کد خبر 1273857
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
تغییر روسا از کدام دانشگاهها کلید می خورد/ جدول زمانی پایان حکم

شنیده‌ها حاکی از آن است که تغییر روسای دانشگاه‌ها در دستور کار وزیر علوم قرار گرفته و شاخص‌های ‌تعیین روسای جدید در حال تدوین است.

به گزارش مشرق، حدود یک ماه از انتخاب محمدعلی زلفی‌گل به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت سیزدهم می‌گذرد؛ او در اولین تغییرات مدیریتی در این وزارتخانه، در حکمی «محمد سلیمانی» را به عنوان قائم مقام وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه و «علی شمسی‌پور» را به عنوان مشاور وزیر و سرپرست دفتر وزارتی منصوب کرد.

پس از این تغییرات، تاکنون دیگر خبری از انتصاب جدیدی در این وزارتخانه نیست و مدیران، معاونان و روسای دانشگاه‌ها در انتظار تصمیم جدید آقای وزیر برای عزل و نصب‌های پیش رو هستند. هرچند زلفی گل با رویکردی محافظه کارانه گفته است برای تغییر روسای دانشگاه‌ها عجله‌ای ندارد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که تغییر روسای دانشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفته و پس از تغییر معاونان، نوبت به روسا خواهد رسید.

نحوه انتخاب روسای دانشگاه‌ها به این صورت است که فرد مورد تایید وزیر علوم ابتدا به عنوان سرپرست معرفی می‌شود و این فرد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده و یک کمیته ۵ نفره مجدد سوابق و پرونده آن شخص را بررسی می‌کند و در صورت تایید به عنوان رئیس دانشگاه معرفی می‌شود.

بر اساس آخرین ابلاغیه رئیس جمهور، از خرداد سال ۱۳۹۴ تاکنون، صلاحیت انتخاب روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی به کمیته منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی تفویض شد. این کمیته ۵ عضو دارد که ترکیب آن عبارت است از رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیأت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی.

خبرنگار آخرین وضعیت احکام انتصاب روسای دانشگاه‌ها را مورد بررسی قرار داده که بر این اساس حکم برخی روسا به پایان رسیده و زمان مدیریت برخی دیگر از روسا نیز رو به پایان است.

همچنین به استناد آئین نامه مدیریت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی بر حسب مورد از جانب وزیر علوم یا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد خواهد شد و پس از تائید شورا با حکم وزیر به مدت چهار سال به اجرای وظایف خود خواهد پرداخت. در این قانون ذکر شده که تمدید این مدت بلامانع است. گفته می‌شود تمدید حکم روسای دانشگاه‌هایی که دو دوره مدیریت کرده‌اند، منعی ندارد اما معمول هم نبوده و تغییر روسایی که ۸ سال مدیریت کرده‌اند دور از انتظار نیست.

از سوی دیگر نیز با توجه به تغییر دولت، تجربه نشان داده تغییر مدیران دانشگاهی و روسای دانشگاه‌ها محتمل است. هرچند این روال در ایران مرسوم بوده و دانشگاه‌ها در ایران تحت تاثیر تغییرات دولت قرار دارند اما در برخی کشورها ماندگاری یا عزل روسا، ارتباطی با این دسته از تغییرات ندارد.

روسای دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه الزهرا، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه اراک، دانشگاه ارومیه، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان از جمله افرادی هستند که در حال گذراندن دوره دوم ۴ ساله خود هستند. شنیده‌ها حاکی از آن است که تغییر روسای این دانشگاه‌ها در اولویت وزارت علوم قرار دارد.

در میان روسای دانشگاه‌ها، زمان مدیریت حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی به پایان رسیده و تا چند ماه دیگر پایان حکم روسای دانشگاه‌های فردوسی مشهد، اراک و ارومیه فرا می‌رسد.

تاریخ انتصاب روسای دانشگاه‌هایی که برای بار دوم به مدت ۴ سال ابقا شده‌اند و همچنین زمان پایان حکم آنها در جدول زیر قابل مشاهده است:

روسای دانشگاه‌ها تاریخ انتصاب تاریخ پایان حکم
۱- رئیس دانشگاه تهران ۲۶ تیرماه ۱۳۹۷ ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱
۲- رئیس دانشگاه صنعتی شریف ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱
۳- رئیس دانشگاه تربیت مدرس ۲ خرداد ۱۳۹۷ ۲ خرداد ۱۴۰۱
۴- رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۵ خردادماه ۱۳۹۷ ۵ خرداد ۱۴۰۱
۵- رئیس دانشگاه الزهرا ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۹ ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۳
۶- رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
۷- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
۸- رئیس دانشگاه اراک ۱۱ دی ماه ۱۳۹۶ ۱۱ دی ۱۴۰۰
۹- رئیس دانشگاه ارومیه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ ۱۲ دی ۱۴۰۰
۱۰- رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ۲ دی ماه ۱۳۹۶ ۲ دی ۱۴۰۰
۱۱- رئیس دانشگاه اصفهان ۲ مرداد ۱۳۹۷ ۲ مرداد ۱۴۰۱
۱۲- رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان ۳۰ آذرماه ۹۸ ۳۰ آذرماه ۱۴۰۲

وضعیت حکم انتصاب و تاریخ پایان احکام روسای سایر دانشگاه‌ها به شرح زیر است؛

روسای دانشگاه تاریخ انتصاب تاریخ پایان حکم
۱- رئیس دانشگاه شهید بهشتی ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱ شهریور ۱۴۰۲
۲- رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸ ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲
۳- رئیس دانشگاه علم و صنعت ۹ تیرماه ۱۳۹۷ ۹ تیرماه ۱۴۰۱
۴- رئیس دانشگاه پیام نور ۲۲ آذرماه ۱۳۹۶ ۲۲ آذرماه ۱۴۰۰
۵- دانشگاه صنعتی اصفهان ۵ خرداد ۱۳۹۸ ۵ خردادماه ۱۴۰۲
۶- رئیس دانشگاه شیراز ۹ دی ماه ۱۳۹۶ ۹ دی ماه ۱۴۰۰
۷- رئیس دانشگاه صنعتی شیراز ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۷ ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱
۸- دانشگاه شهرکرد ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱
۹- دانشگاه صنعتی همدان ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۴
۱۰- دانشگاه تبریز ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸ شهریور ۱۴۰۱
۱۱- دانشگاه سیستان و بلوچستان ۴ بهمن ۱۳۹۷ ۴ بهمن ۱۴۰۱
منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
  3 1
  بدنامی را از دانشگاهی که ظریف و زیباکلام در آن لانه کرده اند بزدایید!!!!
 • ایراندوست IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
  4 0
  جناب دکتر زلفی گل : لطفا این رئیس دانشگاه گیلان را هم در لیست تعویضی ها قرار دهید. ایشان و معاونین ناکارامد ایشان در عدم پاسخگوئی بدون هیچ تردیدی از بهترین ها هستند. شک نکنید !
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
   5 0
   اول از همه رئیس دانشگاه تهران و معاونان ایشان را برکنار کنید. ایشون 8 سال هست رئیس دانشگاه است و واقعا گند زد به کیفیت و آموزش این دانشگاه
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
  4 0
  پس چه کار می کنند. الان حدود 2 ماه هست دولت جدید سرکار آمده ولی روسا بی کفایت برخی دانشگاه ها هنوز سرکار هستند.
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۹
  0 0
  مشرق اول باری بود که زودتر از خود دانشگاهها احکام رو به اطلاع هیئت علمی رسوندی . الان خیلیها شوکه و خیلی ها خوشحالن . ممنون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس