کد خبر 1293355
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
اقدامات اولیه بعد از مار گزیدگی

برای مارگزیدگی باید از سرد کردن عضو با آب سرد یا یخ و از روش‌های سنتی مثل بریدن و مکیدن محل گزیدگی خودداری شود و باید هر چه سریع‌تر فرد مارگزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل کرد.

به گزارش مشرق، ندا محمدسعید با اشاره به اقدامات اولیه برای مصدومین ناشی از گزیدگی، اظهار کرد: در ابتدا باید بیمار را آرام و از حرکات بیش از حد او جلوگیری کرد و عضو محل گزیدگی را بی حرکت و هم‌سطح یا پایین‌تر از سطح قلب نگه داشت.

بیشتر بخوانید

روایت عجیب مارگزیده‌ترین مرد ایران!

او افزود: بستن یک نوار محکم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل گزیدگی به ویژه اگر محل گزیدگی در دست‌ها یا پاها باشد، توصیه می‌شود؛ بستن نوار نباید آن قدر سفت باشد که جریان خون اندام را مختل کند.

محمدسعید گفت: برای مارگزیدگی باید از سرد کردن عضو با آب سرد یا یخ و از روش‌های سنتی مثل بریدن و مکیدن محل گزیدگی خودداری شود و باید هر چه سریع‌تر فرد مارگزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل کرد؛ زمان را با تلاش برای کشتن و یا گرفتن مار از دست ندهید. نگهداری حیوانات در محل زندگی انسان توصیه نمی‌شود.

مدیر دارویی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: بر اساس گزارش آماری سال ۹۹، مسمومیت ناشی از گزیدگی در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول در مجموع یک هزار و ۲۱۲ مورد به ثبت رسیده است که ۸۰۸ مورد عقرب‌گزیدگی، ۱۹۶ مورد سگ‌گزیدگی، ۱۴۸ مورد مارگزیدگی و ۶۰ مورد زنبورگزیدگی بوده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس