گروسی نمایه

در جریان سفر آتی مدیرکل آژانس به ایران باید به وی تفهیم شود که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به تاریخ پیوسته و آژانس دیگر ماموریتی فراتر از NPT ندارد.

به گزارش مشرق، «روزنامه کیهان» در بخش اخبار ویژه خود نوشت:
این موضوع را روزنامه جوان یادآور شده و می‌نویسد: یکی از اشکالات برجام این بود که آژانس در جایگاه ناظر و بازرس منصوب شده و با تکیه بر پروتکل الحاقی و بقیه ظرفیت‌هایی که در توافق برجام به آژانس واگذار شده بود، به دیده‌بان اطلاعاتی و بدون هزینه آمریکا و غرب تبدیل شود، ولی هیچ‌گاه، مکانیزمی برای نظارت و ارزیابی از اجرای تعهدات آمریکا و اروپا در متن توافق درنظر گرفته نشد، تا از آنها بازخواست شود.

بیشتر بخوانید:

چیزهایی که باید به «گروسی» تفهیم شود

با اجرای قانون مجلس ایران از ابتدای سال جاری و کاهش برخی الزام‌ها و تعهدات ایران در توافق هسته‌ای، مکانیزم‌های دیده‌بانی و جاسوسی غربی‌ها به شدت آسیب ‌دیده و آژانس و دبیرکل جدید در تقلای کسب مجدد همان امتیازهای مشکوک اولیه هستند. مسئله این است که آمریکا فکر می‌کرد با خروج یکطرفه از برجام، مسیری گسترده‌تر برای فشار حداکثری علیه ایران خواهد داشت و ایران نه‌تنها، ابزار و قابلیت‌های خود را از دست می‌دهد، بلکه با مطالبات جدید و فرابرجامی و تحت فشارهای وسیع تحریمی، مجبور خواهد شد دور جدیدی از عقب‌نشینی و امتیازدهی را تجربه کند.

این بازی غربی با همه خسارت‌هایی که به ایران وارد شد، بی‌نتیجه و با اجرای قانون مجلس ایران، معکوس گردید و به تعبیر کارشناسان آمریکایی، اکنون آمریکا زیر فشار حداکثری ایران است و مجبور است هرچه زودتر به برجام برگردد.

بیشتر بخوانید:

گزارش آژانس اتمی از شفافیت عملکرد ایران

رؤیاهای موشکی و منطقه‌ای آمریکا و غرب در مذاکرات جدید تعبیر نشده و آنها اولویت خود را در مهار جدید هسته‌ای قرار داده‌اند، ولی از آنجا که برای کسب آن باید امتیاز بدهند، گروسی را مأمور چانه‌زنی قرار داده‌اند تا اشراف اطلاعاتی بر برنامه هسته‌ای ایران را تا حد ممکن احیا کنند. گ

روسی در موضع اخیر خود ناشیانه اظهارنظر کرده و پا را از NPT فراتر گذاشته و حتی موضوعات سیاسی برای مذاکره با وزیر خارجه ایران و شاید رئیس‌جمهور جدید ایران را درخواست کرده است.

باید به گروسی تفهیم شود که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به تاریخ پیوسته و آژانس و گروسی به جز تعهدات خود برای کمک به برنامه هسته‌ای مسالمت‌آمیز ایران، اختیار و مأموریتی بالاتر از NPT ندارند و با ورود به بحث‌های سیاسی با ایران، ماهیت خود و آژانس را که جز مباحث فنی و در چارچوب NPT وظیفه‌ای ندارد، زیر سؤال نبرند.اگر دنیس راس، بایدن را تشویق می‌کند تا ایران را بترساند، حتماً فراموش کرده که تیم مذاکراتی جدید در تهران، دلباختگان قبلی

نبوده و بیش از هر چیز باید رژیم صهیونیستی و بقایای فرسوده و پرآسیب، نیروها و پایگاه‌های آمریکا و متحدان آنها باید نگران باشند و بترسند و ادبیات غیرقانونی و سخیف خود را متوقف کرده و از سوی مجامع بین‌المللی مورد سرزنش قرار گیرند.

حضور گروسی در تهران و درخواست سفر جدید و دیدار با مقامات سیاسی در حیطه وظایف و اختیارات وی نیست و حداکثر باید با دکتر اسلامی و در سقف NPT گفت‌وگو کند و آژانس بین‌المللی را سیاسی نکند و از مذاکره نیابتی از سوی آمریکا با ایران دور شود. این تقسیم کار آمریکا با گروسی، بی‌حاصل است و آمریکا باید برای اعتمادسازی اقدام مؤثر نشان دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • حسین حسین زاده فومنی IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  18 1
  همانطور یکه بارها گفته ام بیچاره گروسی آلت دست آمریکا و اسرائیل و جاسوس موساد و سیا می باشد و از خود اراده ای به عنوان دبیر کل آزانس بین المللی انرزی هسته ای ندارد و تمام در خدمت دشمنان قسم خورده و کینه توز انقلاب اسلامی می باشد و آنچه را که آمریکا و اروپا و اسرائیل غاصب دیکته می کنند می خواهد با نام آزانس بر ایران اسلامی و قانون مند بین المللی تحمیل نماید و بدین طریق به مقاصد شوم خود نائل آیند . و آلان هم که فریادمی زند که به ایران بیاید فقط به خاطر فشار های پنهان آمریکا و غیره می باشد چرا که می دانند دیگر ایران بر مدار دولت منفعل قبل رو حانی نیست و بایستی با اقتدار در جهت احقاق حق مشروع خویش دفاع منطقی و پافشاری و مقاومت کند و از هر گونه وادادگی و عقب نشینی امتناع ورزد. و نبایستی تسلیم خواسته های زور و بی منطق آزانس و آمریکا و اروپا باشد . و آلان که ایران توانسته میزان غنی سازی خود را افزایش بدهد و برای مصرف داخلی خود اقدام نماید نگران توسعه و پیشرفت دانش هسته ای بومی ایران شده اند . مسئولین ما بدانند تنها و تنها راه ابزار در مقابل این دشمنان جنایتکار عالم ایستادگی و مقاوم سازی و توسعه و پیشرفت هسته ای و بالا بردن سطوح غنی سازی و بی نیازی آن از بیگانگان و افزایش هر چه تمام سانتریفیوزهای پیشرفته و به روز است که در اسرع وقت جاگذاری و بهره برداری گردد .
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   0 3
   چنان گفتی همانطور که بارها گفتم انگار یک شبکه کامل از صدا و سیما دستت بوده. نهایت داخل خونه برای ننه بابات تحلیل کردی چرا جو گیر میشی
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   1 0
   حسین اقا منم باتوموافقم بایدبه این دلقک که خودش بهترازهرکسی میفهمه حق باایران هست بفهمانیم که روحانی وافرادش رفتن دیگه باید قانون مجلس رو به اجراء بزارن. تا ببینیم چه غلطی میخوادبکنه اسرائیل
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  9 0
  اين طرف را به گذشته تقابلات با ايران ارجاع دهيد تا بفهمد در مقابل ايران نه گرگ صفتي جواب مي دهد و نه روباه صفتي و نيز بگوييد که دولت کدخداپرستان بيش از دو ماه است در ايران تمام شده.
 • ترابیان IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  13 1
  ننگ بر افساد طلبان اراجیف گو که عهدنامه قرون وسطایی برجام کذایی را بدون هیچ گونه دستاوردی در کاسه ملت گذاشتند و ۸ سال کشور را درگیر برجام بی فرجام کردند خدا از سر تقصیرشان نگذرد
 • ناشناس IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  6 1
  روباه مكار ، جاسوس
 • کارمند ساده IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  6 0
  1- آیین نامه آژانس را دوباره برای مطالعه به او بدهند و اگر در جایی به برجام رسیدند ایران آن را اجرا کند و چند کشور که دارای بمب اتم هستند و جزو آژانس نیستند را با درخواست اعلام سختگیرانه ترین تحریم ها و بازرسی ها قرار دهند 2- یک ضرب المثال است که وقتی به کسی احتراما بیش از حد می گذارند یابو ورش می دارد پس وزارت خارجه و مرکز هسته ای ایران دیگر از این احترامات نگذارد.... و تو خود بخوان حدیث ....
 • ناشناس IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  8 0
  روحانی چرا این همه امتیاز به راحتی به امریکا داد
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   6 1
   روحانی هنوز محاکمه‌ نشده‌
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
   9 0
   جواب در اسکاتلند است
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  13 0
  آمریکا باید تمام تحریم ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کرده و هزینه ی خسارت هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتش داده بپردازد و منتظر راستی آزمایی ایران برای انجام این موارد بماند تا ادب شود.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  11 0
  خدا وند از تقصیر کسانی که در برجام بر طبق نظر رهبری عمل نکردند نگذرد
 • مهدی IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  7 1
  ایران باید از آژانس خارج بشه و به این ننگ خاتمه بده
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  0 1
  محاسبه آمریکا برای افزایش فشار اقتصادی است که با این کار ایران محقق میشود و کک آنها هم گزیده نمیشود دل خوش سیری چند!؟
 • JP ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  1 0
  خسارتی رو که با خارج شدن آمریکا به برجام زد رو باید از دلش در بیاریم
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  2 0
  گروسی، صهیونیست تمام عیاری است که بدون پایبندی کامل به مرامنامه آن، محال است صاحب، منصب حساس ریاست این سازمان عامل دست صهیونیست جهانی شده باشد. بنابراین سر مار را باید له کرد اگر بخواهیم مسئله ریشه ای حل بشه.
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  2 0
  خوشبختانه تیم جدید مذاکره کننده ایرانی مثل اینکه خداراشکر دیگه خوب میدونه که هدف آمریکا و نوچه هایش در واقع همزمان با فشارهای اقتصادی - تحریم - نا امن سازی مرزها و ... تغییر حکومت در ایران میباشد و میخواهند که حکومتی باشد که 100% زیر نظر غربیها عمل بکند و منابع ملی را در اختیارشان قرار دهد تا بتوانند به جامعه نئولیبرالیستی صهیونیستی - غربی مورد نظرشان جامه عمل بپوشانند. البته این وسط مردم ایران خواهند بود که سرشان بی کلاه خواهد ماند و چیزی از پروژه غربی ها نصیبشون نخواهد شد. به هر حال در صورتی که آمریکا موفق به این کار بشه - مثل دومینو - روسیه و چین نیز به سرعت اقتدار ملی و سرزمینی خودشان را از دست خواهند داد و مقابله با غربیها برایشان دیگر امکان پذیر نخواهد بود. به یقین خود روسیه و چین از این برنامه های آمریکا کاملا مطلع هستند منتها هر از چندگاهی دیدگاه ها و نظراتشان را در مورد مذاکرات برجامی تقریبا با غربی ها یکسان جلوه میدهند و با اعمال فشار بر ایران میخواهند بگویند که تنها کسی که باید اینجا هزینه بپردازه ایران باشد وخودشان را مصون نگه دارند. در نتیجه خیلی بهتر خواهد بود اگر ایران لیست درخواستهایش را برای تصمیم گیری در مورد ادامه مذاکرات را خیلی قویتر و بیشتراعلام کند مانند پرداخت خسارت چند صد میلیاردی - آزادسازی تمامی پولهای ایران - رفع کلیه تحریمها و...
 • مجید IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  0 0
  گروسی نفهمه نمیفهمه بایدبهش بفهمانیم که گذشت زمان روحانی وظریف. درضمن بایدببینیم اسقاطیل خطایی ازش سر میزنه تا جوابش رو بدهیم گرچه بعیده خودش واردمعرکه بشه. احتمالأ الهام جون رو گوشت دم توپ قرار میده.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس