بلینکن: آمریکا به تحقق صلح در یمن پایبند است!

در آستانه سفر وزیر خارجه دولت جو بایدن به کلمبیا، چند تن از اعضای سفارت واشنگتن در بوگوتا هدف «سندروم هاوانا» گرفتند.

به گزارش مشرق، در فاصله چند روز مانده به سفر از قبل برنامه ریزی شده آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به کلمبیا، از سفارت واشنگتن در بوگوتا خبر رسیده که چند عضو این سفارتخانه هدف «سندروم هاوانا» قرار گرفته‌اند.

«وال استریت ژورنال» در گزارش روز سه شنبه خود خبر داد، حداقل پنج خانواده اعضای کارکنان و دیپلمات‌های سفارتخانه آمریکا در کلمبیا هدف «سندروم هاوانا» قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید:

نفتالی بنت در راه روسیه؛ موضوعات منطقه ای و دوجانبه در دستورکار

این بیماری برای اولین بار سال ۲۰۱۶ در میان مقامات سفارت آمریکا در پایتخت کوبا گزارش شد و به همین دلیل سندروم هاوانا لقب گرفته است.

بنا بر گزارش وال استریت ژورنال، علائم مرتبط با این بیماری مرموز شامل سرگیجه، سردرد، خستگی، تهوع، اضطراب، مشکلات شناختی، صدای زنگ در سر و از دست دادن حافظه است.

مقامات آمریکایی بر این باور هستند که این علائم ناشی از نوعی منبع انرژی مستقیم است.

چندی قبل مدیر سیا گفته بود حدود ۲۰۰ مقام آمریکایی و خویشاوندان آن‌ها به سندروم هاوانا مبتلا شده‌اند که حدود ۱۰۰ مورد آن‌ها مأموران سیا هستند.

وال استریت ژورنال در گزارش تازه خود درباره ابتلای چند نفر از اعضای سفارت آمریکا در کلمبیا به سندروم هاوانا به ایمیل‌های ارسال شده «فیلیپ گلدبرگ» سفیر واشنگتن در بوگوتا و دیگر مقام‌های این سفارتخانه استناد کرد.

بنا بر ایمیل‌های این مقام‌ها، تعدادی از موارد مشکوک به ابتلا به سندروم هاوانا در این سفارت رخ داده و تحقیقات در این باره در جریان است.

در یکی از این ایمیل‌ها که به اواسط ماه سپتامبر برمی‌گردد، به اعضای سفارتخانه واشنگتن در بوگوتا درباره وقوع یک «حادثه سلامتی غیرقابل توضیح» اطلاع داده شده است. چند روز بعد، مقام‌های سفارت در ایمیل‌های تازه، درباره وقوع چند مورد جدید از این حوادث خبر دادند.

در یکی از این ایمیل‌ها آمده است که «هیچ گونه علل زمینه‌ای شناخته‌شده‌ای» برای بروز این حوادث برای اعضای سفارت آمریکا در کلمبیا وجود ندارد.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به انتشار گزارش وال استریت ژورنال، به گفتن این جمله بسنده کرده که «با جدیت و حساسیت» موضوع سلامتی پرسنل و اعضای سفارتخانه‌های واشنگتن را پیگیر است.

یک منبع آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به وال استریت ژورنال خبر داد که ابتلای حداقل دو شهروند آمریکایی سفارت واشنگتن در بوگوتا به سندروم هاوانا تایید شده اما احتمال ابتلای تعدادی بیشتر هم می‌رود.

این منبع گفت حداقل یک خانواده از طریق سفرهای هوایی به خارج از کلمبیا منتقل شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند. وی همچنین افزود که در روزهای اخیر نگرانی‌ها «جدی‌تر» شده است.

رسانه‌ای شدن موضوع ابتلای اعضای سفارت آمریکا در کلمبیا به سندروم هاوانا در شرایطی انجام شده که آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن قرار است طی هفته آینده به این کشور سفر کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس