علی اف حضور اسرائیل در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان با ایران را رد کرد

«الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان امروز دوشنبه در اظهاراتی، ضمن رد حضور اسرائیل در مناطق مرزی کشورش با ایران، آن را اتهام بی اساس خواند و خواستار ارائه مدارک در این زمینه شد.

 به گزارش مشرق، علی اف در سفر به شهرستان آزاد شده «جبراییل» و دیدار با جمعی از ساکنان آن، افزود: ما نیت خوبی  را نشان می دهیم. اما این بدان معنا نیست که ما اتهامات بی اساس علیه خود را می پذیریم. من این را اینجا در جبرائیل در ساحل رودخانه ارس  به مردم آذربایجان و تمام جهان می گویم که اتهامات بی اساس علیه ما بی پاسخ نخواهد ماند.

 رئیس جمهوری آذربایجان در واکنش به گزارش هایی درباره تحرکات اسرائیل در مناطق مرزی جمهوری آذربایجان با ایران گفت: ما این اتهامات را رد می کنیم، نمی پذیریم و خواستار ارایه مدارک در این زمینه هستیم.

وی افزود: متاسفانه مقامات رسمی (ایران) اتهامات علیه ما مطرح کردند که گویی آذربایجان، اسرائیل را به این مناطق آورده است. بگذارید چشم هایشان را باز کنند و ببینند. اینجا اسرائیل را کجا دیدند!؟ در این مناطق (مناطق آزاد شده) یک نفر هم سکونت ندارد و یک ساختمان هم در این سرزمین ها وجود ندارد و آیا مدارک در این زمینه وجود دارد؟ مدارکی در این زمینه وجود ندارد. هر کس باید متوجه مسوولیت سخنان خود  باشد. ما اجازه نمی دهیم کسی  تهمت بی اساس علیه ما مطرح کند.

علی اف در ادامه سخنان خود گفت: آذربایجان کشوری است که سیاست مستقل را در پیش گرفته است و همه متوجه آن هستند. روابط خود را با همسایگان و همه کشورها بر اساس سیاست مستقل برقرار می کنیم و کسی هم نباید به امور داخلی ما دخالت کند.  

 وی افزود: برقراری روابط با هر کشوری امری مربوط به ما است. از  این گذشته، ما از کشورهایی که روابط دوستانه نزدیکی با ارمنستان دارند شکایت نمی کنیم. ببینید ارمنستان چند هوادار را  دارد. جنگ دوم قره باغ این را نشان داد و امروز می توانید ببینید چند کشور از ارمنستان حمایت می کنند. بنابراین ما با این کشورها دشمن هستیم؟ خیر ما حقوق این کشورها را می پذیریم. بله، ما ممکن است در جایی در دنیای داخلی خود نگران این موضوع باشیم، ممکن است رنجیده خاطر باشیم، به ویژه هنگامی که کشورهای همسایه در روابط با ارمنستان فعال هستند. اما ما هرگز این را به زبان نمی آوریم.

 رییس جمهوری آذربایجان گفت: ما به حقوق حاکمیتی هر کشور احترام می گذاریم. ما از همه می خواهیم که به حقوق حاکمیت ما احترام بگذارند و در امور داخلی ما دخالت نکنند. چنین تلاش هایی قبلاً انجام شده بود و همه آنها شکست خورده است. من می خواهم دوباره بگویم که اتهامات علیه ما رسماً باید ثابت شود. بگذارید بیایند و دریابند، آیا شهروند خارجی در این منطقه (سرزمینهای آزاد شده) وجود دارد؟

 علی اف افزود : ما ۱۳۰ کیلومتر مرز آذربایجان و ایران را از اشغالگران پاکسازی کرده ایم. این ۱۳۰ کیلومتر تحت اشغال ارمنستان بود. آنها باید بررسی کنند که در آن زمان چه فرایندی در اینجا در جریان بود. در حال حاضر در حال بررسی هستیم.

وی اضافه کرد: طرح اتهامات علیه آذربایجان مبنی بر این که کشوری را به آذربایجان آورده است  و این  ادعاهای که آذربایجان نه از سوی  مردم و دولت آذربایجان  بلکه توسط نیروهای خارجی اداره می شود. همه  این اتهامات  بی احترامی به ما  است. ما هرگز نمی توانیم آن را بپذیریم. همه باید این را بدانند که  آذربایجان به برنامه ریزی روابط خارجی و امور داخلی خود به روشی که می داند ادامه خواهد داد. اجازه نمی دهیم  کسی در کار ما دخالت کنند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران دیشب در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» گفت: هرگز حضور رژیم جعلی صهیونیستی و اقدامات تحریک آمیزش را در نزدیک مرز با جمهوری اسلامی ایران و تغییر ژئوپولتیک منطقه و مرزها را تحمل نمی کنیم و نسبت به آن تحفظ جدی داریم.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم نگاه ما به توسعه همکاری با کشورهای همسایه است، گفت: شرایط جمهوری آذربایجان را درک می‌کنیم و برخی مداخلات خارجی در این کشور هم کاملا برای ما روشن است از جمله بازی و دست های کثیف صهیونیست‌ها و تروریست ها که به نوعی در منطقه لینک هستند و واقعا نگرانیم در آینده ای نه چندان دور این ها برای حکومت جمهوری آذربایجان دچار مشکل می کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی افزود: در روزهای اخیر با برگزاری یک مانور در مقابل اقداماتی که صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه انجام داده‌اند پیامی برای آنان ارسال کرده‌ایم.

امیرعبداللهیان امروز دوشنبه هم در دیدار با همتای ارمنستانی خود در تهران  گفت: متأسفانه به دنبال تنش‌ها در منطقه قفقاز جنوبی، شاهد حضور تروریست‌های خارجی و فعالیت‌های مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه هستیم. البته تهران اجازه نخواهد داد نیروهای تروریست و رژیم صهیونیستی به روابط خوب ایران با همسایگان خدشه‌ای وارد کنند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  37 13
  خیلی بی ادبانه صحبت کرده
  • حسین IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   5 8
   ادعاهایی که از طرف تهران بهش وارد شده یا باید ثابت بشه و یا اینکه مردم ایران بدونن که این اتهامات دروغ برای چی بوده؟
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
   3 0
   دو حقه : ایران میدونه پهپاد‌های رژیم صهیونیستی رو جلو چشم نمی‌ذاری پس خودتی دوما مدام میگی هرطور دلمان میخواهد باکشورهای دیگه رابطه برقرار می‌کنیم اما نمیگی رژیم صهیونیستی دشمن قسم خورده ایران و جهان اسلام سفارتش برای چی درباکو باز هست ؟ دوره فریب دیکتاتورها گذشته توهم فدای اسراییلت میشی
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  32 9
  خودت اسراییلی هستی همین کافیه ایران هر کار دلش بخاد میکنه مثلا میخای چی کار کنی بری پیش اردوغان گریه زاری کنی؟
 • علی IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  39 5
  ترور شهید فخری زاده که جاسوسان موساد از خاک شما به کشور ما وارد شدند،مدرک محکمیه بر همکاری شما با اسرائیل علیه ما.
 • دادا IR ۲۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  11 6
  اقای الهام علی اف یک دروغگوی تمام عیار است اسرائیلی ها حدود 45 سال یا بیشتر اکثر زمین های نزدیک به مرز با ایران اذربایجان را خریداری نموده و تاسیساتی هم زده اند دراین یکی دوسال نشده اسرائیل نیم قرن است در اذربایجان حضور دارد تمام شهر و روستاهای نزدیک به مرز اسرائیلی ها هستند
  • TR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   8 6
   با هزینه خودم میتونم ببرمت مرز داخل آذربایجان تا وجب به وجب رو باهم بگردیم و تحقیق کنیم. اگه تونستی یه مدرک پیدا کنی بزن تو گوش من اما اگه چیزی پیدا نشد همونجا چالت میکنم
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   6 1
   ما امثال تو رو که به خاطر دو تا نوکر اسراییل پارس میکنید برای ما و پرچم ترکیه و آذربایجان رو توی خاک ما بین مردم آذری ما حمل میکنید که اظهار وجود کنید و فکر تجزیه وطن ما رو توی ذهن کثیفتون دارید،جلوی چشم اردوغان و علیف چال میکنیم به خرج خودتون.
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  10 6
  مثل اینکه دلش میخواد به‌ سرنوشت‌ اشرف غنی دچار شود
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  32 4
  مدرک = پهپاد هرمس . اگر همون موقع که پهپاد اسرائیلی را زدیم به باکو فشار می آوردیم ، الان دنبال مدرک و منکر وجود پایگاه اسرائیل در جمهوری باکو نبود .*** بله باید همون موقع گل می گرفتیم .
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  18 5
  ثمرش رو به زودی برداشت می کنی . سیست مماشات ایران با تو الف بچه تموم شد . سیلی های پی در پی برات از سوی ایران در راه است که نوش جان خواهی کرد .
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۲
  10 4
  مدارک رو علنا رو کنید حالش جا بیاد
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  6 2
  خودمون‌تحقیق می کنیم، اگر بودند بدون اعلام قبلی، پایگاهشون رو می زنیم. تکذیب و تاییدت به درد ما نمی خورد. اندازه قد و قواره ات را بفهم.
 • ناشناس IR ۰۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  14 9
  حرفهای به حق و منطقی که به صورت کاملا دیپلماتیک بیان شده _ الحق که فرزند حیدر علیف هستی و بزرگ شده در عالم سیاستی
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   6 2
   خخخ حیدر اسم اینو گذاشت الهام یعنی این مال این صحبت ها نیس بهتر جای سیاست بره خانه داری یاد بگیره
 • GB ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  7 2
  باید ظهور یک تهدید جدید در مرزهای امن ایران را در نطفه خفه کرد.اردوغان و صهیونیست ها خواب های آشفته ای برای ایران دیده اند
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  6 2
  چیو بی پاسخ نمیزاری نوکر؟ بدبخت بابات حیدر که مرد ده روز جنازش را قایم کردی تا بتونی خودت به تخت سلطنت برسی. نادون رهبری گفت با تکیه بر اردوغان و نتانیاهو گنده گنده حرف زدنت نشون از گندگیت نیست نشون از بچگیت داره که انقدر خری. قبلا بغدادی و جولانی هم به پشت گرمی اردوغان تو سوریه خیلی زر زر کردن ولی دیدی چطور پشتشون را خالی کرد و رفت چسبید به روسها. تو هم تاریخ مصرفت تموم میشه و پس اندازه دهنت حرف بزن و هی نیا بغل اراز ما زر رزر کن اراز ندیده. :)
 • DE ۰۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  6 2
  اره علی اف جان ارواح عمه ات تو گفتی ماهم باور کردیم! مدرک ها هم یکی یکی رو می شه تاروت کم بشه!
  • بهزاد IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   2 1
   آره از مدارک حضور ارتش آزاد سوریه در قره باغ که ارایه دادید معلومه چقدر مستند حرف میزنید
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  5 2
  خیلی شاخ شدی شاخت می شکیم
 • احد IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  4 2
  میگن وقتی جنگل بی صاحب بشه قورباغه هم هفت تیر می‌کشه . علی اف نه در جامعه بین المللی هوادار داره و نه در بین ملت خودش .
  • بهزاد IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   0 3
   مردم خودش ۸۶٪ بهش رای دادن! اکثر کشورها هم از آذربایجان حمایت کردند.
 • ایران IR ۰۸:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  7 4
  مدرک اینه که قفقاز مال ایرانه.
  • بهزاد IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
   0 3
   ایرانویج به ناحیت آذربایجان است بندهشن فصل چهاردهم
  • آنتی بهزاد IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 0
   بهزاد جون،اون وقت مغول اون موقع کجا بوده،یک کلمه ترکی تونستی پیدا کنی در تمام نواحی یاد شده ؟؟!! بدبخت تا کجا آویزون تاریخ دیگران؟! رفتی مطالعه کردی ها، کم کم کار پانترکیسم میرسه به تحریف قرآن !! خوندی توی تاریخ رگ و ریشه مغول کجاست،زبان مغولی ترکی آثارش کجاست؟خوندی که آذرپادگان یعنی چی ؟ آذرباد چه کسی بود؟ و ترک و ترک زبان اون موقع وجود خارجی در ایران زمین نداشت مخصوصا در آذربایجان!! حضرت آدم هم ترکی حرف میزد لابد!!!
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
   0 0
   بهزاد جون،آیه آیه نخون،کل بند ها رو بخون،در ضمن تو نبودی گفتی اسراییل دوست آذربایجان هست!! چطوریه که یه جا میگید اسراییل برای ایران تاریخ ساخته و جعل کرده،یه جا دیگه ،همین آذرپاتگان و آتورپادگان و ...رو ترکی میدونید!! یه جا ایران و آریایی رو قبول ندارید،ولی یه جا،ترک مغولتبار که حضور و پیشینه تاریخیش در اطراف مغولستان،اثبات شده هست،منتسب به آذربایجان و ایران و آریاییها میکنید! در تورات و اوستا و متون باستان یک واژه ترکی اگه پیدا کردی،بعد بیا ادعا کن!! نفهمیدیم که تورک هستی؟!یا آریایی؟! تکلیف خودت رو مشخص کن!!ببین ایران یعنی چی،آذر یعنی چی،ویج یعنی چی،فقط یک واژه،توی اوستا پیدا کن که تورکی باشه و آذربایجان رو تورک معرفی کرده باشه!! نیای تقطیع کلمات کنی ها چون خیلی دیگه مضحکه میشی!! بالاخره ما آتش پرست هستیم و بد و فلان یا نه هرجا پانترک بی ریشه و بی هویت و مغول تبار کم آورد خودشو میچسبونه به چیزهایی که برای ایرانی جماعت اَه و پیفشو میکرد!! در تاریخ باستان و پیش از باستان ایران زمین،توی پانترک حتا یک نشانه از هر نوع که بگی منتسب به تورک ملیتی متوهمانه شما باشه، هیچ کجا پیدا نمیکنی!! مگر اینکه تمام حرفهای قبلی خودت رو رد کنی!!تاریخ منشا ترکان شاخه ای از مغولها قومیت و تبار و زبان آنها کاملا مستند وجود داره که کجا بودن و از کجا و چه زمانی پاشون باز شد به این قسمت از آسیا!! نکنه میخوای زبان فارسی رو هم و زبان اوستا رو هم جعل به نفع توهمات پانترکیسم کنی؟! آذربایجان باستان،هیچ ربطی به تورک ها نداره،چون تورکی وجود نداشته اون موقع!! تاریخ بخون ولی کامل بخون،پای منبر معلوم الحال های پانترکی که براتون هویت تراشی میکنن،نشین،که با سند و دلیل و مدرک ملعبه دنیا میشین!! در مغولستان،کتیبه های به زبان ترکی هست خواستی برو مطالعه کن! فکر کنم بیشتر که مطالعه کنی،کلا خودت یک آنتی پانترک بشی! چون آویزون تاریخ و هویت دیگران شدن رو دوست داری! چی شد،اسلام خوب بود و سلسله های ترکی بعد از باستان! زرتشتی و مجوسی کفر بود و ایرانیان باستان یکتاپرست نبودن که!! حالا کتاب زرتشت برای پانترک بهایی شده حجت؟! نه عزیز جون،این آذربایجانِ اوستا،اونی نیست که تو فکر میکنی!! کلا معادلات پانترکیسم رو بهم میریزه،بیخودی که منبع موثق معرفی نمیکنیم به جاعلان و متوهمانی امثال تو !!دیگه کلمه ای سرچ نکن تو اینترنت!!
 • AU ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  7 2
  سلام.باشه! داعش رو نگفتی،یعنی قبول داری داعش رو اوردی؟! تجزیه طلب رو هم قبول کردی اوردی؟! چون اشاره ای نکردی! چه خبر،مجموعه از ادم خوارها رو اوردی بالایی سر ما! انتظار داری قسم حضرت عباست رو قبول کنیم!
 • مجید TZ ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  3 0
  یادتونه که در جنگ قره باغ چطور برای علی اف سینه چاک میکردید؟ اونم جوابتون را داد...
 • نادر IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
  0 2
  حرفای کاملا منطقی زده و خواستار مدرک شده حاللا مدارک مستند اگ ایران داره باید رو کنه و اگه هم مدرکی نیست سکوت جوابه این پرسشای علیفه
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۴
  1 0
  چقد مزدور و وطن فروش داریم خبر نداریم..حرفای الهام خانم سبیلو براشون شده وحی منزل..
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  0 0
  الهام دروغ مبگه
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۵
  0 0
  ایران اگه مدرک داره رو کنه .در صورت درست بودن سخنان ایران باید الهام علی اف رو توی کاخش چال کنیم تا درس عبرت بشه برای آیندگانش تا یه بار دیگه علیه ایران با کسی همکاری نکنن. در ضمن آقای علی اف بر فرض اگه سخن ایران درست نباشه چه غلطی میتونی بکنی؟!!!! تا همین جاشم خیلی باهات راه اومدیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس