.

رجب طیب اردوغان در سایه برخی سیاست‌های ناصواب و شرایط نامساعد بین‌المللی و منطقه‌ای، ترکیه را در بن بست پیچیده‌ای گرفتار کرده است.

سرویس جهان مشرق - دولت ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور که طی ۲۰ سال گذشته ریاست حزب حاکم در این کشور را در اختیار داشته، این روزها در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی شرایط مناسبی ندارد.  درحالی که ارزش لیره این کشور روز به روز با کاهش مواجه است، اوضاع  نیروهای نظامی این کشور در جبهه سوریه نیز مناسب نیست و در عین حال افزایش محبوبیت امام اوغلو شهردار منتخب استانبول و یکی از گزینه‌های احتمالی ریاست اپوزیسیون ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری آینده نگرانی‌هایی را برای اردوغان ایجاد کرده است. مهم‌ترین چالش‌های این روزهای اردوغان را می توان در موارد زیر برشمرد:

الف: شکست راهبرد سیاست خارجی:

در شرایط کنونی بزرگ‌ترین نگرانی خارجی اردوغان را می‌توان افزایش تنش ترکیه با روسیه و آمریکا دانست.  اختلافات موجود میان ترکیه و روسیه تاثیر منفی در شرایط نظامیان این کشور در سوریه گذاشته و سرنوشت آنها را با ابهام مواجه کرده است. در همین رابطه جمعه گذشته در حمله‌ای که به یک کاروان نظامی ترکیه در منطقه معرة مصرین در ادلب صورت گرفت، دو نظامی ترک کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شدند.

پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور / موج آوارگان، حملات شبه نظامیان کُرد و تنش با روسیه و امریکا آینده سیاسی اردوغان را تهدید می‌کند +فیلم و تصاویر

بعد از اینکه نشست ماه گذشته  اردوغان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با چالش همراه شد و به موفقیت قابل توجهی دست پیدا نکرد،  روسیه به تازگی با صدور بیانیه‌ای بر حق رسمی دمشق در بازپس گیری تمامی اراضی این کشور از جمله ادلب تاکید کرده است. این موضوع می‌تواند نشان دهنده چراغ سبز مسکو برای افزایش حملات ارتش سوریه به ادلب باشد که ممکن است از حمایت نظامی و لجستیک روسیه نیز برخوردار شود و نیروهای ترک را در شرایط نامساعدی قرار دهد.

آغاز حملات موشکی در منطقه سرمدا در نزدیکی ادلب نشان دهنده توافق سوریه و روسیه برای پایان دادن به منطقه امن ترکیه در شمال غرب این کشور است و  این حمله که مواضع وابسته به گروه تروریستی هیئت تحریر شام را  هدف قرار داد، باعث کشته شدن ۴ تن از رهبران آنها شده و یک  کارخانه گاز وابسته به شرکت سوخت وتد که تحت کنترل این گروه تروریستی در آمده بود را منهدم کرد. گرچه اطلاعات میدانی نشان از آغاز فعالیتهای نظامی ترکیه برای تحت کنترل گرفتن شهر تل رفعت حکایت دارد، اما به نظر می‌رسد این اقدام آنکارا جدی نیست، همانطور که حملات مشترک روسیه و سوریه ضد منافع ترکیه در سوریه نیز تنها برای اثبات جدیت طرفین در درخواست مطالباتشان از آنکارا مطرح شده و دست کم در کوتاه مدت به صورت جدی دنبال نخواهد شد. شهر تل‌ رفعت تحت اختیار کردهای مورد حمایت روسیه قرار دارد و حمله به آن به معنی اعلان جنگ به مسکو است.

حمله توپخانه‌ای ارتش سوریه به محل تجمع فرماندهان تحریرالشام

در طرف مقابل؛ اردوغان عملیات نظامی خود در سوریه را با حمایت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا آغاز کرد، اما در ادامه مجبور به توافق با پوتین برای جلوگیری از پیشروی نیروهای نظامی سوریه شد تا موجودیت نظامی ترکیه در دو منطقه کوچک تل ابیض و رأس العین باقی بماند.

با وجود اینکه ترکیه و آمریکا طی ماه‌های اخیر با چالش‌های متعددی مواجه شده‌اند. ترکیه وقتی با مخالفت آمریکا با فروش سامانه ضد موشکی پاتریوت مواجه شد، پیشنهاد خرید سامانه روسی اس ۴۰۰ را مطرح کرد و همین موضوع خشم واشنگتن را برانگیخت. از سوی دیگر تلاش اردوغان برای گسترش مناسبات با مسکو واکنش‌هایی را از سوی کاخ سفید به دنبال داشته است و همین موضوع اجرای قراردادهای تسلیحاتی و اقتصادی میان دو طرف را به حالت تعلیق در آورده است. اردوغان اما با ارائه پیشنهاد خرید هواپیماهای اف ۱۶ آمریکا و سامانه اس ۴۰۰ روسیه به دنبال بازی با دو اهرم روسیه و آمریکا است تا بتواند در این میان اهداف خود را محقق کند. شاید این بازی دو گانه معنای همان راهکارهای ویژه‌ای باشد که اردوغان در اظهارات خود به آن اشاره کرده و طی سالهای اخیر نشان داده که به خوبی در تحقق اهدف آنکارا از طریق بازی‌های متناقض در منطقه خبره است.

پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور / موج آوارگان، حملات شبه نظامیان کُرد و تنش با روسیه و امریکا آینده سیاسی اردوغان را تهدید می‌کند +فیلم و تصاویر

ب: امنیت داخلی: 

در عرصه امنیت داخلی، دو موضوع مهم در حال حاضر در اولویت اردوغان قرار دارد. موضوع اول بستن کامل مرزها و جلوگیری از ورود آوارگان بیشتر سوری به خاک این کشور است. چرا که افکار عمومی ترکیه بویژه در شرایط اقتصادی نابسامان کنونی دیگر حضور این افراد در خاک خود را نمی‌پذیرد. نکته دوم از بین بردن تمامی کانال های نفوذ عناصر مسلح کُرد از شمال سوریه است که می‌تواند تهدیدات امنیتی برای ترکیه ایجاد کند. در حال حاضر با حضور نیروهای نظامی ترکیه در خاک سوریه این تهدیدات در این مناطق نیز نظامیان ترک را هدف قرار می‌دهد، اما  توافق این کشور با روسیه که مبتنی بر تعهد اردوغان به خروج گروه‌های مسلح از ادلب بود، جلوی چنین اقداماتی را می گرفت.  

پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور / موج آوارگان، حملات شبه نظامیان کُرد و تنش با روسیه و امریکا آینده سیاسی اردوغان را تهدید می‌کند +فیلم و تصاویر

نقض پیمان اردوغان در خروج گروه تروریستی تحریر الشام از ادلب اما باعث شکست این توافق شد و این موضوع می‌تواند بیش از پیش نظامیان ترکیه را با خطر مواجه کند. خطری که از جمعه گذشته آغاز شده و احتمالا حلقه‌های این زنجیره تروریستی در روزها و ماه‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

ترکیه در حملات جمعه گذشته به کاروان نظامی خود یک گروه تروریستی به نام "گردان‌های ابوبکر" را مسئول انجام این حمله تروریستی دانست.

پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور / موج آوارگان، حملات شبه نظامیان کُرد و تنش با روسیه و امریکا آینده سیاسی اردوغان را تهدید می‌کند +فیلم و تصاویر

تأثیرات این حمله به حدی بود که رجب طیب اردوغان حملات اخیر ضد نیروهای کشورش در سوریه را کمرشکن توصیف کرده و از عزم این کشور برای از بین بردن این تهدیدات از طریق  همکاری با کشورهای مرتبط یا "ابزارهای ویژه" ترکیه خبر داد.

لحظه انفجار بمب کنار جاده‌ای و انهدام خودروی نظامی ارتش ترکیه در استان ادلب

از سوی دیگر ترکیه با آغاز عملیات جدید در سوریه نمی‌تواند جلوی چنین تهدیدی را بگیرد، چرا که این عملیات در نوع خود چالشی جدید ضد روسیه و آمریکا خواهد بود که متحدان خود را در خطر می بیند. طبعا محور مقاومت و سوریه نیز در سایه آرامشی که طی ماه‌های اخیر داشته، در این عرصه ساکت نخواهند ماند. به این ترتیب است که اردوغان بن بست پیچیده‌ای را پیش روی خود می‌بیند که خروج از آن مستلزم تغییرات دردناک در سیاست خارجی این کشور است.

ج: اقتصاد شکننده

گرچه بهبود شاخص‌های اقتصادی از زمان روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۲ تا کودتای نافرجام در این کشور در جولای سال ۲۰۱۶ روندی روز افزون به خود گرفته بود، اما بعد از این سال با افت مستمر همراه شد. در حالی که افزایش هزینه‌های امنیتی ترکیه و کاهش سرمایه گذاری خارجی بعد از این کودتای نافرجام به علاوه ماجراجویی‌های دولت اردوغان در سوریه و عراق و افزایش هزینه های نظامی این کشور، اقتصاد ترکیه را تحت تاثیر قرار داده بود، شیوع بیماری کرونا به شدت اقتصاد توریسم‌محور ترکیه را متضرر کرد تا این کشور چالش‌های اقتصادی متعددی را شاهد باشد. به این ترتیب ارزش لیر ترکیه طی سالهای اخیر روند نزولی به خود گرفته و رشد آمار بیکاری در جامعه از میان فارغ التحصیلات دانشگاه‌ها به رقم نگران کننده‌ای رسیده است.

بر اساس آخرین آمار مراکز رسمی ترکیه که در آگوست ۲۰۲۱ منتشر شده، میزان تورم سالیانه این کشور در سال جاری  ۱.۱۲ درصد افزایش پیدا کرده و به رقم ۱۹.۲۵ درصد رسیده است. تورم و  نوسانات قیمت در بخش مسکن نیز به حد بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است.

پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور / موج آوارگان، حملات شبه نظامیان کُرد و تنش با روسیه و امریکا آینده سیاسی اردوغان را تهدید می‌کند +فیلم و تصاویر

با این وجود ماجراجویی‌های خارجی اردوغان باعث شده ترکیه در شرایط  نابسامان اقتصادی کنونی خود مجبور به افزایش ۳۰ درصدی بودجه نظامی‌اش شود. این موضوع را فواد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه اعلام و تاکید کرد که بودجه نظامی این کشور در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۳۹.۷ میلیارد لیره (معادل ۱۵.۱ میلیارد دلار) بود که قرار است به ۱۸۱ میلیارد لیره در سال آینده افزایش پیدا کند.

پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور / موج آوارگان، حملات شبه نظامیان کُرد و تنش با روسیه و امریکا آینده سیاسی اردوغان را تهدید می‌کند +فیلم و تصاویر

اوضاع نابسامان اقتصادی در ترکیه  در سایه وجود حدود سه و نیم میلیون آواره سوری در خاک این کشور در شرایطی تشدید شده که در خصوص اقدامات آینده آنکارا در سوریه نیز اختلافات شدیدی میان اردوغان با پوتین و جو بایدن وجود دارد.

به این ترتیب گرچه رجب طیب اردوغان و موانع قانونی برای رسیدن به پست ریاست جمهوری خود را یک دوره دیگر  از پیش رو برداشته اما به نظر می رسد در سایه ادامه اوضاع کنونی کشور و افزایش محبوبیت و اعتبار رقبای احتمالی اردوغان، وی در انتخابات اینده راه سختی را پیش روی خود خواهد داشت.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 29
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  52 35
  بایدن ترکیه رو تجزیه میکنه.
  • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   30 29
   بایدن خودش نفله میشه و پایان دولتش رو زنده نمیمونه
  • ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   11 18
   این طرحها ی تجزیه مال 70 80سال پیش هست از 30 40سال به این طرف از میان بردن دولت های مقتدر و روی کار اوردن دولت های با ادعای زیاد و کارایی صفر نمونه ایران . افغانستان . پاکستان . عراق و شاید توسط اردوغان نوبت ترکیه رسیده
 • ف GB ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  59 58
  ترکیه در هیچ زمینه ای مطرح نیست...
 • سوسان IR ۱۴:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  37 51
  ایران که زیر بار فشار تحریم داره خورد میشه ارمنستان مثل سگ دم تکون داده و روسیه حاضر نیست بیشتر از این هزینه کنه و هزینه رو از ایران بی پول میخواد در بیاره کردهای آرامی بدون فرانسه و آمریکا هیچ چی نیستند و متحدین ترکیه در آسیای میانه و قفقاز خیلی بیشتر از ایران دو آتشه و مذهبی است حالا این وسط پیدا کنید پرتغال فروش را
  • IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   4 8
   ایران در مقابل تجزیه مقاومت میکنه چون قدرت قدرت شهادت طلبی شیعه وجود داره. ازطرفی خدا نشون دادن ایران خم میشه تَرَک برمیداره ولی نمیشکنه. ایران شیعی با قدرتهای خیلی بزرگی در افتاده مثل پادشاهی بزرگ‌پرتغال، امپراطوری بریتانیای کبیر، روسیه تزازی، عثمانی، امریکای قرن۲۰، داعش، ولی همواره ایران باقی مونده. ولی ترکیه در سوریه خودش نشون داد‌ نظامی هاش تا حد شهادت طلبی برای دفاع از ترکیه پیش نمیرن. برای مقاومت طرح‌بزرگ‌ تجزیه خاورمیانه تکیه کردن بر نژادپرستی عین خودکشی است.
  • آنتی سوسان IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   33 10
   پانترکیسم غده ای سرطانی است.
  • احمد IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   11 4
   شرمنده دوست عزیز میشه همسایه های ترکیه رو یکی یکی نام ببری و بگی الان رابطه ترکیه با این همسایه ها چطوره؟ اساساً اماکن نداره یک کشور در شرایطی که با همسایگان هم مرز خودش مشکلات اساسی داره بتونه دوام بیاره، مثلاً سوریه، عراق،ارمنستان، یونان، ایران و از اون طرف روسیه، به نظر جنابعالی الان اکثریت مردم کشورهای سوریه، عراق، ارمنستان و یونان دشمنان خونی با ترکیه نیستند؟ از همسایگان هم مرز ترکیه فقط یک ایران مونده که به برکت اتفاقات اخیر ایران هم دل خوشی از سیاست های اردوغان نداره، روسیه هم که کلا تکلیفش با اردوغان و ترکیه مشخصه، حالا جنابعالی از کدوم متحدین دم میزنی؟ آیا اتحاد و رابطه خوب با همسایگان هم مرز در اولویت قرار داره یا کشورهایی که به لحاظ جغرافیایی در موقعیت دورتری قرار دارند؟ حالا بماند که آیا اساساً اون کشورهایی که شما نام بردی حاضر خواهند بود منافع سیاسی و اقتصادی خودشون رو در درازمدت در خطر ریسک با تفکرات اردوغان قرار بدند؟
  • IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   8 7
   سوسن خانم با جفنگیات که نمی شود پرتغال فروش را پیدا کرد. دو کلمه حرف حساب در بساط شما پیدا نمی شود؟ راستی چرا همه متوهم های باکویی اسم زنانه دارند؟
  • سوسان IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
   2 2
   تو ادعا میکنی ختم روزگاری اما نمیدونی سوسان اسم یک فرد نیست سوسان نام استان جنوب غربی ایرانه که هشتاد درصد ساکنینش عربهای عدنانی و قحطانی اصیل هستند سوسان قبل از رژیم پالانی یک منطقه یکدست برای عربهای و ترکهای سوس بود شما تاریخ پالانی رو کردین تو حلق ملت با تحریف اسم سوستوتان به خوزستان چی عایدتون شد جز 8 سال جنگ و ویرانی به خاطر سیاست پالانیه چقدر دیگه باید هزینه بدیم
 • US ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  44 48
  ولی شما بهتر است نگران کشور خودمان باشید ترکیه وصعش هر چفدر هم بد باشد کشور خودمان وضعش صدها برابر از اون بدتر است کل اگر طبیب بودی سر خود دوا می کردی
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   2 10
   ايران قدرت بلامنازع آينده جهان است‌ ايران داره يواش يواش آمريکا را از دوشک خارج می کند
  • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   7 6
   کل اگر طیب اردوغان بودی سر خود دوا بکردی، عاقبت کار رجب لاشخور دردناک خواهد بود، کاسبی با خون انسانها عاقبت خوشی نداره
  • ایرانی GB ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   9 9
   تو وحشت نکن پان ترک بدبخت ... اینقدر واسه اردوغان جان خودت , خدای مقدس زندگی ات اشک نریز و خودتو خیس نکن ! ترکیه جان تو اگر خودش رو سقط هم بکنه حتی اندازه یک استان کشور باستانی ایران نمیتونه پنج روز تحمل تحریم ها رو داشته باشه , مردم تی تیش مامانی ترکیه جانت نه مثل مردم ایران عرضه وایستادن رو پاهای خودشون رو دارند نه مثل نظامی های ایرانی توان دفاع از کشور خودشون رو دارند اونهم با اون ارتش مافنگی ترکیه که بالاترین رقم فرار سربازان از خدمت در محدوده ناتو رو داره و قادر به کنترل چند تا کرد کوه نشین نیستند ... حالا واسه ترکیه ای جماعت خیلی زوده ادای مردم ایران رو از خودشون در بیارند و مثلا" جلوی آمریکایی ها خودی از خودشون نشون بدن , بقول قدیمیا که میگفتند : کار هر کس نیست خرمن کوفتن ... گاو نر میخواهد و مرد کهن
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  26 68
  از 2023 با استخراج نفت و گاز ترکیه ابرقدرت اقتصادی میشه و آمریکا هم جلوی چین شکست میخوره. روسبه هم که معلومه
  • RU ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   12 7
   میدان های نفت و گاز همگی در محدوده آبهای یونان است. به ترکیه چیزی نمیرسد. اصلا همه دعوای محدوده دریایی یونان و ترکیه سر همین میدان های نفت و گاز است. اتحادیه اروپا و آمریکا هم از یونان پشتیبانی میکنند. فرانسه هم با یونان قرارداد دفاعی امضا کرد. آمریکا هم قرارداد دفاعی با یونان امضا کرد.
  • ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   0 2
   خخخخخخخ داداش اصراعیل کشور بالای ۸میلیون رو در خاورمیانه تحمل نمیکنه امریکا فرزنداصراعیل هستند
  • ایرانی GB ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
   8 6
   آره ... ابر قدرت اقتصادی میشه در عرصه خدمات رساندن به توریست ها .... اونهم در خیابان تکسیم استانبول که فحشاء و تن فروشی از در و دیوارهاش میباره
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  20 14
  ترکیه با یونان و سوریه و ایران و ارمنستان و... همه همسایه هاش مشکل داره بلا استثنا!
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۳۰
   0 0
   و دوبرابرش برعکس ایران
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  5 3
  حضور ترکیه در دیگر کشورها . بنوعی تیغ زدن آنهاست
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  9 6
  رجب آقا عردوغان با این توهمات و رویاهای نئوعثمانی و پانترکی هم گور خودش رو کند ، هم ترکیه رو به سمت و سوی فروپاشی و تجزیه سوق داد ... رجب خدای پانترکیسم به انتهای خط سلام کن ! ترکیه هیچ دوستی در منطقه و در سطح جهان ندارد ..! ترکیه رجب خانی با تمام کشورهای منطقه و همسایگان خودش مشکلات اساسی دارد .. آنها راه حل ترکیه تجزیه است ..
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  9 2
  اردوغان در ابتدای دولت خود روابط خوبی با همسایگانش داشت و توریست هایی که اقتصاد این کشور جهان سومی را می چرخاندند هم بیشتر از ایران و کشورهای عربی و روسیه بود که در ادامه اردوغان با توهم نوعثمانی گری هم این روابط خوب با کشورهای منطقه را از دست داد و هم انبوه توریست های میلیونی را بر باد داد و امروز با 450 میلیارد دلار بدهی خارجی که دائما در حال افزایش است هیچ دورنمای مثبتی ندارد و علاوه بر مشکلات بزرگ اقتصادی با تنشها و بحرانهای نظامی نیز روبرو شده و خود را در چاه عمیقی انداخته که در آمدن از آن بسیار مشکل و پیچیده است و پانترکهایی که دلشان را به ترکیه خوش کرده اند یک درصد هم شک نکنند که روزهای سیاهی در انتظارشان است . یک عده تو کامنت های مردمی با یک سری حرفهای تکراری و نخ نما شده مانند اینکه ما وضعمان بدتر از ترکیه است ! یا ترکیه با کشف گاز و نفت ابر قدرت می شود ! دارند خودشان را فریب می دهند ! اگر اینگونه باشد که پس باید عربستان الان یک ابر قدرت بود ! ترکیه اردوغانی هیچ آینده و چشم انداز روشنی ندارد و تمام دولتهایی که سرنوشت خودشان را به آمریکا گره زده اند فرقی با هم ندارند که دولت عربی باشند یا دولت ترکی هر دو وابسته و به باد هوا تکیه کرده اند ! تازه خود را با روسیه که وابسنگی بزرگی از نظر انرژی و نظامی به آن دارند نیز درگیر کرده و خیال می کنند که یک موازنه بین شرق و غرب درست کرده اند ! عین همان خیالات سیاست تنش صفر با همسایگان که کاملا بر عکس درآمد و ترکیه روابط خوب با همه همسایگان را از دست داد و تنش صفر تبدیل به تنش صد شد !
 • علی IR ۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  8 2
  پانترکا ایران وروسیه دمتونو تو سوریه قیچی میکنه مطمئن باشید صد رحمت به اسرائیل که یه فلسطینو اشغال کرده ولی ترکیه در راسش کردوغانت عراق لیبی سوریه ارمنستان قبرص ووووو رو اشغال کرده با حمایت از داعش مردم مظلوم سوریه عراق وحالا افغانستانو قتل عام میکنه در ضمن کاباره های ترکیه نباشه اقتصادش فلج میشه درهیچ جای دنیا پیدا نمیشه که برادر با برادرزادش زن داییش رابطه داشته باشه ولی تو فیلمهای ترکیه اینو نشون میده که کشور بی دینی هست یکم فیلم ترکی ببین خودتو بشناس
 • آذری iran IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  4 2
  با کنار رفتن دونالد ترامپ از قدرت حاکمه آمریکا رجب اردوغان ترکیه و شیوخ عرب گاوهای شیرده یتیم و درمانده شدن !!! رجب عردوغان جاه طلب و متوهم به آخر خط نزدیک شده ! البته ترکیه هم تاوان جاه طلبی های رجب خان رو گرداخت کرده و خواهد کرد .. رجب خان این ره که تو می‌روی به ترکستان است ... یاشاسین گوزل ایرانینیز ..
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  2 3
  ترکیه تاحالا هرچی مداخله وشیطنت کرده،براحتی ازجنگ فراگیر در رفته ومنافعشو به هرشکلی ازاستکبار شرق،عرب وکشورهای همسایه ومنطقه نامین کرده،ازهرجنگ وزدن صربه مهلک اما کوچک وموثرنترسیده
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  4 1
  بازی چند سر باخته اردوغان با کشورهای مختلف، به نظرم دیگه از چالش بین روسیه و آمریکا و اروپا و حتی ایران برای اردوغان قابل استفاده نیست به قول معروف از آب گل آلود ماهی بگیره و این را همه فهمیدن، الان داره اتحادیه اروپا ترکیه را تحریم می کنه، آمریکا هم داره تحریم می کنه، حالا روسیه اگر به جمع این تحریم کنندگان اضافه بشه چیزی از ترکیه باقی نخواهند موند، مثل ایران نیست که بتون جلوی تحریم به ایسته، چون نه انرژی کافی داره و اقتصادش هم با بدهی بسیار سر سام آوری مواجه است، مخصوص این که ایرانی ها با خرید خانه و ... سرمایه گذاری کردن این هم بعدها چالشی برای ترکیه خواهد شد.
 • صبا IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  2 4
  سلام. ضمن تبریک هفته وحدت راه حل نجات ترکیه و سایر دول و‌ملل مسلمان منطقه، اتحاد و همبستگی بر اساس شریعت مطهر اسلام است.
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  4 2
  پیامدهای منفی مداخلات منطقه‌ای ترکیه بر اقتصاد شکننده این کشور
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۸
  3 1
  ایران در مقابل تجزیه مقاومت میکنه چون قدرت قدرت شهادت طلبی شیعه وجود داره. ازطرفی خدا نشون دادن ایران خم میشه تَرَک برمیداره ولی نمیشکنه. ایران شیعی با قدرتهای خیلی بزرگی در افتاده مثل پادشاهی بزرگ‌پرتغال، امپراطوری بریتانیای کبیر، روسیه تزازی، عثمانی، امریکای قرن۲۰، داعش، ولی همواره ایران باقی مونده. ولی ترکیه در سوریه خودش نشون داد‌ نظامی هاش تا حد شهادت طلبی برای دفاع از ترکیه پیش نمیرن. برای مقاومت طرح‌بزرگ‌ تجزیه خاورمیانه تکیه کردن بر نژادپرستی عین خودکشی است.
 • DE ۰۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  2 1
  خخخخخ عردوپا از لحاظ سیاسی یک پخمه ای بیش نیست چون اگر زیرک بود میتوانست مشکل کردستانش را حل کند نه مردم کرد کشور ترکیه را به رگبار ببندد. اگر زیرک بود بجای کشتن کردها به وضعیت زندگی آنها مرسید. عردوپا به سرعت به تاریخ انقضای خود نزدیک میشود مانند کنسرو بادمجون.
 • GB ۰۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  3 3
  فعلا لطفا مملکت خود رو به چسپ اردوغان عردوغان یا هر چیزی که شما اسمشه می زارید با توجه به منافع ملی ترکیه 8 میلیارد دلار پول مردم ایران را به ترکیه هدایت کرده و خانه بهشان فروخته و داره از قدرت ذهنی و یدی آنها برای مردمان خودش استفاده می کنه امیسدوارم وضع به جایی نرسه که مردم سرمایه هاشون رو به افغانستان ببرند فکری به حال مملکت کنید که از درون در حال پوکیدن است و شما خیال می کنین مردم این را نمی دانند
 • سلطان محمد فاتح IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۲
  0 0
  همان طور که پیشگویی پلیمبر مبنی بر فتح بیزانس درست شد ترکها امپراطوری روم را نیست و نابود کردند پیشگویی پیامبر مبنی بر فتح روم هم اتفاق می افتد و ان هم بدست ما ترکها است
 • خالدبن ولید اشرف افغان و اسکندر و ...پدران تاجیکها IR ۰۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۳
  0 0
  پان سگ ها پارس کنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس