کد خبر 1298333
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
دیمیتری پسکوف

سخنگوی کرملین گفت رئیس جمهور بلاروس پیش از مطرح کردن قطع جریان گاز به اروپا با روسیه هماهنگ نکرده و مسکو به تعهدات خود در این خصوص پایبند است.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز (جمعه) در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران اعلام کرد که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس قبل از مطرح کردن احتمال قطع جریان گاز طبیعی به اروپا با مسکو مشورت نکرده است. روسیه صادرکننده قابل اعتمادی است که به تعهدات خود عمل کرده می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هشدار پوتین به مرکل درباره تحرکات ناتو

پسکوف اضافه کرد: تهدید لوکاشنکو با مسکو هماهنگ نشده است. روسیه صادرکننده اصلی گاز طبیعی به اروپا از طریق بلاروس است و کرملین به صراحت اعلام کرده که نمی‌خواهد شاهد هیچ گونه اختلالی در عرضه گاز به اروپا پیش بیاید.

سخنگوی کرملین افزود:‌ این بیانیه رئیس جمهور بلاروس است. من می‌خواهم اظهارات رئیس جمهور پوتین را به شما یادآوری کنم که روسیه همیشه به تعهدات قراردادی خود عمل کرده است. بلاروس متحد ما هست اما یک کشور مستقل است. اما این را بهتر است بدانید که روسیه ضامن امنیت انرژی اروپا می‌باشد.

وی گفت: قابلیت اطمینان روسیه به عنوان یک تامین کننده و شریک برای قراردادهای فعلی و آتی نمی‌تواند مورد تردید قرار گیرد.

روز گذشته، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌ جمهور بلاروس در نشست هیئت دولت اعلام کرد در صورت گسترش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کشورش، ترانزیت گاز به اروپا (از طریق خط لوله گاز یامال-اروپا) را قطع خواهد کرد.

لوکاشنکو گفت: ما به اروپا انرژی و گاز ارسال می‌کنیم با این حال آن‌ها تهدید می‌کنند که مرزها را می‌بندند. اگر باز هم بخواهند به بستن مرز ادامه دهند، ارسال گاز را قطع می‌کنیم.

رئیس‌ جمهور بلاروس به وزارت امور خارجه دستور داد که به اروپا هشدار دهید که اگر تحریم‌های اضافی «غیرقابل قبول» برای ما وضع کنند، پاسخ خواهیم داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس