انتقاد وزیرخارجه سابق یونان از توافق دفاعی با فرانسه و آمریکا

وزیر خارجه سابق یونان اعلام کرد که امضای توافقنامه‌های دفاعی یونان با فرانسه و ایالات متحده می‌تواند به طور بالقوه این کشور را درگیر کند.

به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، «نیکوس کوتزیاس»، وزیر خارجه سابق یونان در گفتگویی با روزنامه «نیا اگناتیا» اعلام کرد که امضای توافقنامه‌های دفاعی یونان با فرانسه و ایالات متحده می‌تواند به طور بالقوه این کشور را درگیر روسیه، چین و جهان عرب کند.

وزیر خارجه سابق یونان امضای توافقنامه همکاری‌های دفاعی با آمریکا و توافقنامه دفاعی و امنیتی با فرانسه را تسلیم بدون قید و شرط خواند و گفت: «یونان باید یک سیاست خارجی چند بعدی مستقل داشته باشد و زمانی که غرب و شرق با یکدیگر درگیر هستند، یک میانجی باشد و به عنوان یک داور عمل کند.»

به گفته این دیپلمات، آتن با این اعتقاد با آمریکا موافقنامه دفاعی امضا کرد که ایالات متحده آماده حمایت از یونان در مقابله با آنکارا به به عنوان «دشمن مشترک» است، در حالی که اولویت‌های واشنگتن در جای دیگری قرار دارد. او گفت: «سئوال این است که دشمن کیست؟ آیا آمریکا پایگاه‌هایی برای ضربه زدن به ترکیه در یونان ایجاد می‌کند یا برای جلوگیری از وارد کردن ضربه‌های موذیانه ترکیه است؟ خیر، منظور آنها روسیه است.»

پیش از این نیز، احزاب اپوزیسیون یونان از تصمیم دولت آتن مبنی بر تمدید توافقنامه دفاعی با آمریکا انتقاد و برخی شرایط این توافق را خطرناک و غیرقابل تصور توصیف کرده و در عین حال هشدار داده بودند که آتن بیش از سود خود در این معامله ضرر خواهد کرد.

توافق دفاعی یونان و آمریکا برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ امضا شد و چندین بار در سه دهه گذشته تمدید شده و آخرین بار آن تا ۲۰۱۹ بوده است.

آخرین تمدید یک هفته پس از تصویب توافقی از سوی پارلمان یونان با فرانسه صورت گرفت که بر اساس آن، آتن سه ناوچه فرانسوی را خریداری کرد که در ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ تحویل داده می‌شود. این توافق با پاریس همچنین شامل افزایش همکاری‌های امنیتی بین دو کشور است؛ اقدامی که هر دو طرف آن را گامی به سوی خودمختاری استراتژیک اروپا ارزیابی کرده‌اند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس