ماجرای پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با اشاره به اینکه برای پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان نیازمند ۲۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم، گفت: تامین اجتماعی وضعیت خوبی ندارد.

به گزارش مشرق، علی دهقان کیا، رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در خصوص پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق فروردین ماه بازنشستگان بالاتر از حداقل بگیر، افزود: بر اساس قولی که مسئولان سازمان تأمین اجتماعی داده اند قرار است این مابه التفاوت با حقوق تیرماه بازنشستگان پرداخت شود.

وی گفت: ۴۰ درصد بازنشستگان متوسط بگیر هستند و طلبی از سازمان بابت مابه التفاوت برای افزایش حقوق‌ها در فروردین ماه دارند که قرار است این ماه پرداخت شود.

دهقان کیا با اشاره به اینکه برای پرداخت این مابه التفاوت، سازمان تأمین اجتماعی به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، تأکید کرد: اطلاع دارم که سازمان تأمین اجتماعی به دنبال تأمین این اعتبار است و علت تأخیر در پرداخت این مابه التفاوت نیز عدم تأمین ۲ هزار میلیارد تومان تاکنون بوده که امیدواریم این ماه محقق شود.

رئیس کانون بازنشستگان تهران با تأکید بر اینکه سازمان تأمین اجتماعی مشکل مالی دارد، گفت: اگر مدیران سازمان می‌توانستند زودتر این پول را تأمین کنند به طور حتم در ماه‌های قبل مابه التفاوت ها پرداخت می‌شد.

وی اظهار داشت: شستا که زیرمجموعه سازمان تأمین اجتماعی است و باید از سوی خود سازمان نیز اداره می‌شد، در حالی که امروز مدیریت این مجموعه به دست وزارت رفاه افتاده و دولتی شده است. هنگامی که مدیریت مجموعه‌ای دولتی باشد خیلی برای افراد تحت پوشش خود دل نمی‌سوزانند.

دهقان کیا ادامه داد: اگر مدیریت شستا دست صاحبان اصلی اش باشد و مدیرانی که بر روی کار می آیند به اموال بیمه شدگان تعهد داشته باشند در این صورت مشکلی برای سرمایه‌های بیمه شدگانی که در شستا وجود دارند، پیش نمی‌آید.

سازمان تأمین اجتماعی وضعیت خوبی ندارد

رئیس کانون بازنشستگان تهران به مشکلات سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی وضعیت خوبی ندارد و اگر با همین وضعیت پیش برویم تا سال ۱۴۰۴ به سمت ورشکستگی می‌رود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات تأمین اجتماعی واگذاری شرکت‌های ورشکسته به آن است، تصریح کرد: شرکت هپکو ورشکسته بود که به عنوان مطالبات تأمین اجتماعی از دولت به ما واگذار شد و بیش از هزار میلیارد سرمایه گذاری در آن صورت گرفت تا این کارخانه راه افتاد و به سمت سوددهی رفت.

دهقان کیا افزود: مدیریت خوب سالاری باعث شد که این شرکت ورشکسته مجدداً سود ده شود در حالی که اگر فرد دیگری روی کار بیاید که دلسوز نباشد مشکلات بسیاری شامل حال بازنشستگان و بیمه شدگان تأمین اجتماعی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بیمه شدگان در شستا وجود دارد، اظهار داشت: اگر مدیریت بعدی سازمان تأمین اجتماعی فردی صاحب نظر در امور بیمه‌ای و درمانی، مدیر، اقتصاددان و از داخل مجموعه و همچنین دلسوز منافع بیمه شدگان نباشد، از همین حالا باید برای چند سال آینده اعلام ورشکستگی کنیم.

آغاز ثبت نام وام بازنشستگان تأمین اجتماعی

رئیس کانون بازنشستگان تهران همچنین در مورد ثبت نام وام بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: سامانه‌ای را در کانون بازنشستگان طراحی کرده ایم و ثبت نام آغاز شده و طی امروز و فردا نیز سامانه تأمین اجتماعی و بانک عامل راه اندازی خواهد شد و بازنشستگان متقاضی می‌توانند برای دریافت وام ثبت نام کنند.

دهقان کیا اظهار داشت: مبلغ وام هفت میلیون تومان است که ۲,۶۰۰ میلیارد تومان نیز برای پرداخت آن تأمین اعتبار شده و در سال جاری به حدود ۴۰۰ هزار نفر پرداخت می‌شود.

رئیس کانون بازنشستگان تهران در مورد شرایط دریافت وام گفت: دریافت این وام ضامن نمی‌خواهد اما بازنشستگان متقاضی نباید بدهکار بانک بوده و برای فردی نیز ضامن نشده باشند چرا که در این صورت باید ابتدا وام طرف مقابل تسویه شود تا بازنشسته تأمین اجتماعی بتواند نسبت به ثبت نام وام اقدام نماید.

دهقان کیا در خصوص مبلغ این وام گفت: می‌دانیم که مبلغ وام در شرایط فعلی جامعه و مشکلات اقتصادی بازنشستگان کم است اما با توجه به تعداد زیاد بازنشستگان، نمی‌توانیم همانند بازنشستگان لشکری و کشوری وام پرداخت کنیم ولی امیدواریم در سال آینده بتوانیم مبلغ این وام را با تأمین اعتبارات لازم افزایش دهیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • مهرداد IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 0
  سازمان تامین اجتماعی نهادی است که باید فقط به راه منافع بیمه شدگان و بازنشستگان باشد ولی در واقع جایی شده است که دولت هی در منابع آن دست درازی میکند و به عوض بدهی ها کارخانه های ورشکسته را به آن زور چوپون می کند.
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 0
  تا وقتی دولت دخالت داشته باشه وضع همینه مدیر عامل وهییت مدیره بایستی توسط اعضا انتخاب بشن تا از سرمایه سازمان حفاظت بشه
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  2 0
  اولین دینامیت را توی این سازمان، جناب آقای احمدی نژاد ترکوندن ایشان.
 • حسین اعظامی و IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 0
  چرا برای همه پول هست به ما که رسید خشکید دولت بدهکار است به ما بدهد
 • محمد پرهیزکار IR ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
  0 0
  جناب آقای دکتر سالار ی لطفا بجای طلب بازنشستگان سهام بدهید
 • IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
  0 0
  سوال اینه که وقتی برای مبلغ ناچیز ما به التفاوت فروردین عاجز هستند چطور می‌خواهند در آینده حقوق حقه بازنشستگان را پرداخت کنند؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی اصغر IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۸
  1 0
  مبلغ اعتبار یافته وام ضروری دراین زمان بسیار ناچیز است....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس