عضویت سودان در اتحادیه آفریقا تعلیق شد

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا اعلام کرد که عضویت و تمامی فعالیت های سودان در این نهاد به حال تعلیق درآمد.

به گزارش مشرق به نقل از النشره، شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به کودتای نظامی در سودان، اعلام کرد که عضویت سودان در اتحادیه آفریقا تعلیق شد.

در این گزارش آمده است که اقدامات «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی سودان به منزله مانع تراشی در برابر فرایند انتقالی سودان و گرفتار کردن سودان در گرداب خشونت است.

این نهاد با محکوم کردن تصرف قدرت توسط ارتش سودان و مخالفت با تغییرات حکومتی خلاف قانون اساسی، اعلام کرد که اقدامات البرهان را توهین به ارزش های مشترک ومعیارهای دموکراتیک اتحادیه آفریقا است.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا همچنین اعلام کرد: ما بر احترام ارتش سودان به دستورات قانون اساسی و ایجاد شرایط مناسب برای انتقال موفقیت آمیز دولت اصرار داریم.

این شورا در ادامه افزود: از مقامات سودان می خواهیم که به اجرای تمامی مفاد اعلامیه قانون اساسی و توافق «صلح جوبا» متعهد بوده و به دستیابی به تحول دموکراتیک و راه حلی پایدار برای چالش ها و موانع پایبند باشند.

شورای صلح و امنیت بر ضرورت اجرای فرایند انتقالی با رهبری مدنی و توافق در سودان تاکید کرد. این شورا ضمن تبریک آزادی «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان اعلام کرد که سلامت و امنیت مقامات بازداشت شده برعهده ارتش سودان است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس