کد خبر 1295125
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
۸ هزار و ۲۶۰ روستای کشور در معرض سیلاب قرار دارد

معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ۴۵۹ شهر و هشت هزار و ۲۶۰ روستا در کشور در معرض سیلاب قرار دارد، افزود: در دهه‌های اخیر هفت هزار و ۷۰۰ هزار سیلاب در ک

به گزارش مشرق، مسعود منصور روز جمعه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری که با حضور رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در فرمانداری شهرستان بروجن برگزار شد، اظهار داشت: هر یک از این سیلاب‌ها به طور میانگین ۲۵ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

وی اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری را مهمترین راهکار برای حفظ منابع آب و خاک دانست و گفت: آبخیزداری خسارت سیلاب را تا ۷۰ درصد کاهش می‌دهد.

منصور ادامه داد: ۱۲۵ میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در معرض فرسایش خاک قرار دارد که از این میزان ۲۷ میلیون هکتار در وضعیت بحرانی است و همچنین ۱۶ تن در هکتار فرسایش بادی در کشور رخ می‌دهد.

معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: آبخیزداری نه تنها ۷۰ درصد خسارت سیلاب را کاهش می‌دهد بلکه از فرسایش ۹ تن خاک در هکتار نیز می‌کاهد.

منصور تصریح کرد: همچنین عملیات آبخیزداری چهار میلیون مترمکعب رسوبات را کاهش می‌دهد و ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار تولید علوفه را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به وجود ۴۰ هزار رشته قنات در کشور اظهار داشت: از این تعداد تاکنون ۹ هزار و ۸۰۰ قنات متاثر از عملیات آبخیزداری شده است و از این طریق سه هزار و ۸۰۰ قنات احیا شده است.

منصور رهاورد سفر به استان چهارمحال و بختیاری را اضافه شدن ۲۰ درصد به اقدامات آبخیزداری این استان عنوان کرد و گفت: امید است در ادامه شاهد اقدامات بیشتری در حوزه آبخیزداری و آبخوانداری در این استان باشیم.

چهارمحال و بختیاری از چهارشنبه شب ۱۲ آبان‌ماه میزبان اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بود.
اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به همراه تعدادی از معاونان وزرا در حوزه جهادکشاورزی،  نیرو، حفاظت محیط‌زیست به مدت ۲ روز (۱۳و ۱۴ آبان) به بررسی مسایل حوزه آب، کشاورزی و دامپروری استان پرداختند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس