زهرا ارشادی

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرد: استفاده ابزاری و گزینشی از حقوق بشر و اتخاذ رویکرد دوگانه باید برای همیشه کنار گذاشته شود.

به گزارش مشرق، زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک بیانیه نمایندگی ایران در خصوص گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل را قرائت کرد.

وی گفت: حمایت و ارتقای حقوق بشر بایستی یک هدف مشترک برای همگان باشد. جمهوری اسلامی ایران از نگرانی واقعی و غیرسیاسی در مورد حقوق بشر، احترام متقابل و گفتگو استقبال می‌کند. تنها راه تضمین ارتقاء و حمایت از حقوق بشر، تشویق به گفتگو و همکاری مبتنی بر احترام متقابل و در شرایط برابر می‌باشد؛ چنین امری یک واقعیت انکارناپذیر است.

بیشتر بخوانید:

پاسخ قاطع ایران به گزارش گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر

ارشادی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر لزوم استقبال اعضای سازمان ملل متحد از گفت‌وگو، احترام به تنوع تمدن‌ها و مسیرهای توسعه‌ای که مستقلاً توسط کشورها انتخاب شده‌اند و عدم تحمیل نظام اجتماعی و الگوی خود به دیگران تأکید می‌کند.

نماینده ایران با بیان این که جمهوری اسلامی ایران همچنان نگران وَلَع روزافزون برخی کشورها برای هدف قرار دادن ملت‌های مستقل با قطعنامه‌های کشوری است، یادآور شد: چنین قطعنامه‌هایی فی‌نفسه زیان‌بخش بوده و تهدیدی جدی برای اهداف حقوق بشر به‌شمار می‌آیند.

ارشادی خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مجدداً تأکید می‌کند که استفاده ابزاری و گزینشی از حقوق بشر و اتخاذ رویکرد دوگانه یک بار برای همیشه کنار گذاشته شود و در عوض، به مکانیسم‌های حقوق بشری مانند بررسی‌های دوره‌ای و جهانی حقوق بشر موسوم به یو. پی. آر. توجه شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تکرار موضع اصولی خود درباره عدم به رسمیت شناختن و رد قطعنامه‌های کشوری، به تعامل واقعی خود با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و سایر مکانیسم‌های ذیصلاح حقوق بشری سازمان ملل متحد با هدف همکاری در جهت حمایت و ارتقای حقوق بشر ادامه خواهد داد.

نماینده ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن رعایت تعهدات بین‌المللی خود به‌منظور کمک به ترویج و حمایت از حقوق بشر در مقیاس جهانی، تمرکز خود را وقف خدمت به ملت ایران، تعمیق سیستم دموکراتیک حکومت‌ و نهادینه‌سازی دستاوردهای حقوق بشری کشور می‌کند.

 به گزارش فارس، ارشادی با بیان این که جهان همچنان شاهد اعمال اقدامات قهرآمیز یکجانبه‌ای که جملگی مغایر با اهداف و اصول منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل، چندجانبه‌گرایی و هنجارهای بنیادین روابط بین‌الملل می‌باشد، است، یادآور شد: چنین اقداماتی با ممانعت از برخورداری مردم به‌ویژه زنان و کودکان از رفاه در کشورهای هدف، حقوق بشر را نقض می‌کند. اقدامات قهرآمیز ظالمانه با هدف جلوگیری از دسترسی مردم به داروهای مورد نیاز و از بین بردن منابع ایران در طول همه‌گیری کووید-۱۹ طراحی شده است.

وی بیان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مایل است بر نقش مهم شورای حقوق بشر در مقابله و رسیدگی به امواج شرور نژادپرستی، افراط‌گراییِ خشونت‌آمیز و تروریسم تاکید کند. شورای حقوق بشر نقشی اساسی در افزایش آگاهی جهانی درباره تحرکات ایادی شرور افراط‌گرایی و تروریسم دارد.

وی ادامه داد: امروز بار دیگر شاهد ادعاهای بی‌اساس نماینده رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران بودیم. بر کسی پوشیده نیست که رژیم کودک‌کُش اسرائیل هرچه تلاش ‌کند تا اتهامات بی‌اساس علیه ایران مطرح کند، نمی‌تواند جنایات شنیع خود را که روزانه علیه مردم بی‌گناه فلسطین مرتکب می شود، پنهان کند.

وی گفت: چهره زشت صهیونیسم، نژادپرستی و آپارتاید را نمی‌توان با لفاظی‌های بی‌ارزش سفید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس