کد خبر 1295486
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
خودروهای شیشه دودی فقط جریمه می‌شوند

با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، برای خودروهای با شیشه دودی تعیین فاصله ۳ متری برای تشخیص راننده و سرنشین ملاک و معیار نیست و در صورت احراز تخلف صدور قبض کفایت می‌کند.

به گزارش مشرق، به دنبال شکایت از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و درخواست ابطال بخشنامه شماره ۱۳/۵/۳۵۵/۴۰۷ مورخ ۹۶/۶/۳۰ و ۱۳/۵/۳۵۵/۹۹۰ مورخ ۹۷/۱۲/۱۸ مبنی بر اینکه معیار مجاز دودی کردن شیشه خودرو و تشخیص راننده و سرنشین‌های خودرو باید از فاصله سه متری قابل رؤیت باشد و در صورتی که مطابق نظر افسر کارشناس، راننده و سرنشین از فاصله سه متری قابل تشخیص نباشد ضمن صدور قبض جریمه ملزم به رفع اثر شیشه دودی می‌گردد.

بیشتر بخوانید:

جریمه خودروهای پلاک مخدوش و شیشه دودی در دستورکار

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی و با توجه به نظریه هیأت تخصصی اداری و امور عمومی، با این استدلال که برمبنای ماده ۲۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ جریمه‌های تخلفات مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور با توجه به مکان، زمان، وقوع و نوع تخلفات با تصویب هیأت وزیران به اجرا گذارده می‌شود همچنین به موجب ماده ۲ قانون اخیرالذکر تشخیص تخلفات مزبور و صدور قبض جریمه با افسران کادر و پیمانی مورد وثوق راهنمایی و رانندگی و آموزش دیده است. بنابراین مقرره مورد اعتراض که با تعیین ملاک فاصله ۳ متری اقدام به وضع قاعده و معیار تشخیص ثابت برای مأموران مجاز راهور آن هم با توجه به شرایط متغیر فصول سال، اوضاع آب و هوا و ساعات شبانه روز کرده، خارج از حدود صلاحیت مرجع وضع کننده بوده و قابل ابطال است. همچنین هیأت عمومی دیوان عدالت اداری رفع اثر شیشه دودی بعد از صدور جریمه را از اختیارات مأموران تشخیص نداد و با این استدلال که قانونگذار ضمانت اجرای تخلفات را در این قانون و حدود اختیارات مأموران را در موارد مقرر از جمله حق توقف خودرو و صدور قبض جریمه، جلوگیری از حرکت خودرو و دستور انتقال به توقفگاه، ضبط گواهینامه و جابجایی خودرو به منظور رفع سد معبر مشخص کرده است اما برای الزام به رفع اثر شیشه دودی بعد از صدور قبض جریمه، در قانون تعیین تکلیف نشده است و بخشنامه مذکور قابل ابطال می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

ملاک «شیشه دودی مجاز» اعلام شد

بنابراین برای خودروهای با شیشه دودی تعیین فاصله ۳ متری برای تشخیص راننده و سرنشین ملاک و معیار نمی‌باشد و در صورت احراز تخلف صدور قبض کفایت می‌کند و رفع اثر شیشه دودی الزام ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • مریم IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  6 8
  ننویس خودرو بنویس وسیله خلاف. چنین خودروهایی با راننده هایی کور و فاقد دید با سرعت غیرمجاز تهدید بزرگی برای جان دیگران هستند. بماند که غالبا جهت تسهیل امورات خلاف شیشه ها را دودی میکنند. جای تاسف دارد که هیچ برخورد قاطعی از جانب قانون صورت نمیگیرد.
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   1 2
   مریم خانم وقتی راننده ای ساعت ها پشت فرمان هست و گرمای سوزان افتاب رو باید تحمل کنه این شیشه های دودی حکم فرشته رو داره تهید بزرگ جامعه ما فقط از دیده خود به مسئله نگاه کرن هست
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   1 2
   ((گرمای سوزان آفتاب)) با مترو برو سرکار.. زیر زمین سایه اس و خنکه.
  • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
   1 0
   شیشه دودی با درصد مجاز واقعاً در برابر آفتاب تاثیر خوب و مثبتی داره ضمن اینکه شیشه جلو و عقب را نباید دودی کرد اینکه کاربر "مریم" میگه مربوط به دودی کردن با درصد بسیار زیاده نه ۲۵ و ۳۵ درصد
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  16 0
  هیج برخوردی نمیشود
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  2 0
  با این ماشین ها براحتی میشه جرم انجام داد
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  2 0
  تمامی ماشینهایی که در آدم ربایی و سرقت های مسلحانه استفاده میشوند دارای شیشه های دودی هستند که داخل خودرو دیده نمیشود حتی بعضی شیشه ها را دودی میکنند تا بتوانند در داخل حودرو اعمال خلاف انجام دهند
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۵
  1 0
  دیوان با ناجا بایدجلسه برقرارکنه وبعدحکم نهایی بده ولی فقط به قوانین قدیمی وبروز نشده لای کتابها استناد میکنه ودر اکثراحکام دیوان این خلا مشاهده میشه! واگر جلسات بادستگاهها برگزار شده و نظرات به روز بابت قوانین موجود شنیده بشه میتونن بعد برای اصلاح قوانین وبروز ومتناسب سازی اون از مجلس وسایرقوا درخواست بررسی کنن ولی...!الزام دیدحداقل3مترتاداخل خودرو بسیارواجب است اما متاسفانه ....! روند فعلی بررسی این گونه امور خاص ونگاه یک طرفه فقط به استنادقوانین گذشته،تشدید جرم خواهدکرد!
 • DE ۱۸:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۱۶
  2 0
  خودروهای شیشه دودی فقط جریمه می‌شوند// زیرا دود شیشه هاش خلاف تعدات امضاء شده خانم ابتکار و محیط زیست است و دودش در چشم مردم میره و باعث سوراخ شدن اوزون برون میشه نه اون ماهییه منظور همون سوراخ شدن لایه های اوزون میشه بعد کره زمین تو فضا پنچر میشه . ضمنا خودروهای شیشه دودی در راستای سند 2030 و اجرای آن شیشه هاشون دود کشیده .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس