200 عنوان کتاب در مراسم «یادها و نام‌ها» رونمایی می‌شود

سردار نائینی از رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب در مراسم «یادها و نام‌ها» خبرد داد و گفت: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در مدت یک سال گذشته توانسته است ۲۰۰ اثر تحقیقاتی و اسنادی تولید و منتشر کند.

به گزارش مشرق، علی‌محمد نائینی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از برگزاری سومین دوره مراسم «یادها و نام‌ها» خبر داد و گفت: امسال مراسم «یادها و نام‌ها» در سی و یکم شهریورماه همزمان با شروع چهل و یکمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس و با حضور جمعی از فرماندهان، مسؤولان کشوری و لشکری، پیشکسوتان و حماسه‌آفرینان دفاع مقدس در باغ‌ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه‌هایی که قرار است در این مراسم برگزار شود، افزود: سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، به‌ عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور خواهند داشت و قرار است از ۵۰ فرمانده دوران دفاع مقدس که اهتمام به ثبت و ضبط تاریخ شفاهی خود در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس داشته‌اند، تجلیل به عمل آید.

تجلیل از خانواده ۱۰ سردار سپاه

مشاور فرمانده کل سپاه با اظهار داشت: متأسفانه طی یک سال گذشته فرماندهان عزیزی را داشته‌ایم که امسال از وجود پربرکت آن‌ها محروم مانده‌ایم، در این مراسم از ۱۰ خانواده محترم سرداران سپاه تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی مهم‌ترین برنامه سومین دوره مراسم «یادها و نام‌ها» را رونمایی از ۲۰۰ عنوان کتاب جدید بیان کرد و گفت: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تلاش پژوهشگران، راویان و نویسندگان خود در مدت یک سال گذشته توانسته است ۲۰۰ اثر تحقیقاتی و اسنادی تولید و منتشر کند.

رونمایی از ۱۲ اثر جدید در حوزه مطالعات نظامی 

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به اینکه در حوزه مطالعات نظامی از ۱۲ اثر جدید رونمایی خواهد شد، بیان کرد: از این تعداد ۳ اثر اطلس، ۵ اثر شناسنامه، ۲ اثر موضوعی و یک اثر نبرد یگانی است که با احتساب این آثار تعداد اطلس‌های منتشرشده به ۲۸ عنوان، شناسنامه لشکرها به ۱۵ عنوان، آثار موضوعی به ۱۸ عنوان و نبرد یگانی به ۵ عنوان رسیده است.

وی با اشاره به روزشمارهای منتشرشده ادامه داد: تعداد روزشمارهای منتشرشده ۱۰ عنوان هستند که ۴ عنوان مربوط به روزشمار جنگ ایران و عراق و ۶ عنوان مربوط به دوره بعد از جنگ و تحولات انقلاب اسلامی است. با انتشار این روزشمارهای جدید، تعداد آثار در بخش روزشمار جنگ ایران و عراق به ۴۵ اثر رسیده است.

روایت شفاهی ۱۱ فرمانده دفاع مقدس رونمایی می‌شود

سردار نائینی به آثار تولیدشده در حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی پرداخت و ابراز داشت: کتاب‌های جدید در این حوزه ۱۵ اثر هستند که آثار ترجمه، کتاب‌های روایت مستند مردمی شامل خاطرات و زندگینامه شهدا و کتب پژوهشی در سه بخش اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است.

وی از انتشار ۱۱ عنوان کتاب در حوزه تاریخ شفاهی فرماندهان دوران دفاع مقدس خبر داد و گفت: امسال توانسته‌ایم ۱۱ اثر در حوزه تاریخ شفاهی فرماندهان و مدیران ارشد دفاع مقدس منتشر کنیم. این آثار مربوط به تاریخ شفاهی سرداران محسن رضایی، رحیم صفوی، عبدالمحمد رئوفی، احمد فتوحی، علی‌اصغر زارعی، محمدرضا عطارزاده، علیرضا مزینانی، نصرالله فتحیان و حجت‌الاسلام عبدالله حاجی صادقی است.

رونمایی از ۱۵۰ عنوان کتاب سندی

مشاور فرمانده سپاه پاسداران اظهار داشت: در حوزه اسناد نیز ۱۵۰ عنوان کتاب سندی رونمایی خواهد شد که این آثار مربوط به عملیات‌های بدر، خیبر، بیت‌المقدس، والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵، محرم، فتح‌المبین و مسلم هستند.

وی از انتشار کتاب‌های صوتی به‌ عنوان اقدامی جدید در فعالیت‌های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یاد کرد و افزود: این مرکز با تولید آثار صوتی خود و در اختیار قرار دادن آن به‌ صورت رایگان توانسته است مخاطبان زیادی را در حوزه دفاع مقدس جذب کند. این آثار با همکاری مجموعه‌های گوناگون و فعال در این عرصه ازجمله مجموعه ایران صدا در حال تولید هستند و هر هفته یکی از این آثار رونمایی می‌شوند. در مراسم «یادها و نام‌ها» قرار است از ۲۰ کتاب صوتی رونمایی و در اختیار مخاطبان قرار داده شود.

سردار نائینی با تأکید بر توسعه و تقویت تولید آثار مرجع در حوزه دفاع مقدس بیان کرد: حدود ۲۰۰ موضوع و ۱۷۴۰ عنوان پژوهشی در نقشه جامع پژوهشی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس احصا شده است که حاصل این کار تولید ۲۱۸۲ اثر پژوهشی و اسنادی خواهد بود. در این رابطه تاکنون ۴۴۵ اثر توسط این مرکز اسناد منتشر شده و ۴۷۶ اثر به‌ عنوان قراردادهای پژوهشی جاری در مرکز فعال هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس