کد خبر 1244803
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
پرونده افزایش نرخ سود بانکی بسته شد

یک کارشناس مسائل اقتصاد ایران درمورد وضعیت تورم در سال ۱۴۰۰ گفت: اگر به سمت مدیریت خلق پول و هدایت اعتبار در کشور حرکت نکنیم، حتما در آینده نزدیک با مشکلات بزرگتری مواجه خواهیم شد.

به گزارش مشرق، عدم نظارت بر سیستم بانکی توسط بانک مرکزی یکی از موضوعاتی است که در سال‌های گذشته بسیار به آن پرداخته شده است. عدم کارایی نظام بانکی در کشور از طریق خلق پول توسط بانک‌ها جبران می‌شود و بانک مرکزی نیز به دلیل اینکه بانک‌ها بخشی از دستورات دولت را اجرایی می‌کنند، هیچ عکس‌العملی به این خلق پول و تورم ایجاد شده توسط این نقدینگی ندارد.

پیله فروش، کارشناس مسائل اقتصاد ایران در همین زمینه می‌گوید: اگر به سمت مدیریت خلق پول و هدایت اعتبار در کشور حرکت نکنیم، حتما در آینده نزدیک با مشکلات بیشتر و بزرگتری مواجه خواهیم شد و ناترازی در شبکه بانکی به تورم‌های لجام گسیخته در کشور دامن خواهد زد. این مساله از طریق سیل نقدینگی می‌تواند کشور را با بحران روبرو کند. یعنی کوه یخ نقدینگی به هر بازاری سرایت کند آن بازار را از پا در می‌آورد و مردم بی پناه را در برابر توفان نقدینگی قرار می‌دهد.

در ادامه گفت‌وگو با میثم پیله فروش را می‌خوانید:

 همانور که مستحضر هستید، کشور در وضعیت بدی در حوزه کسری بودجه قرار دارد. دولت دوازدهم همچنان خرج‌هایی را برای دولت آینده ایجاد می‌کند که هیچ منبع درآمدی برای آن وجود ندارد. به عنوان اولین سوال بفرمایید که ریشه‌های کسری بودجه در اقتصاد ایران به چه مسائلی باز می‌گردد و مهمترین دلایل رشد تورم در کشور چیست؟

پیله فروش: موارد متعدد یا دلایل مختلفی را برای تورم در اقتصاد ذکر می‌کنند. یکی از ریشه‌های تورم در ایران کسری بودجه آشکار و نهان دولت است. البته در خصوص تورم در ایران همچنان باید توجه داشت که نظام بانکی رها شده و ناتراز که در خدمت تولید هم نیست، مهم ترین عامل تورم در سال‌های اخیر بوده است، ولی ابتدا می‌خواهم در مورد کسری بودجه صحبت کنم و سپس به عنصر دیگر تورم زا در کشور متمرکز شویم. کسری بودجه دولت در اقتصاد ایران دو ریشه اصلی دارد. ریشه اول مربوط به بخش درآمدهای دولت می‌شود و ریشه دوم هم به بحث هزینه‌های دولت بر می‌گردد.

* دولت تنوع پایه‌های مالیاتی را اجرا کند

 در بخش درآمدهای دولت، باید چه اتفاقاتی از سوی دولت رخ می‌داده است تا درآمدهای دولت کفاف هزینه‌های آن را بدهد و دولت با چنین کسری بودجه‌ای مواجه نشود؟

پیله فروش: در مورد ریشه اول باید این مطلب بیان شود که درآمد دولت کفاف دهنده مخارج آن نیست و دولت به اندازه کافی نمی‌تواند از اقتصاد برای خود درآمد ایجاد کند. این مساله نیز ریشه در درآمدهای مالیاتی دولت دارد. عدم تنوع در پایه‌های مالیاتی یکی از موضوعاتی است که درآمد دولت در بخش مالیات را به شدت کاهش داده است. نظام مالیاتی مبتنی بر داده‌های کسب و کار و مبتنی بر درآمد افراد شکل نگرفته است.

این موضوع نه اینکه به دلیل عدم وجود زیرساخت اتفاق نیفتاده باشد و یا دانش آن را نداشته باشیم، به نظر می‌رسد، برای تحقق این موضوع هنوز اراده سیاسی جهت شکل دادن به نظام مالیاتی مبتنی بر مجموع درآمد  افراد (PIT) در کشور شکل نگرفته است. این در حالی است که گرفتن مالیات از مجموع درآمد افراد هم امکان پذیر است و هم با نیروی فنی و زیرساخت‌های فنی که در حال حاضر در کشور وجود دارد، شدنی است.

* دریافت مالیات بر مجموع درآمد افراد اراده سیاسی می‌خواهد

به نظر شما پس چرا تاکنون دولت‌ها از چنین درآمدی خود را محروم کرده‌اند و به دنبال اجرایی کردن این نوع درآمد برای خود نیستند؟

پیله فروش: گرفتن مالیات از مجموع درآمد افراد یک اراده سیاسی می‌خواهد. با شکل گیری این ماجرا و دریافت این نوع مالیات، بخش درآمدی دولت تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند. از طرف دیگر، در اقتصاد نفتی ما، معافیت‌های مالیاتی غیر موجه زیادی وجود دارد که دلیلی هم برای وجود چنین معافیت هایی نداریم. پس بخش اول کسری بودجه دولت به دلیل این است که درآمدهای پایدار، سالم و غیر تورمی که حق دولت ها هم هست را نمی‌توانیم بگیریم که این مساله به خاطر نداشتن اراده سیاسی در سال های گذشته رخ داده است. هم اکنون در کشور ما اگر کسی کار نکند و پول در بیاورد، نظام مالیاتی ما هیچ مالیاتی از او نمی‌گیرد. در یک سال شبکه بانکی حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سود بانکی توزیع کرد و نزدیک ۷۰ درصد این سود برای یک درصد دارندگان حساب بانکی بود و کل این سودها معاف از مالیات بود.

* برای کاهش کسری بودجه راهی به جز کارآمد کردن هزینه‌های دولت نداریم

 وارد ریشه دوم کسری بودجه دولت شویم. هزینه‌های دولت در سال‌های گذشته به شدت رشد داشته است. این هزینه‌ها آیا ضروری بوده است و دولت نمی‌توانسته است، آن را کاهش دهد یا مدیریت کند تا به با این کسری بودجه مواجه نشود؟

پیله فروش: بخش دیگر ماجرای کسری بودجه دولت در ایران به طرف هزینه‌ها بر می‌گردد. هزینه‌های دولت در سال‌های گذشته به شدت و به شکل بی‌رویه‌ای رشد داشته و دولتمردان نیز هیچ برنامه‌ای برای مدیریت هزینه‌های عمومی ندارند. دولت آینده باید برای حل این مشکل بتواند هزینه‌های عمومی را کارامد کند. دولت باید مشخص کند، هر یک تومانی که خرج می‌کند، چه نتیجه و آورده‌ای برای دولت و کشور داشته است. این مساله به بخش نظارت دولت و بخش نظارتی سایر قوا بر می‌گردد. تا زمانی که بخش عمومی ما این نظارت را بالای سر خود احساس نکند و در برابر هزینه هایش که انجام می‌دهد، پاسخگو نشود، دولت نمی‌تواند هزینه‌های خود را کارمد کرده و آن را مدیریت کند. بخش‌های دولتی باید در قبال جامعه و بخش‌های نظارتی پاسخ این مساله را که در قبال هزینه‌ای که انجام داده ای، چه آورده‌ای برای کشور داشته‌ای و چه کار یا پروژه‌ای را انجام داده‌ای و یا چه درآمدی را برای دولت ایجاد کرده‌ای، نمی‌توان امیدوار به کاهش یا مدیریت هزینه‌های دولت بود. به عبارت دیگر، تا زمانی که سیستم دولتی در قبال انجام هزینه‌ها پاسخگو نشود، نمی‌توانیم مدیریت هزینه‌های بخش عمومی را به صورت عملی در کشور مشاهده کنیم و از طریق این مدیریت هزینه‌ها بتوانیم بخش قابل توجهی از کسری بودجه را کاهش دهیم.

* نقش قوه مجریه در کارآمد کردن هزینه‌ها انحصاری است

 این مساله که شما در مورد هزینه‌های دولت گفتید، بسیاری از کارشناسان نیز آن را بیان کرده‌اند. اما راه حل شما برای اینکه بتوان بخش‌های مختلف دولت را پاسخگو کرد و از این طریق کاهش هزینه‌ها را رقم زد، چیست؟

پیله فروش: به نظر می‌رسد این داستان مدیریت هزینه‌های عمومی و کارآمد کردن آن نیاز به نوآوری‌های مدیریتی دارد. این نکته مهمی است و نقش قوه مجریه در این ماجرا تقریبا انحصاری است. می‌خواهم بگویم اگر بین قوا تقسیم بندی انجام دهیم، بالای ۹۰ درصد وظیفه در این موضوع به عهده قوه مجریه است. با نوآوری‌های مدیریتی مبتنی بر شبکه‌های هوشمند و داده‌های بزرگ می‌توانیم به کارآمد شدن دولت و کارامد شدن هزینه‌های عمومی کمک کنیم. با این دو کار که در کوتاه مدت شدنی است، بخشی از کسری بودجه را در سال‌های ابتدای کار دولت آینده می‌توان مهار کرد، اما همین دو کار نیز نیازمند ایجاد قواعد مالی است که هزینه‌های عمومی دولت را مدیریت کند و از طرفی این قواعد مالی باید بتواند رابطه دولت و نفت را نیز ساماندهی کند، می‌توان امیدوار بود، برای حداقل یک میان مدت چهار ساله دولت وقت دارد تا بتواند بودجه عمومی را هم در بخش درامدها و هم در بخش هزینه‌ها ساماندهی کند.

* ابزارهای نظارتی بر بانک ها فعال تر شوند

 در سال‌های گذشته همیشه بین کسری بودجه دولت و خلق پول توسط سیستم بانکی یک رقابت تنگاتنگ در خصوص ایجاد تورم بوده است. برای حل مشکل ناترازی بانک‌ها و خلق پولی که در این زمینه ایجاد می‌شود، جه باید کرد؟

پیله فروش: اصلاح نظام بانکی و اصلاح ناترازی شبکه بانکی که موتور تورم در سال‌های اخیر بوده است، باید جزء اولویت‌های اصلاح اقتصادی در کشور باشد. به عبارت دیگر، یکی از اولین اولویت‌ها در اصلاح وضعیت اقتصادی کشور اصلاح نظام بانکی و مدل خلق پول توسط سیستم بانکی در کشور است که ریشه یک سری از بحران‌های اقتصادی در کشور نیز بوده است. در زمینه سوال شما می‌توان گفت، خلق پول توسط بانک‌ها یکی از موتورهای اصلی تورم در ۸ سال گذشته بوده و در همین زمینه کشور نیاز دارد تا ابزارهای نظارتی را در این بخش فعال تر کند. بانک مرکزی به عنوان نهاد مسوول سیستم بانکی کشور باید در این زمینه بسیار فعال تر رفتار کند و نظارت بیشتری بر سیستم بانکی کشور داشته باشد.

* دولت از مردم در مقابل سیل نقدینگی مراقبت کند

 خلق پول توسط سیستم بانکی جهت کاهش ناکارآمدی این بخش در نبود سیستم نظارت قوی رخ داده است. برای کاهش لطمات این خلق پول دولت باید چه اقدامی انجام دهد؟

پیله فروش: در مورد خلق پول باید گفت، ما اگر به سمت مدیریت خلق پول و هدایت اعتبار در کشور حرکت نکنیم، حتما در آینده نزدیک با مشکلات بیشتر و بزرگتری مواجه خواهیم شد و ناترازی در شبکه بانکی به تورم های لجام گسیخته در کشور دامن خواهد زد. این مساله از طریق سیل نقدینگی می‌تواند کشور را با بحران روبرو کند. یعنی کوه یخ نقدینگی به هر بازاری سرایت کند، آن بازار را از پا در می‌آورد و مردم بی پناه را در برابر توفان نقدینگی قرار می‌دهد.

* حل مشکل نقدینگی و خلق پول بانک‌ها به اراده بانک مرکزی بستگی دارد

در این زمینه مشکل قانون وجود دارد یا باید مشکل را در جای دیگری جستجو کرد؟

پیله فروش: معتقدم خیلی خلا قانونی در این زمینه نداریم. نه اینکه قوانینی که در این موضوع وجود دارد، مشکلی ندارد. نه. ولی نکته اصلی به اراده تحول آفرین در بانک مرکزی بر می‌گردد که بخواهد و بتواند از ابزارهای نظارتی خود استفاده کند. نمی‌توانیم خلق پول را به شبکه بانکی بسپریم و هیچ برنامه و اولویت و نظارتی بر خلق پول توسط نظام بانکی کشور نداشته باشیم.

* خلق پول ذیل برنامه توسعه صنعتی تعریف شود

شما موافق خلق پول هستید. این خلق پول باید چگونه و توسط چه سیستمی ایجاد شود؟

پیله فروش: خلق پول در اقتصاد کشور باید ذیل برنامه توسعه صنعتی تعریف شود و یک دستگاه نظارتی قوی و عاقل و هدفمند بالا سر این مجموعه باشد تا اولا بتواند همه سیستم‌های اقتصادی را هماهنگ کند و دوما بتواند در صورت ایجاد مشکل آن را مدیریت کند. به خاطر همین هم هماهنگی بین بخش‌های مختلف در اقتصاد از همه چیز مهم تر است. بانک مرکزی نمی‌تواند بگوید به من ربطی ندارد و من وظیفه دیگری بر عهده دارم  و وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا وزارت کشاورزی و یا سازمان برنامه و بودجه هم طرف دیگری باشند و هیچ سازمان و نهادی مسوولیت را برعهده نگیرد. همه باید بدانند که اولویت توسعه صنعتی کشور است و در چند سال آینده کدام صنایع در بخش نخست این توسعه قرار دارند و در نتیجه همه نظام بانکی کشور باید در خدمت این صنایع قرار بگیرند.

* تعارض منافع در بانک مرکزی و بانک‌ها از بین برود

راهکار شما برای کاهش خلق پول توسط بانک ها و ایجاد انضباط مالی در دولت چیست؟

پیله فروش: راهکارها شناخته شده است و روسای بانک مرکزی و مدیران بهتر از من این راهکارها را بلدند و می‌دانند باید از طریق چه مکانیزمی به حل موضوع بپردازند، اما تعارض منافع باعث می‌شود خیلی از این راهکارها اجرا نشود. وقتی نظام بانکی توسط بانکداری خصوصی احاطه شده، چگونه می‌خواهید بانک مرکزی نظام بانکی را اصلاح کنید؟ در صورتی که صدر تا ذیل بانک مرکزی را قاعده بگذاریم که تعارض منافع شکل نگیرد. به نظر می‌رسد، اگر ابلاغ شود فردی که می‌خواهد از بانک مرکزی برود تا ۵ سال امکان حضور در بانک‌ها را ندارد و بالعکس؛ در این حالت تعارض منافع از بین می‌رود و می‌توان امیدوار به اجرای قانون در این حوزه بود.

* دیپلماسی اقتصادی در کشور ایجاد شود

 در این زمینه پیشنهاد مشخص شما به دولت آینده که بتواند هم از خلق پول جلوگیری کند و هم بتواند کشور را از خلق پول ایجاد شده منتفع کند، چیست؟

پیله فروش: پیشنهاد بنده این است که صنایعی که بتوانند کالایی تولید کنند که در ۱۵ کشور همسایه آن را بفروش برسانند، حمایت شود. یعنی از این صنایع از طریق خلق پول حمایت کنیم تا علاوه بر تامین نیاز داخل از بازار بزرگ کشورهای همسایه که بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار می‌توانیم کالا صادر کنیم و درآمد داشته باشیم. به عبارت دیگر، اگر بتوانیم در تولید کالا و خدماتی که می توانیم به این کشور ها صادر کنیم، متخصص شویم، می‌توانیم برنامه توسعه صنعتی را جلو ببریم. در این زمینه باید از دیپلماسی اقتصادی نیز استفاده کنیم و دیپلماسی را در خدمت اقتصاد قرار دهیم. یکی از کالاهایی که می‌توانیم در آن متخصص شویم و در کشورهای همسایه بفروشیم ارزش افزوده بخش نفت و گاز است. این صنایع می‌توانند ارزش افزوده خیلی خوبی در کشور ایجاد کنند و این موضوع هم نیاز دارد که از این صنعت از طریق شبکه بانکی یا برنامه هدایت اعتبار مبتنی بر راهبرد توسعه صنعتی حمایت شود.

 به نظر شما باید ابتدا با کسری بودجه مقابله کرد یا با خلق پول توسط بانکی کشور. یعنی کدام بخش آسیب جدی تری به اقتصاد کشور زده است؟

پیله فروش: آسیب‌هایی که خلق پول در نظام بانکی به ما زده است، از کسری بودجه در بودجه عمومی خطرناک‌ تر است، اما این به معنای آن نیست که بودجه مهم نیست و اتفاقا اصلاح نظام بودجه‌ ریزی اولویت اول است. حتی اگر می‌خواهیم نظام بانکی را اصلاح کنیم ،در گام اول باید بروکراسی دولت را اصلاح کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  1 0
  چرا نباید مانند کشور چین، بدون شوخی با متخلفان برخورد شود؟!
 • IR ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  5 0
  نادانهای احمق بنده سال 89 چهل و پنج ملیون در بانک کشاورزی به حساب واریز کردم که با آن می توانستم 100 سکه خریداری کنم که الان 1050000000 تومان سرمایه داشتم ولی امروز در حساب من 86500000 تومان موجود است بگویید من باعث نقدینگی شده یا آنکه اسکناس بدون پشتوانه چاپ می کند پول مردم را معادل نرخ طلای روز ذخیره کنید سود نمی خواهیم بی خود خود را اقتصاد دان ندانید
  • IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
   4 0
   حرف حساب
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  4 0
  تمام دارایی من 80 میلیونه که ماهیانه 650هزارتومان بهش سود تعلق میگیره 4سال پیش بااین مبلغ میتونستم 4تا پراید بخرم والان 400 میلیون سود میکردم ولی تواین 4سال فقط 30 میلیون سود کردم انوقت ماباعث نقدینگی درجامعه هستیم
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  5 0
  این دولت روسیاه ترین دولت تاریخ بشریته هرجای دنیابود این کابینه روبه جرم خیانت درامانت درنابودی زندگی ومعیشت وارزش پول ملی وبدبختی وفقرمطلق مردم برکناروانها را به اشدمجازات میرساندنداما این دولت یک چیزداره اونم به میزان زیادپرروهست وبجای عذرخواهی ازاین همه فجایع طلبکارمردمه ودست درجیب مردم داره تورم 100 درصدی هرچندماه ایجادمیکنه اونوقت باکاهش سودبانکی کسری پولش روازحسابهای مردم به جیب میزنه مردم روتوبورس بیچاره میکنه دلارروتوبازاربالامیبره مالیات ازاموال مردم میگیره به جای تلاش برای احیای ارزش پول ملی پول بدون پشتوانه چاپ میکنه وتورم روبیشترمیکنه ومجلس 10 درصدی هم درعالم هپروته شرم برهمه شما
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  10 0
  مردم ببینید اینها کارشناسهاشون هستن اون ریس بانک مرکزیشون هست اون یکی وزیراقتصاد و....سرجمع به اندازه یک بچه 5ساله فهم اقتصادی ندارندکه اگه داشتند بکرترین کشوردنیاازنظرمنابع خدادای روبه خاک سیاه نمیشاندندتورم 300 درصدی وسودبانکی 10تا 16درصدی رادکجای دنیا سراغ دارید این یعنی دولت خیلی راحت داره ازاموال مردم دزدی میکنه ومردم هرسال پولشون توبانکها ارزشش ازنصف هم کمترمیشه وسوداین پول توجیب دولت وبانک مرکزی میره
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۲
  7 0
  سودبانکی بایدمتناسب باتورم باشه نه یک پنجم تورم این یعنی دولت داره ازسپرده های مردم شیک ورسمی دزدی میکنه
 • علی IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
  0 0
  این کارشناس نیست دولت فقط در یک صورت می تواند تورم را کنترل کند ودست در جیب مردم نبرد که در نظام بودجه ریزی مرتب هزینه ها را افزایش ندهد به اندازه درآمد پول خرج کند نرود در بودجه مجلس ۶۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش دهد واین پول را با تورم جبران کند سیستم بانکی اگر خلق پول در جامعه می کنند منظورشان سپرده گذاران نیست منظورشان پرداخت تسهیلات است اما همین تسهیلات هم از طرفی دیگر دارد وصول میشود سود سپرده ۱۵ درصد است تورم ۵۰ درصد اگر سود سپرده ۵۰ یا ۶۰ درصد بود قبول داشتیم افزایش حقوق ۶۰ درصدی نمایندگان مجلس وخود وزارتخانه ها است که این گونه تورمها را ایجاد می کنند بسیاری از موسسات که اصلا بودن ونبودن آنها در کشور خیلی معنی ومفهومی ندارد ردیف بودجه دارند اینها را حذف کنید تا تورم حل شود آیا بودجه دولت چه با کسری وچه بدون کسری تورم زا نیست یک بودجه انبساطی که خیلی ها بیچاره شدند
 • هاشم IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
  0 0
  دولت در نظام بودجه ریزی خیلی از ردیفها را می تواند حذف کند وبرای کنترل نقدینگی طرحهای بزرگی هم چون ریل فرودگاه سد نیروگاه وهزاران طرح دیگر را با انتشار اوراق مشارکت با ۲ درصد بالاتر از سود بانکی با پرداخت ۶ ماه سود را بیندازد که هم طرحها اجرا میشوند وهم سررسید این اوراق ۳ ساله باشد هم مردم منتفع میشوند بودجه طرحها را دولت اوراق مشارکت چاپ کند
 • علی IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
  0 0
  ببینیم دولت جدید از شعار تا عمل به کجا می رود اول تورم نصف وبعد تک رقمی بودجه همه را کم کنید حتی حقوق های بالای ۲۰ میلیون تومان را تا سقف ۲۰ میلیون اصلاح کنید چه خبر است که حقوق ۲۰۰ میلیونی می گیرند
 • ناشناس IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
  0 0
  ریشه فساد ورانت را در بودجه بخشکانید که خیلی از مسائل حل میشود اگر بانکها دارند سود به سپرده گذار می دهند از طرف دیگر هرروز پولشان دارد بی ارزش میشود
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
  1 0
  دولت گفت تورم بعلاوه 5 درصد میشود سود بانکی اما دراین چندسال که با اذان اداره امار وبانک مرکزی تورم کمتر از 50 درصد نبوده چرا سود بانکی 15 درصد باشه وبه نفع ابر بدهکاران بانکی مردم عادی سالی 50 درصد ضرر تورم بدهند ودولت با سیاست غلط خودش از جیب فقرا به جیب بدهکاران از جمله خودش واریز کنه کاشکی به جای دعوت این همه اقتصادان بی سواد درتلویزیون که دم از افزایش تولید میزنند یکی به انها می گفت وقتی تولید 2برابر شود قیمت نصف می شود اما وقتی قیمت 10 برابر شده تولید یک دهم یا ده درصد شده ویا انکه 10برابر تولید به خارج صادر شده وارز ان نیز به داخل داده نشده فقط به اقازاده های که سالی 100000دلار خرج یک نفر تحصیل درخارج است فرستاده شده ومردم بدبخت ایران کالا را به علت 8برابری ارز وافزایش 2 برابری حقوق باید 10 برابر بخرند لذا برای کاهش تورم لطفا پول ملی را تبدیل به یورو یا یوان کنید که تورم ان زیر 4 درصد است وهر 25 سال اجناس دو برابر میشود ونیازی به بانک مرکزی نداریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس