کد خبر 1248473
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۲
سید نظام‌الدین موسوی

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به اظهارنظر غیرواقعی سخنگوی دولت و واکنش نشان داد و گفت: طبق متن مذاکرات بدون قانون مجلس تیم مذاکره کننده قادر به چانه زنی نبود.

به گزارش مشرق، سیدنظام الدین موسوی در واکنش به اظهارات علی ربیعی سخنگوی دولت مبنی بر اینکه مصوبه مجلس موجب ایجاد مشکل در روند مذاکرات و لغو تحریم‌ها شده، تاکید کرد: بررسی های هیئت تطبیق نشان داد مذاکرات وین اساسا قادر به لغو موثر تحریم ها به گونه ای که منجر به انتفاع اقتصادی برای کشور شود نبوده و دولت در لغو تحریم ها شکست خورده است.

بیشتر بخوانید:

بوی کباب نیست، خر داغ می کنند!

وی افزود: هم آقای ربیعی و هم آقای روحانی در حال ارائه روایت های کاملا غیرواقعی از نتیجه مذاکرات هستند و البته مردم به خلاف گویی های آقایان عادت کرده و کمتر کسی این اظهارات را جدی می گیرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه واقعیت با اظهارات مقام های دولت فاصله فراوان دارد، گفت: قانون مجلس مهم ترین دارایی تیم مذاکره کننده در مذاکرات ماههای اخیر بوده و مراجعه به متن مذاکرات که در اختیار مجلس هست نشان می دهد اگر قانون مجلس نبود اساسا تیم مذاکره کننده چیزی برای چانه زنی نداشت.

موسوی تصریح کرد: از زمانی که قانون مجلس تصویب و اجرا شد فضای مذاکرات کاملا متحول گردید و غربی ها نه تنها نتوانستند تهدیدات خود را عملی کنند بلکه ایران در موقعیتی قرار گرفت که می توانست امتیازهای جدی از غرب بگیرد اما دولت به خاطر عجله در احیای برجام -که آن هم اهداف انتخاباتی داشت- در استفاده از این فرصت، کوتاهی غیرقابل بخششی کرد.

وی تصریح کرد: مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که آذرماه سال گذشته از سوی مجلس تصویب شد، مهمترین دارایی تیم مذاکره کننده هسته ای در مذاکرات ماههای اخیر بود اما متاسفانه دولت نتوانست از این امتیاز، درست استفاده کند.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره بررسی های هیئت تطبیق که نمایندگان دولت هم در آن حضور داشته اند، تاکید کرد: یافته های این هیئت نشان می دهد نتیجه مذاکرات به گونه ای بود که هیچ گشایش اقتصادی واقعی برای کشور ایجاد نمی کرد و با حفظ تحریم هایی مانند کاتسا که دولت در این باره کوتاه آمد، ارزش توافق را از نفت در برابر غذا هم پایین تر می آورد.

موسوی افزود: در صورت صلاحدید شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد ما این است که متن جمع بندی هیئت تطبیق منتشر شود، تا همه ملت شریف ایران در جریان موضوعات قرار بگیرند و واقعیت های مذاکرات اخیر برای افکار عمومی روشن شود.

وی در پایان تاکید کرد: مجلس نه تنها مخالف یک توافق خوب نیست بلکه هم رییس و هم نمایندگان مجلس عقیده دارند با تولید قدرت و دیپلماسی عزتمندانه می توان به هدف لغو موثر تحریم ها نایل آمد.

منبع: خانه ملت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  14 2
  رو که نیست سنگ پای قزوینه روی این دولت مکار واقعا ملتو چی فرض کردید
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۰
  6 0
  اقای ربیعی هشت سال به ملت دروغ گفتید بحای این حرفها نظارت میکردید تا دزدان خق ابرسانی مردم خوزستان را بالا نکشند تا این مشکلات پیش نیاد لابد فکر میکردید کری یا اوباما میان برای شما ابرسانی میکنند چون شما سراسر غربی هستید اعتقادی بداخل ندارید
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  7 1
  تو روز روشن دولت و گروه ها و احزاب خاص همچنین اشخاصی مثل مصطفی تاج زاده مستقیم ضد قانون اساسی و اصول اولیه جمهوری اسلامی حرف می زنند و عمل می کنند اتفاقی هم نمی افته. انشاالله دولت قوی مردمی خوب عمل کنه انقلاب هم از نوجوانی و خامی داره می گذره با تمام شدن چهل سال و گام گذاشتن در چهل سال بعدی. لذا انشالله به زودی قوت قانون اساسی که ضامن اجرای اسلام و خواست مردم است را خواهیم دید. هر کسی دیگر جدید جرئت نخواهد داشت که بیاید و خلاف قانون عمل بکنند و مثل دولت و تیمش بعد طلبکار هم باشند مجازاتی هم در کار نباشه
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  8 1
  اقای اصلاح طلب؟ اوباما زد تو سرت، ترامپ زد تو سرت، بایدن جون هم زد تو سرت. الان دیگه ساکت باش و سر جایت بشین
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  12 1
  ان شاء الله از این پس باید به جای لغو تحریم، به دنبال بی اثر سازی تحریم باشیم. دیپلماسی عزتمندانه و مقتدرانه گرچه می تواند از فریب خوردن مجدد ما در مذاکرات جلوگیری نموده و جلوی سوء استفاده از بهانه تراشی های دشمنان علیه ما را بگیرد، اما مطمئناً منجر به لغو تمام تحریم ها هم نخواهد شد. دشمنان می خواهند با این بهانه تراشی ها ما را از متن به حاشیه برانند و جلوی پیشرفت ما را بگیرند. باید تمام انرژی کشور در هشت سال آینده صرف مقاوم سازی اقتصاد از درون گردد. لذا در امتداد قانون خوب اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران؛ لازم است قانون تعلیق مذاکرات و خروج موقت و دائم از برجام با برنامه ی زمانی مشخص شده در آن به عنوان یک اهرم فشار بر دشمن به دلیل عدم لغو تمام تحریم ها تصویب گردد. اما به موازات آن، قانون بسیار مهم اقدام راهبردی برای بی اثر سازی تحریم ها هم باید تهیه و تصویب گردد و دولت جدید تمام همت خود را برای اجرای آن به کار بگیرد. نکته ی مهم این است که این قانون هم اهرم فشار به مراتب بزرگتری بر دشمن ایجاد خواهد کرد، و اتفاقاً برای اینکه ما را از رسیدن به این هدف باز دارند احتمال این وجود دارد که تحریم ها را تعلیق کنند و البته حتی اگر آن ها تحریم ها را هم تعلیق کنند ما باز باید به طور جدی دنبال بی اثر سازی تحریم ها باشیم؛ چرا که تعلیق تحریم ها همیشه موقت و برای نیازمند کردن ماست.
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  5 0
  آقای ربیعی بار خودش و هفت نسل بعدیش را تو این چند سال بست.حالا کی بره اون ور آب فقط خدا می دونه.
 • علی IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  خب راست گفتن که مجلس مانع برجام شده دیگه، اگر مجلس دخالت نمیکرد حسن روحانی حتی شده نصف ایران‌رو ببخشه برجام رو به یه جا میرسوند
 • IR ۰۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  رو... بايد بازخواست بشه.
 • بهزاد IR ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  سلام ، خدایا این کشور رو از این دولت ، به سلامت نگهدار
 • SE ۰۴:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  مصوبه مجلس موجب ایجاد مشکل در ادامه وادادگی و به فنا دادن حقوق ملت توسط اصحالات شده است
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
  0 0
  بخش مهمی از مشکلات اقتصادی و سیاسی و امنیتی و اجتماعی 8 سال گذشته به تیم امنیتی - سیاسی دولت روحانی باز میگردد . دولت روحانی امنیتی ترین دولت چهل و دو سال گذشته است ده ها عنصر چپ و تندرو و لیبرال امنیتی مستقیم در تصمیم سازی های روحانی و در شکل دادن جنگ روانی و فشار حد اکثری علیه مردم شرکت فعال دارند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس