رخنه مجدد جنگنده‌های نیروی هوایی چین به منطقه پدافندی تایوان - کراپ‌شده

واکنش اخیر مقامات آمریکایی به گزارش پنتاگون درباره رشد نظامی چین حاکی از کم شدن روزافزون فاصله میان این دو کشور و استیصال دولتمردان آمریکایی برای تغییر این روند است.

به گزارش مشرق، پیشرفت نظامی چین و تلاش این کشور برای توسعه موشک‌های هسته ای خود باعث نگرانی کنگره و مقامات دفاعی آمریکا شده است.

نهادهای دفاعی آمریکا پیشرفت‌های نظامی چین را که در حوزه های مختلف به سرعت درحال افزایش است، زیر نظر دارند. ازجمله این موارد می‌توان به آزمایش های موشکی اخیر فراصوت، توسعه یک زرادخانه هسته ای، پیشرفت در حوزه سایبری و فضا و همچنین تشدید تنش با تایوان اشاره کرد.

ببینید:

عکس/ ماکت‌ کشتی‌های آمریکایی اهداف موشکی چین

مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز چهارشنبه و در واکنش به پیشرفتهای نظامی چین گفت: ما شاهد یکی از بزرگترین انتقال قدرت ها در دنیا در حوزه ژئو استراتژیک هستیم. آنها (چین) مشخصا در منطقه ما را به چالش کشیده اند و هدف آنها به چالش کشیدن آمریکا در عرصه جهانی است.

به نظر میرسد احتمال انتقال و توازن قدرت برای بسیاری از مقامات و قانونگذاران آمریکایی نگران کننده است. درحالیکه آمریکا برای چندین دهه قدرت پیشرو در عرصه نظامی و اقتصادی به شمار میرفت انتقال این قدرت به سمت چین هرچند یک تهدید مستقیم به شمار نمیرود اما در دوره ای که آمریکا و چین در دریای چین جنوبی درگیر تنشی جدی هستند، میتواند باعث دگرگونی ائتلاف ها در منطقه ایندوپاسیفیک شود.

گزارش پنتاگون درباره چین باعث ترس مقامات آمریکایی شد

بسیاری از مقامات نظامی آمریکا نگرانی خود از پیشرفتهای چین را به صورت علنی ابراز کرده اند. جان هایتن، نایب رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هفته گذشته گفت که سرعت پیشرفت چین در حوزه نظامی شگفت انگیز است و به زودی اگر آمریکا اقدام موثری انجام ندهد، از این کشور پیشی خواهد گرفت.

در گزارش اخیر پنتاگون که روز چهارشنبه منتشر شد نیز شدیدا نسبت به پیشرفتهای نظامی چین ابراز نگرانی شده است. در این گزارش به توسعه زرادخانه های هسته ای و توانمندی های موشکی جدید این کشور و همچنین توسعه نیروهای مسلح این کشور حتی در حین پاندمی کرونا اشاره شده است.

در بخشی از این گزارش 200 صفحه ای آمده: باوجود چالش های ناشی از پاندمی کرونا، پکن به تلاش های خود برای ادامه رشد اقتصادی خود، تقویت نیروهای مسلح و حرکت به سمت در اختیار گرفتن یک نقش مهم در عرصه جهانی ادامه میدهد.

جیمز اینهوف، یکی از اعضای عالیرتبه کمیته خدمات مسلح سنا نیز در کنفرانس خبری هفته گذشته خود گفت: معتقدم ما در خطرناکترین شرایطی هستیم که کشور ما تاکنون در برابر چین داشته، مشخصا در برابر قابلیتهایی که این کشور توانایی انجام آن را دارند.

مایک راجرز، یکی از اعضای جمهوریخواه کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان نیز در بیانیه ای گفت که آمریکا باید با به روزرسانی و مدرنیزه کردن بی سابقه تجهیزات دفاعی خود به چین پاسخ دهد.

هانس کریستینسن، یکی از نویسندگان این گزارش نیز به پایگاه اطلاع رسانی کنگره گفته که واشنگتن باید بیش از هرچیز نگران مدرنیزه کردن تسلیحات نظامی پکن (بدون درنظر گرفتن تسلیحات نظامی) باشد.

نگرانی مقامات ارشد آمریکایی پس از تشدید تنش میان چین و پکن و مشاهده قدرتنمایی پکن افزایش یافته است. چین در مقطعی برای نشان دادن توان نظامی خود به تایوان در اوایل اکتبر طی 4 روز 150 بار هواپیماهای نظامی خود را بر فراز تایوان به پرواز درآورد.

هرچند برخی کارشناسان احتمال حمله نظامی چین به تایوان را بعید میدانند اما مارک مایلی اعلام کرده که هرچند این اتفاق در آینده نزدیک رخ نخواهد داد، اما بعید هم نیست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • شاهین IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۹
    0 0
    آمریکا حقش مشتی یانکی احمق وقتی به همپیمانان خودشون رحم نمی‌کنند ادعا عقل کلی ورشون میداره .....خالی کردن پشت شاه و زمین زدنش دیگه ابهت آمریکا از بین رفته ......مرگ بر ریپتایلین ها و فراماسونری ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس