعنامه ای که در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط کانادا و برخی کشورهای غربی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران صادرشد، نمونه دیگری از تداوم فشارها علیه تهران است.

به گزارش مشرق، قطعنامه ای که در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط کانادا و برخی کشورهای غربی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران صادرشد، نمونه دیگری از تداوم فشارها علیه تهران است.

مجموعه تلاش های غرب به منظور تداوم سیاست فشارحداکثری علیه ایران در ابعاد مختلف نشان از عزم جدی آنها برای مجاب کردن ایران به پذیرش مطالباتشان به ویژه در موضوع مذاکرات وین دارد.

اینکه فشارهای حقوق بشری بر ایران به طور ملموسی در ماه های اخیر افزایش پیدا کرده تاییدی بر گزاره فوق است.

در این میان «کشورهای غربی» در تقسیم کاری که جبهه مقابل ایران سالهاست انجام داده، وظیفه تحت فشار قراردادن تهران با مفهومی به نام حقوق بشر را برعهده دارد که آن را هم با برپایی دادگاه ها، صدور بیانیه ها و قطعنامه های ضد ایرانی پیگیری می کنند.

در ادامه و تکمیل پازل فشار حقوق بشری بر ایران، دولت کانادا هم دست به کار شد تا طنز تلخ روزگار ما یعنی ادعای دفاع از حقوق بشر توسط کسانی که خود بزرگترین ناقضان آن هستند را باردیگر به جهانیان نمایان کند.

دولت کانادا با ارائه پیش نویس قطعنامه ای به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه ایران و وضعیت حقوق بشر در آن اقدام کرد و همراهان سنتی این رویه نمایشی از جمله آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی نیز از آن حمایت کردند.

اما در این گفتارو به منظور تبیین اعتبار و وضعیت حقوق بشری کانادا و حامیان این قطعنامه، به چند نکته اشاره خواهیم داشت:

دولت کانادا بهتر است در عوض دلسوزی و ادعای دفاع از حقوق بشر در ایران، نسبت به همراهی با سیاست «تروریسم اقتصادی آمریکا» علیه ملت ایران تجدید نظر کرده و در عمل مدافع حقوق بشر باشد.

مقامات کانادایی چگونه می توانند نسبت به وضعیت حقوق بشر دیگر کشورها اظهارنظر کنند در حالی که خودشان سیاست نظام مندی را در نسل کشی بومیان آن کشور در کارنامه دارند؟

ارسال تجهیزات کانادایی به دولت های متجاوز و البته «حمایت تسلیحاتی اوتاوا» از برخی گروه های تروریستی از جمله پ. ک.ک با کدام اصول حقوق بشری قرابت و تطابق دارد!؟

آیا مقامات کانادا پاسخی برای حمایت از برخی گروه های تروریستی که ابتدایی ترین اصول حقوق بشر از جمله اصل حمایت از «حقوق کودک» را با به کارگیری افراد کمتر از سن قانونی(۱۸سال) رعایت نمی کنند، دارند؟

واشنگتن و لندن با کارنامه ای غیرقابل انکار در نقض فاحش و گسترده حقوق بشر طی سالیان متمادی چگونه خود را مدعی دفاع از حقوق بشر ملت ایران می دانند؟

اگر به واقع مقامات کاخ سفید ادعای دفاع از حقوق مردم ایران را دارند، بهتر است که سیاست فشارحداکثری بر ایران که با اعمال سخت ترین تحریم های یکجانبه که همان «تروریسم اقتصادی» علیه ملت ایران به حساب می آید را متوقف کنند.

وضعیت اسف بار زندان های آمریکا، نقض حقوق زنان، نقض حقوق شهروندی با آزاد بودن حمل سلاح، نقض حقوق سیاه پوستان و نقض حقوق مسلمانان تنها بخشی از موارد و «اقدامات نقض حقوق بشری آمریکا در بُعد داخلی» است.

استفاده از بمب اتم، لشکرکشی و تجاوز به کشورهای مختلف، اعمال تحریم های سخت علیه مردم کشورها، ایجاد و حمایت از گروه های تروریستی چون داعش و القاعده، حمایت از حکومت های دیکتاتور، حمایت از رژیم های سعودی و صهونیستی و مواردی دیگر از این دست میتواند به عنوان بخشی از اقدامات گسترده ناقض حقوق بشری آمریکا در بُعد خارجی به حساب آید.

به استناد ادله و گزارشات متعدد، «آمریکا بزگترین ناقض حقوق بشر در جهان» است که متاسفانه تا به امروز اقداماتش بدون کیفر و هزینه مانده است.

مقامات لندن هم بهتر است نسبت به چرایی ارسال تجهیزات و سلاح به ائتلاف متجاوز به یمن، حمایت پیدا و پنهان از گروه های تروریستی افراط گرا، رویکرد حمایتی از تل آویو و حکومت آل سعود به عنوان دو رژیمی که جنایات علیه بشریت را در کارنامه خود دارند و البته همراهی با سیاست «تروریسم اقتصادی» علیه ملت ایران، پاسخگو باشند.

«میزبانی لندن از شبکه ایران اینترنشنال» که بنا به اسناد متعدد وابسته به دربار سعودی است و به منظورانجام عملیات روانی و هدایت افکارعمومی در ایران، با بودجه ای کلان به سیاه نمایی وضعیت موجود، ناامید کردن مردم ایران از آینده و سخت تر کردن شرایط زندگی برای آنها مشغول به فعالیت است، در راستای دفاع از حقوق مردم ایران توسط انگلیس به حساب می آید!؟

حامیان غربی قطعنامه حقوق بشری علیه ایران پاسخ بدهند که «ترور یک فرمانده عالی رتبه نظامی» ایران در کشوری دیگر، با کدام اصول و کنوانسیون های حقوق بشری همخوانی دارد؟

با در نظر گرفتن موارد فوق که تلاش شد به صورت موجز و خلاصه چهره واقعی حامیان و مدافعان حقوق بشر در ایران را نمایان سازد، سوالی که مطرح می شود آن است که «سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر» از جمله سازمان عفو بین الملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اقدامی در راستای جلوگیری از سیاست های ضد حقوق بشری آمریکا و متحدین غربی و منطقه ای آن انجام نمی دهند!؟

در پاسخ باید گفت، مکانیسم ایجاد شده برای سازمان های فوق همچون دیگر نهادهای بین المللی به گونه ای است که آنها وابستگی شدید به حمایت های مالی از سوی آمریکا و متحدینش دارند و تا زمانی که این رویه تغییر پیدا نکند نمی توان به دفاع از حقوق بشر از سوی سازمان های بین المللی امیدوار بود.

شاهد این مدعا هم آنکه، بزرگترین ناقض حقوق بشر با رأی مجمع عمومی سازمان ملل، پس از ۳ سال باردیگر به عضویت شورای حقوق بشر آن سازمان انتخاب می شود!

در خاتمه آنکه، جای بسی تاسف دارد که امروز کسانی بیشترین ادعای دفاع از حقوق بشر را دارند که خود بیشترین خیانت ها را با «اعمال تحریم ها» و «دخالت های نظامی» در حق بشریت انجام داده اند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  5 1
  کانادا پازل بیشرفی خود را تکمیل کرده است. اقدامات دولت بی آبرو و رسوای کانادا بر علیه ایران را باید در زمره افتخارات ایران سربلند و آزاد قلمداد کرد. کشوری که افتخار مادر رئیس جمهور آن هرزگی در رقاصخانه های نیویورک بود و هفته ای نمی گذشت که یکی دیگر از شاهکارهای وی منتشر نمی شد آنهم زمانی که وی "بانوی اول" کانادا بود، و کشوری که گورهای دسته جمعی کودکان سرخپوست آن به سمبل واقعی آن کشور تبدیل شده است و کشوری که هنوز هم رسمأ مستعمره انگلستان است آنقدر بی آبرو و کثیف است که باید به خصومتش با ایران افتخار کرد و به خود بالید.
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  6 0
  راستی از گورهای دسته جمعی که در کانادا پیدا شد چه خبر
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  2 0
  کانادا باید تا 300سال ایندهاو ب خفه شودبا رسوایی قتل عام دسته جمعی بومیان چه می کند جلاد نقش مظلوم ایفا میکند عجب آشفته بازارسیت اونجا خوانندهه اشتباه میخوند اونجا رو میگفت اینجااااا
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  3 1
  کانادا و استرالیا سگ های دست اموز انگلیس هستند و از انها انتظاری بیش از ان نداریم
  • CA ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
   6 1
   انگلیس با خروج از اتحادیه اروپا به دنبال بازگشت به دوران طلایی استعمار به کمک مستعمره هاش استرالیا و کانادا هست ولی زهی تصور باطل .. سیر در گذشته هم دردی رو ازشون دوا نخواهد کرد.
 • بختیاری IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  5 1
  وحشی های غربی مرزهای وقاحت و بی شرافتی حیوانات وحشی رو هم رد کردن.خیلی عجیب هست با چه رویی و سابقه حقوق بشری و انسانیتی به خودشون اجازه میدن در مورد حقوق بشر در ایران دخالت کنند.. به اون آقــــــایــــــی که زبــــــان بــــــلـد بود بگید این جمله رو ترجمه و تحویل دوستان غربی خودش بده. که اگر کـــــــانــــــادا بــــــیــــــل زن هست زمــــــین هــــــای اطراف کــــــلــــــیساهــــــا و مــــــدارس حــــــقــــــوق بــــــشری خــــــودش رو بــــــیــل بــــــزنــــــه و استخوان های پوسیده بچه های بومی ها رو تحویل خانواده هاشون بده . مدعیان پررو و وحشی دروغگوی حقوق بشری!!! طرفداران و دوستداران اینها چه اعجوبه های روشنفکری هستن خدایا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • حیدر صالح IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  4 0
  این کانادا اول پول سرقت شده مملکت ما رو از خاوری برگ دونه بعد اضهار فیض کنه
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۷
  2 1
  نود درصد مفسدان در کانادا هستند
 • فرزاد IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  0 0
  کانادا بهشت اختلاصگران، کانادا بهشت تروریستها،کانادا بهشت قاتلان بومیان، کانادا بهشت پاچه خواران اربابان امریکایی، کانادا بهشت جاسوسان ضد ایرانی، کانادا بهشت تجزیه طلبان،کانادا بهشت پول شویان
 • IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
  0 0
  کانادا هم مثل عربستان سگ غلاده به گردن آمریکاست بعضی ها مثل رامبد دلقک اشغال میر ه کانادا بجه شو به دنيا بیاره خاک برسر هرچی وطن فروش حروم لقمه است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس