شهید مدافع حرم سردار مراد عباسی فر

همان اوایل هم از طرف سپاه به ما گفتند که داعشی‌ها منتظر شناسایی حاج آقا هستند. می خواهند میزان اهمیت مقام حاج مراد را بسنجند. شما هیچ چیزی نگویید. ما چیزی نگفتیم اما...

گروه جهاد و مقاومت مشرق - گمنامیِ سردار شهید، حاج مرادعلی عباسی‌فر، انگیزه اصلی ما در شکل‌گیری این گفتگو بود. سرداری که از یاران قدیمی حاج قاسم سلیمانی بود و داغ شهادت او تا آخر عمر با سید شهدای مقاومت همراه ماند.

حاج مراد، شیرمردی کرمانشاهی بود از ۱۵ سالگی به میدان نبرد رفت و حتی بازنشستگی هم نتوانست او را خانه‌نشین کند. در ۵۳ سالگی آنقدر در خط مقدم نبرد با تکفیری‌ها ماند و جنگید تا در ۱۶ فروردین ۱۳۹۶ به شهادت رسید و پیکرش به دست تکفیری‌ها افتاد.

حالا از او یادی به جا مانده و مزاری خالی که در انتظار پیکر پاک اوست...

قسمت اول گفتگو را هم بخوانید:

داعشی‌ها به تبلت حاج مراد هم رحم نکردند! +‌ عکس

همسر بزرگوار شهید عباسی‌فر و پسر عزیزشان آقاعلیرضا در خانه باصفایشان و در یکی از آخرین روزهای خردادماه، میزبان ما شدند و حدود دو ساعت به سئوالات ما پاسخ دادند. آنچه در ادامه می‌خوانید، حاصل این همکلامی است...

**: با این که پنجاه و چند سالشان بود، اما بدن ورزیده‌ای داشتند.

همسر شهید: بله واقعا آمادگی جسمانی خوبی داشتند. اینجا که بودند با دوستشان سردار اسماعیلی قرار می گذاشتند و مدام به کوهنوردی می رفتند. مثلا یک بار به قله دماوند رفتند و یک سفر هم به قله سبلان در استان اردبیل داشتند.

افتخار داعش به شکار فرمانده نزدیک به حاج قاسم +‌ عکس
حاج مرادعلی عباسی‌فر در دوران دفاع مقدس

**: یعنی با تجهزات حرفه‌ای به کوهنوردی می رفتند؟

همسر شهید: بله، ‌وسائل کوهنوردی‌شان هم به جا مانده و در جایی محفوظ از آن‌ها نگهداری می‌کنیم. حاج‌آقا تعریف می‌کرد در بالای قله دماوند به خاطر بخارهای گوگردی، خیلی‌ها حالشان بد شده بود. به غیر از قله‌های بزرگ،  هر هفته جمعه‌ها برنامه کوهنوردی در کوه‌های اطراف تهران داشتند.

در ورزش شنا هم تبحر خاصی داشتند و شنایشان حرفه‌ای بود.

**: حاج‌آقا در مراسم عروسی حسین‌آقا بودند؟ می خواهم بدانم به عنوان پدر داماد چه کار کردند که این ازدواج به راحتی برگزار بشود...

همسر شهید: عروسمان اهل شیراز است و پدرشان گفتند که اگر می شود عروسی را در این شهر بگیریم؛ چون یک سری از اقواممان مسن هستند و مسیر دور است و می ترسیم اتفاقی برایشان بیفتد. حاج آقا هم قبول کردند و مراسم به سادگی در دروازه قرآن شیراز برگزار شد. معمولا خانواده داماد، همه چیز را مشخص می کنند اما ما به این خواسته احترام گذاشتیم تا به بهترین نحو، برگزار بشود. بعدش هم که عروس و داماد به تهران آمدند.

**: حسین‌آقا چند ساله بودند که ازدواج کردند؟

همسر شهید: سال ۸۸ عقد کردند و سال ۸۹ ازدواج‌شان انجام شد. تقریبا ۲۲ ساله بود. وقتی رفت دانشگاه رفسنجان، همسرش هم دانشجوی آنجا بود که با هم آشنا شدند و شکر خدا ازدواجشان سر گرفت.

**: رشته حسین آقا چه بود؟

همسر شهید: فیزیک اتمی. البته خانمشان هم در همین رشته بودند و تحصیلات در رشته فیزیک را ادامه دادند.

**: موقع اعزام‌هایی که حاج‌آقا به عراق و سوریه داشتند، شما تشریفات خاصی داشتید؟

همسر شهید: نه، مثل همه مأموریت‌های حاج آقا بود. به طور طبیعی صبح از خانه می رفتند و مثلا یک ماه دیگر می آمدند. البته آخرین مأموریتی که رفتند فرق‌هایی داشت. قبلش قرار بود بروند به کنگاور و پدر و مادرشان را زیارت کنند اما وقتی در راه بودند، یک نفر با ماشینش بوق زد و گفت:‌ ماشینتان روغن‌سوزی دارد... اتومبیل حاج آقا خراب شد و نتوانستیم به کنگاور برویم.

بعد از چند روز، ماشینمان را تعمیر کردیم و تصمیم گرفتیم دوباره راهی کنگاور بشویم. تازه راه افتاده بودیم که در میدانگاه نزدیک محل زندگی‌مان، لاستیک و چرخ ماشین در رفت! یکی از دوستان حاج آقا آنجا بود و اصرار داشت که صدقه بدهیم. بالاخره آن روز هم نشد به کنگاور برویم. حاج آقا می گفتند: خیل دوست داشتم بروم و پدر و مادرم را ببینم... حاج مراد بدون این که پدر و مادرش را ببیند، راهی آخرین مأموریت‌شان شد.

افتخار داعش به شکار فرمانده نزدیک به حاج قاسم +‌ عکس
سردار شهید حاج مراد عباسی‌فر در سوریه

در ساختمانمان یک نگهبان داشتیم و در زمان هایی که شیفت نداشتند، با ماشینشان کار می کردند. روزی که حاج مراد می خواستند به سوریه بروند هم به ایشان گفتند که به فرودگاه ببرندشان. قدری کرایه هم بیشتر می داد که منتی نباشد. آن روز اتفاقا آقای نگهبان، شیفت داشت. گفته بود: شرمنده‌ام که امروز نمی توانم در خدمت باشم اما الان برایتان آژانس می گیرم.

وقتی راننده آژانس‌ آمد، همین که می خواستند حرکت کنند، ماشین خراب شد. وقتی که حاج آقا می خواستند پیاده بشوند، ساک حاج آقا هم به درب ماشین گیر کرد و پاره شد! دوباره زنگ زدند تا ماشین دیگری بیاید. خلاصه که سه بار این اتفاق افتاد. من احساس کردم همه چیز دست به دست هم داده بود تا حاج مراد این بار به سوریه نرود.

**: چه روزی بود؟

همسر شهید: دقیقا ۱۲ بهمن رفتند. یعنی کمی بیشتر از دو ماه بعد، به شهادت رسیدند. آن آخرها که تلفن می زدند، خیلی خسته بودند؛ چون مدام عملیات بود. صدایشان گرفته بود. پرسیدم خواب بودی؟... گفت: نه؛ اصلا خواب نداریم. همه‌ش عملیاتیم... گفتم: پس کی می آیید؟ گفت:‌ ان شا الله چند روز دیگر بعد از عملیات اگر عمری باشد، می آیم. فعلا که عملیات داریم... که دیگر شهید شدند...

**: شما اصراری نداشتید حالا که حاج آقا بهمن‌ماه رفته‌اند، شب عید در تهران و پیش شما باشند؟

همسر شهید: نه، اصلا. چون من واقعا اعتقاد دارم حاج مراد باید به مسلمان‌ها کمک می‌کرد. ولی پدرشان تماس گرفته بودند و گفته بودند حداقل برای عید بیا و دوباره برو. گفته بود: خیلی شلوغ است و نمی توانم بیایم. پدر حاج آقا خیلی اصرار کرده بودند.

**: آخرین تماس چه روزی بود؟

همسر شهید: ایشان ۱۶ فروردین شهید ۱۳۹۶ شهید شدند و آخرین تماس ما شب قبلش ساعت ۱۱ بود.

**: فقط ایشان می توانستند تماس بگیرند؟

همسر شهید: ما هم می توانستیم تماس بگیریم. ایشان تلفن همراه داشتند و ما هم می توانستیم تماس بگیریم اما زمانی که در عملیات و در خط بودند خیلی کم می توانستند تماس بگیرند چون خیلی خط‌ها جابجا و خط روی خط می شد.

بعد از تماس با ما، حاج آقا با پدرشان تماس می گیرند. پدر شوهرم تعریف می کرد که در تماس آخر گفته بود که دیگر من را نمی بینید!

در تماس با من هم گفت: خودمان هم نمی دانیم کجاییم... اما چند روز قبلش که تماس گرفتم، گفت شکر خدا الان با آب فرات وضو گرفتم...

حاج مراد در آخرین گزارش و دست‌نوشتی که همراه وسائلش برای ما آوردند، نوشته بود که ما ۵ صبح جلسه داشتیم و حرکت کردیم به منطقه معردس در استان حماه... این آخرین یادداشت حاج آقا بود.

از ‌آنجا که می روند، به خانه‌ای مشکوک می‌شوند. حاج مراد فکر کرده بودند که بچه‌های خودی آنجا هستند. می روند و صدا می کنند و «یا زینب» می گویند تا ببینند نیروهای خودی هستند یا نه. گویا همزمان عملیات آن‌ها هم شروع می شود و همزمان حاج آقا را با تیر مستقیم می زنند. حاج حیدر و چند مدافع حرم فاطمیون را هم همانجا شهید کردند.

افتخار داعش به شکار فرمانده نزدیک به حاج قاسم +‌ عکس
سردار شهید حاج مراد عباسی‌فر در کنار حاج قاسم سلیمانی

**: پیکر آن‌ها هم نیامد؟

همسر شهید: چرا؛ پارسال پیکر چهارنفر از آنها را آوردند. اتفاقا به ما گفتند که شاید یکی از آن چهار نفر حاج آقا باشد. من و پسر بزرگم آزمایش دی ان ای دادیم که مشخص شد به غیر از حاج حیدر (شهید جنتی) دو نفر از شهدا افغانستانی بودند و یک نفرشان هم پاکستانی بود. اما حاج آقا در همان موقع شهید شدند.

**: پس ماجرای عکسی که از پیکر حاج آقا هست، چیست؟

همسر شهید: این عکس را خود داعشی‌ها منتشر کردند. سه تا عکس از حاج آقا را همزمان منتشر کردند که افتخار کنند یک فرمانده نزدیک حاج قاسم را شکار کرده اند.

افتخار داعش به شکار فرمانده نزدیک به حاج قاسم +‌ عکس
تصویری که داعشی‌ها از پیکر حاج مراد منتشر کردند

**: احتمالا جایی هم برده اند که کسی از مکان پیکر حاج آقا خبری ندارد... د.

همسر شهید: بله؛ احساس کرده اند که می توانند از طریق پیکر حاج آقا امتیازاتی بگیرند. همان اوایل هم از طرف سپاه به ما گفتند که داعشی‌ها منتظر شناسایی حاج آقا هستند. می خواهند میزان اهمیت مقام حاج مراد را بسنجند. شما هیچ چیزی نگویید. ما چیزی نگفتیم اما فضای مجازی پر شد از عکس‌ها و خبرهای مربوط به حاج مراد.

شهرستان ما هم یک شهرستان کوچک است و بسیار کامل، همه چیز را می دانستند.

**: البته از لباس و ظاهر حاج آقا هم به راحتی می شد تشخیص داد که از فرماندهان بوده اند... هیچ موقع بحث تبادل مطرح نشد؟

همسر شهید: نه؛ دیگر صحبتی از تبادل مطرح نشد چون احتمالا خود داعشی‌ها هم نمی دانستند که پیکر حاج آقا کجاست.

*میثم رشیدی مهرآبادی

ادامه دارد...

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 27
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  57 1
  روح تمام شهدا شاد و راهشان سبز باد
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  98 7
  خدا رحمتش کنه شادی ارواح طیبه شهدا صلوات اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  24 53
  توضیحات مسخره تون رو دیگه نمی خواهم بشنوم
  • هم وطن IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   26 11
   مردان ایران زمین روحتان شاد و یادتون گرامی
  • انرژی هسته ای IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   14 2
   ؟ منظورتون چیه
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   22 27
   بابا این حرف ها همه اش چاخان است.برای شستشوی مغزی
  • مرگ بر ضد ولایت فقیه IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   35 17
   چاخان؟ کاش چاخان بود کاش نیمه شب فرودگاه بغداد چاخان بود کاش دست قلم شده حاج قاسم دروغ بود کاش سر بریده شهید اسکندری که روی نیزه بلند شد چاخان و دروغ بود ولی نه چاخانه نه دروغ شهدا حسابشون از دزدان بیت المال جداست اگر با مسئولان مشکل دارید که حق هم دارید شهدا چه تقصیری دارند؟مگر اقتصاد مملکت دست آنها بوده؟
  • IR ۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   25 21
   اتفاقا حرفای بی‌بی‌سی و منوت همش برای شستشو مغزی هست
  • IR ۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
   20 0
   با برق ما بیچاره توسط شما که میگن من طرفدار بی‌بی‌سی هستم ، قطع میشه.برید گم شید
 • lp IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  49 13
  بي انصاف شرم نميكني منفي ميدي
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   18 13
   پینوکیو ، ساکت شو
  • انرژی هسته ای IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   16 19
   مگر دروغ میگن برای چی منفی می دین خب؟
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  33 3
  نمی دانم چرا با دیدن داعشی ها حس می کنم رعایت حقوق بشر در مورد آنها، توهین به حقوق بشر است. حشره کش براشون بهتره
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   13 15
   برای شما هم یک حشره کش ضد خرابکاری سراغ دارم
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   15 13
   اونی که نظر مخالف مینویسه واقعا فازش چیه؟الان داره مثلا از داعشی های تروریست دفاع میکنه؟
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   4 2
   با نظرت موافقم
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   7 5
   این قضیه هیچ ربطی به سوریه نداره ، احمق.من از دست همتون گله دارم
  • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   4 2
   تا حالا خودتونو دیدید؟
 • ناشناس IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  19 2
  در مسلخ عشق جز نکو را نکشند **** روبه صفات زشتخو را نکشند *** اگر عاشق زنده ای زمردن مهراس ***** مردار شود هرآنکه او را نکشند **** ناز پرورد تعنم نبرد را ه به دوست **** عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد**** روحش شاد و یادش گرامی باد ......
 • ناشناس IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  11 2
  در مسلخ عشق جز نکو را نکشند **** روبه صفات زشتخو را نکشند *** اگر عاشق زنده ای زمردن مهراس ***** مردار شود هرآنکه او را نکشند **** ناز پرورد تعنم نبرد را ه به دوست **** عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد**** روحش شاد و یادش گرامی باد ......
 • حسن IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  16 2
  شهدا آدمای بزرگی هستند،آدمای بی توقعی هستند،مرگ واسشون ترس نداره،کاش یه ذره از روح مردانگی شون داخل وجودمابود،شهدا شرمنده ایم.
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  7 3
  داعش و طالبان زنا زادههای صهیونیزم جهانی هستند بزنید ضرب ذولفقار حیدر را بر سر این فرزند نامشروع که این حرامزادها تا صد سال دیگر جرات نکنند حتی به خاورمیانه یا کل جهان اسلام فکر کنند
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  8 3
  خیلی گله داریم از مسئولین چند بار هم حتی به صدا وسیما کرمان هم اعتراض کردم ولی سر مزار شهیدا میرم خجالت میکشم که این عزیزان جونشون برا ما دادند .
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  7 1
  روحت شاد حاجی وتمام شهدا.
 • Ismail IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  8 1
  خدا رحمت بر همه شهیدان عزیز ان شالله تمام تروریستها ریشه کن بشن مدیون شهدای شجاع بزرگ واران هستیم
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  7 1
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ به نام خداوند رحمتگر مهربان تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿۱﴾ بريده باد دو دست ابولهب و مرگ بر او باد (۱) مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿۲﴾ دارايى او و آنچه اندوخت‏ سودش نكرد (۲) سَيَصْلَى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿۳﴾ بزودى در آتشى پرزبانه درآيد (۳) وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿۴﴾ و زنش آن هيمه‏ كش [آتش فروز] (۴) فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ ﴿۵﴾ بر گردنش طنابى از ليف خرماست (۵)
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  6 3
  شما ها چرا اینجوری میگین شهدا برای ما شما جون میدن این بی انصافیه
  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   5 1
   روح شهدا شاد شما بد برداشت کردی یا من بد گفتم نمیدانم.من خودم عزیزی مفقود 17 ساله دارم عاشق همشون هستم
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   7 0
   چرا نباید اعتراضمو به صدا وسیما برسونم دستم به مسئولین که نمیرسه کم مردم این چند سال بخصوص از سال 94 زجر کشیدن صد رحمت به احمدی نژاد که حداقل 80 متر خونه من پوشیدم ولی این جوانهای اطرافم میبینم نه میتوانند ازدواج کنند نه صاحب خانه که هیچ اجاره حتی دهند همشون افسرده شدن چرا گوش این بی غیرتها را حکومت نمیپیچونه.که ملت دلگرم شوند ولا
  • مرگ بر ضد ولایت فقیه IR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   4 1
   خب جناب شما اعتراض کن حق دارین اعتراض کنید همه مردم معترض شدن به دولت اما حرف من چیز دیگه است حرف من اینه که شما از دزدان بیت المال و مسئولان بی لیاقت ناراحتی خب شهدا چه تقصیری دارن اون بندگان خدا نه از بیت المال خوردن نه چیزی از حق مردم بردن به خدا حفظشون نیست به مطالب مربوط به شهدا بگیم مسخره
  • مرگ بر ضد ولایت فقیه IR ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   3 1
   منظورم حقشونه اشتباه نوشتم حفظشون اشتباه تایپی بود
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   1 0
   چیزی که به ما نرسیده اقتیون زمامدار بایذ خجالت بکشن
 • علیرضا عباسی عیسوند IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  9 1
  بسم الله الرحمن الرحیم سلام ودرود بر شهید بزرگوار وخانواده گرانقدرایشان.
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  4 2
  ممنونم مشرق حرف حق هیچ وقت حذف نکردی .خدا باهاتون وپشتتون
 • IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  4 1
  همه دوستان موافق ومخالف دقت کنید؟بعضی ادمهاواماکن مثل روزهاایام الله هستن یعنی متعلق به خدان پس هواسمون جمع باشه که موضعگیریمون براخداباشه که بر دنیا واخرتمون ونسلمون اثرداره(یاحق)
 • IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  0 0
  جناب 17:22 گفتی مسخره مشکلی ندارم با حرفت ولی بخدای بالا سرت قسم من عاشق شهدا هستم حالا هرجور دوست داری قضاوت کن یک ساعت دیگه هم مزار شهدا دارم میرم چون دو روز گذشته شلوغ بود قضاوت نکن بیخود.شاید بد گفتم منظورم شهدا نبودکنارشون میرم آرامش میگیرم
  • مرگ بر ضد ولایت فقیه IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   2 0
   من با شما نبودم گفتم مسخره نمی دونم نظر سوم مال شما هست یا نه من فکر کردم این بنده خدا داره میگه مطالب راجب شهدا مسخره هست بد برداشت کردم از حرفتون باور کنین قصد توهین نداشتم خواهش میکنم حلالم کنید
  • مرگ بر ضد ولایت فقیه IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   2 0
   خواهشاً اگر حلالم کردید بگید من واقعا تمام تلاشم رو میکنم که هیچ وقت به کسی توهین نکنم این دفعه هم به شما نگفتم مسخره من اصلا منظوری نداشتم همه معترض وضع خراب الان هستن حق هم دارن مشرق منتشر کن لطفاً
 • فاطیما IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  0 0
  این شهدا هستند که بی سر و دست میشوند تا ما سر بلند و با قدرت بمانیم به ناموسمان دست درازی نشود تا آذادی (نه بی بند و باری )داشته باشیم نه همانند زنان بی گناه سوریه که معلوم نیست سرنوشتشان زیر دست داعشی ها چه میشود آسوده زندگی کنین
 • عبدالله IR ۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  0 0
  اَللّٰهُمَّ الْعَنْ داعِشَ وَ داعِمیها وَ الْهَمَجِ الْمُفْتَنِ فیها خدایا داعش و پشتیبانش و عوام سرگردانی که مفتونش شدند، لعنت کن! اَللّٰهُمَّ سَوِّدْ وَجْهَ مَنْ شَوَّهَ سُمْعَةَ الْإسْلامِ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ خدایا روی کسانی که باعث خرابی چهرۀ اسلام شدند در دنیا و آخرت، سیاه کن! اَللّٰهُمَّ عَجِّل لِّوَلِیِّکَ الفَرَجَ خدایا در گشایش کار ولیّت شتاب فرما وَ اجْعَلْهُ اللّٰهُمَّ مَفْزَعًا لِّلْمَظْلومِ مِنْ عِبادِکَ بار خدایا! وی را پشت و پناه بندگان ستم‌دیده‌ات قرار دِه وَ ناصِرًا لِّمَن لّا یَجِدُ لَهُ ناصِرًا غَیْرَکَ و یاور آنکه جز تو یاوری ندارد اَللّٰهُمَّ اکْشِفْ هاذِهِ الْغُمَّةَ عَنْ هاذِهِ الْأُمَّةِ بِحُضورِهِ خدایا با ظهورش این گرفتاری را از این امّت برطرف نما وَ عَجِّل لَّنا ظُهورَهُ و آشکار شدنش را بر ما شتاب دِه آمین
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
   0 2
   ایران اینقدر عرب پرست داره؟
 • مختار IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  بخدا همه چیزمان امنیت مون و حیات عزتمندانه مون مدیون همه شهداء هستیم اگر شهدا نبودند الان سرنوشتی به مراتب بدتر از افغانستان و عراق و سوریه داشتیم اگر از شهدا ممنون نباشیم و بی احترامی کنیم کفر نعمت کرده و قطعا به مصیبت و بلا دچار خواهیم شد این فرمایش خداوند است پس به شهدا درود بی کران بفرستیم و از خانواده محترم و معززشان تقدیر و تشکر کنیم تا ایران عزیزمان و ملت قهرمانش همیشه پایدار و بزرگ و پرافتخار زندگی کنند
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  2 1
  ایشون هم خیلی ناراحت کننده شهید شدند، ولی شهادت حاج قاسم خیلی وحشتناک تر بود، ای کاش لااقل با شلیک گلوله تفنگ شهید می شد یا اصلا شهید نمی شد، آخه قتل با موشک؟
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  2 0
  جناب 19:05 حلال خدا برادر یا خواهر من روسیاه کی هستم دیگران حلال کنم من بد خوندم معذرت میخوام.من شاید انتقاد از مسئولین کردم ولی خدایا شاهدی دلم میخواست دل و قدرت شهدا تو وجود من بود جونم فدا مردم وکشور شود.
 • علی IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  روحش شاد .
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  السلام عليك يا ابا عبدالله الحسين شهدا راه آقای شهیدان را رفتند و به فوز شهادت نائل و مشرفدشدند خدایا نصیب من هم بگردان که خون شهید آبروی روز قیامت است
 • هادی IR ۰۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
  1 1
  سردار دلهامون که رفت انگار همچی رفت نقاب از صورت همتون افتاد فساد ظلم و بی شرفی رو به اخررسوندین عاقبت بدی دارن ظالمها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس