کد خبر 1277905
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۴
قتل عام دیگری بر سر اختلافات خانوادگی

چوپان ایرانی که برای کار به کشور ترکیه سفر کرده بود در جریان درگیری با شلیک گلوله یک تبعه ترکیه‌ای به قتل رسید و خانواده‌اش با مراجعه به دادسرای جنایی خواستار قصاص قاتل شدند.

به گزارش مشرق، سال گذشته پسر ۲۳ساله ایرانی به نام رضا که به همراه خانواده‌اش در شهرستان ماکو زندگی می‌کرد تصمیم گرفت برای کار به روستای شاوشات ترکیه که در استان آرتوین بود برود اما خبر نداشت که حادثه‌ای مرگبار در انتظارش است.

رضا ششم مهرماه پارسال در جریان یک درگیری به‌دست مردی ترکیه‌ای به قتل رسید. به‌دنبال این اتفاق پرونده‌ای در اداره پلیس ترکیه تشکیل شده و عامل جنایت نیز بازداشت شد. از سوی دیگر جسد جوان ایرانی که در پزشکی قانونی بود مدت‌ها طول کشید تا تحویل خانواده‌اش در ایران شود. پس از آن خانواده جوان ایرانی به‌دلیل اینکه قتل در خارج از کشور رخ داده، راهی دادسرای جنایی تهران شدند و درخواست کردند تا پرونده این جنایت به تهران منتقل شود.

قتل مسلحانه چوپان ایرانی در ترکیه +عکس

درخواست قصاص

پدر رضا، چوپانی که در ترکیه به قتل رسیده وقتی در شعبه یازدهم دادسرای جنایی تهران حاضر شد در توضیح ماجرا به بازپرس مصطفی واحدی گفت: پسرم رضا ۲۳ساله بود. ما در شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی ساکن هستیم. پسرم کارش چوپانی بود. کاری که از اجدادش به ارث برده بود. به‌دلیل اینکه شهر ما به ترکیه نزدیک است، من و برادرانم و اقوام دیگرم بارها برای کار چوپانی به ترکیه رفته بودیم. حتی پسرم رضا پیش از این هم بارها برای کار به ترکیه سفر کرده و بعد به شهرستان ماکو بازگشته بود.

پدر رضا در ادامه گفت: پسرم آخرین بار ۸‌ماه قبل از مرگش برای کار از ماکو به روستای شاوشات ترکیه رفت. به جز پسرم، چند نفر دیگر که تبعه افغانستان و ترکیه بودند هم در آنجا کار می‌کردند تا اینکه ششم مهرماه پارسال بود که مردی افغان به ما زنگ زد و گفت یک مرد ترکیه‌ای، پسرمان رضا را در جریان درگیری با شلیک گلوله به قتل رسانده است. شنیدن این خبر شوک بزرگی به ما وارد کرد. خانواده‌ام می‌گفتند شاید فرد افغان دروغ گفته باشد اما من دلشوره عجیبی به جانم افتاده بود. شک نداشتم که خبر درست است و پسرم را از دست داده‌ام.

او ادامه داد: فورا به یکی از بستگانمان در ازمیر زنگ زدیم و از او خواستیم تا خودش را به روستای شاوشات برساند و موضوع را پیگیر شود تا ببیند ماجرای قتل پسرم رضا صحت دارد یا نه. او هم به ما خبر داد که ماجرا حقیقت دارد و پسرمان در درگیری از ناحیه سر هدف اصابت شلیک گلوله قرار گرفته و به قتل رسیده است.

آنطور که به ما گفتند قاتل ترکیه‌ای پس از شلیک مرگبار قصد فرار داشته اما افرادی که در دامداری کار می‌کردند به همراه شاهدان درگیری مانع فرار قاتل شدند و او را دستگیر کردند. ما با پرس‌وجوی فراوان علت درگیری پسرمان با مرد ترکیه‌ای را به‌صورت دقیق متوجه نشدیم. فقط شنیدیم که با یکدیگر اختلاف و درگیری داشتند.

تا به این لحظه از دلیل اصلی و انگیزه قاتل کسی به ما حرفی نزده است. از سوی دیگر متوجه شدیم که عامل قتل مسلحانه دستگیر شده و هم‌اکنون در زندان ترکیه است. ما هم سرانجام موفق شدیم با پیگیری فامیلمان(همان اقوامی که ساکن ازمیر هستند) جسد پسرمان را تحویل بگیریم و در ماکو دفن کنیم. اما به‌دلیل اینکه کرونا بود نتوانستیم خودمان برای پیگیری پرونده به ترکیه برویم. از سوی دیگر درخواست این را داریم که پرونده در کشور خودمان رسیدگی و قاتل براساس قوانین خودمان محاکمه و مجازات شود.

پدر مقتول در ادامه گفت: درخواست ما این است که قاتل را به ایران منتقل کنند و پرونده در کشور خودمان رسیدگی شود. همچنین خواستار قصاص قاتل ترکیه‌ای هستیم.

با مطرح شدن درخواست خانواده چوپان ایرانی، بازپرس، مصطفی واحدی دستور داد تا از طریق اداره کل حقوقی امور بین‌الملل با دادگستری و پلیس ترکیه مکاتبه شود تا درباره وضعیت قاتل مرد ایرانی تعیین تکلیف شود. علاوه بر این نتیجه تحقیقات پلیس و مرجع قضایی، فیلم جنایت و بازسازی صحنه قتل توسط قاتل ترکیه‌ای، اعترافات وی و انگیزه اصلی او از جنایت مسلحانه، نتیجه پزشکی قانونی درباره علت مرگ و تمام مدارکی که در پرونده وجود دارد تحویل مرجع قضایی ایران شود.

همچنین اگر متهم در آنجا محاکمه شده جزئیات دادگاه و نتیجه محکومیت را به قوه قضایی ایران تحویل دهند.

منبع: همشهری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • بابک ازری IR ۱۵:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  11 69
  ما ترکیه پرستان و تورک پرستان مخالف ان هستیم که مرد ترکیه ای به ایران عودت داده شود... حتما این عیرانی خودش مشگل داشته وگرنه مردان تورکیه ای فرشته اند
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   28 3
   مگر باهرکی مشکل داشته باشی باید باگلوله بزنی توی مغزش هرکس واسه خانواده خودش عزیزه ترک و غیر ترک نداره در ضمن وقتی اونجا زندگی میکرده پس خودش هم ترک بوده
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   10 34
   اسکول قاتل رو گرفتن. محل قتل اونجاست پس اونجا دادگاهی میشه. وقتی هنوز این رو نفهمیدی هیچی نمی فهمی عاریایی نکبت.
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   20 3
   معلومه كه اوضات خيلي خرابه!!؟؟
  • امیر IR ۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   17 2
   نژاد پرست بدبخت
  • US ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   28 2
   جناب بابک چرا دوست داری علیه ترک زبان ها نفرت پراکنی کنی؟ تو ترک نیستی و با کامنت های مختلف ادای پان‌ترکان رو درمیاره تا تفرقه و نفرت بیفکنی!بیفکنیم!من از آذری زبان های اروميه هستم‌، ایران با تمام اقوامش زیباست ...
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   5 7
   فرشته از نوع خبیث
  • وطن دوست TR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   23 3
   برای امثال شما داعش هم فرشته بود اما ایرانیهای اصیل اذری فارس گیلک لر و عرب و...مثل حاج قاسم دشمنان این مرز وبوم را در هرکجای دنیا باشه به سزایشان به لطف خدا می رسنانیم
  • ف IR ۰۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
   0 1
   اتفاقا مردان ترکیه ای افراد خشن و نژاد پرست هستند و مثل اب خوردن ادم میکشند و تو دست ااکثرشون اسلحه هست .متاسفانه در قانون ترکیه برای قتل اعدام وجود ندارد مگر اینکه قتل شرایط خاص داشته باشد. کاش اعدام داشتند و اون فرد قاتل را اعدام میکردن چون حقش اعدام است چون جانی را گرفته و جان هرکسی برای خانواده اش عزیزه. من نمیدانم قصدتون از این نظری که گذاشتید چی هست ولی اینو بدونید کاملا اشتباه میکنید انها نتها فرشته نیستند بله بسیار خشن هستند و مرگ جوان هم خیلی سخته معلوم میشود داغ عزیز ندیده اید که اینطور راحت قضاوت کرده اید.خدا بخانواده اون جوان صبر بدهد .
  • IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
   2 1
   زپلشک!دوکلمه هم از مادرعروس شنیدیم!!!خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  7 11
  چوپان بدون گوسفند.خخخ
  • IR ۰۸:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
   1 1
   پس تو چی هستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ابراهیم IR ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  26 8
  خاک تو گور تجزیه طلبهای پانتورک.شما شرف و ناموس ندارید
 • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  2 1
  ما هم یادمان نرفته گورهای دسته جمعی کودکان بومی کانادا را
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  10 1
  منافق بودن افتخار نیست هموطنان ترک زبان ما اکثرشان به صفات عالی انسانی آراسته اند چرا تخم نفاق می پراکنی تازه مگر کارکردن عیب است لطفا در تفکرات غیر انسانی خودت تجدید نظر کنید
 • US ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  12 2
  برادران و خواهران عزیز از تمام اقوام ایرانی بدانید افرادی که به ظاهر ادعا میکنند ایرانی هستند و با کامنت گذاری برضد یک قوم ایرانی درصدد ایجاد تفرقه بین ایرانیان هستند در واقع گرگ در لباس میش می باشند. اینها کارمندان رژیم اسرائیل هستند که آموزش خواندن و نوشتن زبان فارسی را فرا گرفته اند و در شبکه های اجتماعی و منجمله اینجا کامنت میگذارند. مراقب باشید فریب نخورید و وارد بحث های قومیتی نشوید و مشرق هم باید کامنت های این چنینی را حذف کند.
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  6 3
  حالا بروید ارز ایران را در این مقطع به جیب دلالان ترک بریزید !
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  1 1
  تودیگه چقدربدبختی که ترکیه پرستی! برات متأسفم
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
  1 1
  این دیگه خیلی بدبخت ونفهم بوده که برای کاررفته ترکیه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس