کد خبر 1299153
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲
ارتباط بین نبود خواب مناسب با بیماری‌های قلبی

محققان بهترین ساعت خواب شبانه را بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب برای حفظ سلامت بدن اعلام کرده اند.

به گزارش مشرق، بر اساس مطالعه‌ای جدید، دانشمندان دریافته اند که بین زمان خواب و حمله قلبی و سکته مغزی، به ویژه در زنان، ارتباط وجود دارد و همچنین در افرادی که دیر می‌خوابند، خطر بیشتری وجود دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که خوابیدن بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ شب بهترین زمان برای حفظ سلامت قلب است.

محققان دریافته اند که رفتن به رختخواب بعداز نیمه شب ممکن است به قلب آسیب برساند، زیرا افراد کمتر نور صبح را می‌بینند، که ساعت طبیعی بدن را مختل می‌کند.

این مطالعه داده‌های بیش از نفر۸۸ هزار بزرگسال انگلیسی بین ۴۳ تا ۷۴ سال را بررسی کرد. دانشمندان زمان خواب افراد را با استفاده از مچ بندهای هوشمند اندازه گیری کردند.

بیشتر بخوانید

بهترین زمان خواب برای حفظ سلامت قلب چه ساعتی است؟

نتایج نشان داد کسانی که هر شب بین ساعت ۱۰ شب تا ۱۰.۵۹ شب می‌خوابیدند، کمترین میزان مشکلات قلبی را داشتند و افرادی که خیلی زود می‌خوابیدند، قبل از ساعت ۱۰ شب، و کسانی که بعد از نیمه‌شب می‌خوابیدند، ۲۵ درصد در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته بودند، در حالی که این میزان خطر برای کسانی که بین ساعت ۱۱ شب تا نیمه‌شب می‌خوابیدند تا ۱۲ درصد بود.

دیوید بلنز، نویسنده اصلی این پژوهش گفت: بدن دارای یک ساعت ۲۴ ساعته داخلی به نام ریتم شبانه روزی است که به تنظیم عملکرد فیزیکی و ذهنی کمک می‌کند. یافته‌ها نشان می‌دهد که خواب زودهنگام یا دیر هنگام ممکن است باعث اختلال در ساعت بدن شود و پیامدهای منفی برای سلامت قلب و عروق داشته باشد.

بلنز گفت: مطالعه ما نشان می‌دهد که بهترین زمان برای خواب در نقطه خاصی از چرخه ۲۴ ساعته بدن است و انحراف از این زمان می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.

وی افزود: ما در چشمان خود گیرنده‌هایی داریم که برای تنظیم مجدد ساعت بدن به دنبال نور صبح هستند و اگر آن را نبینندباعث اختلال در بدن می‌شوند.

این مطالعه نشان داد که رابطه بین زمان خواب و خطر بیماری قلبی در بین زنان قوی‌تر است که ممکن است به دلیل تفاوت‌های هورمونی باشد.

دیوید بلنز می‌گوید: ممکن است در نحوه واکنش سیستم غدد درون ریز به اختلال در ریتم شبانه‌روزی بین جنس‌ها تفاوت وجود داشته باشد.

پزشکان می‌گویند بزرگسالان باید هر شب ۶ تا ۹ ساعت بخوابند و سعی کنند هر روز سر ساعت معینی بخوابند و از خواب بیدار شوند.

در حالت استراحت، بدن سلول‌های مغز، ماهیچه‌ها و اندام‌ها را ترمیم می‌کند و سطح هورمون‌ها را که برای سالم ماندن ضروری هستند، بازیابی می‌کند.

 بلنز گفت: یکی از توصیه‌های کلیدی این است که اگر نور خورشید ریتم شبانه روزی را مختل می‌کند و این یک عامل خطر برای بیماری قلبی است، ایده خوبی است که سعی کنید در زمان معقولی بخوابید.

این مطالعه نشان داد که تشویق افراد به داشتن زمان خواب منظم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های قلبی با کمترین هزینه ممکن کمک کند.

لازم به ذکر است که این مطالعه فقط می‌تواند یک ارتباط را نشان دهد و نمی‌تواند علت و معلولی را اثبات کند. بنابراین، تحقیقات بیشتری در مورد زمان و مدت خواب به عنوان یک عامل خطر برای بیماری قلبی و گردش خون مورد نیاز است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس