دولابی

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه «قانون لغو تحریم‌ها» عاملی برای اقتدار مذاکره کنندگان در وین بود، گفت: اظهارات روحانی در مورد این قانون، تحریف و وارونه جلوه دادن حقایق است.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام محمد حاجی ابوالقاسم دولابی عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره با آخرین اظهارات برجامی رئیس جمهور و انتقادی که به مصوبه هسته‌ای مجلس شورای اسلامی داشت، گفت: کشور ما در طول سالیان گذشته در مواجهه با دولت‌های مستکبر تجربه‌های متعددی را به دست آورده است. آمریکا به هیچ وجه حاضر نیست دست از زورگویی برداشته و در برابر حقوق ملت‌های دیگر ذره‌ای عقب نشینی کند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای برجام هم به عنوان یکی از نمونه‌های برجسته این تجربه پیش چشم ما است، دولت اوباما همان دولتی که در آمریکا برجام را به تصویب رساند، بیشترین تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی وضع کرد. دولت آمریکا به هیچ عهد و پیمانی وفادار نیست و اگر پای منافع ملی‌اش در میان باشد به هیج پیمانی وفادار نخواهند بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مساله مذاکره به عنوان یک ابزار برای دفاع از حقوق و منافع کشور همواره مورد توجه بوده و هست، گفت: مذاکره‌ای می‌تواند موفقیت آمیز باشد که از موضع قدرت انجام شود. اگر مذاکره از موضع ضعف باشد، با توجه به خوی استکباری دولت آمریکا قطعاً به نتیجه نخواهد رسید.

حاجی ابوالقاسم با بیان اینکه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که از سوی مجلس به تصویب رسید، عاملی برای اقتدار مذاکره کنندگان در مذاکرات وین بود، گفت: اینکه تصور کنیم این مصوبه باعث شد که دشمن تحریم‌ها را بر ندارد، بیش از آنکه خوش خیالی نام بگیرد تحریف و وارونه جلوه دادن حقایق و تطهیر دشمن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رئیس جمهور به جای تقدیر از قانونگذاری هسته‌ای مجلس که به اقتدار مذاکرات کنندگان کمک کرد، به تطهیر چهره آمریکا می‌پردازد. امروز برای همه آشکار است که اگر مصوبه مجلس هم نبود قطعاً دولت آمریکا در راستای رفع تحریم‌ها با دولت همکاری نمی‌کرد؛ همانطور که در زمان اوباما و ترامپ تحریم‌ها لغو نشد.

حاجی ابوالقاسم بیان کرد: بایدن هم ابتدا رویکرد خصمانه‌ای در قبال ایران داشت، این خوش خیالی است که مسئولان فکر می‌کنند، می‌توان مشکلات را از راه مذاکره و گفتگو حل کرد؛ البته مذاکره هم اگر از موضع قدرت باشد ممکن است بتواند به حل مسائل کمک کند اما قطعاً حل مسائل را نباید به مذاکره گره زد.

حاجی ابوالقاسم ضمن رد خلاف قانون بودن مصوبه هسته‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: به اعتقاد من این مصوبه خلاف قانون اساسی نبوده است زیرا مجلس در رأس امور است و می‌تواند در همه زمینه‌ها قانون وضع کند. این قانون از فیلتر شورای نگهبان گذشته است و کسی که ضامن تشخیص مغایرت قوانین با قانون اساسی و شرع است، شورای نگهبان است.

وی در پایان تاکید کرد: وقتی شورای نگهبان این قانون را تأیید می‌کند بیانگر آن است که این قانون مغایر شرع و قانون اساسی نیست و اگر قرار باشد هر روز هر کسی ادعا کند این قانون خلاف شرع یا قانون اساسی است، دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند درست کار خود را انجام دهد.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  2 0
  این دولت بدبخت دروغگو اینقدر بی اعتبار شدهاست اگر یک حرف راست هم بزند کسی قبول نمیکند
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  2 0
  ما در مقابله‌ی با تحریم دو راه میتوانیم برویم: یکی اینکه برویم سراغ تحریم‌کننده و از او خواهش کنیم، بگوییم «آقا شما ما را تحریم کردید، ما خواهش میکنیم که حالا مثلاً شما این تحریم را کم کنید یا بردارید»، او هم بگوید خیلی خب حرفی ندارم، این کارها را انجام بدهید -چند خواسته‌ی استکباری روی میز بگذارد، بگوید این کارها را انجام بدهید- من یک مقدار از تحریم را کم میکنم؛ این یک راه است که در واقع راه ذلّت، راه انحطاط، راه عقب‌ماندگی است. یک راه دیگر هم این است که نیروی داخلی خودمان را فعّال کنیم؛ ما توانایی‌های خوبی داریم؛ این نیروها را فعّال کنیم و کالای تحریمی را در داخل تولید کنیم. آن طرفِ مقابل وقتی دید در داخل دارد این کالا تولید میشود، خودش به دست و پا می‌افتد؛ چون خود آنها سود میبرند از این تجارت کالا و از بازارهای کشورها -یک سود عمده‌ی دولتها این است- لذاست که خود این موجب میشود که تحریم یا برداشته بشود یا لغو بشود یا بی‌اثر بشود.
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  2 0
  به نام خدا موضوع: درخواست از مجلس برای تصویب قانون راهبردی برای بی اثر سازی تحریم ها سلام علیکم ان شاء الله از این پس باید به جای لغو تحریم، به دنبال بی اثر سازی تحریم باشیم. دیپلماسی عزتمندانه و مقتدرانه گرچه می تواند از فریب خوردن مجدد ما در مذاکرات جلوگیری نموده و جلوی سوء استفاده از بهانه تراشی های دشمنان علیه ما را بگیرد، اما مطمئناً منجر به لغو تمام تحریم ها هم نخواهد شد. دشمنان می خواهند با این بهانه تراشی ها ما را از متن به حاشیه برانند و جلوی پیشرفت ما را بگیرند. باید تمام انرژی کشور در هشت سال آینده صرف مقاوم سازی اقتصاد از درون گردد. لذا در امتداد قانون خوب اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران؛ لازم است: 1- قانون تعلیق مذاکرات و خروج موقت و دائم از برجام با برنامه ی زمانی مشخص شده در آن به عنوان یک اهرم فشار بر دشمن به دلیل عدم لغو تمام تحریم ها تصویب گردد. اما به موازات آن: 2- قانون بسیار مهم اقدام راهبردی برای بی اثر سازی تحریم ها هم باید تهیه و تصویب گردد و دولت جدید تمام همت خود را برای اجرای آن به کار بگیرد. نکته ی مهم این است که این قانون هم اهرم فشار به مراتب بزرگتری بر دشمن ایجاد خواهد کرد، و اتفاقاً برای اینکه ما را از رسیدن به این هدف باز دارند احتمال این وجود دارد که تحریم ها را تعلیق کنند و البته حتی اگر آن ها تحریم ها را هم تعلیق کنند ما باز باید به طور جدی دنبال بی اثر سازی تحریم ها باشیم؛ چرا که تعلیق تحریم ها همیشه موقت و برای نیازمند کردن ماست.
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۱
  1 0
  چرا از کلمه دروغ برای توصیف حرفهای روحانی استفاده نمیشه؟؟؟؟فقط از کلمات غیر صادق و خلاف واقع و تحریف و...استفاده میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس