کد خبر 1285455
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳
تحلیلی واقعگرایانه بر انتخابات پارلمانی عراق

به نظر می‌رسد اکثر جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی مؤثر و شناخته‌شده در عراق به هیچ عنوان نتیجه فعلی انتخابات را تا زمانی که شمارش آرا به صورت دستی و با حضور نمایندگان همه جریان‌ها نخواهند پذیرفت.

به گزار ش مشرق، ‌ سید رضا صدرالحسینی در یادداشتی نوشت: انتخابات پارلمانی عراق برگزار شد و تاکنون بر خلاف پیش‌بینی‌ها، جریان صدر تعداد قابل توجهی از کرسی‌ها را کسب کرده و می‌تواند "کتله اکبر" یا همان "فراکسیون اکثریت" را با کمک بعضی از جریان‌های کوچک تشکیل دهد.
کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق تأکید کرده که نتایج نهایی  انتخابات هنوز اعلام نشده و آن‌چه اعلام شده، قابل تغییر است.

"حسن سلمان" مدیر اداره اطلاع‌رسانی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق، در گفت‌وگو با شبکه رسمی العراقیه، گفت که اعلام نتایج اولیه به علت آن بود که کمیساریا طبق قانون ملزم شده بود که ظرف ۲۴ ساعت پس از اجرای انتخابات، نتایج اولیه را اعلام کند.

او گفت که تا زمان اعلام نتایج نهایی که پس از تعیین تکلیف شکایت‌ها اعلام می‌شود هیچ نتیجه‌ای را نباید قطعی دانست.

وی افزود که بعد از شمارش آرای جدید، نتایج تا حدودی تغییر کرد و این بسیار طبیعی است و تأکید کرد که کمیساریای عالی به هیچ نحو تحت تأثیر فشارهای سیاسی قرار نمی‌گیرد.

ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات
 
هیأت هماهنگ‌کننده احزاب شیعی عراق هم در واکنش به بازشماری آراء بیانیه‌ای صادر کرده است.

در این بیانیه آمده است:《پیش از این اعلام کردیم که نتیجه اولیه انتخابات را بر اساس یک سری داده‌های فنی روشن نمی‌پذیریم. سرگردانی و هرج و مرجی که در اعلام نتایج طی چند روز گذشته ملاحظه شده و همچنین عدم دقت در اعلام حقایق، عدم اطمینان ما را نسبت به اقدامات کمیساریای عالی انتخابات دوچندان کرده است و این مسئله موجب می‌شود که ما مجدداً نتیجه اعلام‌شده را رد و عنوان کنیم که تداوم آن "صلح مدنی" را به خطر می‌اندازد.

از طرفی، "ندی جودت" عضو فراکسیون "النصر" در پارلمان عراق برخی احزاب سیاسی را به سرقت آراء در جریان شمارش آراء متهم کرد.

وی در گفت‌وگو با رسانه "المعلومه" اظهار داشت: احتمال تقلب، وجود داشت ولی سرقت آراء به این شکل زشت، غیرقابل پیش‌بینی بود. جودت با انتقاد از ساز و کار شمارش آراء، بر ضرورت محاکمه همه کسانی که در سرقت آراء مردم دست دارند تأکید کرد.

از سوی دیگر، ائتلاف "الوطنیه" به ریاست "ایاد علاوی"، نخست‌وزیر اسبق عراق نیز نتایج انتخابات پارلمانی را مردود دانسته و گفته که این نتایج، شماری از نامزدها را که مورد اعتماد مردم بودند حذف کرده که نامزدهای این ائتلاف جزء این افراد هستند.

در این بیانیه تصریح شده است: ما مخالفت کامل خود را با این نتایج مشکوک اعلام می‌کنیم که باعث شده تا تعداد زیادی از نامزدهای سرشناس و مورد اعتماد مردم از جمله نامزدهای ائتلاف "الوطنیه"  راهی به پارلمان نداشته باشند.

ائتلاف "الوطنیه" در بیانیه خود هشدار داده است که وضعیت موجود به هدف اصلی انتخابات که همان اصلاح امور بوده، منجر نخواهد شد.

افزایش کرسی‌های الفتح و دولةالقانون

یک منبع آگاه گفت بعد از بازشماری آراء توسط کمیساریای عالی انتخابات، کرسی‌های ائتلاف الفتح به ۲۱ کرسی و کرسی‌های ائتلاف دولةالقانون نیز به ۴۰ کرسی رسیده است. این منبع همچنین گفت که تعداد کرسی‌های جنبش "بابلیون" به ۵ کرسی رسیده است.

این در حالی است که نتایج اولیه انتخابات، روز دوشنبه اعلام شد و تعداد کرسی‌های کسب‌شده از سوی گروه‌های سیاسی در اولین انتخابات پارلمانی زودهنگام مشخص شد که اعتراضاتی را در پی داشت.

 ائتلاف‌های الفتح، دولة القانون، عصائب اهل‌الحق، کتائب حزب‌الله، حزب اسلامی و حزب اتحاد میهنی کردستان نتایج انتخابات پارلمانی عراق را ساختگی خوانده و رد کرده‌اند.

کمیساریای عالی انتخابات عراق در پاسخ به معترضان به نتایج انتخابات پارلمانی اعلام کرده است که دستگاه‌های رأی‌گیری بسیار پیشرفته و دقیق هستند و امکان جابه جایی آراء وجود ندارد. کمیساریای عالی انتخابات عراق همچنین در واکنش به درخواست‌ها به بازشماری آراء گفت که امکان بازشماری همه آراء نیاز به رأی دادگاه دارد.

مخالفت نماینده سازمان ملل با شمارش دستی آرا

پس از بازشماری دستی بخشی از آراء انتخابات پارلمانی عراق و تغییراتی در تعداد نمایندگان راه‌یافته به پارلمان، اکنون که قرار است بخشی دیگر از صندوق‌های باقی‌مانده شمارش شوند، برخی ناظران می‌گویند نماینده سازمان ملل، مانع شمارش دستی آراء شده است.

"حسین مونس" نماینده جنبش حقوق اعلام کرد که ناظران او را از ساعت ۱۶ تا ۱۷ از محل شمارش آرا (سرباز گمنام بغداد) اخراج کرده‌اند! در گفت‌وگو با رسانه‌های عراقی با اشاره به اینکه کمیسیون عالی انتخابات عراق شدیداً تحت فشار است، از ارائه ۲۰ شکایت درباره تخلف‌ها و نقض‌های انتخاباتی به کمیسیون عالی انتخابات خبر داد.

در حال حاضر ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی عراقی و جریان‌های معترض به نتایج انتخابات منتشر شده که گفته می‌شود نشان‌دهنده ممانعت نمایندگی سازمان ملل از ورود نمایندگان برخی جریان‌های سیاسی معترض و همزمان، اجازه ورود به فرستادگان برخی جریان‌های سیاسی دیگر است.

به گفته معترضان، خانم "جنین پالسخارت" نماینده ویژه سازمان ملل در عراق با شمارش دستی ۳ هزار و ۱۵۸ صندوق باقی‌مانده مخالفت کرده و خواستار شمارش الکترونیک آرا شده است.

"سمیر عبید" نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی عراقی در توییتی نوشت: خانم《پلاسخارت با چه حقی دو جنایت را درباره عراقی‌ها مرتکب شدی؟ اول، زمانی که وزیر دفاع هلند بودی و جنگنده‌های هلندی ده‌ها غیر نظامی عراقی را کشتند، آن حادثه را انکار کردی و بلافاصله‌ بعد از آن، از وزارت دفاع کنار گذاشته شدی؛ دوم، سکوت اکنون (در کسوت نماینده سازمان ملل) درباره تقلب در انتخابات. 》

کمیسیون عالی انتخابات عراق نیز می‌گوید تنها ۱۴۰ صندوق از مجموع حدود ۳ هزار و ۶۰۰ صندوق را که هنوز نتایج آن از طریق ماهواره دریافت نشده، شمارش دستی و نتیجه را در طول یک هفته اعلام خواهد کرد.

بیرون از مرکز شمارش آراء اما، جریان‌ها و ائتلاف‌های معترض به نتیجه انتخابات نظر دیگری دارند.

"حسین مونس" رئیس جنبش حقوق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "حسن سالم" نامزد ائتلاف فتح از طرفداران خود خواسته در بالاترین آمادگی باشند.

نقش امارات در تقلب در انتخابات عراق

"احمد عبدالسادة" نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی در توئیتی به راهکاری برای عبور از وضعیت کنونی و مسائل مربوط به نتایج انتخابات اشاره کرد.

در این توئیت آمده است: راه‌حل بحران نتایج انتخابات این است که آرا با حضور نمایندگان گروه‌های سیاسی به صورت دستی شمارش شود، چرا که امارات متحده عربی با دستکاری در سرورهای ماشین‌های رأی‌گیری، نتایج را به نفع گروه‌های سیاسی تغییر داده است که پروژه انحلال الحشد الشعبی را دنبال می‌کنند.

در بخش دیگری از این توئیت آمده است: بدون شک هر گروهی که با شمارش دستی آراء مخالفت کند، در تقلب صورت‌گرفته در انتخابات شریک است.

با توجه به واقعیت‌های گفته‌شده، چند نکته اساسی در این انتخابات به وضوح دیده می‌شود که می‌توان به معترضان حق داد:

۱- انتخاب سالم و دقیق و رقابتی، خواسته جدی مردم، احزاب سیاسی و مرجعیت عالی در عراق بوده است.

۲- انتخابات، تنهامسیر توسعه و حل مشکلات مردم است.

۳- نتیجه اولیه انتخابات ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) در عراق منجر به پیروزی قاطع جریانات اسلام‌گرای عراقی شده است که این به‌رغم تمام تلاش‌های جریان غربگرا، آمریکا و انگلیس و تعدادی از نمایندگان سیاسی کشورهای اروپایی و جریان جوکریسم سکولار در عراق بوده است.

۴- متأسفانه در انتخابات عراق یک تقلب سازمان‌یافته انجام شده است که تمام جریان‌های سیاسی مؤثر و مردمی به آن اذعان دارند و اطلاعات فراوانی از آن در موارد زیر وجود دارد:

۱- سرقت آراء مردم از طریق سایبری و سیستماتیک (چرا که سرور دستگاه‌های شمارش آراء خارج از عراق قرار دارد.)

۲_ استفاده از رشوه و سلاح برای تطمیع و تهدید رأی‌دهندگان

۳_ گم‌شدن برخی از صندوق‌های رأی

۴- استفاده از صندوق‌ها و دستگاه‌های بیومتریک غیرمجاز در خانه‌های مخفی

۵- اشتباه در شمارش آراء

۶- عدم تطبیق آراء اخذشده با آراء شمارش‌شده

۷- اعلام پیروزی بعضی از اشخاص در حالی که آن فرد چند وقت قبل فوت شده است.

۸- تبانی جهت حذف و عدم شمارش برخی صندوق‌ها (به‌ویژه صندوق‌هایی که در محل اخذ رأی نیروهای مقاومت بوده است.)

این تقلب‌ گسترده در حالی اتفاق افتاد که تمام جریان‌های اسلامی و احزاب و شخصیت‌های سیاسی و دینی بخصوص مرجعیت عالی عراق به احتمال تقلب تذکر داده بودند.

هدف اصلی از انجام تقلب

۱ _ آمریکا و برخی رژیم‌های مرتجع منطقه بی‌دولتی و در نتیجه بی‌ثباتی سیاسی در عراق را وجهه همت خویش قرار داده‌اند.

۲- اینان خواهان حذف جریان‌های مقاومتی از فضای سیاسی عراق به منظور ادامه و گسترش اقدامات خود در عراق می‌باشند.

۳_ اختلاف و درگیری بین جریان‌های شیعه (در نتیجه مقصر جلوه‌دادن آنان به‌عنوان عامل بی‌ثبات‌ساز در عراق)

نتیجه

با توجه به مطالب گفته‌شده به نظر می‌رسد اکثر جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی مؤثر و شناخته‌شده در عراق به هیچ عنوان نتیجه فعلی انتخابات را تا زمانی که شمارش آرا به صورت دستی و با حضور نمایندگان همه جریان‌ها نخواهند پذیرفت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس