انگلیس: در دیپلماسی با ایران نیمه باز است!

وزیر خارجه انگلیس در حالی از نیمه باز بودن در دیپلماسی با دولت جدید ایران خبر داد که بدون ارائه هرگونه شواهدی، به اتهام زنی علیه این کشور پرداخت.

به گزارش مشرق، دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس که کشورش این روزها در رأس کارزار اتهام پراکنی علیه ایران قرار دارد؛ در مصاحبه با اسکای نیوز، بر مواضع خصمانه لندن تاکید کرد.

وی با توجه به آغاز به کار دولت سیزدهم در ایران گفت: می‌دانیم ایران در مقطع انتخاب مسیر است. این هفته مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید بود و مجموعه‌ای از فرصت‌ها پیش روی ایران قرار دارد.

راب در ادامه با تکرار اتهام‌های بی اساس مبنی بر دخیل بودن ایران در حمله ادعایی به نفتکش صهیونیستی «مرسر استریت» گفت: اما اگر آنها به حمله به کشتی‌ها در خاورمیانه ادامه دهند؛ چنانچه از طریق نیروهای نیابتی، فعالیت‌های بی ثبات کننده منطقه‌ای را ادامه دهند؛ اگر به عقب نشینی از تعهدات برجامی ادامه دهند و همچنان بدون دلیل شهروندان ما را بازداشت کنند؛ در این صورت ما آنها را به پاسخگویی وا خواهیم داشت!

راب در ادامه اظهارات گستاخانه خود افزود: به همان نسبت، همانطور که طی ۲ سال گذشته نشان دادیم؛ باب دیپلماسی با ایران همچنان نیمه باز است و این راه بهتری برای پیشرفت است اما نمی‌توانیم بدون واداشتن ایران به پاسخگویی، از حوادثی مانند حمله انجام شده در دریای عمان چشم پوشی کنیم و واکنشی هماهنگ به این موضوع خواهیم داد.

منابع دیپلماتیک از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون ماجرای حمله به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» خبر می‌دهند. این نشست قرار است فردا جمعه، پشت درهای بسته، تشکیل شود و گفته می‌شود که انگلیس به نیابت از رژیم صهیونیستی اتهاماتی را علیه ایران مطرح می‌کند.

حمله ادعایی به مرسر استریت پنجشنبه گذشته در دریای عمان اتفاق افتاد و از همان ابتدا، آمریکا، انگلیس، رومانی، کانادا و ناتو بدون ارائه هرگونه شواهدی، با استفاده از تعابیر نامطمئنی چون «به احتمال زیاد ایران پشت ماجرا است» یا «در این حمله از یک یا تعداد بیشتری پهپاد استفاده شده است»؛ انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی ایران گرفتند.

جالب آنکه در راستای پذیرفتن راهبرد «بریتانیای جهانی» که بر مبنای توسعه نقش انگلیس در صحنه بین الملل در دنیای پسابرگزیت است؛ آمریکا مسئولیت پیشبرد این اتهام در شورای امنیت را به دولت لندن واگذار کرده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 7
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    3 0
    داری میری اون در نیمه بازم پشت سرت ببند، ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان روباه پیر احمق!!!! هشت سال هرچی خواستن دستور دادن یونجه شون زیاد شده باید نشوندشون سر جاشون.
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    8 0
    کلا ببندش سگ امریکا
  • سید IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    5 0
    در دوره ریاست جمهوری حسن کلیددار با ندانم کاری او و وزیر قجریش درب را بی محابا برای دشمن باز کردند و دشمن هم پایش را لای درب گذاشت تا دیگر نتوانند آن را بندند! اکنون هم این مردک انگلیسی درست می گوید که درب نیمه باز است! مگر آن که آقای رئیسی، وزیری جانشین ظریف الممالک کند که بتواند یا پای انگلیسی ها را قطع کند و یا آن که از لای درب بردارد تا بتوانیم درب نفوذ و امتیازدادن را به روی دشمنان مان ببندیم!
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    1 0
    آدم حال بیحالی! موشهای صهیون یه چیز بهش میگن، میاد اولدروم بولدروم با قنپز ریاست بر دنیا علیه ایران حرف میزنه. دوباره میبینه، نماینده های اتحادیه اروپا برای مراسم تحلیف اومدن، فکر کنم ممکنه منافع در راه باشه، باز ابوعطا میگه.
  • شیردل IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    4 0
    درو ببند گورتم گم کن مردک نجس!
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    8 0
    احمق جان شما یکبار شکر زیادی خوردید و کشتی شما توقیف شد الان دیگه از این حماقت ها نکن چون کشته هم میدی
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۵
    2 0
    آمریکایی‌ها باید تمام تحریمها را لغو کنند، بعد ما راستی‌‌آزمایی خواهیم کرد؛ اگر چنانچه به معنای واقعی کلمه لغو شده بود، آن وقت ما به تعهّدات برجامی‌مان برمیگردیم، یعنی بدون هیچ مشکلی به تعهّدات برخواهیم گشت؛ این سیاستِ قطعی است. قول آمریکایی‌ها را [هم] معتبر نمیدانیم؛ اینکه بگویند ما برمیداریم و روی کاغذ بردارند، این فایده‌ای ندارد؛ عمل لازم است؛ باید در عمل تحریمها را بردارند، ما هم راستی‌آزمایی کنیم و مطمئن بشویم که تحریمها برداشته شده، آن وقت به تعهّداتمان عمل میکنیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس