درخواست الکاظمی از کمیساریای عالی انتخابات برای رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی

نخست وزیر عراق با بیان اینکه بر اساس قانون انتخابات، هر نهاد یا شخصیتی حق شکایت و اعتراض دارد، از کمیساریای عالی انتخابات این کشور خواست با جدیت و شفافیت به این شکایت‌ها و اعتراض‌ها رسیدگی کند.

به گزارش مشرق، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق در ادامه اعتراض‌ها به نتایج انتخابات و عملکرد کمیساریای عالی انتخابات این کشور، از این نهاد خواست که به شکایت‌ نامزدها و ائتلاف‌های انتخاباتی با جدیت و شفافیت ورود و رسیدگی کند.

وی امروز پنجشنبه در جلسه هفتگی هیئت دولت عراق گفت: «به وعده خود مبنی بر برگزاری انتخابات در موعد مقررش بدون ثبت هیچگونه تخلف امنیتی یا قانونی عمل کردیم و این نخستین بار است که انتخابات بدون ممنوعیت آمد و شد برگزار می‌شود و نخست وزیر کشور در آن نامزد نشده است».

الکاظمی در ادامه افزود: «در انتخابات شرکت نکردیم تا به آن سلامت، اعتبار و اعتماد دهیم و آن را از هرگونه فشار سیاسی احتمالی دور نگه داریم، انتخابات هسته و روح دموکراسی است و ملت عراق با همراهی خود با جشن انتخابات نشان دادند که ملتی هستند که به آینده خود توجه دارند و مخالف بازگشت به عقب به زمان دیکتاتوری و یک رایی هستند و برای ایجاد آینده‌ای روشن برای نسل‌های آینده تلاش می‌کنند.»

به گزارش میدل‌ایست‌نیوز، نخست وزیر عراق ادامه داد: «ما به عنوان یک ملت و نیروی سیاسی و دولت باید با یکدیگر همراهی و همکاری کنیم و انتخابات و نتایج آن را به صورت عملی و به دور از وعده و شعار بلکه با تلاش جدی برای اصلاح اشتباهات با تجربه و برنامه ریزی برای آینده‌ای شایسته ملتی که در تاریخ بشریت نقش دارند، نشان دهیم.»

وی اشاره کرد که همه در عراق باید به ارزش‌ها و اخلاق و همچنین منطق حکومت و حاکمیت آن پایبند باشند و برای تقویت آن همکاری کنند چرا که جایگزینی برای منطق حکومت دارای حاکمیت که منافع ملتش را تامین می کند، وجود ندارد.

کاظمی: انتخابات بازنده‌ای ندارد

مصطفی الکاظمی انتخابات را  موجب تقویت اعتماد جامعه بین المللی و سایر کشورها به عراق دانست و از همه برندگان در انتخابات خواست با تمام ظرفیت آماده انجام مسئولیت‌هایشان شوند و کارشان همراه با جدیت و حسن نیت باشد.

وی به برندگان انتخابات و همه شرکت کنندگان در آن تبریک گفت و تاکید کرد که این انتخابات هیچ بازنده‌ای نداشته و همه برنده هستند زیرا رقابت در آن برای خدمت به عراق بوده است.

معترضان به نتایج انتخابات از راههای قانونی پیگیر شکایت خود باشند

نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه «باید با خودمان و جامعه آشتی کنیم و صفحه جدیدی در زندگی سیاسی و اجتماعی مان بگشاییم»، از معترضان به نتایج انتخابات خواست شکایت خود را از طریق راه و چارچوب قانونی ثبت کنند.

الکاظمی از کمیساریای عالی مستقل انتخابات و دستگاه قضایی عراق خواستار احقاق حقوق همه به صورت یکسان شد و بیان کرد که هر نهاد یا شخصیتی حق شکایت و اعتراض دارد و کمیساریا باید با جدیت به شکایت‌ها رسیدگی کند.

وی سپس نسبت به هرگونه تلاش برای خروج از چارچوب قانونی در تعامل با نتایج انتخابات هشدار داد.

لزوم همکاری همه فراکسیون‌های پیروز برای تشکیل دولت آتی

الکاظمی از همه فراکسیون های پیروز در صحنه انتخابات خواست با یکدیگر برای تشکیل دولت آتی همکاری کنند و اشاره کرد که دولت عراق تا آن زمان با تمام قوی و ظرفیت به مسئولیت خود و خدمت رسانی به ملت بزرگوار عراق ادامه می دهد.

وی گفت چالش‌های آتی بسیار زیاد است و در راس آن چالش اقتصادی قرار دارد و تاکید کرد که این دولت کار را آغاز کرده و امیدوار است این تلاش‌ها از سوی دولت آتی ادامه یابد که می‌توان با همکاری و تلاش جدی از همه چالش‌ها عبور کرد.

یکشنبه این هفته عراق شاهد برگزاری پنجمین انتخابات پارلمانی از زمان سقوط رژیم صدام بود که میزان مشارکت در آن ۴۱ درصد اعلام شد. این انتخابات به صورت الکترونیک و مکتوب برگزار شد ولی از همان ابتدای اعلام نتایج نامزدها و احزاب زیادی به این نتایج اعتراض کردند.

در واکنش به این اعتراضات، کمیساریای عالی انتخابات، اقدام به شمارش دستی برخی از حوزه ها کرد که طی آن، تعداد کرسی‌ برخی از ائتلاف‌ها جابه‌جا شد و همین مسئله باعث افزایش تردید در صحت نتایج شده است. کمیساریای عالی انتخابات گفته که قصد ندارد همه صندوق‌ها را دستی شمارش کند مگر اینکه رأی دادگاه در این باره صادر شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس