روایت سلیمی‌نمین از فساد دانشگاه آزاد در دوران هاشمی؛ "امتیازدهی به سیاسیون بدعت هاشمی بود"

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت:‌ آقای هاشمی برای اینکه چترش بر روی سر همه باشد، امتیاز می‌داد. امتیاز دادن به قشر خاص در مدیریت بدعتی بود که ایشان پایه‌گذاری کرد.

به گزارش مشرق، عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در برنامه‌ی «هاشمی بدون رتوش» که در کلاب‌هاوس برگزار شد، با بیان اینکه مرحوم هاشمی خود را فراتر از قانون می‌دانست، اظهار داشت: حسن روحانی ۲۹ شهریور ۷۵ در جمع مردم سرخه گفت: «قانون اساسی نوکر نظام است و ارزش قانون اساسی، آرای مردم است. انسان‌های استثنایی و شایسته در قالب قانون اساسی نمی‌گنجند.» اما سخنی از هاشمی شنیده نشد که این حرف روحانی را نقد کند و ایشان را دعوت به پذیرش قانون اساسی کند و بگوید همه ذیل قانون هستند.

بیشتر بخوانید:

چرا اعتدال نمی‌خواهد جزئی از نظام باشد؟

سلیمی‌نمین در این نشست مجازی که علی مطهری، غلامحسین کرباسچی و علی شکوری‌راد هم حضور داشتند، با اشاره به تحقیق و تفحص از صدا و سیما در مجلس ششم گفت: در آن زمان هیچ کس مانع نشد و نتیجه آن هم در مجلس قرائت شد و اتهاماتی متوجه برخی افراد گشت، اما وقتی موضوع تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد در مجلس کلید خورد، افراد محقق را دستگیر و از دانشگاه آزاد بیرون کردند. در مجلس اعلام شد که تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد به دلیل برخورد و بیرون کردن محققان، متوقف شد. اما هاشمی رفسنجانی با ریاست غیرقانونی دانشگاه آزاد و رفتارهای غیرقانونی ایشان برخورد نکرد. ای کاش حداقل می‌گفت خودم نظارت و تحقیق و تفحص می‌کنم. در هیچ کجا از خاطرات روزشمار هاشمی رفسنجانی نیز نیامده که ایشان گفته باشد خودم افرادی را برای تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد مشخص کردم که اموال دانشگاه و نقل و انتقالات پول را بررسی کنند. 

بیشتر بخوانید:

علت بازگشت زودهنگام روحانی به سیاست ایران چیست؟

وی افزود: مرحوم هاشمی فراتر از قانون رفتار می‌کرد تا بتواند افراد را زیر چتر خود نگه دارد. از این رو در دانشگاه آزاد فسادهای بسیاری شکل گرفت و بسیاری از سیاستمداران، دکترای تقلبی گرفتند؛ این‌ها همه در خدمت یک مرکز قدرتی قرار گرفتند که نظارت بر آن وجود نداشت. رفتارهای خلاف قانون و خودمحورانه هاشمی را نمی‌توان اعتدال نامید. اعتدال در رفتارهای امام بود که گاهی این طیف و گاهی آن طیف را سرزنش می‌کرد. 

بیشتر بخوانید:

چه کسی اموال مسئولان را محرمانه کرد؟

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران خاطرنشان کرد: هاشمی تفکر خاصی داشت که برای آن تفکر، قانون را دور می‌زد و برخی معیارهای اساسی انقلاب را زیرپا می‌گذاشت. چراکه معتقد بود آن راه درست است. یکی از بدعت‌هایی که در دوران هاشمی پایه گذاشته شد، تحصیل یاران ایشان همچون آقایان روحانی، میرزاده و... در خارج از کشور بود.

سلیمی‌نمین در ادامه تصریح کرد: در آن دوران به آقای میرزاده یادداشت محرمانه دادم که شما بر اساس اسنادی برای تحصیل به استرالیا تردد می‌کنید. گفتم این درست نیست و دنیاگرایی را در بین مسئولان و مردم رایج می‌کند؛ ایشان در پاسخ خواهش کرد که آن را منتشر نکنم و گفت سعی می‌کنم این موضوع را جبران کنم. من درج نکردم، اما بعد در خاطرات هاشمی آمد که آقای میرزاده آمد و گفت سلیمی‌نمین کج‌اندیش است! از آقای میرزاده موضوع را جویا شدم و ایشان گفت من چنین چیزی را نگفتم. رفتار من هم واقعاً به‌گونه‌ای نبود که ایشان چنین اتهامی به من بزند. در ادامه از ایشان پرسیدم که در خصوص فساد در دانشگاه آزاد در دوره آقای جاسبی نظرتان چیست؟ ایشان گفت جلوی تحقیق و تفحص گرفته شد، اما وقتی اطلاعاتی در مورد اقدامات آقای جاسبی از بیرون جمع‌آوری شد، آقای هاشمی گزارش آن اطلاعات را به من دادند که ۷۰ درصد آن درست بود. 

وی با بیان اینکه هاشمی هیچ موضعی درخصوص تخلفات آقای جاسبی نگرفت و داد و ستد در بالاترین سطح نظام را دانشگاه آزاد شروع کرد، اظهار داشت: هاشمی بدترین برخوردها را با منتقدین از جمله بنده داشت. دانشگاه آزاد دارای یک وجه بیرونی و یک وجه پنهان بود؛ وجه بیرونی دانشگاه آزاد در دوران آقای هاشمی قطعاً مورد تایید همه بود، چرا که جمعی از اساتید و دانشجویان در حال فعالیت علمی بودند. این وضعیت نیز با سرمایه‌های مردمی و امکانات نظام فراهم شده بود. 

این پژوهشگر تاریخ معاصر در ادامه بیان کرد: آنچه من نسبت به آن حساسیت داشتیم و آن حساسیت را به صورت مکتوب و روش‌های دیگر به آقای هاشمی منتقل کردیم و ایشان هم توجهی نمی‌کردند، فسادی بود که در لایه‌های پنهان دانشگاه آزاد به وجود آمده بود. وزیری فوق‌دیپلم بود، اما یکباره و در زمان وزارتش دکترا گرفت. این موضوع به تمسخر گرفتن موضوع علم در سطح مدیران بود؛ ما یا مفهوم دکترا یا کار وزارت را درک نمی‌کنیم؛ مگر می‌شود یک نفر وزیر باشد و همزمان در مقطع دکترا تحصیل کند و در آن دوره فارغ‌التحصیل هم شود؟ 

سلیمی‌نمین با یادآوری این نکته که در دوران ریاست آقای جاسبی بر دانشگاه آزاد اسلامی، مدیران و نمایندگانی سر کلاس ننشستند و به ناحق دکترا گرفتند، گفـت: برخی مدیران مزایای دولتی به دانشگاه آزاد دادند و ما به ازای آن دکترا گرفتند.

وی افزود: گفته شد که هاشمی به دنبال توسعه بود، اما مدیرانی در بدنه دولت به وجود آمدند که وابسته بودند. آیا مدیران وابسته می‌توانند توسعه ایجاد کنند؟ هاشمی در لایه پنهان دانشگاه آزاد، مدیران بی‌سوادی را مدرک‌دار کرد کرد که به توسعه سیاسی کشور لطمه زدند. مدیر وقت مالی و اداری دانشگاه انتقاد کرد که چرا اموال دانشجویان از دانشگاه خارج می‌شود؟ آقای جاسبی با همکاری آقای مرتضوی، او را دستبند زدند و از دانشگاه بیرون کردند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران خاطرنشان کرد: اینکه یک فرد همزمان معاون رئیس‌جمهور باشد و در خارج از کشور مشغول تحصیل و کسب علم در مقطع دکترا باشد، امر محال است یا اینکه او باید روش جدیدی در کشور باب کند که موجب دنیاگرایی مسئولان شود؟ چگونه می‌توان پذیرفت که آقای روحانی از انگلیس دکترا گرفته باشد، اما اصلاً نمی‌تواند انگلیسی صحبت کند. حقوق سخت‌ترین رشته در انگلیس است و فرد باید به ادبیات انگلیسی مسلط باشد اما چون آن‌ها می‌دانند که روحانی در ایران جایگاه سیاسی دارد، ارفاق می‌کنند. رفتن آقایان به خارج از کشور و دکترا گرفتن، فساد سیاسی ایجاد کرد. 

وی افزود:‌ آقای هاشمی برای اینکه چترش بر روی سر همه باشد، امتیاز می‌داد. امتیاز دادن به قشر خاص در مدیریت بدعتی بود که ایشان پایه‌گذاری کرد. مرحوم هاشمی تا آخرین لحظات عمرش حاضر نشد بپذیرد که آقای جاسبی تخلف داشته است؛ دانشگاه آزاد به حیاط خلوت برخی تبدیل شده بود. برخی همزمان با اینکه در جاهای دیگر استخدام بودند، در دانشگاه آزاد نیز استخدام بودند!

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  4 17
  دوستان محمود
  • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   13 3
   مغزهای فندقی و کینه ایی
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 0
   هردم از این جنگل بویی می آید گند
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  2 15
  آقای سلیمی برای این حرفها چقدر می گیری‌
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   4 0
   هر چقدر هم که گرفته، نوش جانش، که چراغی به تاریکخانه تاریخ دوران سراسر نکبت آن مغروق منفور و فرعون خوی را به عرضه عموم گذاشته، این ذره‌ای است از کوه یخ فسادی که خود را نمایانده،
  • محمدایوب IR ۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   0 0
   17\27 آدم باید خیلی احمق ونفهم باشه که ندونه. یک ادمی که میخواد دکترا بگیره حتی در داخل کشور باید زبان انگلیسی جهت استفاده از منابع انگلیسی را بلد باشه. ویکی از اصلی ترین مواد قبولی در دکترا جهت تحصیل زبان انگلیسی هست حالا یک آدم که در انگلیس که حتی برای کارشناسی باید کالج بره زبان یاد بگیره دکترا گرفته دو کلام زبان بلد نیست.
 • مهندس ابراهیمی KR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  7 3
  عا بابا . منشا همه این فساد ها محسن هاشمی هست . من خودم اسنادی از فسادایشان دارم که رو میکنم
  • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 5
   نمین کیه
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  18 1
  ننگ ابدی خدا بر رف....
 • مجید IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  14 0
  لعنت خدا بر هر کس که از اموال مردم و اعتماد مردم برای خود نان و آبرو و مقام و مدرک جمع کرد
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  12 0
  در تعالیم شیطانی ماسونهای کابالیست،هر که پست تر و خالی تر از خصلتهای انسانی باشد، رتبه بالاتر را احراز میکند.انگلیس، استرالیا،نیوزیلند فرقی ندارند.آثار استاد راهنمای فریدون نشخوار جعلیات و اوهام یهود بود
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  12 1
  ان شاءالله که اون دنیا پاسخگوی تمام این اعمال باشد
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  2 5
  عجيبه كه هيچ متلكي بار احمدي‌نژاد نكرده يا شايد فارس اين قسمتش را حذف كرده
  • DE ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 0
   بقالی که نیست وقتی ازش میخوای برنج بخری میگه الان تازه خرمالوی تازه هم رسیده بدم خدمتتون سرشیرهم داریم فرد اعلا زردک و هویج و شلغم وصیفی جات هم خواستید در خدمتتونم.وقتی مرحوم رف....در اوج اقتدار بود و در فکر تاجگذاری و موروثی کردن حکومت ...احمدینژاد کسی بود گمنام در 30ستان .. محمود اومد و رفت تمام شد.
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  2 0
  نمونه اش رییس دانشگاه آزاد اسلامی ساری که در دوران دبیرستان از شاگردان معمولی به پایین بوده و در دوران آقای رفسنجانی به پاس داشتن پست مهم دکتری
 • حسين DE ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  9 1
  از ابتداى تاريخ معاصر ايران تا به امروز فردى خائن تر از مرحوم کاخ ايران بخاطر ندارد .
 • DE ۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  6 0
  پسر دایی بنده هم استناد اختلاس و بخور بخور دانشگاه آزاد را رو گرد و یکی از مقامات بلند پایه دانشگاه آزاد که قوم نزدیک خانم ایشون بود پسر دایی مارا که در حسابرسی و امور مالی دانشگاه بود را اخراج کردند و الان سالهاست به سختی زندگی خود را از راه شغل آزاد میگذراند. هر دستی که افشا گر بود را قطع میکردند .اگر ولایت فقیه در این مملگت نبود اینها خودشان را خدایگان جازده بودند و الان تاجگذاری هم کرده بودند ولی خدا را شکر
 • افتخار AU ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  5 0
  منش مرحوم رفسنجانی موجب شد که دخترش اکنون سالها می باشد که خود را طلبکار نظام می داند و مرتب آب به آسیاب دشمن می ریزد.
 • GB ۰۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  1 0
  باورکردنی نیست. مگه میشه؟
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 0
   برا جلوگیری از اخراج جاسبی توسط احمدی نژاد هاشمی قصد داشت اموال نجومی دانشگاه آزاد رو وقف اولاد کنه که موفق نشد چون این دانشگاه با اموال ملی و مردم ساخته شده بود
 • IR ۰۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  3 0
  فردی به نام الف.م دردانشگاه آزادبوده وهست که باحداقل مدرک مشغول نوکری این جماعت شد وبعدیهویی دکترشد!!!دکتر الف.م!!! کم نیستنداین افراد....!!!
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  3 0
  حرفهای کمی نیست اگر همین الان دادگاهی برگزار و اسامی را اعلام کند و برخورد کنند خیلی خوب است
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  3 0
  خیلیا از دانشگاه آزاد هاشمی به صورت کیلویی مدرک گرفتن
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  2 0
  الان چه فایده داره ، اون موقع باید جلوش گرفته میشد ...
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
   0 0
   موقعش همین الانه رسیدگی نشه میشه چشم پوشی بر فساد
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  0 0
  خدا نگذره از رفسنجانی که فقط اشرافی گری و رانت را ترویج داد .
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
  0 0
  فقط خدا میداند که رفس... با خصوصیاتش چه لطماتی به انقلاب و نظام و اعتماد مردم به انقلاب و اسلام و حتی امام زد، بارها این موضوع رو بیان کردم که هاشمی باعث رانده شدن و دلسردی بسیاری از نیروهای راستین انقلابی و معتقد به آرمانهای اصیل امام شد و در مقابل باعث گردآوری و اجتماع انبوه نالایقان و باندبازان و چاپلوسان و قانون شکنان و بله قربان گویان شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس