جوزپ بورل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از گسترش نفوذ چین در آفریقا و آمریکای لاتین انتقاد کرد و هشدار داد ممکن است اروپا رقابت بر سر نفوذ در این مناطق را به چین ببازد.

به گزارش مشرق، «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از انتقال «ناکافی» واکسن کرونا به آفریقا و آمریکای لاتین انتقاد کرد و هشدار داد که با این روند اروپا ممکن است رقابت بر سر نفوذ را به چین ببازد.

پایگاه پولیتیکو نوشته اظهارات بورل در شرایطی مطرح شده که اتحادیه اروپا به وعده‌هایش در قبال آفریقا و آمریکای لاتین هم در زمینه کمک به مبارزه با کرونا و هم در زمینه برقراری پیوندهای تجاری عمل نکرده است.

طبق ادعای پولیتیکو، همزمان چین واکسن‌های بیشتری به این مناطق ارسال کرده، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام می‌دهد و در حال توسعه نفوذش در آن مناطق است.

بورل در جریان برگزاری همایشی در دانشگاهی در اسپانیا گفت: «توسعه نفوذ چین در آفریقا و آمریکای لاتین باید ما را نگران کرده و ذهنمان را مشغول کند. در اروپا، ما ۶۰ درصد جمیعتمان را واکسینه کرده‌ایم این رقم در آفریقا ۲ تا ۳ درصد است. تأمین‌کننده بزرگ واکسن برای آفریقا کدام کشور است؟ چین! بزرگترین عرضه کننده واکسن به آمریکای لاتین کیست؟ چین.»

پایگاه پولیتیکو مدعی شده چین طی ماه‌های گذشته «دیپلماسی واکسن» را در کشورهای در حال توسعه سرعت بخشیده است. چند هفته قبل‌تر، «شی جین پینگ»، رئیس‌جمهور آمریکا وعده داد ۳ میلیارد دلار به کشورهای فقیرتر کمک می‌کند.

چین علاوه بر این، ۵۰۰ میلیون دوز واکسن به کشورهای در حال توسعه عرضه کرده است.

بورل این وضعیت را با وعده‌های رئیس کمیسیون اروپا که وعده داد ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به کشورهای متوسط از لحاظ درآمد و متوسط رو به پایین کمک خواهد کرد. او گفت: «بله، اما کی؟ مسئله فقط تعهد دادن نیست، کارآمدی هم هست.»

بورل گفت بر اساس ارقامی که به رویت او رسیده اروپایی‌ها «حدود ۱۰ میلیون دوز واکسن در آفریقا که قاره‌ای با ۱.۵ میلیارد جمعیت است توزیع کرده‌اند. این، واقعاً کافی نیست.»

جوزپ بورل خاطرنشان کرد که رئیس کمیسیون اروپا سال ۲۰۱۹ به آفریقا سفر کرده و به کشورهای این قاره وعده شراکت و همکاری نزدیک‌تر داده است. او هشدار داد که آن وعده‌ها اکنون مورد تردید واقع شده‌اند.

وی اضافه کرد: «داریم کارهای زیادی انجام می‌دهیم ولی کافی نیست. یکی از سران کشورهای آفریقایی اخیراً به من گفت: "شما حرف زدید و گفتید که بهترین شریک ما خواهید بود. حالا فرصت دارید که این را ثابت کنید."»

پولیتیکو نوشته رسانه‌های دولتی چین روی همین ضعف‌ها سوار شده‌اند و در حال معرفی چین به عنوان شریکی سازنده به کشورهای در حال توسعه هستند.

بورل اذعان کرد که این روایت مشکل‌ساز شده است: «دیگران دارند بیشتر از ما کار انجام می‌دهند یا دست‌کم برداشت مردم این است که آنها بیشتر از ما کار انجام می‌دهند. و این تبعات ژئوپولتیک در پی خواهد داشت. اروپا بایستی روند کار را سرعت ببخشد و تعهداتمان را عملی کند.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس