سردار نائینی

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: تاریخ شفاهی ۱۳۰ نفر از فرماندهان ارشد سپاه را با ۲۶۱۷ جلسه و ۴۰۰۰ ساعت گفت‌وگوهای حرفه‌ای و ضبط تصویری به سرانجام رسید.

به گزارش مشرق، در چهل و یکمین هفته دفاع مقدس، سومین مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس در سالن خلیج‌فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، امروز چهارشنبه ۳۱ شهریورماه در حال برگزاری است.

بیشتر بخوانید:

۲۰۰ کتاب در مراسم «یادها و نام‌ها» رونمایی می‌شود

در این مراسم سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، سردار رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، فرماندهان قرارگاه‌ها و لشکرهای سپاه در دوران دفاع مقدس و رئیس محترم پژوهشگاه شهید سپهبد سلیمانی و سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و آیت‌الله محمدی عراقی، آیت‌الله نمازی، حجت‌الاسلام والمسلیمن حاجی صادقی نماینده ولی‌فقیه در سپاه و با حضور تعدادی از خانواده‌های محترم سرداران شهید از جمله سردار سرلشکر شهید سیدمحمد حجازی، سردار سرلشکر شهید کوسه‌چی و سرلشکر شهید استوار و با حضور نویسندگان، راویان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

مراسم «یادها و نام‌ها» با حضور سردار سلامی آغاز شد

در ابتدای این مراسم سردار علی‌محمد نائینی، مشاور فرماندهی کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به ایام اربعین حسینی، آن را روایتگری جهاد و شهادت برشمرد و بیان داشت: این ایام دل­‌ها متوجه کربلای معلی و پیاده‌روی اربعین است و ما جاماندگان این سفر به تأسی از رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌­گوییم مهم‌ترین رسالت پیام‌رسان بزرگ کربلا حضرت زینب (س)، تبیین فلسفه شهادت و قیام اباعبدالله‌الحسین (ع) و جلوگیری از تحریف تاریخ بود. در حقیقت اربعین حسینی، روایتگری جهاد و شهادت است تا پیام شهیدان و دستاوردهای جهاد و شهادت برای تاریخ و آیندگان بماند.

وی با بیان اینکه درسی که اربعین به ما می­‌دهد این است که حقیقت دفاع مقدس را در مقابل جنگ شناختی و تبلیغی دشمن باید زنده نگه داشت، افزود: مراسم «یادها و نام‌ها» در هفته دفاع مقدس، فرصت و بهانه‌ای برای مرور یادها و تکریم نام‌ها است؛ یادهایی که سند شرافت و بزرگی ملت عزیز ایران هستند و نام‌هایی که یادها را برایمان ساخته‌اند.

نائینی اظهار داشت: هر سال در این مراسم از تعدادی از فرماندهان عزیزی که با اهتمام به اجرای تاریخ شفاهی، به افزودن سرمایه خاطرات معنوی جنگ و تکمیل گنجینه مرکز اسناد کمک کرده‌­اند، با تدبیر سردار فرمانده محترم کل سپاه، تقدیر می‌شوند.

    

تاریخ شفاهی ۱۳۰ نفر از فرماندهان ارشد سپاه به سرانجام رسید

وی در ادامه به گزارش عملکرد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: این مرکز توانسته، تاریخ شفاهی ۱۳۰ نفر از فرماندهان ارشد سپاه را با ۲۶۱۷ جلسه و ۴۰۰۰ ساعت گفت‌وگوهای حرفه‌ای و ضبط تصویری به سرانجام برساند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ابراز داشت: همچنین در یک سال اخیر، تاریخ شفاهی ۲۶۳ فرمانده از فرماندهان تیپ‌­های منتسب، گردان­‌ها و افراد شاخص لشکرهای ۴۱ ثارالله، ۸ نجف، ۵ نصر و ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس با ۳۸۵ جلسه ضبط و ثبت شده است.

وی با بیان اینکه رونمایی از ۲۲۰ اثر جدید پژوهشی و اسنادی و کتاب گویا، پدیده دیگر مراسم «یادها و نام‌­ها» هفته دفاع مقدس امسال است، ادامه داد: در بخش تاریخ‌نگاری و پژوهش امروز ۵۰ اثر جدید رونمایی خواهد شد. همچنین در بخش اسنادی، ۱۵۰ اثر از اسناد گویا شده دوران دفاع مقدس از عملیات‌های بدر، خیبر، بیت‌المقدس، والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵، محرم، فتح‌المبین و مسلم رونمایی خواهد شد.

نائینی با اشاره به اینکه اولین اثر پژوهشی منحصر به فرد در مرکز، در قالب روزشمارهای جنگ ایران و عراق، با عنوان هجوم سراسری در سال ۱۳۷۲ منتشر شده است، تصریح کرد: در ۲۵ سال، تعداد روزشمارهای مرکز به ۲۷ جلد می‌­رسد. از سال ۱۳۹۷ و در چهار سال اخیر تعداد روزشمارهای تألیف شده ۲ برابر شده است. علاوه بر این ۴۴ پروژه روزشمار در حال اجرا است.

روزشمارها به حدود ۲۷۰ مجلد خواهد رسید

وی با بیان اینکه در این مراسم از ۱۰ جلد روزشمار جدید که در یک سال اخیر تألیف شده، رونمایی خواهد شد، افزود: علاوه بر چهار روزشمار جدید دفاع مقدس، شش جلد روزشمار پس از دفاع مقدس از پژوهش­‌های جدید مرکز است. با احتساب ۱۴ جلد روزشمار قبل از جنگ (از پیروزی انقلاب اسلامی تا ۳۱ شهریور ۱۳۵۹) و ۷۰ جلد روزشمار دفاع مقدس و ۱۳۳ جلد روزشمار پس از جنگ تا سال ۱۴۰۰ و روزشمارهای موضوعی مانند استان‌های مرزی در جنگ. پیش‌بینی ما در نقشه جامع پژوهشی مرکز این است که مجموع روزشمارها به حدود ۲۷۰ مجلد خواهد رسید.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به دیگر آثار منتشر شده در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در گروه اجتماعی ۱۰ اثر جدید و در ترجمه ۳ اثر رونمایی می‌شود. در گروه مطالعات نظامی، شناسنامه قرارگاه کربلا و لشکر­های ۲۵ کربلا، ۸ نجف، ۲۷ حضرت­ رسول (ص)، ۱۱ امیرالمومنین (ع) و ۳۳ المهدی (عج) در دوران دفاع مقدس، امروز رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین اطلس‌­های جدید در رونمایی امروز، اطلس لشکرهای ۳۳ المهدی (عج)، ۱۱ امیرالمومنین (ع) و اطلس نبردهای هور است. کتاب درس‌­ها و دستاوردهای دفاع مقدس در گفت‌وگو با فرماندهان، کتاب «صحیفه دفاع مقدس»، روزشمار «بیانات و احکام حضرت امام رضوان الله در دفاع مقدس»، کتاب «عملیات خیبر تفکری نو در جنگ» و کتاب «مباحث استراتژیک جنگ» از دیگر آثاری است که امروز رونمایی خواهد شد.

تاریخ شفاهی محسن رضایی و رحیم صفوی منتشر شد

نائینی با اشاره به انتشار ۱۱ جلد کتاب جدید تاریخ شفاهی فرماندهان ابراز داشت: ۳ جلد تاریخ شفاهی سردار سرلشکر محسن رضایی، جلد دوم تاریخ شفاهی سردار سرلشکر رحیم صفوی؛ تاریخ شفاهی حضرت حجت الاسلام‌والمسلمین حاجی صادقی مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه سوم قدس، تحت عنوان «جهاد و سلاح معنوی»؛ کتاب تاریخ شفاهی سردار عبدالمحمد رئوفی نژاد فرمانده لشکر ۷ ولی عصر (عج)؛ کتاب تاریخ شفاهی سردار احمد فتوحی جانشین لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع)؛ کتاب تاریخ شفاهی سردار نصرالله فتحیان فرمانده بهداری دفاع مقدس؛ کتاب تاریخ شفاهی سردار علیرضا مزینانی معاون تبلیغات قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص)؛ کتاب تاریخ شفاهی زنده‌یاد سردار علی اصغر زارعی فرمانده یگان جنگ الکترونیک و کتاب تاریخ شفاهی سردار مهندس محمدرضا عطارزاده با عنوان «مهندسی عبور»، آثار جدید تاریخ شفاهی است.

وی با اعلام این خبر که تا پایان سال هر هفته یک اثر چاپی و یک کتاب صوتی رونمایی خواهد شد، بیان داشت: به طور قطع امروز هر دستاوردی رونمایی می‌­شود، حاصل تدابیر و حمایت­‌های همه‌جانبه و بی­‌دریغ سردار سلامی، فرمانده محترم کل سپاه است. همچنین در این نشست از خانواده سرداران عزیزی که در یکسال اخیر از برکات وجود آنها در سپاه محروم شده‌­ایم، تکریم و تجلیل به عمل خواهیم آورد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اظهار داشت: جهت­‌گیری و رویکردهای مرکز همچون گذشته، حرکت بر اساس نظام جامع موضوعات پژوهشی و تاریخی، توسعه و تقویت آثار مرجع، توجه به جنگ شناختی و پدیده تحریف و پاسخ شبهات، تولید روایت­‌های معتبر و مستند، تکمیل بانک جامع اسنادی مرکز، تسریع در گویاسازی کامل اسناد، ورود مؤثرتر در عرصه ترجمه آثار پژوهشی، ایجاد سامانه برای انتشار اسناد فاقد طبقه‌بندی، توسعه تعامل با اندیشکده‌­ها و پژوهشگران داخلی و خارجی، انتشار هم‌زمان آثار چاپی، الکترونیکی و گویا، حضور فعال در صفحات اجتماعی و رسانه و تربیت نیروی جوان پژوهشگر و توسعه منابع انسانی، چارچوب و محورهای حرکت مرکز است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس