کد خبر 1288781
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۳
اتحادیه اروپا: با ایران در روز پنج‌شنبه گفت‌وگویی نداریم

آلمان همراه با چند کشور اروپایی طرح جدیدی را برای تقویت قدرت نظامی اروپا برای مقابله با بحران‌ها و استقلال نظامی بیشتر از آمریکا ارائه داده‌اند.

به گزارش مشرق، عملیات نظامی در افغانستان به عنوان شکستی در تاریخچه عملیات های اتحادیه اروپا وارد کتاب تاریخ شده است. کشورهای عضو این اتحادیه برای نجات جان برخی کارکنان و نیروهای خود در فرودگاه کابل به ارتش آمریکا وابسته بودند.

بیشتر بخوانید:

دبیرکل ناتو نسبت به تقسیم این سازمان هشدار داد

حالا برخی کشورهای اروپایی طرحی را ارائه داده‌اند که با آن می خواهند نیروهای نظامی این اتحادیه را در برابر بحران ها قدرتمندتر کنند. آلمان از جمله کشورهای پیشتاز در ارائه این طرح است.

آلمان به همراه 4 کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا طرح جدیدی را برای تشکیل یک نیروی واکنش سریع نظامی برای اتحادیه اروپا ارائه داده است. این طرح پیش بینی می کند که نیروهای واکنش موجود در اتحادیه اروپا به نیروهای واکنش قدرتمندانه تری تبدیل شوند که در زمان کوتاهی بتوانند برای واکنش به بحران ها آماده شوند. برای این منظور باید قابلیت های فضایی و سایبری و همچنین نیروهای عملیاتی ویژه و ظرفیت های حمل و نقل هوایی استراتژیک فراهم شود.

در این طرح ارائه شده از طرف کشورهای آلمان، هلند، پرتغال، فنلاند و اسلوونی آمده است: وقایع اخیر در افغانستان بار دیگر نشان داد که اتحادیه اروپا باید بتواند قوی و سریع عمل کند. بدین منظور لازم است در دسترس بودن، آمادگی، توانایی عملیاتی و شایستگی نیروهای مسلح افزایش یابد و از قالب های همکاری های نظامی در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا استفاده بهتری شود. این 5 کشور اروپایی به طور خاص پیشنهاد دادند که از ماده 44 هنوز استفاده نشده معاهده اروپایی که امکان استقرار ائتلاف موسوم به واکنش سریع را فراهم می کند استفاده شود.

در این طرح ارائه شده آمده است: به طور کلی این امر به انعطاف پذیری بیشتر در مدیریت بحران اتحادیه اروپا منجر شده و می تواند توانایی اقدام اتحادیه اروپا را افزایش دهد. علاوه بر این باید از همکاری های منطقه ای موجود بهتر استفاده شود.

در این طرح به صورت مشخص درباره میزان قدرت این نیروی نظامی در اتحادیه اروپا صحبتی نشده و تنها پیش بینی شده که واحد نیروهای زمینی که برای این منظور در نظر گرفته شده به 50 هزار نیرو برسد.

"جوزف بورل"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم چندی پیش با اشاره به تحولات در افغانستان بر لزوم تشکیل نیروی واکنش سریع اروپا تاکید کرده است.

وی تاکید کرد که ارتش آمریکا در عملیات تخلیه کابل کار شگفت انگیزی انجام داد و اروپا هم باید برای این جور مواقع یک گروه واکنش سریع ایجاد کند و این گروه بخصوص در عملیات های ضد تروریستی می تواند وارد کار شود. با این حال برخی اروپاییان با این طرح مخالفند.

آلمان و ده ها کشور دیگر در بهار سال جاری برای ساختن یک نیروی واکنش سریع صحبت کرده و از آن حمایت کرده بودند، اما کشورهایی مانند لهستان و کشورهای حوزه بالتیک در آن زمان از این برنامه حمایت نکردند. یکی از دلایل مخالفت آن ها با این طرح این است که این کشورها در زمینه مسائل دفاعی و نظامی تا به حال بخصوص به ناتو تکیه کرده و از تضعیف احتمالی اتحاد با ایالات متحده می ترسند.

موضوع تشکیل نیروی واکنش سریع در اروپا برای نخستین بار در 1999 میلادی در جریان جنگ کوزوو مطرح و در 2007 منجر به راه اندازی نظام مشترکی شامل گروه های رزمی 1500 نفری برای واکنش به بحران ها شد، اما به علت اختلاف نظر دولت های اتحادیه اروپا در باره چگونگی و زمان استقرار آنها هیچگاه استفاده نشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس