گزارش تسنیم از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

برجک سلاح نصب شده روی توسن شامل توپ ۳۰ میلیمتری و امکان درگیری با اهداف هوایی و ظرفیت ۵۰۰ گلوله است و امکان شلیک موشک ضد زره با ذخیره ۴ تیر را نیز دارد.

به گزارش مشرق، پس از پایان جنگ تحمیلی ۸ ساله عراق علیه ایران و تجربیات انبوه کسب شده در زمینه زرهی، مسئولان دفاعی کشور به دنبال تأمین نیازهای این بخش با توجه به مقدورات حرکت کردند. در زمینه نفربرها خط تولید نفربر رزمی شنی دار روسی BMP-۲ در کشور راه اندازی و بعداً نمونه بومی آن به نام براق در چند نمونه با مأموریت های مختلف توسعه داده شد.

لازم به ذکر است پیش از انقلاب اسلامی و در بین خریدهای رژیم شاه، نفربرهای شنی دار M-۱۱۳ آمریکایی و BTR-۵۰ شوروی و همچنین نفربر BTR-۶۰ چرخدار وجود داشتند.

شاید به علت تعداد مناسب BTR-۶۰ در خدمت، برآورد نیاز عملیاتی چندانی از سوی نیروی زمینی ارتش برای این دسته از ادوات زرهی در دهه های قبل وجود نداشت برخلاف نفربرهای رزمی شنی دار که توسط هر دو نهاد ارتش و سپاه مورد توجه واقع شد.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر BTR-۶۰

اما در هر صورت نیاز به نفربرهای چرخدار برای تکمیل ادوات زرهی در مجموعه کشور وجود داشت. لازم به ذکر است که این نیازها از رده نیروهای مرزبانی شروع شده و به رده نظامی ختم می شود.

در زمینه نفربرهای چرخدار اولین محصول بومی شناخته شده با نام رخش در دهه ۱۳۷۰ ساخته شده و به برخی کشورها نیز صادر شد. حضور نمونه ای از این نفربر در سریال تلویزیونی پایتخت سبب شناخته شدن بیش از پیش آن برای عموم مردم شد. اما این نفربر در سطح عملیات های نظامی طراحی نشده و نهایتاً برای نیروهای مرزبانی مناسب بود.

این نفربر ۹۰۰۰ کیلوگرمی قابلیت حمل ۱۰ سرنشین (با احتساب راننده و تیربارچی) را داشته و با نسبت توان موتور به جرم ۱۷.۲۲ به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت روی جاده می رسد. امکان نصب تسلیحاتی همچون تیربارهای کالیبر ۷.۶۲ یا ۱۲.۷ میلیمتری روی برجک این نفربر وجود دارد.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

گونه ای از نفربر رخش

در دهه ۱۳۸۰ نیروهای مسلح کار توسعه نمونه های جدید از خودروهای زرهی را ادامه دادند که بیشتر در رده وزنی سبک قابل مشاهده بود. در این بین یک طرح نفربر چرخدار ۴*۴ به نام طلائیه برای اولین بار در رزمایش شهدای وحدت سپاه در اسفند ۱۳۹۰ دیده شد و هفت ماه بعد با رونمایی رسمی در سبد محصولات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار گرفت.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر طلائیه در رونمایی رسمی سال ۱۳۹۱

طلائیه با وجود جرم کمتر نسبت به رخش که نهایتاً به ۸ تن در شرایط آماده به رزم می رسد قابلیت حمل ۱۱ سرنشین را دارد. امکان نصب برجک سلاح مجهز به دو تیربار ۱۲.۷ و ۷.۶۲ میلیمتری هم محور روی این نفربر وجود دارد.

سرعت بیشینه ۹۰ کیلومتر بر ساعت و نسبت توان به جرم ۱۶.۸ و برد بیش از ۸۰۰ کیلومتر از دیگر ویژگی های این نفربر است. نمونه هایی با تفاوت های جزئی از طلائیه مشاهده شده است. تحویل تعدادی از این نفربر به مرزبانی نیروی انتظامی مشاهده شده است.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانیگزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر طلائیه مجهز به تیربار چند لوله (گتلینگ) کنترل از راه دور

در پاییز سال ۱۳۹۸ برای اولین بار در نمایشگاه تجهیزات پلیس زره پوش چرخداری به نام کیا مشاهده شد که این نمونه هم ۴*۴ بوده اما از برخی جهات قابلیت های بهتری نسبت به طلائیه دارد.

این نفربر با مقاومت بدنه در برابر گلوله های نفوذگر در زره با کالیبر ۷.۶۲ مقاوم بوده و امکان نصب سامانه سلاح کنترل از راه دور مجهز به دوربین دید در روز و شب و تیراندازی از داخل کابین را دارد. دو گونه از نفربرهای کیا مشاهده شده است که تفاوت هایی در بدنه دارند اما تفاوت مهم دیگر آنها استفاده از دو نوع موتور با توانهای ۱۶۹ و ۲۴۰ اسب بخار است.

امکان تجهیز به تایر پنچر-رو و سامانه های گرمایشی و سرمایشی مستقل از موتور اصلی خودرو نیز در کیا پیش بینی شده است. این نفربر با جرم بیش از ۱۰ تن قابلیت حمل ۸ سرنشین را دارد و به سرعت ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت بسته به نوع موتور دست پیدا می کند. کیا تا کنون در هر دو گونه خود به مرزبانی نیروی انتظامی تحویل داده شده است و از این جهت به سبب داشتن مشتری احتمالاً در خط تولید قرار دارد.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

دو گونه نفربر کیا در تحویل به مرزبانی ناجا

لازم به ذکر است که امرپ های طوفان و رعد به سبب قابلیت ویژه یعنی مقاومت در برابر مین و بمب های کنار جاده ای در رده نفربرهای زره پوش عادی قرار نمی گیرند و در این گزارش به آنها پرداخته نشده اما قبلاً به جزئیات آنها در گزارش مستقلی پرداخته شده بود.

اما در بین محصولات زرهی یک نفربر کاملاً ناشناخته هم وجود دارد که پیش از کیا مشاهده شده بود اما هنوز به طور گسترده عملیاتی نشده است. نفربر زرهی چرخدار ۸*۸ توسن که با ظاهری متفاوت در رده عملیات های نظامی قرار داشته و به طور محدود در واحدهایی از سپاه دیده شده است.

برای اولین بار تصویر ناکاملی از این نفربر در جریان رونمایی و تحویل چند دستاورد نیروی زمینی ارتش در مهر ۱۳۹۴ در کنار نفربر طلائیه مشاهده شد.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

اولین تصویر مشاهده شده از نفربر رزمی ۸*۸ جدید (سمت چپ) در سال ۱۳۹۴

به نظر می رسد که هدف از حضور این دو نفربر از سوی وزارت دفاع در آن مراسم با هدف نمایش و ارائه آن به فرماندهان ارتش بوده است. از تصویر مذکور چند نکته برای این نفربر جدید مشخص شد از جمله ۸*۸ بودن و مجهز شدن به برجک سلاح نفربر BMP-۲ که مجهز به توپ قدرتمند ۳۰ میلیمتری ۲A۴۲ و پرتابگر موشک ضد زره و نارنجک های دودزا است.

همچنین مشخص شد که این نفربر همانند نمونه های جدید روسی مجهز به درب کناری بزرگ برای ورود و خروج سربازان است. در آن مقطع برخی تصور کردند که این نفربر با اعمال تغییر روی نمونه های در خدمت از BTR-۶۰ حاصل شده است.

پس از آن خبری از این نفربر نبود تا در رژه های ۲۹ فروردین و ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در اختیار یکی از واحدهای سپاه در شاهرود مشاهده شد.

در تصاویر این رژه ها مشخص شد که این نفربر به احتمال زیاد صرفاً زمینی بوده و قابلیت حرکت در آب همانند دیگر نفربر چرخدار هم رده موجود در ایران یعنی BTR-۶۰ را ندارد، هر چند که همانند نفربر BTR-۹۰ روسی محل نصب دو پروانه محصور برای حرکت در آب در نفربر ایرانی هم دیده می شد. همچنین در رژه مذکور نفربر ناشناخته ایرانی به جای برجک و توپ ۳۰ میلیمتری به برجک ساده مجهز به تیربار ۱۲.۷ میلیمتری مجهز شده بود.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر ۸*۸ جدید در رژه شهریور سال ۱۳۹۷

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر ۸*۸ چرخدار در رژه فروردین ۱۳۹۷

در نهایت در نمایشگاه مهر ۱۳۹۹ در باغ موزه دفاع مقدس تهران، این نفربر در کنار سایر محصولات تولیدی وزارت دفاع در معرض دید عموم قرار گرفت. این نفربر با نام توسن معرفی شده و به وضوح الگوبرداری از نفربر پیشرفته چرخدار روسی BTR-۹۰ در آن مشهود است.

در این نفربر موتور در قسمت عقب نصب شده و درب های جانبی بزرگ برای ورود و خروج سربازان تعبیه شده است. گفته می شود از این دربها برای بیرون پریدن نفرات حتی در حال حرکت نیز می توان استفاده کرد.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر چرخدار ۸*۸ توسن در کنار امرپ رعد و نفربر شنی دار براق (BMP-۲)

توسن امکان حمل ۸ سرنشین را با احتساب راننده دارد. این نفربر ۱۸ تنی به موتوری با توان ۴۳۰ اسب بخار مجهز شده که نسبت توان به جرم ۲۳.۹ و امکان رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را به آن می دهد. برد این نفربر به ۵۰۰ کیلومتر می رسد که نسبت به نمونه مشابه روسی کمتر است.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر توسن در نمایشگاه هفته دفاع مقدس سال ۱۳۹۹

امکان شیب روی طولی ۶۰ درصد و عرضی ۳۰ درصد، ارتفاع مانع قابل عبور ۷۰ سانتیمتری و عمق شیار قابل عبور ۱.۴ متری از دیگر مشخصات نفربر چرخدار توسن است. سامانه تعلیق دوتایی V شکل، فرمان هیدرولیکی و سامانه ترمز نیوماتیکی-هیدرولیکی در این نفربر به کار گرفته شده است. مشخصات ابعادی نفربر توسن شامل طول ۷.۶۴، عرض ۳.۲ و ارتفاع ۲.۹ متر است.

گزارشی از «توسن»؛ ناشناخته‌ترین نفربر ایرانی

نفربر توسن

برجک سلاح نصب شده روی توسن شامل توپ ۳۰ میلیمتری ۲A۴۲ با برد مؤثر ۴۰۰۰ متر و امکان درگیری با اهداف هوایی و ظرفیت ۵۰۰ گلوله است. سلاح جانبی تیربار ۷.۶۲ متری با برد ۲۰۰۰ متر و ذخیره ۲۰۰۰ گلوله است. همچنین امکان شلیک موشک ضد زره با ذخیره ۴ تیر در این نفربر ایجاد شده است.

رویکرد تهاجمی نیروهای مسلح که عملیات های آبی-خاکی هم در زمره آن بوده و در رزمایش های سال های اخیر مشاهده شده نیازمند تقویت مجموعه ابزارهای در اختیار رزمندگان از رده سبک تا سنگین است. در صورت تجهیز نفربر توسن به سامانه های رانش متناسب با حرکت در آب این نفربر با در نظر گرفتن سایر بهبودها نسبت به نسل قبلی یعنی BTR-۶۰ امکان تأمین نیاز به نفربرهای آبی-خاکی را برای نیروهای مسلح ایران و مشتریان خارجی دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  17 36
  خخخخخخ این فرغونا رو جمع کنید باووو
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
   42 2
   بعد شما 42 سال دور یه کشور که فقط فرغون داره رو با پایگاه های نظامیتون و تجهیزات مدرن و به روزتون محاصره کردین و نتونستین غلطی بکنین؟ الان فکر نمی کنی داری خودت و اربابت رو بیشتر تحقیر میکنی؟
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
   6 2
   بابا یه ذره انصاف داشته باشین الان ایران میتونه این روتولید کنه حتی اگر خیلیم مسخره باشه و به قولی حلبی ما الان از همه نظر تحریمیم ولی باز داریم همین ها رو هم تولید کنیم بخدا اینا رو تو حوزه علمیه اموزش ساخت نمیدن اینا همه نخبه های شریف و .... اینقدر سر یه مساعل مخ بسته نباشید
 • چپوول IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  4 21
  این ماشین ها یه تیر بخوره پنچر میشه،،،، وسط بزن بزن، خر بیار نخود لوبیا بار کن.
 • سرباز IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  17 1
  مگه به ظاهر هست. اینا کارایی بالاشون تایید شده. اینقد خود تحقیر نباش. چون اینم یه جور مرضه
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  5 27
  پراید زرهی!!!
 • DE ۱۷:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  6 12
  برجک bmp2 انداختن روی شاسی btr60 دو تا ورقه آهن جوش دادن حاشیه همین
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  28 2
  جنگ سوریه اگر هر چیزش بد بود، یک حسن بزرگ داشت و آن اینکه: ایران توانست وسایل و ادوات نظامیشو در یک میدان نبرد تست کنه، که هم کارایی و قدرتشو در عرصه بین‌المللی نشون بده و اگر نقطه ضعف داشت متوجه و برطرف کنه. البته من کاری به شترهایی که در مورد همه چیز نظر میدن ندارم، اما «نشنال اینترست» معتبرترین پژوهشکده و ژورنال نظامی در جهان و آمریکا به قدرت نظامی و توان بالای ساخت ادوات نظامی ایران اعتراف و هشدار داده. هر چند هنوز جای کار زیاد داریم و انشاالله به موفقیت و موقعیت بهتری خواهیم رسید
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  24 3
  جالبه ما هیچ چیز بدرد بخور نداریم !!! اما هیچ مثلاً قدرتی جرات نداره نگاه چپ بهمون بکنه و جالبتر اینکه هرجا آمریکا و اروپا با تمام تکنولوژی مثلاً بروزشون وارد شدن و ایران با همین «بقول برخی شترها» حلبیها و در مقیاس خیلی کم مقابله کرده ، نمی‌دونم چرا برنده همین حلبیهای الکی بوده و آمریکا با همه قدرت و تکنولوژیش ذااااارررررت... نمونه : یمن ، افغانستان ، لبنان و ...... خوردید؟! حالا.....
 • افشین IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
  1 0
  بسیار طرح خوبی هست و کارایی بالایی هم داره و مخصوصا از قدرت منور خوبی برخورداره. البته یک ایراد کوچیک داره که اگه سازندگان اصلاح کنند خیلی بهتر میشه. موتور رو بجای عقب بیارید جلو تا هم ایمنی نفر بر آر جلو در مقابل موشکها بالا بره و هم توان پیاده و سوار کردن از درب عقب هم باشه.به احتمال زیاد این نفربر تا گلوله ۱۲/۷ م م رو با همین وزن میتونه تحمل کنه که اگه البته نیازی،باشه میشه از زره واکنشي،و یا قفسی هم استفاده کرد.اما بهر صورت از سری بی تی آر کم نمياره و بهتر هم هست.مخصوصا که تنوع برجک هم داره و میتونه این تنوع بیشتر هم بشه.
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
  2 0
  در طراحیهای ادوات زرهی مدرن قرار گرفتن موتور در قسمت جلو به جهت محافظت بیشتر زرهی از خدمه درقبال آتش دشمن و همچنین درب خروج در عقب که بالاترین حفاظت را به هنگام خروج ایجاد میکند یک اصل مسلم است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس