جو بایدن - نمایه

آمریکا و غرب، از دولت جدید ایران انتظار دارد زودتر به مذاکرات وین باز گردد و مذاکرات را از همان جا که متوقف مانده، ادامه دهد.

به گزارش مشرق، «روزنامه کیهان» در ستون اخبار ویژه خود نوشت:

آمریکا و غرب، از دولت جدید ایران انتظار دارد زودتر به مذاکرات وین باز گردد و مذاکرات را از همان جا که متوقف مانده، ادامه دهد. آنها ادعا می‌کنند با دولت قبلی ایران، درباره ۷۰ تا ۹۰ درصد مسائل به نتیجه رسیده بودند(!)

این انتظار و ادعا از چند جهت مخدوش است. نخست اینکه دولت اوباما، در ماه‌های پایانی خود ادعا کرد از طرف دولت پس از خود (‌ترامپ) هیچ تضمین و تعهدی نداده و دولت جدید، خود راسا و بر اساس منافع و مصالحی که تشخیص می‌دهد، درباره برجام تصمیم می‌گیرد!

به‌عنوان مثال، وقتی آقای روحانی ۲۷ دی ۹۵ گفت «برجام، توافق دوجانبه نیست که ‌ترامپ بگوید خوشم می‌آید یا بدم می‌آید»، به فاصله یکی دو ساعت، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در دولت اوباما پاسخ داد: «ما برای آینده توافق در دولت بعدی #تضمین نداده‌ایم. اوباما بارها گفته که این دولت درخصوص آنچه دولت بعد می‌کند، هیچ تضمینی نداده است. دولت بعدی بر اساس اینکه چه چیزی را در راستای منافع ملی تشخیص می‌دهد، تصمیم مقتضی را در قبال توافق خواهد گرفت»!

وقتی ‌ترامپ روی کار آمد، برخلاف دولت اوباما، ظاهر و باطن رفتار آمریکا را یکی کرد. به جای تظاهر به پایبندی به برجام در عین نقض‌های پیاپی آن، اعلام کرد به‌طور یکطرفه از توافق خارج می‌شود و رسما برجام را زیر پا گذاشت.

دموکرات‌ها و بایدن هم اگرچه ژست منتقد رفتار ‌ترامپ درباره توافق را می‌گرفتند، اما وقتی دولت جدید آمریکا را تشکیل دادند، به جای بازگشت به دوره اوباما (لغو تحریم‌ها ولو به شکل نمایشی و محدود)، رویکرد بایدن را بیشتر پسندیدند. بنابراین تا دو ماه (اوایل فروردین امسال) از مذاکرات طفره رفتند؛ پس از آن نیز در چند نوبت بر تحریم‌ها افزوده‌اند.

به عبارت دیگر، دو دولت پس از اوباما، در گفتار یا رفتار و یا هر دو، اذعان کرده‌اند که توافق و تعهد دولت قبل‌تر از خود در آمریکا را معتبر و محترم نمی‌شمارند.‌ تروئیکای اروپایی هم در قول و فعل، این خباثت آمریکا را تایید کرده‌اند. با این وصف، آمریکا و تروئیکای اروپایی غلط می‌کنند در حالی که برای اصل توافق برجام (تایید شده توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت) و تعهد دولت وقت آمریکا، پشیزی ارزش قائل نیستند، ادعا کنند که مذاکرات وین، باید از همان‌جا که با دولت قبلی ایران پیش برده‌اند، پیگیری شود.

ثانیا، به جز شخص آقای روحانی، هیچ‌کس دیگر در دولت سابق - به‌ویژه ظریف و عراقچی به‌عنوان متولیان مذاکره- ادعا نمی‌کردند توافق نهایی شده و تنها جزئیات مختصر باقی مانده است. فقط آقای روحانی (به‌خاطر خالی بودن دستش از کمترین دستاورد قابل عرضه به مردم) مدعی توافق فرمالیته بود و گرنه، حتی آقایان ظریف و عراقچی و دیگران هم اذعان داشتند که آمریکا نه حاضر به لغو ۱۵۰۰ تحریم پسابرجامی است- که در دوره شش ساله اجرای توافق دو برابر شده- ، نه راستی‌آزمایی موثر لغو تحریم‌ها پیش از عضویت دوباره در برجام را می‌پذیرد، و نه تضمین می‌دهد که دولت فعلی یا بعدی آمریکا مجدداً مرتکب عهدشکنی نشود. در واقع آمریکا با درکی که از شخصیت خاص روحانی و تهیدستی وی داشت، دنبال آن بود که بدون برآورده کردن مطالبات مشروع ایران، صرفا بتواند دوباره عضو برجام شود و به مکانیسم ماشه آن دسترسی پیدا کند.

این رفتار خدعه‌آمیز و به دور از صداقت آمریکا، طبیعتاً مورد مخالفت مجلس شورای اسلامی، «هیئت نظارت» تحت نظر شورای عالی امنیت ملی، و رهبر انقلاب قرار گرفت.

دولت آمریکا اکنون در حالی که رسما توافق را زیر پا گذاشته و خبط و خیانتش محرز است، نمی‌تواند به همراه سه دولت اروپایی دنباله‌رو، برای دولت جدید ایران تعیین تکلیف کند. آمریکا همین ماه‌ها متهم است که حتی به متحدان خود هم خیانت می‌کند و مطلقا قابل اعتماد نیست. دولت ‌اشرف غنی در افغانستان، و دولت ماکرون در فرانسه، آخرین موارد خیانت آمریکا را تجربه کرده و به صراحت اذعان کرده‌اند آمریکا قابل اعتماد نیست. اردوغان رئیس دولت ‌ترکیه نیز طی روزهای اخیر دست‌کم دو بار اعلام کرده آمریکا قابل اعتماد نیست.

بنابراین، دولت آمریکا به جای بازی با کلماتی مثل مذاکره، باید قبل از هر چیز برای اعتبار نابود شده خویش به دست خودش، چاره کند تا بتواند حداقل اعتماد دولت جدید جمهوری اسلامی و ملت ایران را کسب کند. در غیر این صورت، دولت قبلی ایران، شش ساله پس از اجرای برجام را سرگرم مذاکرات در وین و نیویورک و پاریس و توکیو و... برای سر عقل آوردن دولت‌های اوباما و ‌ترامپ و بایدن برای انجام رفتار مسئولانه بود؛ اما کمترین موفقیتی به دست نیاورد. در واقع، مذاکره برای مذاکره، از همان دی ماه ۹۴ که آمریکا سرگرم کارشکنی در انجام تعهدات (لغو تحریم‌ها) شد، بی‌حاصل بود اما شش سال دیگر ادامه یافت و اکنون با رسیدن به نقطه ‌اشباع، مطلقا جای تداوم و ارزش تکرار را ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام گفت بزودی اینستکس را برای ایران فعال می کند سالهاست منتظر هستیم «بزودی» فرار رسد بایدن بعد از انتخاب بعنوان رئیس جمهور آمریکا گفت بزودی به تعهدات توافق هسته ای باز می گردد ماهها است «بزودی » تحقق پیدا نکرده است پس آمریکا و اروپا نباید از بزودی بازگشت ایران به مذاکرات وین کم حوصلگی کنند
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  دولت روحانی بخاطر انتخابات مذاکرات چپکی انجام داد و به جایی که رو برگشت آمریکا مذاکره کند و همان اول مشخص شد نمی شود .
 • رهام حسامی IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  1 0
  برجام که وجود ندااره که مذاکره کنیم .ما کلا با امریکا و انگلیس مذاکره نداریم.در هیچ زمینه ای کلا با انها مذاکره نداریم.
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  1 0
  خود بتن ریزی هم توقع زیادی بود که انجام داده اید
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  ببخشید در مورد یانکی ها و صهیونیست‌ها لطفأ از واژهٔ..... زیادی استفاده بفرمایید، غلط زیادی مال اروپایی‌ها ست، ممنون!!!!!
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  همینطور که در این مطلب ذکر شده، تنها نقشهٔ یانکی‌ها بازگشت به برجام و استفاده از مکانیزم ماشه هست و لا غیر!!! اگر هر مذاکره یا بازگشتی بدون شرط حذف مکانیزم ماشه انجام بشه درواقع تکرار هشت سال قبل یا بدتر از اون خواهد بود!!
 • نیما HK ۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  1 0
  مذاکره با آمریکا فقط وقت ما را تلف می کند اصلا به آمریکا اروپا ربطی ندارد ما انرژی هسته ایی داریم انرژیی هسنه ایی در صنعت سلام پزشکی به درد می خورد به طوریی که ماکرون گفت انرژیی هسته ایی استقلال فرانسه را تضمین می کند
 • رهام حسامی IR ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  1 0
  توقع که غلط اضافی کرده .اصلا مذاکرات به امریکا ربطی نداره.بعدش مذاکره برجامی دیگر در کار نیست .ما با غرب هیچ مذاکره نداریم .کلا در بحث هسته ای با هیچ کس مذاکره نمیکنیم .تنها بحث ما اقتصادی و صادرات صنایع هست .
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  3 0
  زیرا آمریکا شیطان بزرگ است و کار شیطان وعده ی پوچ و فریب کاری است.
 • رضا IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۳
  0 0
  آفرين حاج حسين سردار قلم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس