کد خبر 1285310
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
معلولان نمایه متروی تهران

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ۷۵ درصد معابر پایتخت مناسب نابینایان و معلولان نیست، گفت: در ۴ سال گذشته در رفع این مشکل اقدام چندانی انجام نشده است.

به گزارش مشرق، زهرا شمس احسان، عضو شورای شهر تهران طی یادداشتی به بهانه روز عصای سفید، اظهارداشت: با وجود تلاش های فراوانی که برای مناسب سازی معابر برای نابینایان و معلولان در سال های گذشته انجام شده، بر اساس آمار همچنان ۷۵ درصد معابر پایتخت مناسب استفاده این قشر نیست و با تاسف باید گفت که به‌خصوص در ۴ سال گذشته در این زمینه اقدام چندانی انجام نشده است. جزئیات این یادداشت به شرح ذیل است.

بیشتر بخوانید:

حکم ۴ شهردار از سوی وزیر کشور صادر شد

۱۵ اکتبر هر سال بهانه ای است تا به بهانه روزجهانی عصای سفید به بررسی مشکلات نابینایان و کم بینایان پرداخته و جایگاه فعلی خود در حوزه خدمت رسانی به این عزیزان و چشم اندازهای آینده را بررسی کنیم

بررسی مشکلات این عزیزان و تلاش برای مرتفع کردن آنها حقی است که بر عهده مجموعه حاکمیت بخصوص مدیریت شهری وجود دارد. موضوع «عصای سفید» نیازمند پیگیری مستمر و جدی بخش های مختلف درگیر در حوزه اجتماعی، شهرسازی و سایر حوزه ها است و نباید آن را منحصر در یک روز و یک همایش دانست.

با وجود تلاش های فراوانی که برای مناسب سازی معابر برای نابینایان و معلولان در سال های گذشته انجام شده، بر اساس آمار همچنان ۷۵ درصد معابر پایتخت مناسب استفاده این قشر نیست و با تاسف باید گفت که بخصوص در ۴ سال گذشته در این زمینه اقدام چندانی انجام نشده است. مجموعه فعلی شورای شهر و شهرداری در دوره جدید برنامه های مدونی برای بهبود وضعیت موجود دارند و این امید وجود دارد که در پایان ماموریت ۴ ساله مجموعه مدیریت شهری بتوان از اتفاقات مهمی در این حوزه سخن گفت.

دغدغه دیگری که در این حوزه وجود دارد میزان اشتغال این عزیزان است که متاسفانه در این حوزه با بیکاری ۶۰ درصدی آنها مواجهیم. لیست بلندبالایی از مشاغلی که نابینایان و کم بینایان توانایی انجام آن را دارند وجود دارد که به دلیل عدم فرهنگ سازی در این حوزه همچنان جامعه از خدمات این عزیزان محروم است. نقش رسانه های جمعی بخصوص صداوسیما در این فرهنگ سازی بسیار حیاتی است که می توان حتی در سریال های تلویزیونی جایی برای آن پیشنهاد کرد.

سطح آموزش نابینایان و کم بینایان نیز دغدغه بعدی است که بخصوص با توجه به روی کار آمدن دولت و مجموعه جدید مدیریتی در شهرداری باید توجه ویژه تری به آن داشت. مهمترین کاستی در این حوزه هم اکنون دسترسی محدود (۴۰ درصدی) به خط بریل برای همه نابینایان و کم بینایان به دلیل موضوعاتی چون کمبود استاد و رایانه های مناسب این طیف است.

 در حوزه تربیت مربی این امیدواری وجود دارد که دولت جدید بتواند با بودجه مناسب فضای بیشتری برای آموزش و بالندگی این عزیزان ایجاد کند.

در مجموعه شورای شهر تهران آمادگی کامل برای کمک به مدیران شهری و دولت برای تسهیل زندگی و تردد نابینایان و کم بینایان عزیز وجود دارد و امیدوارم در این مسیر اتفاقات مهمی را شاهد باشیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس