کد خبر 1276662
تاریخ انتشار: ۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۸
پایان تجمع زائران و شب خوابی در فرودگاه امام/ تسریع انجام پروازها

بررسی های میدانی نشان می دهد با تمهیدات اندیشیده شده در فرودگاه امام خمینی (ره)، شب خوابی زائران و تجمع در ترمینال مسافری فرودگاه امام خمینی (ره) به انتها رسیده است.

به گزارش مشرق، در حالی که در روزهای اخیر شاهد تجمع تعداد زیادی از زوار اربعین در فرودگاه امام خمینی (ره) بودیم تا بتوانند وارد هواپیما برای اعزام به فرودگاه نجف شوند، که بخش زیادی از آنها زواری بودند که بدون بلیت، ویزا یا پاسپورت در فرودگاه امام منتظر بودند تا بتوانند سوار هواپیما شوند.

بررسی‌های میدانی حاکی است بخشی از تجمعات زائران به دلیل تأخیرات پروازی و نارضایتی مسافران از برخی ایرلاین‌ها به دلیل تأخیر در انجام پروازهای سیستمی و فوق العاده بوده است که بعضاً تا ۶ ساعت به معطلی مسافران منجر شده بود.

با این حال امروز تا حدود زیادی از این تجمعات به دلیل برگزاری پروازهای فوق العاده در فرودگاه امام خمینی (ره) کاسته شده است.

یکی دیگر از دلایل ناهماهنگی‌های به وجود آمده در اعزام زائران اربعین به دلیل ضعف مدیریت پروازهای اربعین از سوی سازمان هواپیمایی عراق است؛ این کشور از هفته قبل اعلام کرد ویزاهایی که با عنوان «توافقنامه» صادر می‌شود را فاقد ارزش اعلام کرد که سبب شد تا زائرانی که توافقنامه داشتند، نتوانند به زیارت عتبات عالیات بروند. «توافقنامه» ها برگه‌هایی بودند که در آنها اسم زائران درج شده و پس از ورود به فرودگاه نجف، برای آنها ویزای فرودگاهی صادر می‌شد.

به گفته مقامات ارشد فرودگاه امام خمینی (ره) هنوز هم زائرانی که توافقنامه در دست دارند، وارد این فرودگاه می‌شوند؛ با اینکه در روزهای اخیر آن دسته از زائرانی که توافقنامه داشتند، با یک پرواز بوئینگ ۷۴۷ به نجف اعزام شده اند. این در حالی است که قانونا این برگه‌ها هیچ حقی برای آنها ایجاد نمی‌کند.

یکی دیگر از دلایل تجمع زائران در فرودگاه امام خمینی (ره) واسطه‌هایی هستند که پرواز العراقیه را به فروش می‌رسانند و به زائران برگه اکسل می‌دهند که با آن در عراق ویزا بگیرند؛ اما فرودگاه نجف این اکسل‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد و با توجه به اینکه امکان پرواز با اکسل‌ها را ندارند، در فرودگاه تجمع می‌کنند؛ این در حالی است که نه هواپیمایی العراقیه آنها را می‌شناسد و نه پولی دریافت کرده اند؛ اما این مسافران از فرودگاه خارج نمی‌شوند.

با این حال برخی ایرلاین‌های داخلی هم در روزهای اخیر تأخیرهایی داشته اند که سبب شده تا برخی از مسافران در فرودگاه تجمع کنند هر چند که تعداد آنها تا ۵ درصد افرادی است که در ترمینال مسافری فرودگاه امام خمینی (ره) شب خواب شده اند.

گفتنی است که بر اساس توافق مدیران فرودگاه امام خمینی (ره) و پلیس فرودگاه، افرادی که ویزا ندارند، اجازه ورود به داخل ترمینال مسافری این فرودگاه را نیابند.

آخرین آمار مسافران ورودی و خروجی پروازهای اربعین از فرودگاه امام

جواد صالحی آرتیمانی مدیرکل امور بین الملل فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار کرد: تا ساعت ۲۴:۰۰ جمعه ۲ مهر ماه همه مسافران جامانده اعزام شده اند.

وی افزود: از ۲۸ شهریور تا بامداد امروز ۳۰۵ سورتی پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقاصد نجف و بغداد انجام شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: ۱۵۷ پرواز خروجی و ۱۴۸ پرواز ورودی انجام شده که ۳۲ هزار و ۵۲۹ نفر طی این پروازها جابه جا شده اند؛ ۲۷ هزار و ۵۳۲ نفر مسافر خروجی و ۴ هزار و ۹۲۷ نفر پرواز ورودی بوده اند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس