کد خبر 1239262
تاریخ انتشار: ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۱
ریسک ابتلا به سرطان در بیماران قلبی بالاست

زندگی با نارسایی قلبی به اندازه کافی سخت است، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که این بیماران همچنین ممکن است با خطر بیشتر ابتلا به سرطان مواجه شوند.

به گزارش مشرق به نقل از مدیسن نت، محققان بیش از ۱۰۰ هزار بیمار نارسایی قلبی و همین تعداد افراد بدون نارسایی قلبی را مورد بررسی قرار دادند. میانگین سنی آنها کمی بیش از ۷۲ سال بود و هیچ یک در ابتدای مطالعه مبتلا به سرطان نبودند.

بیشتر بخوانید:

افزایش خطر بیماری قلبی با میان وعده‌های نشاسته‌ای

در طول بیش از ۱۰ سال پیگیری این افراد، میزان سرطان در بیماران نارسایی قلبی ۷/۲۵٪ و در بین بیماران نارسایی قلبی ۲/۱۶٪ بود. براساس جنسیت، این نرخ در زنان با نارسایی قلبی ۶/۲۸ درصد، در زنان بدون نارسایی قلبی ۸/۱۸ درصد، در مردان مبتلا به نارسایی قلبی ۲/۲۳ درصد و در مردان بدون نارسایی قلبی ۸/۱۳ درصد بود.

«مارک لود»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کریستین-آلبرشت آلمان، در این باره می‌گوید: «این یک مطالعه مشاهده‌ای بود و نتایج اثبات نمی‌کند که نارسایی قلبی باعث سرطان می‌شود. با این حال یافته‌ها نشان می‌دهد بهتر است بیماران نارسایی قلبی از اقدامات پیشگیرانه از سرطان بهره مند شوند.»

تقریباً ۶۵ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به نارسایی قبلی هستند.

لود در ادامه می‌افزاید: «براساس این نتایج ما حدس می زنیم که ممکن است بین علت نارسایی قلبی و افزایش میزان سرطان رابطه علیتی وجود داشته باشد. این مسئله از نظر زیست شناختی قابل قبول است، زیرا شواهد تجربی نشان می‌دهد که عوامل ترشح شده از قلب دچار نارسایی ممکن است رشد تومور را تحریک کنند.»

به گفته وی: «از آنجائیکه نارسایی قلبی و سرطان دارای عوامل خطر مشترکی مانند چاقی و دیابت هستند، این موارد در تجزیه و تحلیل در نظر گرفته شدند.»

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس