کد خبر 1297672
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
ممنوعیت آمدوشد در شهر مأرب با نزدیک شدن ارتش یمن/ مقام آمریکایی سابق: سقوط مأرب حتمی است+ نقشه

اعلام بخش‌هایی از شهر مأرب به عنوان منطقه نظامی، تکذیب توقف عملیات ارتش یمن در اطراف این شهر، انفجارات در شهر ساحلی المخا و اظهارات مقام سابق آمریکا در دولت ترامپ از تازه‌ترین تحولات یمن است.

به گزارش مشرق، گزارش‌ها و اخبار منشتر شده در رسانه‌های یمن حکایت از آن دارد که با نزدیک شدن نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به مرکز استان مأرب، متحدان ائتلاف سعودی بخش‌هایی از این شهر را منطقه نظامی اعلام کرده و محدودیت‌هایی اعمال کرده‌اند.

حزب الاصلاح که گرایش اخوانی دارد و متحد دولت مستعفی و ائتلاف سعودی در جنگ یمن است، از دیروز که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به نزدیکی رشته کوه البلق رسیدند، اقدام به وضع مقرراتی در شهر مأرب، مرکز استان کرده است.

شبکه خبری المجد یمن به نقل از منابع قبیله‌ای در استان مأرب امروز چهارشنبه گزارش داد که عناصر وابسته به این حزب از دو روز پیش در شهر مأرب ممنوعیت آمدوشد در محلات جنوبی شهر وضع کرده است.

به گفته این منابع، این مناطق دروازه ورود شهر از جنوب بوده و تا دوراهی «سد مأرب» ( واقع در سمت غربی شهر و پشت بخش مرکزی کوه البَلق) ادامه دارد. این مقررات همچنین در جایگاه سوخت «ابن جابر» واقع در جنوب شهر تا دوراهی «حریب» (که اخیرا آزاد شده) تا نزدیکی منطقه «الفلج» (تنگه فلج در بین رشته کوه بلق که تنها راه عبور از این رشته کوه است) منطقه نظامی اعلام کرده است.

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

بر اساس این گزارش، این اقدامات همزمان با تداوم پیشروی نیروهای دولت نجات ملی یمن (صنعاء) و نفوذ این نیروها به تنگه راهبردی الفلج و نزدیک شدن به دروازه‌های جنوبی شهر صورت گرفته است.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی روزهای اخیر توانسته‌اند همه مناطق نظامی تحت سیطره نظامیان حزب الاصلاح را در منطقه «برقاء بقیرتین» را که نزدیک به تنگه الفلج است، به کنترل خود درآورند و همین مسئله باعث شده است که نیروهای صنعاء نسبت به نیروهای الاصلاح و دولت مستعفی برتری نظامی برای پیشروی داشته باشند و بتوانند در روزهای آینده وچه بسا ساعات آینده بر تنگه مذکور سیطره پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، حزب الاصلاح عمده توان نظامی و استعداد خود را به همراه عناصر سلفی-افراطی در این تنگه و منطقه مستقر کرده است و فرماندهی این منطقه را به «ابوعیشه العوذلی»، فرمانده تیپ «العمالقه» وابسته به الاصلاح واگذار کرده است. عمالقه نیروهای تحت امر برادرزاده رئیس جمهور معدوم یمن (علی عبدالله صالح) است.

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

طرح عملیاتی برای آزادسازی مأرب بر اساس برنامه پیش می‌رود

در همین ارتباط، سپهبد «جلال الرویشان»، معاون نخست وزیر دولت نجات ملی در امور دفاعی و امنیتی به اخبار منتشر شده درباره «وساطت‌ها برای متوقف کردن نبرد در مأرب» واکنش نشان داد و گفت که همچنین چیزی وجود ندارد.

وی گفت: «نبرد در مأرب بر اساس طرح‌های نظامی مصوب در راستای آزادسازی همه مناطق باقیمانده مأرب و مرکز آن ادامه دارد.»

همزمان نیز منبعی نظامی در بین نیروهای دولت نجات ملی گفت که اخبار مربوط به توقف عملیات در جبهه‌های مأرب، شایعاتی است که ائتلاف سعودی با هدف افزایش روحیه نیروهای وابسته به خود منتشر می‌کند. این نیروها در برابر نیروهای صنعاء متحمل شکست‌های سنگینی شده‌اند.

گاف خبرنگار العربیه

شبکه العربیه که ید طولایی در سوتی و گاف درباره یمن دارد، علاوه بر گاف دو روز پیش خبرنگار خود، شب گذشته در کنار پوشش اخبار یمن، گزارشی تصویری با عنوان «واشنگتن پست ابتکار عمل جوانان شهر مأرب برای زیبا سازی خیابان‌های شهرستان را به نمایش گذاشت» پخش کرد.

لازم به ذکر است که دو روز پیش خبرنگار میدانی این شبکه سعودی در گزارشی زنده از شهر مأرب، با هدف ایجاد حساسیت بین مخاطبان خود درباره تحولات پیرامون این شهر گفت که این شهر ۲۰۰ میلیون آواره ازجنگ را (جمعیت یمن ۳۰ میلیون است) در خود پناه داده است؛ گافی که دست مایه‌ای برای تمسخر کابران عرب قرار گرفت.

 گفتنی است با استقرار نزدیک به یک میلیون آواره در این شهر کل جمعیت شهر مأرب سه میلیون نفر برآورد می‌شود که دولت نجات ملی با ابتکار عمل رهبرانصارلله برای مصالحه به دنبال ورود به این شهر بدون درگیری است.

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

عربستان سعودی نیروهای خود را از عدن خارج می‌کند

شهر عدن یا همان پایتخت موقت دولت مستعفی و فراری یمن به ریاست منصور هادی این روزها شاهد تحولات نظامی و سیاسی است. اخیرا «تیموتی لیندرکینگ» فرستاده ویژه آمریکا در یمن با وزرایی از دولت هادی دیدار کرده بدون اینکه با رهبران «شورای انتقالی جنوب یمن» (المجلس الانتقالی الجنوبی) دیدار کند و صرفا به دیدار با برخی از فرماندهان وابسته به این شورا که متحد امارات هستند، دیدار داشته و همین مسئله باعث خشم این شورا شده که در قالب بیانیه‌ای شدید اللحنی خود را نشان داد.

در همین ارتباط، سخنگوی رسمی پایگاه هوایی «العند» عدن در بیانیه‌ای کوتاه در حساب توییتری خود از خروج نیروهای سعودی از عدن خبر داد.

این مقام نظامی نوشت: «عربستان سعودی شروع کرده و در حال خارج کردن نیروهای نظامی خود از پادگان "البریقه" عدن است. دیروز عصر نصف این نیروها پادگان را ترک کرده‌اند.»

دیروز روزنامه عکاظ عربستان نوشته بود که کشتی جنگی «درة جده» چند روز است که راهی عدن شده است. منابع محلی و امنیتی در بندر «الزیت» در البریقه عدن این خبر را تأیید کرده و گفته‌اند که دو روز پیش این کشتی وارد بندر شد و دیروز عصر بندر را ترک کرد که با خود تجهیزات نظامی وجنگی از قبیل تانک و خودروهای زرهی حمل می‌کرد.

خبرگزاری استپوتنیک روسیه نیز به نقل از دفتر خود در پایتخت مصر گزارش داد که هواپیمای باری سعودی همزمان با این کشتی در فرودگاه عدن به زمین نشسته و تجهیزات و نظامیان را با خود برده است.

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

هنوز علت این اقدام سعودی‌ها در شهر عدن که طی دو، سه سال اخیر با نیروهای نیابتی خود با اماراتی‌ها بر سر سیطره و نفوذ در این شهر رقابت داشتند و حتی توافق ریاض را امضا کردند، مشخص نیست ولی ناظران معتقدند که عربستان با خروج از مناطق جنوبی یمن از جمله عدن در حال شانه خالی کردن از مسئولیت‌های خود در قبال بازسازی این مناطق است؛ مناطقی که به گفته این ناظران با مداخله ریاض چیزی جز هرج و مرج، شکل‌گیری گروه‌های شبه نظامی وابسته به امارات و ناامنی ارمغانی نداشته است.

معاون وزیر خارجه ترامپ: سقوط مأرب حتمی است

در همین ارتباط، «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور غرب آسیا در دولت دونالد ترامپ گفت که پیروزی انصارالله (دولت نجات ملی) بر شهر مأب مسئله چند ساعت یا چند روز است.

او با بیان اینکه نبرد در اطراف این شهر تمام شده تلقی می‌شود، اظهار داشت «جنگ در مأرب نقطه عطفی خواهد بود و سقوط این شهر یعنی پیروزی حوثی‌ها در جنگ». به گفته وی این پیروزی در آن طرف برای عربستان سعودی و آمریکا شکست است.

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

صنعاء: دولت به مناطق آزاد شده توجه خاصی خواهد داشت

دولت نجات ملی یمن شب گذشته در نشست هفتگی خود، از پیروزی‌های نیروهای تحت امر این دولت استقبال کرده و آن را تبریک گفته است.

خبرگزاری سبأ یمن (وابسته به دولت صنعاء) گزارش داد که در جلسه دیروز کابینه دولت نجات ملی اعلام کرد که به استان البیضاء (جنوب غربی مأرب) و شهرستان‌های آزاد شده در شبوه (جنوب مأرب) و استان مأرب اهتمام و توجه ویژه‌ای خواهد داد.

بر اساس این گزارش، دولت نجات ملی تأکید کرد:‌ «طرح مقاومت ملی به رهبری "عبدالملک بدرالدین الحوثی"، رهبر انقلاب [یمن] همه نقشه‌ها و توطئه‌های بزرگ و سناریوهای شیطانی برای حمله جنایات کارانه و ظالمانه به یمن را ناکام گذاشته است؛ سناریوهایی که به دنبال تجزیه و تکه تکه کردن یمن بزرگ است.»

وقوع انفجارهای شدید در شهر «المُـخا» در جنوب یمن

رسانه‌های یمنی از شنیده شدن صدای چند انفجار در شهر المخا واقع در استان تعز خبر دادند. برخی منابع مدعی وقوع حمله موشکی بالستیک به این شهر شده‌اند.

این شهر در اشغال نیروهای دولت مستعفی است. برخی رسانه‌ها می‌گویند منطقه‌ای که پدافند هوایی در آن مستقر است، هدف حمله قرار گرفته است.

مأرب , کشور یمن , آخرین تحولات یمن ,

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • جهودشناس IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۹
  6 0
  عالی. خدا توان بیشتری به یمن عطا کنه و امیدوارم روزی استان عصیر و نجران به صاحبان اصلی‌اش یعنی یمن بازگردند. به امید سقوط و تجزیه کامل عربستان سقوطی.
 • IR ۰۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۰
  3 0
  خدا یمن رو یاری کن.آمین
 • ملت IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۱
  0 0
  عربستان وامارات جنایتکار باید به سزای جنایاتشان برساند فعلا هر دو متجاوز بن سلمان ال نهیان ملعون فرار بر قرار ترجیح دادند پاینده مستضعفان زمین تشکر خدا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس