کد خبر 1251556
تاریخ انتشار: ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۵
غزه

با وجود گذشت بیش از ۲ماه از آتش‌بس، محاصره کُشنده نوار غزه از سوی اسرائیل بر همه ابعاد زندگی فلسطینیان تأثیر گذاشته و رژیم اشغالگر همچنان به مانع‌تراشی گسترده در برابر ورود نیازهای اساسی ادامه می‌دهد.

به گزارش مشرق، شصت روز از آتش‌بس می‌گذرد. محاصره کُشنده نوار غزه از سوی رژیم صهیونیستی بر تمام ابعاد و جنبه‌های زندگی مردم این منطقه تأثیر منفی گذاشته است.

«کرم ابو سالم»، تنها گذرگاه اقتصادی است که نیازهای معیشتی ساکنان غزه را تأمین می‌کند. رژیم اشغالگر اسرائیل اخیرا اجازه گشایش جزئی آن و در یک پروتکل جدید را داده است.

«رامی ابوالریش»، مدیرکل گذرگاه‌ها و تجارت نوار غزه می‌گوید: آنچه رژیم اشغالگر اجازه آن را داده است. ورود چند کامیون حامل کالاها و محصولات پلاستیکی و چوبی است. رژیم اشغالگر همچنان از ورود مواد اولیه کارخانه‌ها جلوگیری می‌کند که این امر به فلج شدن کامل کارخانه‌ها انجامیده است. در حالی که ما از آغاز محاصره با میانگین بالای بیکاری روبرو هستیم، رژیم اشغالگر همچنین مانع ورود مصالح ساختمانی به نوار غزه می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است : پیامدهای محاصره نوار غزه از سوی رژیم اسرائیل بخش‌های حیاتی مانند برق و آب را تحت تأثیر قرار داده است. علاوه بر آن سبب افزایش نرخ بیکاری و مانع روند بازسازی منطقه شده است.

نیازهای معیشتی فلسطینی‌ها گروگان اسرائیل +فیلم

«محمد ثابت» سخنگوی شرکت توزیع آب غزه می‌گوید: شکاف کسری بودجه بین آنچه فراهم و آنچه مورد نیاز است، بسیار بزرگ است و ما نمی‌توانیم، این شکاف را پر کنیم. این امر بسیاری از بخش‌ها و زندگی بسیاری از شهروندان را تهدید می‌کند.

«یحیی السراج» شهردار غزه نیز در این زمینه خاطر نشان می‌کند: سیزده پروژه در حال اجرا متوقف شده که سبب افزایش رنج مردم شده است. تنها در شهر غزه شانزده پروژه وجود دارد که به دلیل نبودن مواد مورد نیاز به تأخیر افتاده و به پیمانکاران واگذار نشده است. ما نگران تشدید مشکلات در صورت ادامه محاصره غزه هستیم.

نیازهای معیشتی فلسطینی‌ها گروگان اسرائیل +فیلم

تحلیلگران بر این باورند که سیاست اقتصادی کنونی در برابر نوار غزه رویکردی است که کابینه جدید اسرائیل مقرر کرده است و اجرای این سیاست پس از سه جنگ صورت گرفته علیه غزه سابقه نداشته است.

«اسامه نوفل» تحلیلگر مسائل اقتصادی می‌گوید: برنامه جدید کابینه اسرائیل مبتنی بر این است که منابع ارز خارجی نوار غزه کاملا از بین برود. وقتی پیشنهاد می‌شود که کمک مالی قطر به غزه تنها از طریق بن کالا یا مواد غذایی وارد شود، هدف از آن، ‌ جلوگیری از سرازیر شدن منابع مالی به نوار غزه است و یکی از خطرناک‌ترین و بدترین طرح‌ها و نقشه‌هاست که تاکنون هیچ یک از کابینه‌های گذشته چنین رویکردی را اتخاذ نکرده بودند.

نیازهای معیشتی فلسطینی‌ها گروگان اسرائیل +فیلم

در سایه این متغیرها و وعده‌ها، مقاومت دست خود را روی ماشه می‌گذارد. وعده‌های نهادهای بین‌المللی مبنی بر اینکه شرایط اقتصادی به مرحله قبل از نبرد «شمشیر قدس» بازمی‌گردد. مردم نوار غزه با نگرانی و انتظار فراوان در شرایط محاصره زندگی می‌کنند.

محاصره‌ای که به اعتقاد ناظران، تلاشی از سوی رژیم اسرائیل برای بی محتوا و بی اثر کردن پیروزی است. در حالی که مقاومت می‌گوید هرگز اجازه تحقق چنین امری را نخواهد داد. حتی اگر به دور جدیدی از رویارویی و جنگ منجر شود

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس