اتحادیه اروپا: ایران دسترسی به سایت تسای کرج را برای بازرسان آژانس ایجاد کند!

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در بیانیه‌ای در جلسه شورای حکام، خواستار ایجاد دسترسی به سایت تسای کرج برای بازرسان آژانس بین‌المللی هسته‌ای شد.

به گزارش مشرق، پایگاه اینترنتی هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به بیانیه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره نظارت‌ها بر تاسیسات هسته‌ای ایران، در جلسه امروز شورای حکام بیان کرد: اتحادیه اروپا از تلاش‌های مداوم و فعالانه توسط مدیرکل آژانس و دبیرخانه و تعامل اخیر میان آژانس و ایران استقبال می‌کند. اتحادیه اروپا عمیقا نگران است که ایران اجازه دسترسی به مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج را به آژانس نداده است. این اتفاقی نگران‌کننده  و مغایر با بیانیه مشترک به دست آمده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱ میان مدیرکل آژانس و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

استفان کلمنت، نماینده اتحادیه اروپا در وین در این بیانیه آورده است: همان طور که در گزارش [آژانس] آمده است، تمامی فعالیت‌های آژانس در زمینه تجهیزات تعریف شده آژانس و تاسیسات و محل‌های ایران که در بیانیه‌ به آن‌ها اشاره شده است، در راستای تداوم مطلع بودن [از فعالیت هسته‌ای ایران] لازم‌الاجرا هستند. بنابراین، اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد به بازرسان آژانس اجازه دهد بدون تاخیر به مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج دسترسی داشته باشند. از مدیرکل دعوت می‌کنیم  به ارائه گزارش‌ها در زمینه این موضوع مهم ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، اظهارات نماینده اتحادیه اروپا در وین در پی این مطرح می‌شود  که دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل روز یک‌شنبه ادعا کرد که ایران شروط توافق جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران را که دو هفته پیش انجام شد، کاملا اجرا نکرده است. طبق این توافق، قرار بود بازرسان آژانس اجازه‌ سرویس کردن تجهیزات فنی نظارتی این نهاد را در ایران پیدا بکنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: رافائل گروسی مدیرکل آژانس تاکید می‌کند که تصمیم ایران مبنی بر عدم ایجاد دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج برخلاف موارد توافق شده در بیانیه مشترکی است که روز ۱۲ سپتامبر منتشر شد.

آژانس همچنین در بیانیه‌اش آورده است: ایران از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر به بازرسان آژانس اجازه داد تجهیزات تعریف شده آژانس برای فعالیت‌های نظارتی را سرویس کرده و کارت حافظه آن‌ها را در تمامی مکان‌های لازم در ایران تعویض کند، به استثنای کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج.

کاظم غریب‌آبادی نماینده کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر عدم ایجاد دسترسی ایران برای بازرسان آژانس به مجموعه کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج و مغایر بودن این موضوع با توافق اخیر آژانس و ایران، در صفحه توییترش نوشت: عمیقا باعث تاسف است که آژانس پس از ۳ حمله تروریستی طی یک سال گذشته در تاسیسات هسته‌ای ایران، هنوز آن‌ها را محکوم نکرده است، چنان که طبق قطعنامه‌های کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به خاطر تجهیزات خودش و امنیت بازرسانش و حفاظت از آن‌ها ملزم به این کار است.

غریب آبادی افزود: بیانیه مشترک رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و مدیرکل آژانس در ۱۲ سپتامبر بر مبنای حسن نیت ایران و به منظور تعویض کارت حافظه «تجهیزات تعریف‌شده» به دست آمده بود. این فعالیت‌ها از ۲۰ تا ۲۲ سپتامبر توسط آژانس اجرا شدند.

نمانده کشورمان در وین ادامه داد: در طی مذاکرات تهران و وین، ایران اشاره کرده بود که چون مجتمع کرج هنوز تحت تحقیقات امنیتی و قضایی قرار دارد، تجهیزات مرتبط با این مجتمع مشمول سرویس شدن نمی‌شوند. به همین دلیل است که عبارت «تجهیزات تعریف‌شده» در بیانیه مشترک به کار رفته است.

او افزود: بنابراین، گزارش مدیرکل در ۲۶ سپتامبر درست نیست و فراتر از موارد توافق شده در بیانیه مشترک است. هر تصمیمی که از سوی ایران درباره تجهیزات نظارتی گرفته شود، تنها مبتنی بر ملاحظات سیاسی است تا ملاحظات  حقوقی و آژانس نمی‌تواند و نباید این موضوع را حق خود بداند.

علاوه بر این، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در پاسخ به انتشار گزارش غلط آقای گروسی مدیرکل آژانس، نامه ای برای آژانس ارسال و نسبت به این اقدام غیر سازنده اعتراض شده است.

کمالوندی توضیح داد: آقای گروسی و همکاران ایشان به خوبی میدانند که تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک، مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین ها) مجتمع کرج به این دلیل که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد، نمی گردید.

وی گفت: درخواست تعمیم تعویض کارت های حافظه به دوربین های این مجتمع در سفر مدیرکل به تهران و نیز دیدار حاشیه کنفرانس عمومی وین مطرح شده بود که در هر دو بار ضمن ارائه توضیحات توسط مهندس اسلامی، پاسخ منفی و مخالفت ایران را بدنبال داشت. کمالوندی توضیح داد که درج واژه " مشخص شده " در مقابل کلمه تجهیزات به همین منظور و با هدف مستثنی شدن این مجتمع از سرویس و تعویض کارتهای حافظه صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان یاد آوری نمود که در دیدار وین هنگامی که بار دیگر مدیرکل درخواست سرویس دوربینهای مجتمع کرج را مطرح نمود، مهندس اسلامی با صراحت کامل و ذکر دلایل مطرح شده در جلسه قبل، تعمیم تعویض کارتهای حافظه به مجتمع یاد شده را ناممکن و خارج از چارچوب بیانیه مشترک اعلام نمود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران متذکر شد که ضرورت دارد مسئولین این سازمان بین المللی با پرهیز از موضع گیری های هدفمند سیاسی، گزارشات غلط و مغرضانه، روند سازنده ایجاد شده بدنبال مراودات اخیر ایران و آژانس را تخریب نکنند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  17 0
  اتحادیه اروپا نه اتحادیه نوکران امریکا .
  • عبدالله مومن IR ۲۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
   14 0
   آزموده را آزمودن خطاست. چرا دولت برای همیشه. پای این شیاطین را از کشور قطع نمی کند و به این خیانتها. پایان نمی دهد؟!
  • دیدگا IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
   2 0
   عاقا از تعهدات اضافی و توافقات مازاد انپیتی خارج بشید تا اینا روشون کم بشه! هی ایران تعهدات زیادتر میده اینا باز طلبکارتر میشن!! عجب داستانی شده هااا.. چهارتا میدونی و سیب زمینی فروش بفرستید مذاکرات بیشتر واسه ایران امتیاز میگیرن!!
 • IR ۱۶:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  11 0
  این جاسوسان اطلاعات دادند که در این سایت و سایت های دیگر عملیات خرابکاری اسرائیل و آمریکا انجام شدند. پررو ها این خرابکاری ها را به ظاهر هم محکوم نکردند.
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  5 0
  گوربابای اروپا وآمریکا ونگرانیهاشون! زرتی نگران میشن !!!
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  3 0
  این از مسلماته که هر چی شل بیای اونا میان جلوتر و پروتر می شن
 • شسم IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
  3 0
  نخير بابا ! با اين اروپائى هاى بى شرف نميشه اين جور ادامه داد. بى وجود ها ذره اى شرافت و استقلال از خودشون ندارند و رسماً به نوكرى امريكا و اسرائيل افتخار ميكنند. بايد به شكل مناسبى پشيمون شون كرد اگه در يه بزنگاه مهم ضربات خوفناكى بهشون وارد شه يا همه منافع شونو بباد فنا بره ديگه از اين غلط هاى اضافى نميكنند .
 • IR ۰۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  0 0
  جناب اسلامی این افراد باز مانده گان قبلند اینها باطلاقند که همه چیز را باخود فرو میبرند اینها مهرهای بهزاد نبویند وخود نبوی دست نشانده صهیونیسم است.
 • IR ۰۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۶
  0 0
  چقدر اقتدار همه جا گویا دوربین دارن .و.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس