کد خبر 1268335
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹
کرونا

سخنگوی سازمان غذا و دارو ، از صادرات یک درصد از تولید واکسن کرونا در آمریکا خبر داد و گفت: هم اکنون چین بزرگ ترین تولید کننده و صادرکننده واکسن کرونا در جهان است.

به گزارش مشرق، کیانوش جهانپور در صفحه فضای مجازی خود نوشت: تا ماه مه در حالی که چین ۴۲ درصد، اروپا ۲۸ درصد و روسیه با همان بضاعت محدود خود ۳۷ درصد واکسن تولید خود را صادر کرده، ایالات متحده تا آن زمان تنها یک درصد صادرات داشته است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص تولید بازار جهانی واکسن کرونا افزود: حدود نیمی از کل واکسن تولید شده در جهان در چین تولید شده است و البته در این کشور نیز واکسن سینوفارم، حجم عمده واکسن تولیدی و توزیعی را به خود اختصاص داده است.

جهانپور گفت: در حوزه صادرات واکسن کرونا نیز بیش از نیمی از توزیع فراسرزمینی واکسن کرونا تا امروز را واکسن‌های چینی به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: کل صادرات واکسن آمریکا اندکی افزون‌تر از ۱۱۶ میلیون دُز بوده است. واکسن صادراتی بریتانیا نیز حدود ۷ میلیون دُز بوده است در حالیکه بیش از ۱.۶ میلیارد دُز واکسن از کشورهای تولید کننده، صادر شده است و سهم آمریکا و بریتانیا جمعاً از ۷ درصد کل واکسن‌های صادراتی نیز کمتر بوده چنانکه بسیاری از کشورهای نزدیک به این دو کشور و شرکای منطقه‌ای آنها از جمله ترکیه و امارات نیز عمده واکسیناسیون عمومی در کشورهای خود را با واکسن‌های از مبدا چین انجام داده اند.

جهانپور گفت: سهم واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا در واکسیناسیون سایر کشورها ناچیز بوده و به گواهی آمار، حتی کشورهای همسایه این دو کشور تا مدت‌ها با خلف وعده‌های قبلی مبنی بر تأمین واکسن مواجه بوده اند مضافاً اینکه در مورد خاص بریتانیا تولید داخلی، تنها بخشی (۵۵ میلیون دُز) از واکسیناسیون در این کشور را رقم زده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: منع واردات واکسن از دو کشوری که ظالمانه ترین تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و تجهیزات حفاظتی و پزشکی را پیش از این علیه مردم ایران صورت داده بودند، به نوعی موخر از تحریم‌ها بوده البته به شهادت آمار منتشره بین المللی تا امروز در خوش بینانه ترین شرایط، واکسن‌های تولیدی این دو کشور جز در معدود کشورهای کوچک و وابسته، سهم مؤثری نداشته است.

جهانپور گفت: چین با تولید بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دُز واکسن و کشورهای اروپایی با یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دُز، صدرنشین جدول تولید کنندگان واکسن کرونا هستند. همزمان چین با صادرات نزدیک به ۸۰۰ میلیون دُز واکسن و کشورهای اروپایی با ۵۴۶ میلیون دُز واکسن صادراتی با فاصله بسیار زیاد از سایر کشورهای تولید کننده و صادر کننده واکسن کرونا قرار دارند. کل واکسن صادراتی همه کشورهای تولید کننده همچنان از صادرات واکسن کرونا توسط چین، کمتر بوده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس