بسکتبال ایران در المپیک| از حاشیه‌های رنگارنگ تا حرف‌های تکان‌دهنده جمشیدی/ در توکیو اتفاق عجیبی نیفتاد

عملکرد تیم ملی بسکتبال ایران در سی‌ودومین دوره المپیک دقیقاً مطابق با همان چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد.

به گزارش مشرق، دو تیمی که ایران را در مرحله گروهی مسابقات بسکتبال بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو شکست دادند به فینال المپیک رسیدند. اگر این دو تیم، لیبی و اریتره هم بودند، شکست تیم ملی بسکتبال ایران، مقابل آنها کاملاً توجیه شده بود. آمریکا و فرانسه اما صبح شنبه، برگزارکننده فینال بسکتبال المپیک هستند.

تیم ملی ایران در یک روز رؤیایی از جام جهانی ۲۰۱۹ چین، توانست سهمیه المپیک را کسب کند. در واقع پیروزی نیجریه مقابل چین باعث شد تا ایران به‌عنوان بهترین تیم آسیا، راهی المپیک شود.

شرایط کرونایی، امکان برگزاری بازی‌های تدارکاتی چندانی را به شاگردان مهران شاهین‌طبع نداد و تیم ملی ایران پس از دو بازی دوستانه با تیم ملی اسپانیا راهی توکیو شد. آمریکا، فرانسه و جمهوری چک، حریفان ایران در مرحله گروهی بودند.

آمریکا پس از ناکامی در جام جهانی ۲۰۱۹ با تمام ستاره‌های ممکن برای قهرمانی آمده بود، فرانسه که چندین بازیکن شاغل در NBA داشت، حریف بسیار سختی بود و جمهوری چک هم سهمیه المپیک خود را از دهان کانادا و یونان بیرون کشیده بود.

فرانسه در همان بازی اول، آمریکا را شکست داد و ثابت کرد قوی‌تر و جدی‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. تیم ایران نیز با نیت انجام بازی‌های قابل قبول در هر سه بازی مرحله گروهی شکست خورد و با سرعت المپیک را ترک کرد. 

تیم ایران با حاشیه‌های زیادی راهی المپیک شده بود؛ حاشیه‌هایی که از رئیس تا بازیکنان درگیر آن بودند و شاهکار آن، همراه داشتن چندین فقره مواد غیرمجاز در هنگام ورود به فرودگاه امام خمینی (ره) بود. مسئولان به خاطر حضور تیم ملی در المپیک از این حاشیه‌های رنگارنگ، چشم‌پوشی کردند تا مشکلی برای شاگردان شاهین‌طبع ایجاد نشود.

بیشتر بخوانید:

واکنش طباطبایی به پایان کار شاهین طبع در تیم ملی

شرایط و عملکرد تیم ملی در المپیک، کاملاً عادی بود. نه اتفاق عجیبی افتاد و نه نتایج کسب شده، کسی را غافلگیر کرد. ستاره‌های تیم، همان بازیکنان همیشگی بودند و بازیکنان دورگه (مایک رستم‌پور، پویان جلال‌پور و آرون گرامی‌پور) که در حالت عادی، خواب المپیک را هم نمی‌دیدند از حضور در دهکده المپیک توکیو، لذت بردند. این سه نفر جزو ضعیف‌ترین بازیکنان المپیک بودند. گرامی‌پور در رده آخر بازی‌ها یعنی نفر یکصدوسی‌ودوم قرار گرفت، رستم‌پور یکصدوبیست‌ونهم شد و جلال‌پور هم در مکان یکصدوبیست‌وششم ایستاد. در این جدول حامد حدادی با قرار گرفتن در رده پانزدهم، بهنام یخچالی بیست‌ویکم و محمد جمشیدی در رتبه سی‌وششم، برترین بازیکنان ایران بودند.

محمد جمشیدی در این بین، حرف‌های تکان‌دهنده‌ای از اردوی تیم ملی مطرح کرد. او گفت که شاهین‌طبع در یک ماه اول اردوی تیم ملی، فقط به فکر بستن تیم باشگاهی خود بوده و جمشیدی چون به دعوت سرمربی پاسخ منفی داده است با او حرف هم نمی‌زده و بازی نمی‌داده است.

جمشیدی ادامه داد: یک بار در اسپانیا در تمرین دو تا از بازیکن‌ها با هم درگیری لفظی پیدا کردند و سرمربی تیم به آنها گفت شما فقط لب و دهن هستید و همدیگر نمی‌زنید! باید با مشت همدیگر را بزنید! بعد از آن اتفاق، دو بار دیگر در تمرین دعوا شد که بچه همدیگر را زدند. یک بار در غذاخوری المپیک به من و صمد گفت شما پشت سر هم حرف زدید بعد که ما رو در رو کردیم معلوم شد که هیچکدام حرفی نزدیم! او فقط می‌خواست ما را به جان هم بیندازد تا برای شکست تیم بهانه داشته باشد.

ملی‌پوش بسکتبال ایران گفت: تمام تصمیماتی که شاهین‌طبع در تیم ملی می‌گیرد، سیاسی است. مثلاً یک بازیکن را به بهانه بازی نکردن در باشگاهش به تیم ملی دعوت نکرد، ولی یک بازیکن دیگر که دو سال است در هیچ لیگی بازی نکرده است را به تیم دعوت می‌کند. حتی تعویض‌هایش هم سیاسی است و فقط منفعت خودش را در نظر می‌گیرد.

صحبت‌های محمد جمشیدی در مورد سرمربی تیم ملی آنقدر عجیب است که اگر از زبان کسی جز او مطرح می‌شد، باورش کردنش سخت بود.

تیم ملی، مسابقات کاپ آسیا را در اندونزی (۲۶ مرداد تا ۷ شهریور ۱۴۰۰) پیش رو دارد. با توجه به نزدیک شدن به پایان دوران ریاست رامین طباطبایی در فدراسیون بسکتبال و اوضاع و شرایطی که بر تیم ملی حکمفرماست، باید دید، شاگردان شاهین‌طبع در آسیا چه عملکردی خواهند داشت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس