کد خبر 1235214
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۵
مردی که وجدانش را برای رژیم صهیونیستی کُشت! - کراپ‌شده

۲۱ ژوئن سال ۱۹۰۵ میلادی «ژان پل سارتر» چشم‌هایش را به دنیا گشود و بعدها هم چشم‌هایش را باز نگه ‌داشت و محبوب بود. تا این‌که یک‌روز چشم‌هایش را بست و دروغ گفت و شد روشنفکر دروغگو!

به گزارش مشرق، «سارتر» فرانسوی بود و مغزش کار می‌کرد و فیلسوف بود و چشم‌های تیزبین داشت و فعال اجتماعی بود و نویسنده و منتقد بود و محبوب و مشهور بود و کسی بود که فلسفه را به میان مردم آورد و مُد روز کرد و جوانان‌ هم‌نسل خود را به مطالعه درباره حقیقت و به اندیشیدن علاقه‌مند کرد و هنوز هم فیلسوفی است که آثارش خوانده می‌شود و طرفدار دارد و خلاصه این‌که جایگاه ممتازی داشت در عالم روشنفکری.

سارتر در حوزه فلسفه یکی از بنیان‌گذاران فلسفه «اگزیستانسیالیسم» یا «اصالت وجود» بود که به‌صورت متمرکز به انسان و نگرش انسان به هستی می‌پردازد و از یک منظر زندگی را به همین شکل که هست با خوبی‌ها و خوشی‌ها و دردها و رنج‌هایش می‌پذیرد. جمله مشهور سارتر هم این‌که:«ما محکومیم به آزادی. یعنی انتخابی نداریم جز آن‌که انتخاب کنیم و بار مسئولیت انتخاب‌مان را بر دوش بکشیم».

مردی که وجدانش را برای رژیم صهیونیستی کُشت!

«سارتر» نماد اعتراض بود و «روشنفکرِ در میدان» و «فیلسوف همیشه معترض» لقب گرفت

وقتی چشم‌هایش را بست!

سارتر در حوزه فعالیت اجتماعی فیلسوفی روشن‌بین و باعطوفت بود که وجدان بیدار بشری را فریاد می‌کرد و بالطبع در آن دوره‌ای که زندگی می‌کرد، بیش‌ترین فریاد را بر سر آمریکا می‌کشید به‌خاطر جنایاتش در جنگ ویتنام. سارتر حتی همراه دانشجویان در تظاهرات ضدجنگ شرکت می‌کرد و خیلی هم راحت و واضح صحبت می‌کرد: «آمریکا دو گزینه در اختیار ویتنامی‌ها قرار داد. یا... آن کشور به دو نیم تقسیم خواهد شد و یک‌نیمه آن را عوامل آمریکا اداره خواهند کرد، گزینه دوم این‌که تقریباً همگی کشته شوید». حالا همین آدم وقتی کار به قضاوت درباره صهیونیسم و تشکیل رژیم جعلی در فلسطین رسید، چشم‌هایش را بست.

مردی که وجدانش را برای رژیم صهیونیستی کُشت!

«ادوارد سعید» معتقد بود: هرگز نفهمیدیم چرا سارتر از حقوق فلسطینیان دفاع نکرد

از نخستین روزی که رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ میلادی تشکیل شد، وجدان‌های بیدار و روشنفکران روشنگر به موجودیت جعلی این رژیم و جنایات صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی ازجمله کشتار روستاییان برای تصرف اراضی اعتراض کردند و البته دستگاه تبلیغات سیاسی و فرهنگی صهیونیست‌ها نیز در اروپا و سراسر دنیا فعال بود و حقیقت را می‌پوشاند و دگرگون جلوه می‌داد. در چنین شرایطی بود که دوستان و اطرافیان سارتر و روشنفکرانی از سراسر جهان قضاوت او را خواستار بودند و گمان کردند ناحق نخواهد گفت اما سارتر دیگر آن آدم جسور با چشم‌های باز نبود.

«ادوارد سعید» نویسنده فلسطینی‌تبار که او هم فعال اجتماعی بود دراین‌باره می‌نویسد: «به دلایلی که همچنان نمی‌توانیم درباره آن مطمئن باشیم سارتر واقعاً در موضع مبنایی طرفداری از صهیونیسم ثابت ماند؛ چه به این دلیل که [شاید] ضدسامی شناخته شود یا به دلیل این‌که [ممکن است] پیرامون هولوکاست احساس گناه می‌کرد یا این‌که به خود اجازه نمی‌داد هیچ تقدیر عمیقی از فلسطینیان به عنوان قربانیان و رزمندگان علیه بی‌عدالتی اسراییل کند یا به دلایل دیگری که هرگز نخواهم فهمید».

مردی که وجدانش را برای رژیم صهیونیستی کُشت!

رهبر انقلاب در یک سخنرانی از دفاع سارتر از رژیم صهیونیستی و تعبیر نادرست «سرزمین بی‌مردم» انتقاد کردند 

سرزمین بی‌مردم؟!

قسمت تلخ‌تر ماجرا این است که سارتر در طرفداری از اسراییل، گفت و نوشت و بیانیه هم امضاء کرد تا ثابت شود که وجدان بیدارش مرده است. خیلی‌ها همان‌موقع مذاقشان تلخ شد و هنوز هم این اشتباه بزرگ در برابر حقیقت آشکار، لکه ننگ و سیاهی و ظلمت در کارنامه مردی است که به‌صراحت از مردم و جامعه و تفکر و رفع تبعیض و برابری و انسانیت سخن می‌گفت.

سارتر تسلیم شد و کارش از خاطره‌ها پاک نشد؛ هم‌نسلانش را و حقیقت را ناامید کرد. انگار که همیشه انکار حقیقت تلخ‌تر است از ندیدن حقیقت حتی. رهبر انقلاب در یک سخنرانی درباره رژیم صهیونیستی در سال ۱۳۷۸ شمسی به موضع‌گیری سارتر اشاره کردند و فرمودند: «این دروغ به افکار عمومی دنیا، یکی از آن حرف‌های عجیب است. این‌قدر این‌ها به‌وسیله رسانه‌های صهیونیستی که دست یهودی‌ها بود، دروغ گفتند... خیلی‌ها هم دروغ‌های آن‌ها را باور کردند. حتی این نویسنده فیلسوف اجتماعی فرانسوی -«ژان پل‌سارتر»- را... فریب دادند. همین «ژان پل‌سارتر» کتابی نوشته بود که بنده در سی‌سال قبل آن را خواندم. نوشته بود: مردمی بی‌سرزمین، سرزمینی بی‌مردم! یعنی یهودی‌ها مردمی بودند که سرزمینی نداشتند؛ به فلسطین آمدند که سرزمینی بود و مردم نداشت! یعنی‌چه مردم نداشت؟ یک ملت در آن‌جا بود و کار می‌کرد. شواهد زیادی هم هست.

یک نویسنده خارجی می‌گوید در سرتاسر سرزمین فلسطین، مزارع گندم مثل دریای سبزی بود که تا چشم کار می‌کرد، دیده می‌شد. سرزمین بی‌مردم یعنی چه؟! در دنیا این‌طور وانمود کردند که فلسطین یک جای متروکه مخروبه بدبختی بود؛ ما آمدیم این‌جا را آباد کردیم! دروغ به افکار عمومی! همیشه سعی می‌کردند خودشان را مظلوم جلوه دهند؛ الان هم همین‌طور است!

در این مجلات آمریکایی ـ مثل «تایم» و «نیوزویک» ـ که بنده گاهی به این‌ها مراجعه دارم اگر کوچکترین حادثه‌ای علیه یک خانواده یهودی اتفاق بیفتد، عکس و تفصیلات و سن کشته‌شده و مظلومیت بچه‌هایش را بزرگ می‌کنند؛ اما صدها و هزارها مورد قساوت نسبت به جوانان فلسطینی، خانواده‌های فلسطینی، بچه‌های فلسطینی، زن‌های فلسطینی، در داخل فلسطین اشغال‌شده و در لبنان اتفاق می‌افتد، ولی کمترین اشاره‌ای به آن‌ها نمی‌کنند!»

امروز در تاریخ مناسبت‌های دیگری هم هست

امروز ۳۱ خرداد مصادف با ۲۱ ژوئن میلادی و ۱۰ ذیقعده هجری قمری در تقویم تاریخ، مناسبت‌های دیگری هم دارد.

ـ انقراض «سلسله سامانیان» توسط «ایلک خان» در سال ۳۸۹ قمری

ـ زادروز «سبط ماردینی» منجم و ریاضی‌دان مشهور مسلمان در سال ۸۲۶ قمری

ـ درگذشت «فخرالدین محمد بن حسن بن شهید ثانی» عالم نامدار شیعه در سال ۱۰۳۰ قمری

ـ زادروز «آبه پِرِوو» رمان نویس معرف فرانسوی در سال ۱۶۹۷ میلادی

ـ شهادت دکتر «مصطفی چمران» فیزیک‌دان، فعال سیاسی و مبارز انقلابی در سال ۱۳۶۰ شمسی

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سید IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  8 0
  سارتر که یک بوگندوی فیلسوف نما بیش نیست و مانند وبر و راسل و هانتینگتون و برنارد لوئیس و فوکویاما و هاوکینگ فقط توسط کارتل های صهیونی رسانه ای و انتشاراتی غرب برای آن که تفکرات امثال ایشان را علمی و غیر قابل خدشه نشان داده و القاء کنند بزرگ نما شده اند و غرب پرستان خائن و یا هالو هم همان ترّهات این مثلاً دانشمندان را عیناً غرغره می کنند!
  • خلیل IR ۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   0 2
   نه تودانشمندی لابد!
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   2 0
   جناب 16:33 ـــ از این که جاهلی چون تو را برآشفته می بینم نمی توانم شادی خود را پنهان کنم!!!!
 • علوی IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  4 0
  در جهان غرب تا کسی در راستای اهداف لیبرالیسم و کاپیتالیسم نباشد اجازه رشد پیدا نمی کند و اگر به تنهایی هم قیام کند نابودش می کنند. با ترور شخصیت یا قتل عمد
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
   5 0
   مثل روژه گارودی مسلمان شده !!
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
  2 0
  همچین ادم اخلاق مداری هم نبود که ازش توقعی بره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس